banner66

25 Mayıs 2019 Cumartesi

JANDARMA YİNE AFFETMEDİ!

Vali Şıldak’tan ‘Ticari Taksi’ Genelgesi

Burdur Valisi Hasan Şıldak, ticari taksilerle ilgili yayımladığı genelgeyle kurallara uymayan şoförler hakkında ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde adli-idari işlemler yapılacağı, gerekli idari para cezasının uygulanacağını bildirdi.

11 Ekim 2018 Perşembe 17:19
Vali Şıldak’tan ‘Ticari Taksi’ Genelgesi

Burdur Valisi Hasan Şıldak, Burdur il sınırları içerisinde ticari taksilerde seyahat eden vatandaşlarımızın güvenilir hizmet almalarını sağlamak, yaşanabilecek sorunları en aza indirmek amacıyla 2018/01 sayılı Valilik Genel Emri yayınladı. Vali Şıldak, yayımladığı genelgede, kurallara uymayan şoförler hakkında ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde adli-idari işlemler yapılacağı, gerekli idari para cezasının uygulanacağını bildirdi.
Burdur Valisi Hasan Şıldak tarafından gönderilen genelge şu şekilde, “Vatandaşlarımızın huzur ve güven ortamı içinde yaşamaları Devletimizin asli görev ve sorumluluklarındandır.  Kamu hizmetlerinin aksamaya mahal vermeksizin,  değişen koşullara ve ihtiyaçlara uyumlu bir şekilde tüm vatandaşlarımıza ulaştırılması kamu düzeniyle yakından ilişkilidir.  Vatandaşlarımızın günlük hayatlarının aksama ve sıkıntı olmaksızın idamesine ilişkin her türlü tedbiri alma yetki, görev ve sorumluluğu ise şüphesiz kamu idarelerine aittir.  Ticari taksilerde seyahat eden vatandaşlarımızın güvenilir hizmet almalarını sağlamak, yaşanabilecek sorunları en aza indirmek önem arz etmektedir” dedi.
İŞTE ŞİKAYETLER
Son dönemde vatandaşlardan taksicilerle ilgili yoğun şikayetler geldiğine işaret edilen genelgede, şu tespitlere yer verildi: “İl sınırları içinde bazı ticari taksi şoförlerinin, kısa mesafe, çok uzun mesafe ya da olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almadığı, ödeme konusunda (bozuk para)  sorun  çıkardığı,  özellikle  yabancı  turistler  başta  olmak  üzere  farklı  şehirlerden  gelen vatandaşlarımızın  gidecekleri  adresleri  bilmemelerini  fırsat  bilerek  ulaşım  güzergahını  uzatarak yolculardan yüksek ücret talep ettiği, pazarlık usulü ile taksimetre kullanmada imtina ettiği, araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlediği, seyir halinde iken cep telefonu ile oyun oynadığı, uzun süreli yüksek  sesle  konuşarak  yolcuları  rahatsız  ettiği,  araç  içerisinde  sigara  içtiği,  alkollü  iken  araç kullandığı,  uygunsuz  tutum  ve  davranışlarda  bulunduğu vatandaşlarımızdan  gelen  şikayet  ve taleplerden anlaşılmaktadır.  5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9 uncu maddesinin  (ç)  fıkrasında “Kanun,  Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve diğer mevzuatın verdiği yetkiyi kullanmak ve bunların yüklediği ödevleri yerine getirmek için valiler genel emirler çıkarabilir ve bunları ilan ederler.”
“GEREĞİ YAPILACAK"
Genelgede, "vatandaşların huzur ve güven ortamı içinde yaşamalarının devletin asli görev ve sorumluluğu" olduğu belirtildi.
Taksicilerin uyması gereken kuralların hatırlatıldığı genelgede, "Aksine davranan şoförler hakkında ilgililerin bildirimi halinde tespit tutanağı düzenlemeye kolluk kuvvetleri ve belediye trafik zabıtası yetkili olup ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde adli-idari işlemler yapılacak, gerekli idari para cezası uygulanacaktır." denildi.
İŞTE GENELGE
5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11 inci maddesinin (c) fıkrasında,  “İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteaallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi valinin ödev ve görevlerindendir.  Bunları sağlamak için vali gereken karar ve tedbirleri alır. Bu fıkra kapsamında alınan ve ilan olunan karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında 66 ncı madde hükmü uygulanır.”,  Anılan Kanunun 66 ncı maddesinde; “ İl genel kurulu veya idare kurulları yahut en büyük mülkiye amirleri tarafından kanunların verdiği yetkiye istinaden ittihaz ve usulen tebliğ veya ilan olunan karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenler, mahallî mülkî amir tarafından Kabahatler Kanununun 32 nci maddesi hükmü uyarınca cezalandırılır.  Ancak,  kamu düzenini ve güvenliğini veya kişilerin can ve mal emniyetini tehlikeye düşürecek toplumsal olayların baş  göstermesi  hâlinde  vali  tarafından  kamu  düzenini  sağlamak amacıyla alınan ve usulüne göre ilan olunan karar ve tedbirlere aykırı davrananlar, üç aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.”, 5326  sayılı  Kabahatler  Kanununun  “Emre  aykırı  davranış”  başlıklı  32  nci  maddesinde; “Yetkili makamlar tarafından adlî işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket eden kişiye yüz Türk Lirası idarî para cezası verilir. Bu cezaya emri veren makam tarafından karar verilir. ...”  
5326  sayılı  Kabahatler  Kanununun  “Tütün  mamullerinin  tüketilmesi”  başlıklı  39  uncu maddesinin 2 nci fıkrasında; “Toplu taşıma araçlarında tütün mamulü tüketen kişiye, elli Türk Lirası idarî para cezası verilir. Kabahatin özel hukuk kişileri tarafından işletilen toplu taşıma araçlarında işlenmesi halinde bu ceza ilk başvurulan kolluk birim yetkilileri tarafından verilir. Kamuya ait toplu taşıma araçlarında işlenmesi halinde idarî para cezası verme yetkisi bakımından birinci fıkra hükmü uygulanır.  4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunun “Tütün Ürünlerinin   yasaklanması”  başlıklı  2  nci  maddesinde  hangi  alanlarda  tütün  ürünlerinin kullanılamayacağı ve anılan Kanunun “Ceza hükümleri” başlıklı 5 inci maddesinde ise yasaklanan alanlarda kullananlar hakkında uygulanacak cezalar belirtilmiştir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun “Tedbirsiz ve saygısız araç sürme” başlıklı 73 üncü maddesinde;  “Karayolunda  araçların  kamunun  rahat  ve  huzurunu  bozacak  veya  kişilere  zarar verecek  şekilde  saygısızca  sürülmesi,  araçlardan  bir  şey  atılması  veya  dökülmesi,  seyir  halinde sürücülerin cep ve araç  telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanması yasaktır. Bu madde hükümlerine uymayanlar 1.800.000 lira para cezası ile cezalandırılırlar.” hükümleri bulunmaktadır. Bu itibarla; kamu düzeninin korunması, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için il sınırları içinde ticari taksi şoförlerince;
-Kısa mesafe ya da çok uzun mesafeye yolcu alınmaktan kaçınılması,
-Olumsuz  hava  koşullarında  veya  trafiğin  yoğun  olduğu  saatlerde  yolcu  alınmaktan kaçınılması,
-Ödeme konusunda sorun çıkarılması (bozuk para olmaması ya da çok bozuk para verilmesi),
-Özellikle yabancı turistler başta olmak üzere farklı şehirlerden gelen vatandaşlarımızın gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergahını uzatarak yolculardan yüksek ücret talep edilmesi,
-Araçların bakımsız ve /veya kirli kullanılması,
-Araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlenilmesi,
-Seyir halinde iken cep telefonu ile oyun oynanması, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcuların rahatsız edilmesi,
-Araç içerisinde sigara içilmesi,
-Uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunulması,
-Araçta pazarlık usulü yolcu taşınması,
-Alkollü iken araç kullanılması, yasaktır. Aksine davranan şoförler hakkında ilgililerin bildirimi halinde tespit tutanağı düzenlemeye kolluk kuvvetleri ve belediye trafik zabıtası yetkili olup ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde adli/idari işlemler yapılacak, gerekli idari para cezası uygulanacaktır. Bu karar yayımı tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir. İlanen tebliğ olunur.”
Hayal GİRİŞİM

 

 

 

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV