banner66

22 Ağustos 2019 Perşembe

“Yapılandırması bozulanlar için son şans”

-Burdur Sosyal Güvenlik İl Müdürü Bayram Balban, yaptığı basın açıklamasında 7143 sayılı yapılandırma kapsamında ilk iki taksiti tam ve zamanında ödemeyerek yapılandırması bozulan sigortalılar için son bir şans daha verildiğini belirterek 28 Şubat 2019 tarihine kadar ödeme yapılması halinde yapılandırma hükümlerinden yararlanılmaya devam edilebileceğini söyledi.

26 Ocak 2019 Cumartesi 10:35
 “Yapılandırması bozulanlar için son şans”

SGK İl Müdürü Bayram Balban, 7143 sayılı yapılandırma kapsamında ilk iki taksiti tam ve zamanında ödemeyerek yapılandırması bozulan sigortalılar için son çağrıda bulundu. Müdür Balban, yapılandırması bozulan sigortalıların 28 Şubat’a kadar ödeme yapmaları halinde yapılandırma hükümlerinden yararlanmaya devam edeceklerini müjdeledi. Müdür Balban, “28.12.2018 tarih 30636 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7159 sayılı Kanunun 11’inci maddesi ile 7143 sayılı Kanuna geçici 2 inci maddesi eklendiğini belirterek “2018 yılı Mart ayı ve öncesi dönemlere ilişkin olup 7143 sayılı Kanun hükümlerine göre yapılandırma başvurusunda bulunduğu hâlde 28/12/2018 tarihi itibarıyla ödenmesi gereken tutarları süresinde ödemeyerek yapılandırma haklarını kaybedenler için bozulan yapılandırma planları tekrar canlandırılacaktır.” dedi.

SON ÖDEME TARİHİ 28 ŞUBAT 2019
Yapılandırılması bozulan sigortalıların 28 Şubat’a kadar ilk iki taksitini ödemelerini isteyen Müdür Balban,Aftan yararlanmak isteyen işveren ve sigortalılarımızın mutlaka ödemedikleri taksitleri 28 Şubat 2019 tarihine kadar gecikme cezası ile birlikte ödemeleri gerekmektedir. Taksitli ödeme seçeneğini tercih ederek yapılandıran ve 28 Şubat 2019 tarihinde borçlarının tamamını geç ödeme zammı ile birlikte ödeyen borçlulara 1,045 katsayı farkı, peşin ödeme tercihinde bulunup borcunu ödemeyenlere ise geç ödeme zammı aylık yüzde 2 olarak uygulanacaktır. Bununla birlikte peşin ödemeyi seçenlerin borçlarını taksitli ödemeye çevirme hakları bulunmamaktadır” açıklamasında bulundu.

İŞVERENLER İÇİN BAŞVURU ŞARTI YOK
İşverenler için başvuru şartı aranmadığını vurgulayan Müdür Balban, “İşverenlerimiz için herhangi başvuru şartı aramıyoruz. Bu kapsamdaki borçlara ilişkin işveren yapılandırma taksit tutarları bankalardan direkt ödenebilecektir. Ancak, yapılandırma bozulduktan sonra anılan borçlar 6183 sayılı Kanun’un 48 veya 48/A maddesi kapsamında taksitlendirilmiş ve borçlunun anılan borcu için 7143 sayılı Kanun’un Geçici 2’nci maddesine göre ödeme talebinde bulunulması halinde, tecil ve taksitlendirme işlemleri iptal edilerek, ödenen taksitler yapılandırma taksitlerine mahsup edileceğinden zor durum halini ile 48. Madde taksitlendirmesinde bulunan işveren ve sigortalılarımızın ilgili müdürlüklere ve merkezlere başvuru yapmaları gerekmektedir” ifadelerini kullandı.
“4/B KAPSAMINDAKİLERİN HİZMETLERİ VE BORÇLARI SİLİNECEK”
Sigortalıların ilk iki taksidini ödemediği takdirde, yapılandırma hükümlerinin silineceğini belirten Müdür Balban, “7143 sayılı Kanunun geçici 2’nci maddesinden yararlanmak isteyen 4/b kapsamındaki sigortalılardan hesaplanan peşin tutarını ve birinci veya ikinci taksiti 28/2/2019 tarihine kadar ödemeyen sigortalıların yapılandırmaları ihlale gireceğinden 77 sanal terk kodları yüklenecektir. Yani hizmetlerini daha sonra alabilmek koşuluyla borçları ve hizmetleri silinecektir. Bu kapsamda; primini kendi ödeyen sigortalılar, 5510 sayılı Kanunun geçici 17’nci ve geçici 63’üncü maddeleri kapsamında durdurulan sigortalılık sürelerini yapılandırma kapsamında ihya etmek isteyen sigortalılar, rücu alacakları ile fazla veya yersiz olarak yapılan ödemelere ilişkin SGK alacaklarından, yapılandırma ödeme planları iptal edilmiş olanlar bu kanun hükümlerinden yararlanmaları için ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Merkez Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir” şeklinde konuştu.
“GSS BORCUNUZU GECİKME ZAMMI OLMADAN ÖDEYİN”
Genel Sağlık Sigortası borcunu, gecikme zammı olmadan ödemelerini isteyen Müdür Balban, “Ayrıca 5510 sayılı Kanunun 60’ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi (60/1/g) kapsamındaki 2018 yılı Nisan ve önceki aylara ilişkin genel sağlık sigortası prim borçlarının 28 Şubat tarihine kadar ödenmesi halinde gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçiyoruz.” dedi.
“DİĞER TAKSİTLERİN SON ÖDEME TARİHLERİNDE DEĞİŞİKLİK YOK”

7143 sayılı Kanun kapsamında 2019/Şubat ve sonraki taksitlerin son ödeme sürelerinde herhangi bir değişiklik olmadığını da sözlerine ekleyen Balban, yapılandırması bozulan işveren ve sigortalılara sunulan bu son şansı iyi değerlendirilmeleri gerektiğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV