banner73

21 Şubat 2020 Cuma

SOBA ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT!

Türkiye Afet Müdahale Planı tanıtıldı

Burdur Valisi Hasan Şıldak, “Deprem başta olmak üzere bütün doğal afetlerde alınması gereken tedbirler, kurulması gereken iyi iletişim ve koordinasyon sayesinde iyi sonuçlar alınabiliyor. Bu yapılamazsa bir karmaşa doğuyor, kaos doğuyor” dedi.

11 Ekim 2019 Cuma 10:41
Türkiye Afet Müdahale Planı tanıtıldı

Burdur Valisi Hasan Şıldak başkanlığında Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Türkiye Afet Müdahale Planının (TAMP) tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Çalışma ve İşkur İl Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Burdur Valisi Hasan Şıldak, “Bugün Afet ve Acil Durumlara ilişkin Koordinasyon Kurulumuzun Toplantımızı icra edeceğiz. Deprem gerçeği başta olmak üzere doğal afetler insanlığın, dünyanın ayrılmaz bir parçasıdır. Biz de çok yakın geçmişte, son bir yıllık dönemde hemen komşumuz olan Denizli ilimizde iki orta ölçekli deprem yaşadık. Bunlar çok şiddetli olmamakla beraber gördük ki özellikle kırsal kesimde insanlarımızın hayatını etkileyen konutların yıkılmasına ya da ağır hasar görmesine sebep olan ağır ve orta hasar derecesinde bizim de bazı köy yerleşim yerlerinde etkili olan sonuçlar doğurdu. Deprem başta olmak üzere bütün doğal afetlere ve yine bölgemizi etkileyebilecek risk durumuna göre baktığımızda sel ve su baskınları, heyelan kaya düşmesi gibi afet durumları başta olmak üzere tamamına bir hazırlık yapmak gerekiyor ve görülüyor ki bu hazırlık deprem öncesi doğal afet öncesi dönemi kapsayan ama o anda da afet vuku bulduktan sonra alınması gereken tedbirler, kurulması gereken iyi iletişim ve koordinasyon sayesinde iyi sonuçlar alınabiliyor. Bu yapılamazsa bir karmaşa doğuyor, kaos doğuyor. Ülkemiz nasıl ki, uzun yıllardır terörle mücadele ederek, bu alanda tecrübe kazanmışsa ve bugün artık bu konuda kendi silahıyla, mühimmatıyla, teknik donanımıyla bu mücadeleyi sürdürüyorsa afetler konusunda da biz geliştik ve yeni bir kurum doğdu, Afet ve Acil Durum Başkanlığı, illerde teşkilatlandı. Kısa adıyla AFAD olarak adlandırdığımız il müdürlüklerimiz bütün illerimizde ve bazı illerimizde daha da lojistik destek imkanı sağlanarak, bütün ülke genelinde planlamasını, koordinasyonunu sağladı.  İlimizde de 36 personelimizle İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüz çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda bugüne ilişkin yaptığımız hazırlık hem koordinasyon kurulu üyelerimiz, hem de hizmet grubu başkanlarımızı son çalışmalar ve son durumumuzla ilgili bilgilendirmek, istişare etmek, olası afetlere hazırlık anlamında ilimizdeki durumu halkımızla paylaşmak ve en çok son günlerde gündemde olan bir afet durumunda halk ne yapacak, nerede toplanacak, nerede barınacak, nerede barınma ihtiyacı giderilecek gibi koordinasyon konularını da burada arkadaşlarımız bizlerle paylaşacaklar. Aynı zamanda bir koordinasyon kurulu kararı alarak da toplantımızı neticelendireceğiz” açıklamalarında bulundu.
GÖÇ İDARESİ BAŞKANLIĞINI İŞARET ETTİ
Göç İdaresi Başkanlığının da ülkemizde misafir edilen 4 milyon Suriyelinin sıkıntısız bir süreç geçirmesi için özveriyle çalıştığını işaret eden Vali Hasan Şıldak, “Burada bir husustan daha bahsetmek istiyorum, ülkemiz afetler konusunda tecrübe kazanan ve bunu uygulamalarına da yansıtan tıpkı bir başka kurum mesela bu konuda son yılların ürünü olarak karşımızda duruyor, Göl İdaresi Genel Müdürlüğü, Göç İdaresi de göçle ilgili süreçleri çok iyi bir şekilde yürüterek, 4 milyona yaklaşan bir Suriyeli misafiri ülkemizde olabildiğince sıkıntısız bir süreç içinde yöneterek o problemli gruplarla baş edebilerek ki bunların her şeyi ayrı bir operasyondur. Bunun ülkeye girişi ayrı bir düzenlemeyi gerektiriyor. Burada misafir edilmesi, kampta veya gideceği ilde konumlandırılması, sınır dışı edilmesi, geri gönderme merkezinde tutulması, oradan çıkarılması her biri ayrı prosedür. Kolluk birimlerimize, emniyet ve jandarmamızla birlikte Göç İdaresi de bu süreçleri yine çok iyi bir şekilde yönetiyor. Aslında ülkemiz her an bir afet durumuyla karşı karşıya, bunlar da bir afettir aslında olağan üstü durumdur. Dünyada acaba kaç ülke vardır ki bu kadar konu ve sorunla aynı anda baş edebilsin. Dün Kahramanmaraş ilimizde 7,5 şiddetinde bir depremin de tatbikatı yapıldı yine koordinasyon kurulu üyelerimiz bununla ilgili bilgilendirildi. Biz de buradan takip ettik. Bu tatbikatları küçük ölçekli olarak ilimizde uygulayacağız. Bu ülke geneline şamil bir uygulamaydı. Biz de geçtiğimiz haftalarda sel konusunda bir tatbikat gerçekleştirdik. Depremle ilgili tatbikatlara devam edeceğiz. İşin bilinçlendirme boyutu çok fazladır. Bu konuda da vatandaşlarımıza ve özellikle öğrencilerimize yönelik arkadaşlarımızın çalışmaları da devam ediyor” diye konuştu.
MÜDÜR TOKGÖZ’DEN TAMP SUNUMU
Afet ve Acil Durum İl Müdürü Yasin Tokgöz, Türkiye Afet Müdahale Planını tanıttı. Türkiye Afet Müdahale Planının tüm detaylarını aktaran Afet ve Acil Durum İl Müdürü Yasin Tokgöz, il müdürlüğünün Burdur il genelinde gerçekleştirdiği çalışmaları da aktardı. Burdur il genelinde yapılan eğitim çalışmalarını ve düzenlenen tatbikatları aktaran Afet ve Acil Durum İl Müdürü Yasin Tokgöz, “2018 yılında 8 kurumda 339 kişiye, 40 okulda 3 bin 390 kişiye, 2019 yılında 12 kurumda 297 kişiye, 28 okulda 3 bin 290 kişiye temel afet bilinci eğitimi Müdürlüğümüzce verilmiştir. 2018 yılında bir kere, 2019 yılında ise bir kere daha düzenlediğimiz tatbikatın yanı sıra okullarda yapılan temel afet bilinci eğitiminin hemen ardından okullarda 2018 yılında 40, 2019 yılında da 28 tane tahliye tatbikatı yapılmıştır. Bunun dışında KBRN ve Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES) konularında 2018 yılında toplam 6, 2019 yılında ise toplam 6 eğitim verilmiştir. TAMP-Burdur kapsamında 2018-2019 yıllarında 2 bölgesel düzey masa başı ve saha tatbikatı, 2 yerel düzey masa başı ve saha tatbikatı yapılmıştır” açıklamalarında bulundu. Burdur Afet Müdahale Planı Koordinasyon Kurulunda yer alan daire müdürlerinin eksiksiz katıldığı toplantıya, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Antalya 6’ıncı Bölge Müdürü Rıfkı Kocaman, Karayolları 13’üncü Bölge Müdür Yardımcısı Ruhi Özgen, Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu İzmir Bölge Müdür Levent Ardıç da iştirak etti.
Hayal GİRİŞİM

 

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV