banner66

20 Nisan 2019 Cumartesi

Vali Şıldak’tan, İl Genel Meclisine ziyaret İNSAN VE SONUÇ ODAKLI YÖNETİM ANLAYIŞI!

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEDE TOPYEKÛN SEFERBERLİK!

Burdur Valisi Hasan Şıldak, “İlimizde uyuşturucu vakaları azdır, vakamız yoktur gibi bir zayıf ve kabul edilemez anlayışa sahip olmamız bizden beklenmemelidir. Vaka az da olsa konu topyekun mücadeleyi gerektirmektedir. Bütün iller bir halkanın ayrı ayrı parçalarıdır. İlimizin bulunduğu konumu da hiçbir zaman unutmamalıyız” dedi.

08 Kasım 2018 Perşembe 15:52
UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEDE TOPYEKÛN SEFERBERLİK!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun başkanlığında, uyuşturucu ile mücadelede kararlılığın devam ettirilmesi, mevcut durumun tespit edilmesi, ilave alınacak tedbirler ve sosyal farkındalık projelerinin planlaması amacıyla dün 81 il, 922 ilçede, saat 09.30'da eş zamanlı "Uyuşturucu ile Mücadele Toplantıları" yapıldı. Toplantı Burdur’da da Vali Hasan Şıldak başkanlığında Daire Müdürleri, üniversite temsilcileri, sağlık kurumlarının temsilcileri, sivil toplum kurumları temsilcilerinin katılımıyla Halk Sağlığı Başkanlığı Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.
Toplantıya Burdur Valisi Hasan Şıldak başta olmak üzere Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Orhan Kılıç, MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca, İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Reha Sermed Aygören, İl Müftüsü Hıdır Bayrak, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Güven,  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya, Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Darcan, Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Özdemir ve İl Emniyet Şube Müdürleri katıldı.
Toplantıda ilk olarak 81 il, 922 ilçede, saat 09.30'da eş zamanlı olarak canlı yayınla bağlanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun konuşması izlendi. Bakan Soylu’nun konuşmalarının ardından Uyuşturucu ile Mücadele Toplantısı hakkında bilgi veren Burdur Valisi Hasan Şıldak, “Bu çalışmanın bu şekilde planlanmış olmasından ve bütün ülkemizde oluşturacağı farkındalıktan dolayı kendi adıma, ilimiz adına çok mutluyuz. Hem ülkemizin jeopolitik konumu, hem üzerinde oynanan oyunlar ve bütün teröre yönelik girişimler, uyuşturucu çerçevesinden ayrı düşünülemez, uyuşturucu da nasıl ki biz sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklarla, kötü unsurlarla birlikte değerlendiriyorsak, aynı zamanda bu global çerçeve içinde, geniş bakış açısıyla birlikte düşünmek gerekiyor uyuşturucuyla mücadeleyi ve uyuşturucunun ülkemize, insanlarımıza yaptığı tahribatı. Biz sizin de bu ortamı paylaşmanızı ve sayın bakanımızın açıklamalarını birlikte izlemeyi uygun bulduk, zira ilimizde de, ülkemize yayılan bu farkındalık, güzel atmosfer,  güçlü mücadele ve iradenin ilimizde de yansımaları olmasını ve etki doğurmasını istiyoruz” dedi.
‘SAMİMİYET VE İLGİ’ TABİRLERİNİN ALTINI ÇİZDİ
Uyuşturucuyla mücadelede samimi olunması gerektiğini ve tüm ilgililerin var gücüyle mücadele edeceğini belirten Vali Şıldak, ‘Samimiyet’ ve ‘İlgi’ tabirlerinin altını çizdi. Vali Hasan Şıldak, “Bir defa hakikaten bu çalışma, sayın içişleri bakanımızın tabiriyle bir seferberlik gerektiriyor. Bu mücadele toplanıp, karar almak, bir sonraki toplantıda buluşmanın ötesinde bir mücadeleyi ve iradeyi gerektiriyor. Ben bunu yaptığımız toplantılarda iki kelime ile samimiyet ve ilgi, samimiyet gerçekten buna göre bir iradeyi ve sürekliliği, istikrarlı bir takibi gerektirir, bu konuda samimi olmak, ilgili olmak ise her şeyin bence temelinde yatan aslında başarının da bir önemli öncüsüdür ama bu konu için samimiyet ve ilgi olmazsa olmazdır” dedi.
GÜVENLİK TEDBİRLERİNE YÖNELİK ELEŞTİRİLERİ YORUMLADI
Vali Hasan Şıldak, önemli ve özel günlerde alınan güvenlik tedbirlerine gösterilen tepkileri yorumladı. Vali Şıldak, “Özel günlerde aldığımız güvenlik tedbirlerimiz özel bir eleştiriye tabi tutuluyor bunu da anlamak mümkün değil. Yer gelmişken bu konudaki düşüncelerimi ze paylaşmak istiyorum. Devletimiz özellikle güvenlik yönüyle hiçbir alanda hiçbir konuda zafiyete düşmemelidir. Öyle bir dönemden geçiyoruz ki ve öyle bir coğrafyadan geçiyoruz ki, her şeyin kötü niyetli olarak sorgulanması anlaşılır değildir. Burada bütün unsurları iç içe düşünmek lazımdır. Uyuşturucusundan terör unsurlarına, asayişinden diğer kötü alışkanlıklarla mücadele hepsi birbiriyle bağlantılıdır. İlimizde de uyuşturucu vakaları azdır, vakamız yoktur gibi bir zayıf ve kabul edilemez bir anlayışa sahip olmamız bizden beklenmemelidir. Vaka az da olsa konu topyekun mücadeleyi gerektirmektedir. Bütün iller bir halkanın ayrı ayrı parçalarıdır. İlimizin bulunduğu konumu da hiçbir zaman unutmamalıyız. İlimiz Antalya gibi büyük, turizmin hareketli olduğu bir ilin geçiş güzergâhıdır. Nasıl ki trafik yönüyle bizi etkileyen bir Antalya trafiğine maruz kalıyor isek, bu her alanda böyle düşünülmelidir. Hırsızlık olaylarına da böyle bakmak lazım, güvenlik ve asayiş olaylarına da bakmak lazım, uyuşturucuya da böyle bakmak lazım, hiçbir alanda boşluk bırakmamak durumundayız” dedi.
AİLELERE SESLENDİ
Vali Hasan Şıldak, konuşmasının devamından ailelere seslenerek, büyük destek beklediklerini açıkladı. Vali Hasan Şıldak, “Toplumumuzun temel taşı olan ailelerimizden beklentimiz, çocuklarına sahip çıkmaları, takip etmeleridir. Küçük yaştan itibaren ilkokul, anaokulu için bile sokağa bıraktığımız, servise bindirdiğimiz çocuğumuzu üniversite çağında da aynı şekilde takibini yapmalıyız, aileler olarak, hepimiz için geçerlidir. İlgi ve onlarla iletişimi hiçbir zaman sekteye uğratmadan, bir boşluğa düşmelerini önleyici bir şekilde yaklaşımla, sevgi ve iletişimi kesmeden onlarla ilgilenmeliyiz, ailelerimizden özellikle okullarımıza öğrencilerini gönderen öğrenci velilerimizden ve de okul aile birliği başkanlarımızdan, yönetimlerden bunu özellikle istirham ediyoruz. Bu takip çok önemlidir. Bazı olumsuzlukların, bazı dikkat çekici davranışların hemen zamanında gecikmeden müdahale edilmesi uyuşturucuyla mücadele ve bütün bağımlılık unsurlarıyla mücadele konusunda da çok değerli ve önemlidir.  Müdürlerimiz, Müdür Yardımcılarımız ve bütün eğitim kadromuzdan da aynı duyarlılığı istiyoruz. Zira şöyle, küçük bir şehirde yaşıyoruz, illerimiz, ilçelerimiz küçük ölçekli yerleşimler, herkes birbirini tanıyor. Bu aslında büyük bir avantaj sağlıyor, bu hususlarla, kötü alışkanlıklarla mücadele konusunda, yani öğretmenimiz, müdürümüz kendisini sadece okul bahçe duvarlarına kadar bir sorumluluk anlayışıyla kısıtlamamalı, sokakta gördüğü öğrencisiyle ilgili bir olumsuzluğa müdahale edebilmesi, velisiyle iletişime geçebilmeli, gerekirse güvenlik güçleriyle irtibata geçebilmelidir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.  
KÜLTÜR MERKEZİ KONTROL ALTINA ALINIYOR
Atıl durumda kalarak, yapımının tamamlanması beklenen Kültür Merkezi binasının kontrol altına alınacağını açıklayan Vali Hasan Şıldak, “güncel bir konudan bahsetmek istiyorum. ilimizde Kültür merkezi binamızın inşaatı yarım vaziyette uzun süredir bekliyor ancak buranın yarım kalmış, metruk bir görüntüsü, kapısının ve penceresinin son günlerde kırılmış olması nedeniyle tedbir alınması icap ediyordu. Kültür Müdürlüğümüzden sağladığımız ödenek ile Kültür Müdürümüz çalışma başlattı ve Kültür Merkezi binasının tel ihata ile çeviriyoruz ve bütün kapı ve pencereleri de kapatarak, dışarıyla içerinin bağlantısını keseceğiz. Aynı zamanda emniyetimizde burada daha sık devriye bulundurmak suretiyle güvenlik tedbiri alacak. İnşallah çok kısa bir sürede, proje çalışmaları tamamlanmak üzere, bu binamızın ihalesinin yapılarak ikmal inşaatının devam ederek, ilimize kazandırılmasıyla ilgili süreç hızla devam ediyor, biz de bunu takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.
“İKİ OKULA BAĞLANAN KAMERALAR, KENT YÖNETİM SİSTEMİNDE İZLENECEK”
Vali Hasan Şıldak, iki okula takılacak güvenlik kameralarının Kent Yönetim Sistemine bağlı olacağını ve izleneceğini ifade etti. Vali Şıldak, “İki okulumuza da sayın bakanımızın açıklamalarında geçti, Türkiye genelinde belli sayıda okulumuza Kent Yönetim Sistemi ile entegre olacak şekilde kamera çalışması var. Bizde de il merkezimizde iki okulumuzda bu çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi, 15 gün içinde bunlar da kurulmuş olacak” dedi.
VATANDAŞLAR AÇIK KAPI’YA İHBAR VE YARDIM NOKTASINDA BAŞVURABİLİR
Vatandaşların uyuşturucu konusunda ihbar etmek ve yardım almak için Burdur Valiliğinin ikinci katında hizmet veren ‘Açık Kapı’ birimine başvuruda bulunabileceğini işaret eden Vali Hasan Şıldak, “sayın bakanımız Açık Kapı’dan bahsetti. Açık Kapı Uygulamaları ile ilgili önemini ifade etmek üzere geçen hafta gazeteci arkadaşlarımıza da açıklamada bulundum ve sağ olsunlar sonrasında başvurularımız kısa süre içinde üçe katlandı. Günlük başvuru sayısı üçe katladı. Bunun biz artarak devamını bekliyoruz.  vatandaşlarımız uyuşturucu konusunda gerek ihbar, gerek tedavi ve rehabilitasyon ve ihtiyaçları konusunda bütün vatandaşlarımızdan başvuru bekliyoruz. Duyarlılıklarının artmasını, üst seviyeye çıkmasını bekliyoruz”  diye konuştu.
‘UYUMA’ MOBİL UYGULAMASI
İçişleri Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan ‘Uyuma Mobil Uygulaması’ hakkında da bilgi veren Vali Hasan Şıldak, “Uyuma Mobil Projesi, telefonlara ve akıllı cihazlara indirilebilen uygulama da hakikaten uyuşturucuyla ilgili etkin mücadele konusunda ve etkili olarak anında müdahale edilmesi hususunda bizlere çok kolaylık sağlıyor. Bunu da mümkün mertebe çevremize yayalım ve insanlarımızın bu uygulamayı kullanmasını sağlayalım” dedi.  Vali Şıldak konuşmasının ardından geçen hafta Bağımlılıkla Mücadele Kurulu tarafından alınan kararları, toplantı katılımcılarına aktardı. Alınan kararların sırf karar almış olmak adına olmayacağını dile getiren Hasan Şıldak, “Daha duyarlı, daha konuyu sahiplenerek, sırf karar almış olmak adına değil, uygulamaya dönük sonuç odaklı bir yaklaşımla bütün konularımızı takip edeceğiz, bu sürecin bütün halkaları bizim yakın takibimizde olacak, bu masanın etrafında bulunan bütün ilgili kurumlarımızın takibinde olacaktır. Tabi ki olayın sosyal boyutunu unutmamak lazım, bu konu Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz tarafından belki Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfımızı da içine alan bir çalışma periyodu işle daha da desteklenmeli diye düşünüyoruz. Bu ağa, bu tuzağa takılmış olan gençlerimizin ailelerine ulaşma noktasında da daha gayret göstereceğiz” şeklinde konuştu.
“YANSIYAN VAKA SAYIMIZ AZ AMA ÜZERİNDE HASSASİYETLE DURMAYI GEREKTİRİYOR ”
 Uyuşturucu ile mücadele çalışmaları hakkında bugüne kadar gelinen noktayı ve vaka sayılarını değerlendiren Vali Şıldak, “Aslında ilimizde yansıyan vaka sayımız az, nitelikli kullanım konusunda bilhassa okullarımızda rastlarımız vaka sayılarımız yok denecek kadar az ama emniyetimizin ve jandarmamızın gerçekleştirdiği çalışmalar ile ilimiz sınırları içinde kullanıma yönelik olarak, ilimize getirilmiş uyuşturucu maddesi yakalama çalışmalarında bir artış var. Buna bağlı olarak söyleyebileceğimiz tabi ki öğrenci kitlesiyle sınırlı düşünmemek lazımdır. Bütün inşalarımızın bu uyuşturucu ve sentetik maddelerle tanışması ve teması mümkündür, bağımlılık oluşturması mümkündür, konuları takip ediyoruz, net bir sayı vermek mümkün değildir  ve büyük şehirlere nazaran oransal olarak düşük kaldığını gösteren emarelerde var ama yine sağlık müdürümüzün de yaptığı sunumda anlıyoruz ki 2012 yılında yapılmış ve ilimizde yapılan bir araştırmaya dayanan sonuçlara baktığımızda konu hafife alınacak gibi de değil, üzerinde hassasiyetle durmayı gerektiriyor. Bir de bu yasa dışı maddelerin ekim safhası var. Sık bir şekilde jandarmamız tarafından denetimler yapılıyor, gerek ihbar gerek kontroller sonucu ele geçen çok sayıda yakalamamız var” açıklamasında bulundu. 
Hayal GİRİŞİM

 

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV