banner73

25 Mayıs 2020 Pazartesi

EVLERDE SAĞLIKLI VE HUZURLU BAYRAM!

Üreticimize 400 milyon liralık yeni hibe desteği

‘Bitkisel üretim çeşitlendirilmesi’, ‘Arıcılık ve arı ürünlerinin üretilmesi’, ‘İşlenmesi ve paketlenmesi’, ‘Zanaatkarlık, yöresel tarım ve gıda ürünlerinin üretimi’, ‘Kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri’, ‘Kültür Balıkçılığı’, ‘Yenilenebilir enerji tesisleri’, ‘Kooperatif ve üretici örgütleri için makine parkları kurulumunu içeren toplam 7 alt başlıktaki 400 milyonluk yeni IPARD II Çağrı İlanı Destekleri Bakan Pakdemirli tarafından açıklandı.

11 Mayıs 2019 Cumartesi 10:11
Üreticimize 400 milyon liralık yeni hibe desteği

Burdurlu çiftçi, üretici ve yatırımcıları yakından ilgilendiren açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli 5’inci Başvuru Çağrısı kapsamında "Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Tedbiri"nde 17 Mayıs olan son başvuru tarihini 31 Mayıs'a, "Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili, Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Tedbiri"nde ise 24 Mayıs olan başvuru tarihini 13 Haziran'a uzattıklarını bildirdi. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) IPARD II 6. Çağrı ilanına çıktı. Burdur dahil 42 ildeki üretici ve yatırımcıya Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Hibesi kapsamında  toplam 400 Milyon TL’lik yeni bir hibe desteğinin sağlanacağını belirten Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli; "42 ilimizdeki tüm üreticilerimize söylüyorum, 'Durmayın, beklemeyin, bize gelin, yüzde 65'e kadar olan bu hibeyi kaçırmayın.' Bugün itibarıyla proje hazırlama süresi başladı. Projelerini hazırlayıp sunmak için üreticimize 3 ay süre veriyoruz." dedi.  Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı-II (IPARD) 6'ncı Başvuru Çağrısı İlanı Tanıtım Programı'na katıldı. Bakan Pakdemirli burada yaptığı konuşmada, kırsalı daha çok desteklemek için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi. Kırsaldaki yatırımları artırmak, üretime katkı sağlamak, istihdama destek olmak için yeni bir hibe paketini açıkladıklarını ifade eden Pakdemirli, yatırım yapan, yeni istihdam oluşturan, ülkeye katma değer sağlayan her girişimcinin yanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini dile getirdi.
"IPARD KAPSAMINDA BUGÜNE KADAR 4 MİLYAR LİRA HİBE DESTEĞİ SAĞLADIK"
Pakdemirli, Avrupa Birliği'nin (AB) kırsal kalkınma hibesi IPARD'ı uygulayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) 42 ilde kırsal kalkınma hibelerini yatırımcılara sunduğuna işaret ederek, "IPARD Programı kapsamında bugüne kadar 14 binden fazla projeye, yaklaşık 4 milyar lira hibe desteği sağladık. Bu hibeler sayesinde kırsal alanlarımızda 10 milyar lira tutarında yatırım yapıldı, 60 bin yeni istihdam oluştu." diye konuştu. 
Bakan Pakdemirli, IPARD-II kapsamındaki 5. Başvuru Çağrısı'nı Şubat ayında açıkladıklarını belirterek, "250 milyon avro (yaklaşık 1,5 milyar lira) hibe bütçeli 5. çağrıda, hayvancılık ve işletme pazarlama yatırımlarını destekliyoruz. Bu çağrının başvuru süreci devam ediyor." ifadesini kullandı. Tanıtım toplantısıyla "Kırsal Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbirinde" 6'ncı Başvuru Çağrısı'na çıktıkları bilgisini veren Pakdemirli, IPARD-II 6'ncı Başvuru Çağrısı ile toplam 60 milyon avro, yani yaklaşık 400 milyon liralık hibeyi üretici ve yatırımcıya sunduklarını bildirdi.
"DAHA ÇOK KÜÇÜK YATIRIMCI DESTEKLENECEK"
Pakdemirli, 60 milyon avroluk çağrı bütçesinin yüzde 75'inin AB, yüzde 25'inin ise ulusal kaynaktan oluştuğuna dikkati çekerek şöyle devam etti: "Daha çok küçük yatırımcıların desteklenmesinin ön planda olacağı bu hibe paketinde 7 alt sektörü destekleyeceğiz. Bu hibe paketinde, kırsaldaki istihdama doğrudan katkı sağlayacak gençlerimize ve kadınlarımıza önemli avantajlar sağlayacak konular bulunuyor. Desteklenecek alanlar arasında süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler, mantar, fide ve fidan ile çiçek soğanı üretim yatırımları, arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi yatırımları yer alıyor. Zanaatkarlık, yöresel tarım ve gıda ürünlerinin üretimini, kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetlerini, kültür balıkçılığını, yenilebilir enerji tesisleri ile kooperatif ve üretici örgütleri için makine parkları kurulumunu bu çağrı kapsamında destekliyoruz."

ÜRETİCİLERE 3 AY SÜRE
Pakdemirli, söz konusu sektörlerde yapılacak yatırımların 500 bin avrodan (yaklaşık 3 milyon lira) fazla kısmına yüzde 55 ile 65 arasında hibe vereceklerini söyledi.  IPARD kapsamında kredi ve borç değil, hibe verdiklerini vurgulayan Pakdemirli, "Yani geri ödemesi olmayan, yatırım desteği veriyoruz. 42 ilimizdeki tüm üreticilerimize söylüyorum, 'Durmayın, beklemeyin, bize gelin, yüzde 65'e kadar olan bu hibeyi kaçırmayın.' Bugün itibarıyla proje hazırlama süresi başladı. Projelerini hazırlayıp sunmak için üreticimize 3 ay süre veriyoruz. Başvuruların TKDK il koordinatörlüklerine teslim tarihleri 8 Temmuz ile 23 Ağustos arasında olacak. Durmayın, beklemeyin, projelerinizi hazırlamaya başlayın." dedi.  Kırsalda kurulan yerel grupların faaliyetlerini destekleyecek "LEADER Tedbiri"nin akreditasyonunu başarıyla tamamladıklarını belirten Pakdemirli, "Kırsala yeni bir yaklaşım getiren bu tedbir kapsamında, ön başvuru çağrı ilanına geçen ay çıktık. LEADER ve Kırsal Ağ Uygulaması bizim de önem verdiğimiz bir tedbirdir. Ön çağrı ilanı sonunda asıl çağrıya çıkarak projeleri alacağız. Böylece AB'ye aday ülkeler içinde LEADER Tedbiri'nde ilk çağrıya çıkan ülke olacağız." diye konuştu.
"5'İNCİ BAŞVURU ÇAĞRISI İÇİN SON BAŞVURU SÜRELERİNİ UZATIYORUZ"
Pakdemirli, 5'inci Başvuru Çağrısı kapsamında "Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Tedbiri"nde 17 Mayıs olan son başvuru tarihini 31 Mayıs'a, "Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili, Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Tedbiri"nde ise 24 Mayıs olan başvuru tarihini 13 Haziran'a uzattıklarını bildirdi. Bu süreleri daha fazla uzatmayacaklarını dile getiren Pakdemirli, "Çünkü, aldığımız projelerle hızlıca hibe sözleşmesi imzalamayı ve yatırıma geçmelerini istiyoruz. İlerleyen dönemlerde yeni başvuru çağrılarımız olacaktır. Bakanlığımızın kırsal kalkınmaya sağladığı destekler artarak devam edecektir." ifadesini kullandı.
TKDK BURDUR İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ DUYURU YAYINLADI
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Burdur İl Koordinatörlüğü resmi internet sitesinden bir duyuru yayınladı. TKDK Burdur  İl Koordinatörü Mesut Yıldıran’ın onayları ile yayınlanan duyuruda ise; “IPARD II Programı 6. Başvuru Çağrı İlanı ile birlikte uygun harcama listeleri yayımlanmıştır. Yayımlanan uygun harcama listelerine eklenmesi talep edilen makine-ekipmanlar için aşağıda yer alan link üzerinden “Yeni Uygun Harcama Talep Formunun” 30/05/2019 tarihi mesai bitimine kadar eksiksiz ve doğru olarak doldurulması gerekmektedir. Kurumumuz online doldurulan bu form haricinde yapılan talepleri dikkate almayacaktır ve bu tarihten sonra bir sonraki başvuru çağrı dönemine kadar yeni talep alınmayacaktır. Talepler sadece çağrıya çıkılan 302 tedbiri için alınacaktır” denildi.
PARETTE NELER VAR?
TKDK Burdur İl Koordinatörlüğünce yapılan bir başka duyuruda ise, “Daha çok küçük yatırımcıların desteklenmesinin ön planda olacağı bu hibe paketinde;   7 alt sektörü destekliyoruz. Kırsaldaki istihdama doğrudan katkı sağlıyoruz. Gençlerimize ve kadınlarımıza, önemli avantajlar sağlıyoruz” sözlerine yer verilerek desteklenen 7 alt başlık şu şekilde açıklandı:  “Bitkisel üretim çeşitlendirilmesi, Arıcılık ve arı ürünlerinin üretilmesi, işlenmesi ve paketlenmesi, Zanaatkarlık, yöresel tarım ve gıda ürünlerinin üretimi, Kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri Kültür Balıkçılığı, Yenilenebilir enerji tesisleri, Kooperatif ve üretici örgütleri için makine parkları kurulumu”
Halil İbrahim KARA

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV