banner73

13 Temmuz 2020 Pazartesi

“15 TEMMUZ ZAFERİ” DİJİTAL GÖSTERİM MERKEZLERİNDE YAŞATILACAK

Veteriner hekimler, Meslek ve Sektördeki gelişmeleri değerlendirdi

Burdur Veteriner Hekimleri Odası tarafından ‘Meslekteki ve Sektördeki Gelişmeler’ konulu değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

02 Aralık 2019 Pazartesi 09:51
Veteriner hekimler, Meslek ve Sektördeki gelişmeleri değerlendirdi

Burdur Veteriner Hekimler Odası hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Gerek üyelerini bilgilendirmek gerekse sektördeki gelişmeleri değerlendirmek üzere geçtiğimiz Cumartesi günü saat 20.30’da  Susamlık Tesislerinde yemekli toplantı tertip etti.
Burdur Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Veteriner Hekim Kazım Üstüner, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiriciler Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, Burdur Güçbirliği A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Şevket Aksöz, Burdur Kırmızı Et Üreticiler Birliği Başkanı Turan Çayır, Veteriner Hekim Tahir Yavuz, eşi Nuran Yavuz ile Burdur Veteriner Hekimleri Odasına üye Veteriner Hekimler katıldı.
Burdur Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Hekim Kazım Üstüner, ülkemiz hayvancılığının gelişmesinde ve veterinerlik hizmetlerinde önemli katkı ve destekleri bulunan Veteriner Hekim Tahir Yavuz’a plaket takdiminde bulundu. Veteriner Hekim Yavuz’dan övgüyle söz eden Başkan Üstüner, “Ülkemizde hayvan ıslahı konusunda çok ciddi çalışmaları ve bir şirketin sahibi olan Veteriner Hekim Tahir Yavuz’da meslektaşlarımız ile ülke hayvancılığının gelişmesinde yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ediyorum” dedi. Başkan Üstüner, meslektaşları adına plaketi Veteriner Hakim Tahir Yavuz’a takdim etti.
 “VETERİNER HEKİMLER AÇISINDAN NURAN-TAHİR YAVUZ ÇİFTİ ÇOK ÖNEMLİ BİR ROL MODEL”
Başkan Kazım Üstüner, “Tahir Yavuz ve Nuran Yavuz mesleğin duayenleridir. Klinik açtılar, pet olgusundan embriyo transferine varan çok güzel mesleki çalışmalar yaptılar.  Aydın ve İzmir bölgesinde ticarete atıldılar. Ortaklığın nasıl olacağını ve hayvan ıslahı konusunda ülkemize çok büyük hizmetleri oldu. Bence biz serbest veteriner hekimler açısından Nuran-Tahir Yavuz çifti çok önemli bir rol modeldir yani sadece mesleki dar alanda top koşturmak değil, güçbirliği yaparak hem mesleğimize hem hayvancılık sektörüne güzel bir şeyler yapılabileceğinin çok güzel kanıtlarıdır” diye konuştu.

ÜSTÜNER, TDSYMB RAPORUNA PARMAK BASTI

Meslekteki gelişmeleri meslek büyüklerimiz ve sektörün temsilcilerinden dinlenmesi anlamında böyle bir programın tertip edildiğini sözlerine ekleyen Başkan Üstüner, Damızlık Sığır Yetiştiriciler Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan’ın hazırladığı ve sunduğu ‘Hayvancılığın Yeniden İnşaası’, ‘Saha Araştırmaları ve Gözlem Raporu’ndan övgü ile söz etti. Böyle bir raporun hazırlanmasından emeği geçen meslektaşlarına da teşekkürlerini iletti.

KÖSEOĞLU’NU RAHMETLE ANDI

Kazım Üstüner, konuşmasında merhum Veteriner Hekim Hayırsever Osman Köseoğlu’nu rahmet ve minnetle andı.
“HALEN DAHA BUZAĞI ÖLÜYORSA ONLAR BİZİM İHMALLERİMİZDEN”

Kuzu, oğlak ve buzağı ölümlerinin artık aşı ile önüne geçilebildiğini vurgulayan Veteriner Hekim Tahir Yavuz, “Kuzu ve oğlak ölümlerini halen daha bitiremediysek bu bizim suçumuz. Yani bizim derken hepimizin çünkü Kazım dedi eskiden çalışırken ne aşı var, şimdi her şey var, hem aşı var, ben mesleği bırakıp İzmir’e geldim. Şapır şapır hayvanlar ölüyordu. Hiçbir şey yapamıyor, hayvanları kurtaramıyorduk. Ben değil hiç kimse kurtaramıyordu. Bu benim içimde çok büyük üzüntü oluştu. Gittik (yurt dışı) adamların öyle bir derdi yok. Buzağıları ölmüyor meğerse aşısı var, serumu var. Besi çiftliğine gittik hayvanların her tarafından et dökülüyor. Beni bu konulara sürükleyen hep kıskançlık olmuştur. Siz buna özenti diyorsunuz ama hep kıskançlık olmuştur. Niye onlarda var da bizde yok. Niye onların buzağısı ölmüyor da bizim buzağılarımız ölüyor? Niye onların hayvanın her tarafından et dökülüyor da bizim hayvanlarda dökülmüyor gibi, böyle böyle başladık. Orada küçük küçük notlar almıştım. O notların yüzde 90’ının gerçekleştirdim diyebilirim. Gerçekleştiremediklerimde vardır ama bunun arkasındaki neden ben değilim. Onlarda ne varsa bizde olsun diye çok uğraştım. Şimdi Türkiye’de aşı var, serum var. İshalle ilgili derdimizi çözecek her şey var.  Hiçbir bucağı, oğlak kaybetmeyiz. Eğer kaybediyorsak hayvan sahibi, çiftlik müdürü, veteriner hekim hepimizin suçu var. Öncelikli hayvan sahiplerinin bize doğru yaklaşması ve bizim bilgilerimizden faydalanmaları lazım. O zamanı yaşadığımız için ben bu acıyı hepinizden daha iyi biliyorum. Yani buzağı kaybetme olayını. Şu anda çok imkanımız var eskisi gibi çaresiz değiliz. O eski acıları yaşamak istemiyorum. Halen daha buzağı ölüyorsa onlar bizim ihmallerimizden” diye konuştu.

IRK ISLAHI MİSYONU DA VAR

Hayvanlarda ırk ıslahı konusunda konuşan Veteriner Hekim Tahir Yavuz, “Benim kesin ve kesin Türkiye’de Amerika’da uygulaman inek-buzağı sistemini Türkiye’ye getirmek gibi veya anlatmak gibi misyonum var. Çok çırpınıyorum buna, 2010 yılından bu yana bu konuda çırpınıyorum” dedi.
“AĞIZ SÜTÜ ÖNEMLİDİR”

Ağız sütünün önemine değinen Veteriner Hekim Nuran Yavuz özetle, “Buzağı ölümlerini önlemede ağız sütü önemlidir. Besihane kuru ve temiz olursa pek çok hastalıktan buzağıyı koruruz” sözlerine yer verdi. Sohbet ortamında gerçekleşen programda hayvan ve insan refahına hizmet eden meslektaşlarını önemli tavsiyelerde bulundu.

ÖZCAN, “GÜZEL BİR RAPOR ÇIKARDIK”

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiriciler Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, “Biz merkez birliği olarak geçtiğimiz haftalarda çıkardığımız raporda yola çıkarken Tahir beyden yola çıktık. Ve onun ışığı doğrultusunda hareket ettik. Bize enerji verdi, ışık tuttu. Güzel bir rapor çıkardığımızı düşünüyorum. Türkiye hayvancılığına yön verecek bir rapor. Türkiye’deki hayvancılığın yeniden inşasıyla alakalı adına hayvancılığın yeniden inşası, örgütlenmeden hayvancılığın her türlü paydaşlarına, yönetsel durumlarına, veteriner hekimliğe, ıslağa, hepsini önce kendimizi eleştirdik, sonra üreticiyi, örgütleri ve üreticiyi eleştirdik, Bakanlığı eleştirdik. Doğru yerlerde doğru dedik, aslında ülke hayvancılığına ışık tutacak bir rapor aslında. Ben Tahir Beye teşekkür ediyorum, ışık tuttu” açıklamasında bulundu.

 “ÜRETİCİSİYİ ÜRETİMDE TUTMANIN FORMÜLÜNÜ BULMAK BİZİM GÖREVİMİZ”

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, “Bizim Veteriner Hekimler olarak ya da Damızlık Birliği ya da süt sanayicisi olarak para kazanmamız için bizim, üreticimizin mutlu olması lazım. Üreticimizin üretimden kaçmaması lazım, o zaman teknik elemanlar, teknisyenler ne yapmalı? Üreticiyi üretimde tutmanın formülünü bulmak bizim görevimiz, üreticinin değil. Onu yönlendirecek biziz” şeklinde konuştu.

“DEVLETE HİZMETİN YOLU ÜRETİCİYE…”

BTB Başkanı Gündüzalp konuşmasının devamında, “Devlet bizi okuttu veteriner hekim yaptı, teknisyen yaptı. Biz ne yapacağız? Devletimize hizmet edeceğiz. Devlete hizmetin yolu üreticiye hizmetten geçiyor. Üreticisinin cebine para sokmaktan geçiyor” sözlerini kaydetti.

İĞNEYİ KENDİMİZE ÇUVALDIZI BASKASINA

“İğneyi, kendimize çuvaldızı başkasına batıralım” atasözünden hareketle üreticinin doğru eğrilmesi gerektiğine vurgu yapan Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, “Onları üretimden kaçırmayalım” sözleri ile konuşmasını tamamladı.
Halil İbrahim KARA

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV