banner66

19 Haziran 2019 Çarşamba

JANDARMA YİNE AFFETMEDİ!

TURİZM HAFTASI ‘YÖRÜK GÖÇÜ’ İLE BAŞLADI

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Turizm Haftası kutlama etkinlikleri temsili ‘Yörük Göçü’ ile başladı. Yöresel kıyafetler giymiş Yörüklerin deve, at, eşek ve küçükbaş hayvanlarıyla davul zurnalar eşliğinde canlandırdığı temsili göç, renkli görüntülere sahne oldu.

15 Nisan 2019 Pazartesi 17:39
TURİZM HAFTASI ‘YÖRÜK GÖÇÜ’ İLE BAŞLADIKültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Burdur Yörük Kültür Araştırma ve Yaşatma Derneği tarafından geleneksel hale getirilen ve ikincisi düzenlenen "Yörük Göçü ve Yaren Gecesi" etkinliği, Çatal Pınar Kavşağı'ndan başladı. Yöresel kıyafetler giymiş Yörüklerin deve, at, eşek ve küçükbaş hayvanlarıyla davul zurnalar eşliğinde canlandırdığı temsili göç, renkli görüntülere sahne oldu. Uzay Çatı Pazar yerinde sona eren etkinliği, vatandaşlar ilgiyle izledi.  
Burdur Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü destekleri Burdur Yörük Kültür ve Araştırma ve Yaşatma Derneği (YÖRKAYDER)  ile ilimizde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, hayırsever iş adamları ve firmaların desteklediği temsili Yörük Göçü, Uzay Çatı Halk Pazarında sona erdi.  Renkli görüntülere sahne olan etkinliklere Burdur Valisi Hasan Şıldak, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Garnizon Komutanı Hakan Tutucu, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu, siyasi parti, sivil tolum örgütleri başkan ve temsilcileri, iş adamları, daire müdürleri, Burdur, Antalya, Denizli, Uşak, Aydın, Muğla, İzmir, Mersin ve Kütahya’da faaliyet gösteren Yörük Dernekleri Başkan ve Yönetimleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
VALİ ŞILDAK, “BURDUR; KÜLTÜRÜNÜ YAŞIYOR, YAŞATIYOR”
Vali Hasan Şıldak, yaptığı konuşmada, Burdur'un binlerce yıllık tarihi, zengin kültürel mirası, el değmemiş doğal güzellikleriyle Anadolu'nun şirin kentlerinden biri olduğunu belirtti.
YÖRKAYDER Başkanı Alaeddin Kalkan ve yönetimi ile Hayırsever İş Adamı Yörük İl Beyi Mehmet Cadıl’a, kurum kuruluşlara teşekkür ederek başlayan Burdur Valisi Hasan Şıldak, “İlimiz binlerce yılık tarihi, zengin kültürel mirası, el değmemiş doğal güzellikleri ve renkli kültürü ile Anadolu’nun şirin kentlerinden biri, Burdur’da görev yapmak benim için büyük bir onur. Görev sürem içerisinde Burdur’da en çok dikkat çeken hususlardan biride sahip olduğu bu kültürel değerleri hala yaşatıyor oluşu, samimi bir şekilde sahip çıkıyor oluşudur. Bu kokuyu gerek misafirperverlikleri, gerek komşuluk ilişkileri,  gerek mahalli yemekleri, yöreye özgü halk oyunları, müziği ve bu kültüre yaşayan ve yaşatan yayla yaşantısından belirgin şekilde görüyoruz” dedi.
“YÖRÜK DEMEK,  ÖZÜ SÖZÜ BİR OLMAK, İFTİRA ATMAYAN, GÜVENİLİR, ARKADAN İŞ ÇEVİRMEYEN, BEN DEĞİL, BİZ DİYENDİR”
Vali Şıldak, “
Yörükler vatanlarına bağlı, hoş sohbetli, hoş görülü, fedakâr ve paylaşımcı insanlardır. Ekmeklerini bölüşen, yazları yaylakta, kışları kışlakta, ekmeğini taştan çıkarak bir çalışkanlıkla hayatlarını sürdürürler. Yörük demek benim için yiğitlik, mertlik, dürüstlük demektir. Özü sözü bir olmak, iftira atmayan, güvenilir, arkadan iş çevirmeyen, ben değil, biz diyen, biz kültürünü benimseyen, devletine sadık, milleti ile kendisi ile barışık insanlar demektir” sözlerini kaydetti. Bu tür etkinliklerin birlik ve beraberliklerin pekiştirmenin çok iyi fırsatları olduğunun altını çizerek birlik ve beraberlik mesajı verdi.
AKADEMİK ÇALIŞMA YAPILIYOR
Burdur’un çok zengin kültür coğrafyasına sahip olduğunu yineleyen Vali Şıldak, “Kültürel mirasımızla ne kadar övünsek azdır. Bu mirasa sahip çıkma adına ilimizin ortak duygu ve düşüncelerini dile getiren kamp kültürünün korunması ve yaşatılması adına bizde Valiliğimiz olarak çok ciddi bir çalışmayı başlattık. Üniversitemiz (MAKÜ) ile başlattığımız bu çalışma; ‘Halk kültürü araştırmaları’ adı altında akademik personel tarafından ilimizin dört bir köşesinde, özveri, itina ile toplanan verilerle, yayına hazırlanacak bir ‘külliyat’ oluşturacak. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün yürütücülüğünde gerçekleşen bu çalışma, ‘Halk edebiyatı’, ‘Halk mutfağı’, ‘Halk kültürü’, ‘Halk Müziği’, ‘Halkoyunlar’, ‘Geleneksel el sanatları’, ‘Geleneksel giyim kuşam’ olmak üzere pek çok alanda araştırma yapılmasını, tespit edilecek bütün bu unsurların bütün yönleri ile bir yayım haline getirilmesini hedefliyor”  dedi. Bu tür etkinlikleri amaçlarının ise “Şehrimizi tanıtmak, kültürümüzü korumak, geliştirmeye yönelik sorunları belirleyerek ilimizin turizm potansiyelinin önemli bir halkasını oluşturan zengin halk kültürünün çeşitliğini ortaya koymak” olduğunu belirtti.
BURDUR TURİZM ŞEHRİ OLACAK
Burdur’un çok yakın tarihte Turizm şehri olacağını sözlerine ekleyen Burdur Valisi Hasan Şıldak, “Adım adım ilerliyoruz. Turizm şehri olmak için her şeye sahibiz. Kültürel değerlerimiz bunun çok önemli yönünü, önemli parçasını oluşturuyor. Burdur müzemizi gezdiğinizde ne söylemek isteğimi çok daha iyi anlayacaksınız. Burdur Turizm ile birlikte büyüyecek gelişecek. Turizm Burdur’un lokomotif gücü olacak. Toplumun her kesimi bundan payını alacak. Yakın gelecekte Burdur Ağlasun, Yeşilova, Gölhisar ve diğer bütün ilçelerimiz turizm hamleleri ile çok büyük ilerleme kat edecek. Devletimiz bu alandaki yatırımları, özellikle Yeşilova Salda’nın özel koruma çevre alanı ilan edilmesi, bizzat Cumhurbaşkanım tarafından bu ilanın yapılması, Kibriya, Sagalassos’ta, lavanta ile ilgili ‘eko turizm’ hamlelerinde, İnsuyu Mağaramızda, ilimizdeki çok değerli kültürel mirasımızın ürünleri olan konaklarımızdan, şu an restorasyonu devam eden Hoca Bali Hamamı’ndan, Kültür Merkezi’mizin inşası ile birlikte elbette Burdur bu alanlarda çok iddialı bir hale gelecek.  Ve biz bu şenlikleri çok daha katılımlı ülke çapında etkinlikler olarak icra edeceğiz” diye konuştu. Buradan çıkan sonucun ise bölgesinde, Dünya’da yeni, güçlü Türkiye, terörü ezen bir Türkiye varsa bu birliktelik, güç ve bütünlük sayesinde var olduğunu söyledi.  Burdurluların hizmetin en iyisine layık olduğunu da belirten Vali Şıldak; “Birlikte el ele vererek daha güçlü bir Türkiye için Yürüyeceğiz, devletimizle, bayrağımızla ve ezanımızla kültürümüze sahip çıkmaya devam edeceğiz”  sözlerinin altını çizdi. Birlik ve beraberliğin daim olması temennisinde bulundu.
“BU VATANIN TOPRAKLARINA GÖZ DİKECEKLERE FIRSAT VERMEYELİM”
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Bizler uzak Asya’dan Anadolu topraklarını yurt yapmak üzere başladığımız o göç, artık ebediyete kadar bizim olacak bu Anadolu topraklarını bize vatan yapmıştır. Umudumuz odur ki;  bu topraklar bizim ilelebet vatanımız olsun, hiçbir şekilde bu vatanın topraklarına göz dikeceklere fırsat vermeyelim” dedi.  Temsili Yörük Göç’ünün yapılmasında emeği geçen başta sayın valimiz olmak üzere tüm paydaşlara teşekkür etti.
“ÖZEL DEĞER İFADE EDİYOR”
MAKÜ Rektörü Prof. Dr Adem Korkmaz, “Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Bilimsel çalışmalar yürütmekle birlikte kendisini, Türkiye’deki Üniversiteler içerisinde bölgesel gelişim üniversitesi kabul ettiği için, bu gibi sosyal organizasyonlara da katılmak, bu alandaki sürece katkı vermek anlamında bizim için özel bir değer ifade ediyor” dedi.
TATLIOĞLU, “GEZİ OLAYLARINDAN SONRA ÜLKE SEVDALILARI BİRLİK KURDUK”
Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu, “2013’te Gezi olaylarından sonra ‘Türkiye’de bir hareketlilik oluyor’ diye bu ülke sevdalıları ile bir araya gelerek  birlik kurmaya çalıştık. Bütün Türkiye olarak yola çıktığımız bütün arkadaşlarla beraber, birliğimiz kurduk. Bu ülkenin ham maddesi mayasıyız. Bu ülkeyi karşılıksız, devlet, millet sevdalısı, bayrak sevdalısı olan kişi ve kurumlarız. Birliğime üye olan veya olmayan, bütün derneklerimiz adına saygı ve selamlarımızı iletiyoruz” diye konuttu.
KALKAN DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR ETTİ
YÖRKAYDER Başkanı Alaettin Kalkan’ın koordine ettiği Temsili Yörük Göçü sonrası uzay çatı halk pazarında yaptığı konuşmada, “Biz Yörükler bilindiği üzere eski tarihlerden beri göz eden bir topluluk olduğumuz için bizlere  Yörük denilmektedir. Türk Milletini oluşturan yelpazenin içerisinde birbirine olan bağlılıkları vatan severlikleri ve cesaretiyle tanınan, sofrasında bereket, çadırında dostluk ve muhabbet, sözlerinde doğruluk ve samimiyet olan Yörüklerimizin asırlarca var olan bizleri ve evlatlarımızı bu bayrak, vatan altında daima bir ve diri olmasını sağlayacaktır. Yörük Türkmen Derneklerimizin amacı yeni yetişen evlatlarımızı gelenek, göreneklerine, örf ve adetlerine bağlı, vatan, millet, bayrak sevdalısı nesline hakim barışçı nesiller yetiştirmeye vesile olacaktır. Yörük Türkmen derneklerimizin hedefi de ufku geniş, çağdaş medeni, milli duygularını ve bayrağını en üst seviyeye taşıyan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştıracak nesiller yetiştirmesine destek olacaktır. Bu toyumuza maddi manevi katkı sunan değerli Burdur Valiliğimize, Burdur Belediyemize, Mehmet Akif Ersoy Üniversitemize ve hayır sever iş adamlarımıza, sivil toplum örgütlerimize teşekkür ederim” dedi.
ORTA OYUNLAR SAHNELENDİ, SİPSİ ÇALINDI VE YÖRESEL SANATÇILAR KONSER VERDİ
Protokol üyelerine hediye takdimin ardından Uzay Çatı Halka Pazarın Kozağacı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin hazırladığı Berber Ortaoyunu sergilendi. Halk oyunları  ile taçlanan eğlencede, Sipsi Sanatçısı Hüseyin Demir, sipsinin tanıtımı yaptı. Eğlence, Mahalli Sanatçıların sahne alması ile sona erdi. Etkinlikte,  hayırsever iş adamlarının desteği ile tüm katılımcılara ekmek arası kıyma kavurma ve ayran ikram edildi.
TURİZM HAFTASI ETKİNLİKLERİ HAFTA BOYUNCA DEVAM EDECEK
14-22 Nisan Turizm Haftası ilimizde de hafta boyunca çeşitli etkinler düzenlenecek. Bu kapsamda Bugün 10.00-16.00 arası el sanatları ustaları ziyaret edilecek. Yarın sektör temsilcilerine ziyarette bulunulacak. 18 Nisan 2019 Perşembe günü ise İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Osman Koçibay, “Burdur Müzesi Konferans Salonu’nda saat 14.00’da “Burdur’da Kültür Yürüyüşü” konulu bir konferans verecek.
Halil İbrahim KARA

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV