banner6

21 Temmuz 2018 Cumartesi

JANDARMA YİNE AFFETMEDİ!

“BURDUR GÖLÜ’NÜN ÇEKİLMESİ, İKLİMSEL”

DSİ 18.Bölge Müdürü Coşkun, azalmanın nedenini o Çalıştayda tekrar açıkladı…

19 Kasım 2016 Cumartesi 15:45
“BURDUR GÖLÜ’NÜN ÇEKİLMESİ, İKLİMSEL”


DSİ Isparta 18. Bölge Müdürü Adem Coşkun, Burdur Gölü Alt Havzası Eylem Planı kapsamında yaptığı sunumda su seviyesinde yaşanan çekilmenin barajlardan değil, az yağışlardan ve iklimsel durumlardan kaynaklandığını açıkladı. Bölge Müdürü Coşkun, bu durumu yapılan tarihsel analiz ve inceleme sonuçlarıyla ortaya koydu.

Burdur ve Isparta illeri arasında yer alan Burdur Gölü’nde son yıllarda ortaya çıkan su seviyesindeki azalmanın önüne geçilmesi ve gölün su kalitesinin iyileştirilmesi kapsamında Orman ve Su İşleri Bakanlığı koordinasyonunda Burdur Gölü Alt Havzası Eylem Planı hazırlanmış,  Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun 13 Kasım 2015 tarihinde Burdur ili ziyaretinde imzaladığı genelge ile yürürlüğe girmişti. Burdur Gölü’nün son yıllarda ortaya çıkan su seviyesindeki düşüşün önüne geçilmesi ve gölün kalitesinin iyileştirilmesi maksadıyla geçen yıl başlatılan çalışmalar kapsamında Burdur’daki yerel kurum kuruluşlar sivil toplum örgütleri ile Burdur Gölü Alt Havzası Eylem Planı Çalıştayı gerçekleştirildi.
Sorumlu bulunan kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan bir yıllık çalışmaların değerlendirildiği toplantı, geçtiğimiz Cuma günü Burdur Müze Müdürlüğü Konferans Salonu’nda yapıldı.
Program kapsamında ayrıca, tabiat turizm potansiyelini ortaya koymak ve değerlendirmelerde bulunmak adına Tabiat Turizmi Master Planı ve Uygulama Eylem Planı Çalıştayı da gerçekleştirildi.

PROTOKOL VE İLGİLİ KURUMLAR TAM KADRO KATILDI
Düzenlenen çalıştaylara Burdur Valisi Şerif Yılmaz, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ali Rıza Diniz, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yardımcısı Mustafa Akıncıoğlu, Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Karaaslan, Doğa Koruma Daire Başkanı Fahrettin Ulu, Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya, Kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, Doğa Koruma Milli Parklar 6. Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk, DSİ 18. Bölge Müdürü Adem Coşkun, Kurum Müdürleri Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Daire Müdürleri ve ilgili personeller katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk'ün açılış konuşması ile başladı. Programın devamında Doğa Korumu ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Akıncıoğlu, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Müsteşar Yardımcısı Ali Rıza Diniz, Milletvekili Mehmet Göker, Milletvekili Bayram Özçelik ve Vali Şerif Yılmaz bir konuşma yaptılar.

FİKİR BİRLİĞİ VURGUSU!
Vali Yılmaz Çalıştay’da yaptığı konuşmada, “Bugün Burdur’un geleceği ile ilgili çok önemli bir toplantının başlangıcındayız. Herkesin buna sahip çıkması, destek vermesi gerekiyor. Katılımcılığı sağladığımız ve fikir birliğine vardığımız sürece de sonuç alacağımızı değerlendiriyorum” diyerek, fikir birliğine vurgu yaptı.

VALİ YILMAZ: “NETİCEDE BİR VAKA VAR!”
Burdur denilince ilk önce Göller Bölgesi’nin akla geldiğini sözlerine ekleyen Burdur Valisi Şerif Yılmaz, “Tayinim çıktığında yaptığım ilk incelemede Burdur'la ilgili ilk olarak Göller ve Güller Bölgesi karşıma çıktı. Doğrudur, sadece Burdur Gölü’nün dışında diğer göllerimiz de mevcut. Bu göllerimizin hem küresel ısınmadan, hem de suların çekilmesinden ve başka sebeplerden kaynaklanan su kayıpları var. Ama neticede bir vaka var. Yer altı suyu, ülkemizin her yerinde olduğu gibi ilimizde de çekiliyor” dedi.

“ÜLKE TURİZMİNE DE DİNAMİT ATTILAR”
Bir grup FETÖ üyesi olduğu tespit edilen hainlerin 15 Temmuz akşamı hain darbe girişiminin demokrasinin yanı sıra, ülke turizmini de zarar verdiğini aktaran Burdur Valisi Şerif Yılmaz, “Hepimiz biliyoruz, bu yıl yazın 15 Temmuz’da gerçekleşen o hain darbe girişiminden sonra ülkede turizmi çok büyük bir darbe yedi. Bu ülkenin bütün dinamiklerine, dinamit attılar. Maalesef bu ülkemizde yaşayan herkese, her kesime yansıdı. Bunun önüne geçilmesi içinde alternatif turizm alanlarının devreye sokulması gerekiyor ki, turizm müşterilerinin farklı farklı olduğunu düşündüğümüzde, yeni oluşturacağımız bu politikayla beraber bizim turizmden daha fazla pay ve hisse almamıza sebep olacak diye değerlendiriyorum” şeklinde konuştu.  

“HAVZA BAZLI SU KİRLİLİĞİNİ ÖNLEME ÇALIŞMASI”
Vali Yılmaz, “Ülke olarak bizim su kaynaklarımız kısıtlı. Her ne kadar su kaynağımız, göllerimiz, barajlarımız var diyorsak da, bizim su kaynaklarımız yeterli değil. Bunlardan azami bir şekilde istifade edilmesi gerekiyor ve bu suları bulunduğu bölgede muhafaza etmemiz gerekiyor. Bununla ilgili çalışmalar yapılıyor. Bir de sanayileşmeyle beraber su kirliliğin önüne geçilmesi gerekiyor. Yaklaşık 2 yıl önce Türkiye’de ilk havza bazlı su kirliliğinin önlenmesine yönelik çalışmalar başlatıldı. Vilayet olarak hangi havzada su var ise o havzadaki toplantılara tüm ilgili kurum ve kuruluşlar katılmak suretiyle müşterek aklın oluşturulmasıyla başlatıldı” diye konuştu.

SUNUMLAR YAPILDI
Protokol konuşmalarının ardından, Doğa Koruma ve Sulak Alanlar Şube Müdür Vekili Ersan Berberoğlu, Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Karaaslan, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Akıncıoğlu, Isparta Orman Bölge Müdür Yardımcısı Nuri Maraş, DSİ Isparta 18 Bölge Müdür Yardımcısı Adem Coşkun da birer sunum yaptılar.

DSİ BÖLGE MÜDÜRÜ COŞKUN: “BURDUR GÖLÜ’NÜN ÇEKİLMESİ, İKLİMSEL”
Seminerde en çok dikkatle izlenen konuların başında Burdur Gölü’nün çekilme nedenlerinin ortaya konulduğu çalışmalar oldu. Burdur Gölü’nde düzenli olarak üç ayda bir düzenli olarak analizler aldıklarını bildiren DSİ Isparta 18.Bölge Müdür Yardımcısı Adem Coşkun yaptığı sunumda, yer altı sularının da kalitesini izlediklerini belirtti.
Yıllar itibari ile Burdur Gölü’nün seviye ölçümü grafiğini sunumda yansıtarak anlatan DSİ 18. Bölge Müdür Yardımcısı Adem Coşkun, “1959 yılından itibaren su ölçümüne başlanılmış. Keşke, Devlet Su işleri daha önce kurulsaydı da 1800 – 1700’lü yıllardaki bu ölçümler elimizde olsaydı. Su ölçümlerine başlanılan 1959 yılından itibaren su ölçümleri yükseliyor. 1970’li yıllardan sonra aşağıya doğru düştüğünü görüyoruz. 1974 yılında ilk depolamamızı şu anda sulak alan ilan edilen Karataş Göleti sulamasını inşa ediyoruz. Şimdi, 4 yılda bizim hiçbir tesisimiz yok. Ama su düşüşü başlamış. Buna dikkat çekmek lazım. Bu peki niye düşüyor? DSİ’nin yaptığı tesislerden olmuş olsa, su düşüşü olmaması gerekirdi. Ama 1970 yılından itibaren su düşüşü başlıyor. 1974 yılından Karataş Sulaması’nı yapıyoruz. Bundan sonra Karamanlı Barajı’nı yapıyoruz. Sırasıyla Tefenni Göleti, Kemer Belenli Göleti, ve Isparta Bağarası, Bademli, Özel İdaresinin Köy Hizmetleri Göletleri oluyor. En son biz de Karaçal Barajı’nı yapıyoruz. Baktığınız zaman eğim (sunum grafiğindeki su seviyesini gösteren azalma) devam ediyor. Burdur’da Eski Müsteşarımız Lütfi Akça zamanında bir toplantı yapmıştık. O toplantıdan tam bir yıl sonra Bakan Bey Eylem Planını açıkladı. 2014 ile 2015 yılı arasında 42 santim yükselme var. Ki zaman içerisinde 70 santimi de bulmuştu. Şimdi bizim o göletler halen daha vardı. Peki bu yükselme neden olmuştu? 2015 sulak bir yıldı. Bakan Beyin geldiği tarihte Burdur Gölü 42 santim yükselmişti. Bu, daha sulak zamanlarda 72 santime kadar çıktı. Bu hakikaten kurak İstanbul’da barajlarımızdaki su seviyesi yüzde 30’un altına düştü. Keza, buradaki barajlarımızda öyle…” şeklinde konuştu.

SULAR ALTINDA KALAN SENİR YOLU DA AÇIĞA ÇIKTI
DSİ Isparta 18 Bölge Müdür Yardımcısı Adem Coşkun, Burdur Gölü’nün çekilmesi ile birlikte uzun yıllar önceden sular altında kalan Senir Yolu’nun da açığa çıktığını sözlerine ekledi. 

H. İbrahim KARA

 

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV