banner66

22 Ağustos 2019 Perşembe

ÜLKENİN EN MODERN ATIK TESİSİ!

-Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Katı Atık Bertaraf Tesisinde iddialıyız, sadece bölgenin değil, ülkenin en modern, en kompakt, en düzgün ve en yeni sistemi olacak” dedi.

24 Ekim 2018 Çarşamba 15:59
ÜLKENİN EN MODERN ATIK TESİSİ!

Katı Atık Bertaraf Tesisi, kısa sürede enerji üretimine başlıyor

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Belediyeler Birliğinin projelendirdiği Katı Atık Bertaraf Tesisinin çok kısa bir süre içinde enerji üretimine geçeceğini müjdeledi.  Katı Atık Bertaraf Tesisinin ülke genelindeki en modern sisteme sahip olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Ercengiz, “Katı Atık Bertaraf Tesisi, inşallah çok kısa bir süre içinde artık bölgemizde enerji üreten ve ilk başta düşündüğümüzden farklı olarak üzerine bir proje daha koyarak, bölgemizin bir hayvancılık bölgesi olması hasebiyle hayvansal atıklardan da enerji üreten bir biyogaz tesisi ve enerji üretiminin dışında da bir kompostu yanık gübre olarak vatandaşımıza verdiğimiz bir sistemi Burdur’a kazandırıyoruz. Bu sistemde iddialıyız, sadece bölgenin değil, ülkenin en modern, en kompakt, en düzgün ve en yeni sistemi olacak. Biz bu sistemi Burdur’a kazandırıyoruz. Tabi ki, Burdur belediyeleri Birliğinin de başkanıyım, bizden önceki belediyeler birliği projesi olarak yapımı düşünülmüş, bakanlıktan çeşitli kaynaklar taahhüdü ile katı atık depolama tesisinin imalatına başlanmış göreve geldiğimizde de katı atık depolama tesisi alanının yüzde 80’i rakamsal olarak tamamlanmış ama teknik ekiplerin yaptığı incelmede yüzde 60’ının ancak tamamlanabildiği bir depolama alanı elimizdeydi, biz bu depolama alanının büyütülmesi ve yapılacak katı atık bertaraf tesisine bir alt yapı oluşturulabilmesi, ham madde yani çöp geldiği zaman koyulan borularla gaz çekilmesiyle ilgili bir yatırımdı. Dönemin bakanını ilimiz milletvekili Bayram Beyin aldığı randevu ile bölge belediye başkanlarımızla birlikte ziyaret ettik. Katkı ve destek istedik natamam olan alan içi maalesef sayın bakan, bu konuyla ilgili bize destek veremeyeceğini söyledi ve biz bu desteği alamayacağımızı anlayınca da model olarak yap-işlet-devret modeli ile kamu, özel sektör işbirliği ile bu tesisi Burdur’a kazandırabileceğimize inandık. Yanlış hatırlamıyorsam o dönemde Karamanlı belediye Başkanı Fatih Selimoğlu arkadaşımla beraber yurtdışında bir inceleme gezisi yaptım. O gezide,  katı atık bertaraf tesisinin sistem olarak nasıl çalıştığını, sadece ben değil belediye meclisi üyelerimiz ve ilgili birim müdürlerimiz, teknik arkadaşlarımız ve teknik heyet yakın bölgelerdeki veya bize uygun olan proses, yöntem ne ise bunları araştırmak için çeşitli çalışmaları yaptı. Bunun üzerine biz 2-3 yıllık bir çalışmanın ardından Burdur’a uygun olan katı atık bertaraf tesisi ile ilgili projemizi hazırladık ve bu proje üzerinden yap-işlet-devlet modeliyle ihaleye çıktık. Yanılmıyorsam 3 firma katılmıştı, ihaleye çıktıktan sonra 29 yıllığına yüzde 29 enerji kar ortaklığını da karara bağlayarak, ihalemizi sonuçlandırarak Atlas İnşaat şirketine bu işin yapımı, imalatı, projenin uygulanması ve enerji üretim işini 29 yıllığına vermiş olduk” dedi.
Katı Atık Bertaraf Tesisi ile organik ve inorganik atıkların ayrıştırılacağı, biyogaz üretiminin ve geri dönüşümün sağlanacağını belirten Başkan Ercengiz, “Bugün itibariyle alanımızda geçen yaptığım incelemede, çok kısa bir süre içinde enerji üretebilir hale geleceğiz. Vahşi depolama alanından artık kurtuluyoruz. Çöp yangınlarından kurtuluyoruz. Çöpten, kötü kokudan kurtuluyoruz, çöpteki yapılacak sistemle organik ve inorganik, doğaya zarar vermeyen atıklarla, doğada kaybolmayan ve zarar veren atıkların da kaynağından, çöpe geldikten sonra ayrışmasını sağlayarak hem geri dönüşüme o malzemeyi kazandıracağız hem de doğaya zararlı hiçbir maddeyi artık doğaya ile buluşturmayacağız. Artık bu işlem gerçekten Türkiye’nin en modern sistemi, bu belki de 2014’ten bu yana Burdur Belediye Başkanlığım döneminde başardığımız en büyük iş diyebiliriz. Şundan dolayı en büyük iş bir taraftan enerji fakiri bir ülkede enerji üretiyorsunuz, bir taraftan petrokimyasal ürünlerin oldukça sık kullanıldığı bir dönemde bu malzemeyi doğaya bırakmayıp, geri dönüşüme kazandırıyorsunuz, bir taraftan sürekli yangın tehdidi altında olan çöp rehabilite edilmiş oluyor, diğer taraftan da Burdur halkının artık evinde ürettiği çöpün yeniden doğal döngü içine katılarak, doğaya en zararsız halde tüketilmesini sağlıyorsunuz” diye konuştu.
SULU, KATI GÜBRE VE BİYOGAZ ÜRETİMİ YAPILACAK
Başkan Ercengiz, Katı Atık bertaraf tesisi ile ilçe ve beldelerden toplanan hayvansal atıklarla sulu ve katı gübre üretimi de yapılacağını vurguladı. Başkan Ercengiz, “Bunlara ilaveten bölge halkının yaptığı hayvancılıkta hayvansal atıklarının da kısa zamanda üretime katkı koyar hale getirilmesinin sağlanmasının yolunu açmış oluyoruz yani vatandaşın elinden yaklaşık 300 ton gübreyi toparlayıp, bunları çeşitli yöntemlerle ayrıştırarak, sıvı gübre ve katı gübre haline getirdikten sonra katı gübreyi kompost halde vatandaşımızla buluşturacağız ve burada üretilen metan gazıyla da enerji üretimini sağlamış olacak” dedi.
“TARİHE NOT DÜŞÜYORUM, BU TESİS ÖRNEK TEŞKİL EDECEK”
Tarihe not düşen Başkan Ercengiz, katı atık bertaraf tesisin birçok il, ilçe ve beldede örnek teşkil edeceğini kaydetti. Başkan Ercengiz, “Bu tesis, çok özel bir tesistir ve tarihe not düşüyorum, bu tesis birçok ile birçok beldeye özel bir proje olarak örnek teşkil edecektir. Bu projeyi gören birçok il, bu projenin uygulanması için kendi ilinde de çeşitli çalışmaları yapacaklar” dedi.
BURDUR ÇÖPLÜĞÜ LAVANTALARLA SÜSLENECEK
Burdur Çöplüğünün rehabilite edilip, lavantalarla donatılan bir alana dönüştürüleceğini belirten Başkan Ercengiz, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramında açılış yapmayı planlıyorduk ama alan düzenlemesini de tamamladıktan sonra hatta eskiden yangın olan çöpte, naylonların uçuştuğu, sokak hayvanlarının kötü besinlerle beslendiği çöplüğün rehabilite edilip, üzerlerinde lavanta çiçeklerini göreceğiniz bir alana dönüştürüyoruz. Projemiz bu şekilde, inşallah lavanta dikimlerini de yaptıktan sonra 1 yıl içinde vatandaşımız çöplük ziyaretine gittiğinde burasının bir çöplük olup olmadığını anlayamadığı bir yer görecek” ifadelerini kullandı.
“BURDUR BELEDİYELER BİRLİĞİNİN PROJESİDİR”
Katı Atık Bertaraf Tesisinin, belediye başkanları ile yürütülen bir proje olduğunu ve hiçbir katkı almadan hayata geçirildiğini ifade eden Başkan Ercengiz, “Böyle bir çalışma yaptık, belki Burdur için birçok güzel çalışma yaptık, Burdur’umuzun kent imajını değiştirecek birçok projeye imza attık, sadece Burdur kent merkezini değil, Burdur’un ilçeleriyle, beldeleriyle, Burdur’un çöp sorununu çözen gerçek bir belediyecilik anlayışını da ortaya koymuş oluyoruz. Bu proje tamamen Burdur Belediyeler Birliğinin kendi projesidir. Bu proje sağdan soldan destek almış, şunu yapmış, bunu yapmış bir proje değildir.  Lütfen bu projede herkes haklıya hakkını da teslim etsin.  Belde ve ilçe belediye başkanlarımızla birlikte yürüttüğümüz bu projede, başkanlığını benim yaptığım Burdur Belediyeler Birliğinde, bu projenin oluşabilmesi için başta ben ve belediye başkanlarımız çok çaba sarf ettik. Bu dönemde bize herhangi bir katkı, bizim dönemimizde bir kör kuruş bile yapılmadı, bizden önceki dönemde yapılan yatırımların birçoğu da kullanılamaz haldeydi, yeni ihale ettiğimiz firma sil baştan hepsini yaptı” açıklamasında bulundu.
Hayal GİRİŞİM

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV