19 Aralık 2018 Çarşamba

-Sağlık Yatırımları Hız Kesmiyor

YATILI ÇIRAKLIK YURTLARI!

-Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan, “En büyük sıkıntımız geleceğe esnaf hazırlayamayışımız, kırsal kesimden gelen çocukların barınacak yeri yok, sağlıklı yaşayacak yerleri yok, gelip gitmeleri lazım, düşünün sanayi sitesindeki bir çocuğu, sabah geldi akşama kadar çalıştı. Yağ, pas içinde yorgun, şimdi her sanayi sitesinde inşallah bizi duyanlar olur, birer yatılı çıraklık yurtlarının yapılması lazım artık, bu yatılı çıraklık yurtları bu cazibeyi artırtacaktır” dedi.

30 Aralık 2017 Cumartesi 10:27
YATILI ÇIRAKLIK YURTLARI!

Başkan Kalkan’dan muhteşem öneri

Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan, Burdur’un kanayan yaralarından biri olan çıraklık eğitimini işaret etti. Burdur’un en büyük sıkıntılarından bir tanesinin de çırak yetişmemesi olduğunu ifade eden Başkan Kalkan, “Okullarda yaz dönemi çocuklara, tatil yapın, dinlenin gibi şeyler söylüyor, çocukların artık enerjik durumları var.  Yaz tatilleri çocukların oyun oynama zamanları, gezme dolaşma zamanları doğrudur ama illa tatil yapmak suretiyle de çocukların bir şey aldığını ben zannetmiyorum. Şimdi eğer herhangi bir işyerinde çocukları yaz dönemlerinde bir işyerinde çalıştırsak, çalıştırma da değil de, oraya gitse bir toplum kültürü alır, burada insanlarla nasıl iletişim içinde olacağını öğrenir, beşeri münasebetlerini orada geliştirebilir. Komşuluk ilişkisini, bir yere gönderirsin, bir ihtiyacı aldırırsın, git oğlum şuradan bir yemek söyle dersin, git şuradan çay söyle, şunu al getir gibi, çocuk o gidip gelmeyi, alışveriş etmeyi, insanlarla görüşmeyi, konuşmayı, hal hatır sormayı, selam vermeyi öğrenir. İnsanların dağarcığında ne kadar şeyler olursa, toplum kültürü alırsa o kadar iyi, elbette okuyacaklar, şimdi diplomasız bir insan bir işe yaramıyor, okusun ama yaz dönemlerinde de çocukları bu şekilde istihdam etmenin, bu şekilde çocuklara bir hareket getirmenin de zamanıdır. Bu Güneydoğu’da var, ben bazen Güneydoğu illerine gidiyorum, oralarda var, her dükkanda birkaç tane çocuk gördük, Antep’te, Urfa’da, bakırcının yanında, çarşıda, satıcının yanında, tezgahta çocuklar cin gibi maşallah, orada insanlar nasıl görüşülüyor, nasıl pazarlık ediliyor öğreniyor. Çocuğu bir yere vermiyorsanız, evde ne yapıyor çocuk, internet, bilgisayar, telefonla uğraşıyor, bir de çocuklarda dikkat eksikliği başlıyor, her şeyi unutmuyor.  Gerçek hayat bu değil, gerçek hayat dışarıdadır, çocuk gitsin, arpayı, buğdayı bilmiyor, görmüyor çocuk, bunların gösterilmesi, hayata yön verilerek başlatılması lazımdır” dedi.
“YATILI ÇIRAKLIK YURTLARININ YAPILMASI LAZIM”
Burdur’da yatılı çıraklık yurtlarının açılması gerektiğini ifade eden Başkan Kalkan,Bizim sıkıntılarımızdan birisi, çırak meselesi, ben burada çıraklık konularına değinmek istiyorum. En büyük sıkıntımız geleceğe esnaf hazırlayamayışımız ve işyerleri tabi ki bugünkü ustalarımız kapattıktan sonra yerlerini dolduracak ustaların yetişmeyişidir. Bunun da cazibesinin olmayışı, neden çıraklar kırsal kesimden geliyor daha ziyade, kırsal kesimden gelen çocukların barınacak yeri yok, sağlıklı yaşayacak yerleri yok, gelip gitmeleri lazım, düşünün sanayi sitesindeki bir çocuğu, sabah geldi akşama kadar çalıştı. Yağ, pas içinde yorgun, şimdi her sanayi sitesinde inşallah bizi duyanlar olur, birer yatılı çıraklık yurtlarının yapılması lazım artık, bu yatılı çıraklık yurtları bu cazibeyi artırtacaktır. Çırağa, kalfaya kolaylık olacaktır, bir de ailelerin gözü arkada kalmayacaktır. Yani bu yurtlarda kalacak çocuk, sabahleyin kahvaltısını yapacak, medeni bir şekilde duşunu alacak, işine gidecek, öğlen gelecek yemeğini giyecek, akşam gelecek duşunu alacak, yemeğini yiyecek, dinlenecek ve hatta orada da meslekleri üzerinde akşamları sohbetler, bunlara verilecek maddi manevi destekler, eğitim amaçlı konuşmalar yapılmak suretiyle meslekler üzerinde bunların değerlendirilmesi lazım, en büyük eksik biz her zaman söylüyoruz ama bir yere ulaştıramıyoruz. Bu benim fikrim, Türkiye’de bir örneği yok, Burdur pilot il olabilir.  Burada öncülüğünü yaparsanız biz her zaman destek oluruz. Bu konuda gerçekten ihtiyacımız var. şimdi çırak kalfa yok demekle olmuyor, yakınmaya gerek yok artık, şimdi her şeyin kolay olduğunu artık imkanların iyi olduğunu, sanayi sitelerinde bomboş dükkanlar var sosyal tesis diyorlar, hiçbir işe yaramayan sosyal tesisler var. Oraları yurda dönüştürsünler, çocuklar yetişsin orada, bazı şeyleri artık gündeme taşımamız lazım. Bizim esnaf odası olarak görevlerimizden bir tanesi budur. Burada sanayi sitelerinde, sosyal tesisler yapılıyor, kirasını alıyorlar, artık bunları bırakalım biz insan yetiştirmeye çalışalım” diye konuştu.
YERLİ ET KAMPANYASI
 BESOB’un başlattığı yerli et kampanyası hakkında da bilgi veren Başkan Kalkan, “ Kasaplar federasyonumuz tarafından bu kampanya yapıldı. Burdur’da da ben dile getirdim. Biz hayvancılık bölgesiyiz, artık bizim kasaplarımız var, biz bir yerden ithal et, ucuz et yiyeceğiz diye kendi kasaplarımızı, kendi hayvancılığımızı öldürmemize gerek yok.  Katkı sağladık, öne çıkardık ama inşallah bu gerçekleşir.  Haberlerde dinledim, et ithal eden değil, ihraç eden duruma geleceğiz diye konuştu. İnşallah öyle olur, bizim halkımızda bilinçlenmeli, ucuz et veya bir yerde ülke menfaati için fedakarlık yapılması gerekiyor. Aslında karşı duruş değil, ben esnafı ve çiftçiyi korumak için bunu söyledim” dedi.

“45 MİLYONLUK KREDİ DAĞITTIK”
Burdur Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifinin 45 milyonluk kredi dağıttığını kaydeden Başkan Kalkan, “ Son çıkan yenilikle, biz birinci sınıf kooperatifiz, bir ve ikinci sınıf kooperatifler aynı hizmeti görüyor. Bu grupların içinde biz birinci grupta yer alıyoruz, 200 bin TL işletme kredisi, yüzde 5 faizli, 5 yıl vadeli,  bloke sermayesi var yüzde 3 kesinti, bloke sermaye yalnız borcu bittiği zaman ortağa iade edilen bir paradır. Yüzde 1, risk fonu diye bir fonumuz var çünkü kooperatiflerin yaşaması için bu riski karşılamak amacıyla kurulmuş bir fondur, 0,25 üst kuruluş payımız var, 0,25’te merkez birliğimiz var, oralara gidiyor, yüzde 1,5 bizim esnaf kefalet kooperatifimizin bunun içinden aldığı idari bir pay, masraf karşılığı adı altında yüzde 1,5 komisyonumuz var. Bunun dışında yüzde 1 de banka alıyor,- bizim faizle hiçbir işimiz yok, kooperatifler faiz almaz, faizi banka alıyor, faizler bankaya aittir. Şu anda nakliyeciler ve işyeri edindirme kredisi olarak krediler var, 500 bin TL2ye kadar işyeri edindirme kredisi veriyoruz. Burada zannediyorum iki kişi talep etti,  onun formalitesi banka tarafından, banka istihbaratını yapıyor, onun şartları biraz daha bankayla ilgili oluyor ama kefaleti yine bizde, yine yüzde 5 faizli, 10 yıl vadeli, bunun içinde araç değiştirme işlemleri yapanlar, hem 200 bin TL’den hem de üzerinde bir araç değişimi yapmak isterse 10 yıllıkta 500 bin TL’den istifade edebiliyor. Biz şu anda Burdur Esnaf ve Kefalet Kooperatifi olarak, 40 milyon TL üzerinde kredi kullandırdık, kefalet ettik. Zannediyorum bir 3-5 milyonluk da yeni kooperatifimiz dağıttı. Şu anda da tabi bir 45 milyon TL civarında Burdur’da küçük esnaf ve sanatkarımız kredilerden istifade ediyor. Kredi alçak kişinin sicili bozuk olmayacak, kefili olacak, teminatlar, ipotek alıyoruz. Kefilin eli cebinde olur, çünkü kefil ödemek zorunda kalıyor. Bankaya karşı vermiş olduğumuz teminatlarımız ne kadar yüksek olursa,  bizim krediden pay almamız çok daha kolay oluyor, şu anda hem malvarlığımızda hem de almış olduğumuz ipoteklerimizle bankaya karşı vermiş olduğumuz bayağı bir teminatımız var. binamız kendimizin mesela, dolayısıyla iyi bir teminatımız var, burada da iki yılda iyi bir mükafat aldık, Türkiye’de güçlü kooperatiflerinden biriyiz, iyi bir durumdayız, bu konuda sıkıntımız da yok, esnaftan da böyle bir zorda kalan olmadı, zorda kalan olursa mümkün olduğu kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bizim işimiz esnafı güçlendirmektir. Yüzde 5 faiz ödüyor, gününde öderse, ödenmeyen paraların faizi şu anda yüzde 25^’lere geldi. Mutlaka gününde ödenmesi lazım” ifadelerini kullandı.

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV