banner6

21 Temmuz 2018 Cumartesi

JANDARMA YİNE AFFETMEDİ!

YILIN AHİSİ ŞEREF TOZAN

Yılın Ailesi seçilen kahveci esnafı Şeref Tozan, ödülünü Burdur Valisi Şerif Yılmaz’ın elinden aldı

25 Eylül 2017 Pazartesi 10:42
YILIN AHİSİ ŞEREF TOZAN
 - YILIN AHİSİ ŞEREF TOZAN

-Yılın Ailesi seçilen kahveci esnafı Şeref Tozan, ödülünü Burdur Valisi Şerif Yılmaz’ın elinden aldı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Burdur Valiliği, Burdur Belediye Başkanlığı ve Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) destek ve katkıları ile 18 – 22 Eylül 2017 tarihleri arasında ilimizde düzenlenen 30’uncu Ahilik Haftası kapsamına Burdur Ulu Camii avlusunda tören düzenlendi. Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanlığı Merkez binası önünden kortej yürüyüşü ile başlayan tören Ulu cami avlusunda açılan sergilerin gezilmesi ile devam etti.

SERGİ BÜYÜK BEĞENİ ALDI

Burdur Ulu Camii avlusunda açılan sergide unutulmaya yüz tutmuş kalaycı mesleğini tanıtmak maksadı ile bakır kazanı kalayı yapıldı. El işleri sergisinin yanında kurulan çarkla örülen ip dokumacılığı sergide beğenilen ve ilgi görenler arasında yer aldı..  

YILIN AHİSİ ŞEREF TOZAN ÖDÜLÜNÜ VALİ YILMAZ’IN ELİNDEN ALDI

Osmanlı Mehteran Takımının gösterisinin ardından protokol konuşmaları, şet kuşatma ve ödül töreni yapıldı.

Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik, Reşat Petek, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, ilçe, belde belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşları müdürleri,  temsilcileri, sivil toplum örgütleri, siyasi başkan ve temsilcileri ile çok sayıda halkın katıldığı törenin açılış konuşmasını Burdur Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan yaptı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Burdur İl Müdürü Aylin Sacide Çağlar, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin Ahilik Haftası kutlama mesajını okudu. Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik, Reşat Petek, Burdur Valisi Şerif Yılmaz’ın haftanın önemini belirten konuşmalarının ardından geleneksel hale gelen şed kuşatma töreni gerçekleştirildi. Büyük beğeni alan şed kuşatma töreni  sonrası Burdur Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Reşat Kalkan, Burdur Valisi Şerif Yılmaz’a kaftan giydirdi. Ahi Evran’ın anmalığını hediye etti. Esnafların tüm haklarını korumak adına gelişi güzel kermeslere izin verdiğini belirten Burdur Valisi Şerif Yılmaz, yılın ahisi seçilen Şeref Tozan’a cübbesini giydirdi. Ödülünü takdim etti.

PROTOKOL’DE ÖDÜL VERDİ

Yılın kalfası seçilen Mehmet Çevik, Yılın Çırağı seçilen Ömer Çömek, örnek kalfa seçilen Bekir Can ören, Ahmet Baş, Örnek çırak seçilen Oğuzhan Işıldak, Yalçın Kazan, örnek esnaf seçilen Ahmet Özen, Necla Doğaş, Gülizar Yıldıran’a ödül ve plaketleri törene katılan Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik, Reşat Petek, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Gümrük ve Ticaret İl Müdürü Aylin Sacide Çağlar tarafından takdim edildi.

ETLİ PİLAV, İRMİK HELVASI İKRAM EDİLDİ

Birlikte kılınan Cuma namazının ardından bu yıl 30’uncusu gerçekleşen Ahilik Haftası kutlamaları geleneksel hale gelen etli pilav, ayran ve irmik helvası ikramı ile son buldu.

ESNAFLARIN HAFTASINI TEBRİK ETTİ

“Ahilik kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğini aktaran Burdur Valisi Şerif Yılmaz konuşmasında; “Dürüstlük sadece ticarette değil, bütün alanlarda olması lazım. Geneline baktığımızda  bizim örnek almamız gereken bir takım değer ve kültürleri çok iyi şekilde tarif etmemiz gerekiyor. Bu vesile ile tüm esnaflarımızın Ahilik Haftasını tebrik ediyorum” dedi.

ESNAFIN HAKKINI KORUDUK VURGUSU YAPTI

Geçen yıldan itibaren kermesler ile düzenleme yaptıklarını hatırlatan Vali Yılmaz; “Hepinizin bildiği gibi ticaret yapan esnaflık yapan, sanatkârlarımız evine helal bir şekilde çoluk çocuğuna yiyeceği götürmenin, temin etmenin gayreti içerisinde. Onun içinde iş yeri açıyor. Vergisini veriyor. Gelen müşterilerini memnun edecek şekilde ticaretini yapıyor. Kermeslerle ilgili burada bir takım uygulamalar gelmiş. Bazı dernekler peş peşe gün almak sureti ile iş yeri gibi yerler açmak sureti ile 1, 1,5 ay sure ile aynı mekanda adı farklı dernek olabilir ama, aynı yere hizmet eden kurum ve kuruluşlar tarafından maalesef ticarethane açılmış. Kermeslerin bu şekilde ticaret yapması  benim esnafımı mağdur ediyor” diyerek Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığının 3 Nisan 2017 tarihinde verdiği dilekçeye istinaden il genelinde açılan kermeslere yeni düzenlemeler getirilerek esnafın mağduriyetlerini giderilmek, haklarını korumak adına bir takım uygulamalar yapıldığının altını çizdi.

OKULLARDA ÖĞLE ARALARI UZADI

İlimiz gündemine ilişkin bir takım müjdeli haberlerde veren Burdur Valisi Şerif Yılmaz, adrese kayıt sitemine göre okullarda kayıtların yapılması adına okullarda öğle aralarını 40 dakikaya çektiklerini dile getirdi. Okul Aile Birliği Başkanlarının talepleri ve ailelerin çocuklarını en yakın okula kayıt yaptırmalarını sağlandıktan sonra öğle aralarını 12.00 – 13.30 olarak belirlediklerini aktardı. Burdur il genelindeki tüm okullarda Okul giriş saatinin sabah 08.30 – 12.00- 13.30 olarak pazartesi gününden (25 Eylül 2017) itibaren uygulanmasına karar verildiğini duyurdu.

AHİLİK SOSYO EKONOMİK KURULUŞU

Ak  Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik; “Bu gelenekle atalarımız sosyal hayattaki yaşantımızla, ekonomik yaşantımızı bir araya getirmişler. Ve gerçekten Dünya’da takdir edilecek bir müessese, bir kurum kurmuşlar. Yani ahilik bir sosyo ekonomik kuruluşu” dedi.

BM’YE DİKKAT ÇEKTİ, LİDERLERİN TAVIRLARINI MÜKAYESE ETTİ

Birleşmiş Milletler (BM)  Zirvesine katılan liderlerin gündeme getirdiği konulara parmak basan  AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek; “Liderlere bir bakın, birde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu gerçekliklere bir bakın. BM Güvenlik  Konseyindeki 5 ülkenin mazlumların feryadına, ahlarına, zulümlerine kulak tıkayan davranışları, bunlara karşı uyanmamız söylemler ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının söylemlerine bir bakın. Bir de diğer tarafta sadece patron, çıkar hesabı yapan, kendinden olmayanları insan değil, af edersiniz hayvan kadar yanında kulak tıkayan, kadınların öldürülmesinden tecavüze uğramasına, aç kalmasından,  derilerinin kemiklerine yapışmış halde mazlum olarak yaşamasından ızdırap duymayan liderlerin hal ve tavırları ile mükayese edin” dedi. 

ERCENGİZ AHİLİĞİ ANLATTI

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “Ahilik, kültürel ve sosyal bir oluşumdur. Ahilik Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu’da yaşayan halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan onları ahlakı yönden yetiştiren, çalışma yasalarını ve insan meziyetlerini esas olarak düzenleyen iyi bir örgütlenmedir. Kendi norm ve kurumları vardır. Ahilik öncelikle iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası tüm güzel meziyetlerin birleştiği sosyal ekonomik düzendir” dedi.

AHİLİKTE USTA’YA BABA ŞEFKATİ VAR

Burdur Esnaf ve Sanatlar Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan; “Ahilik teşkilatı, ustalık, kalfalık, çıraklık sistemi ile ortaya çıkan ve esnaf arasında bunları güncelleştiren, ve hatta çıraklıktan kalfalığa, kalfalıktan geçişte kuşak kuşak ustanın ve kalfanın özelliklerini ortaya koyan bir sistem. Çırak, kalfa ustasını bir aile, bir babası gibi görür. O ustada ona bir baba şefkati ile yaklaşır. Ustanın iş hayatına geçişinde ona kefil olur. Her yönün ile kefil olur. Çünkü o çırak, kalfa, usta onun evladı gibidir” diye konuştu.    

Halil İbrahim Kara 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV