banner6

20 Eylül 2018 Perşembe

Kaçak avlanan 2 kişiye, 2 bin TL ceza!

Teke Yöresinde, göç coşkusu!

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen temsili Yörük Göçü etkinliklerinde Burdurlu Yörükler, deve kervanı, biniciler, koyun ve keçi sürüleri ile savaşçı Türkmenler ile vatandaşları büyüledi.

17 Nisan 2018 Salı 12:58
Teke Yöresinde, göç coşkusu!

Teke Yöresi Kültürünün Başkenti Burdur’da ilk defa geniş kapsamında temsili Yörük Göçü etkinliği düzenlendi.  Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Burdur Valiliği’nin Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında geçtiğimiz Pazar günü yapılan temsili Yörük Göçü programı Çatalpınar Kavşağından kortej yürüyüşü ile başladı. Kortejde yer alan deve kervanı, biniciler, koyun ve keçi sürüleri ile savaşçı Türkmenler ile vatandaşları büyüledi. Uzay Çatı Halk Pazarından tamamlanan kortej yürüyüşü ve etkinliklere, Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik, Reşat Petek, Burdur Garnizon Komutanı Hakan Tutucu, İl Jandarma Alay Komutanı Orhan Kılıç, Yörük İl Beyi Mehmet Cadıl, İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, siyasi parti, sivil toplum örgütleri başka ve temsilcileri, bazı kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri, Antalya, Muğla, Aydın, Isparta, Uşak, Kütahya, Afyon, Mersin ve Eskişehir başta olmak üzere ülkemizin dört bir yanından gelen Yörük Türkmenler katıldı. Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan program, protokol konuşmaları ile devam etti. Akabinde mehteran takımı kısa bir gösteri de bulundu. Pazar alanına kurulan kıl çadırında geçmişten günümüze dek Yörüklerin kullandığı eşyalar sergilendi.  Keçi derisinde Yörük Ayranı yapılarak, protokol üyelerine ikram edildi. Mahalli Sanatçı Hüseyin Demir ve beraberindeki sanatçılar sipsi resitali sundu.  Aziziye Halk oyunları ekibi ise Teke Yöresi Halk Oyunlarını icra etti.  Burdur Yörük Kültürü Araştırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Alaettin Kalkan’ın temsili Yörük göçüne katkı koyanlara ve destek verenlere plaket takdiminin ardından Aziziyeli Havva Koçak, “Çanakkale” şiiri okuyarak, duygulu anlar yaşattı.
VALİ YILMAZ “TEKNOLOJİYE YENİK DÜŞTÜK, KENDİ KÜLTÜR DEĞERLERİMİZİ UNUTUYORUZ”
Turizm Haftası etkinlikleri ile kültürel değerlerin gün yüzüne çıkarılarak, tanıtıma katkı verildiğini ifade eden Burdur Valisi Şerif Yılmaz, “ Bugün Turizm Haftasının başlangıç günü ülkemizin diğer illerinde de değişik etkinliklerle kutlanacak ve gündeme getirilecek, Turizm Haftasındaki amaç, mevcut olan kültürel değerlerimizin gün yüzüne çıkarılması ve tanıtılıp paylaşılmasıdır. Bugün turizm denilince sadece deniz, kum ve güneşin ötesinde başka alanlarında olduğu, özellikle tarihsel ve kültürel değerlerimizin tanıtılması gerektiği ve bu milletin gerçek manada değerlerinin bilinmesi içinde yaşayan kültürün aktarılması gerekiyor. Bugün bizleri tanıyanlar, tanımak isteyenler, tanıyacak olanlar, Torosların Yaylalarına gelmesi gerekiyor. Bozulmamış devam eden o kadim kültürün o medeniyetin izleri hala buralarda var çok şükür. İşte bugün bu kapsamda iki yıla yakın Burdur’da görev yaptığım süre içerisinde bu tip bir etkinliğin olmadığını gördüm. Bu medeniyetin, bu kültürün gelecek nesillere aktarılması gerektiğini, bunun eksik bırakıldığını gördüğüm içinde böyle bir etkinliği yapalım istedik.Biz maalesef teknolojiye yenik düştük” dedi. “Kendi kültürümüzü yaşatan o değerlerimizi, geleneklerimizi, göreneklerimizi unutmaya başladık. Bunların unutulmaması gerekiyor. Bunların ayakta tutulması gerekiyor” diye konuştu.
“BAYIR BUCAK TÜRKMENLERİNİN YANINA NİYE GİTTİK?”
Vali Yılmaz, “Ayakta tutarsanız Bayır Bucak Türkmenlerinin yanına kardeşleri olarak gitmeye ihtiyaç duyarsınız. Eğer siz bu medeniyeti ve kültürü bilmezseniz Bayır Bucak Türkmenlerinin yanına niye gittiğimizi anlayamazsınız, Afrin’e niye gittiğimizi anlayamazsınız. Biz oraya işgale gitmedik, Afrin’e Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ordusu işgal için gitmedi. Afrin’e ezilen mağdur olan kardeşlerimizi kurtarmaya gittik. Onun için bu kültürün bu milletin ayakta kalması gerekiyor. Çünkü Osmanlı Söğüt’te ilk çınarın dikildiği yerden itibaren büyümeye başladı. Orta Asya’dan geldikten sonra Söğüt’ten Domaniç’e o temeller atıldı. O çınar büyüdü. O çınar büyüdükçe gölgesine nice insanları aldı. Sofrasına nice insanları aldı. Ekmeğini nice insanlarla paylaştı. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti değişik etnik guruplardan oluşuyor ise buna Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i Arap’ı ve değişik isimler altında katılıyor ise bugün Bosna’da Türkiye Cumhuriyeti Devletine saygı ve muhabbet duyuluyor ise bugün Kafkaslarda duyuluyor ise bu şemsiyemize aldığımız bu çınarın gölgesine aldığımız, aşımızı ekmeğimizi paylaştığımız kardeşliktendir. O kardeşliğin devam edebilmesi için de bu topraklarda bu kültürün bu medeniyetin ayakta durması gerekiyor. Bunun yaşatılması gerekiyor. Bugün dağa gittiğinizde çobanımızın ekmeğini paylaştığını göreceksiniz .Ama bize yutturulmaya çalışılan o medeniyette diğerinin ekmeğini nasıl çalarız, onun ekmeğini nasıl azaltırız, onun aşını işini nasıl bozarız hesabı yapılıyor. Bizdeki kültür tam tersine bizim komşumuzun işini aşını nasıl çoğaltırız, dağda ekmeğimizi nasıl paylaşırız bunun hesabını yaptık. Çok şükür bu medeniyet ve kültür var. Onun için burada bu kalabalık var. Yoksa buraya gelmeyip çok daha farklı yerlere de pikniğe veya eğlenceye gidebilirdiniz. Ama teşekkür ediyorum hepiniz buraya geldiniz. Bu birlik beraberliği, bu kardeşlik ruhunu yaşatmak için hepiniz buraya geldiniz. Ben hepinize canı gönülden teşekkür ediyorum. Bu bir ilk oldu inşallah bundan sonrada devam eder. Devam etmesi lazım, devam etmesi gerekiyor. Çünkü bizim neslimizin, bu medeniyetin, bu kültürün en uç noktalarına varıncaya kadar bilinmesi, öğrenilmesi ve öğretilmesi gerekiyor. Onun için bugün burada yapmış olduğumuz bu temsili merasimle beraber bu medeniyet kültürüne katkımız olduğunu düşünüyorum. İnşallah güzelliklere, kardeşliğimize, dirliğimize, birliğimize, beraberliğimize vesile olur diyor, tekrar katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Bu organizasyonun hayata geçirilmesinde emeği geçen bütün arkadaşlarıma canı gönülden teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
ÖZÇELİK “NAMUSUNA EL UZATILINCA YÖRÜK HAREKETE GEÇER, BAYRAK OLUR, KURAN OLUR”
AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “Anadolu bir motif, Anadolu rengarenk, ama bu renklerin içerisinde en fazla rengini gösteren Yörükler, Türkmenler, Oğuz boylarıdır. Eğer ‘Oğuz boyları kimdir?’ diye bir sorarsanız, araştırırsanız, Döyer derler, “Düğer”, Böğdüz derler “Büğdüz”, Yıva derler “Yuva”, Bayındır, Kayı, Yazır derler. Çavdır derler. Özümsemişiz ismini vermişiz, Evlatlarımıza bunları bizim anlatmamız gerekiyor. Yörüge sorarlar neredensin? Hoyrazın estiği yerden misin? Sazlık öten yerden misin? Keklik öten yerden misin? Kekik kokan yerden misin? Mehmet Cadıl ağabeyin dediği gibi Yörükler gerçekten doğayı seven insanlar. Hani halk arasında son zamanlarda yediğim dokunuyor diyor ya. Dokunur tabii doğal yemen lazım. Çünkü sen Yörük Türkmensin sana dokunur o. Sunni sana dokunur. Dolayısı ile özümüze döneceğiz. Şunu her zaman biliyoruz ki; Yörüklerin kafası attığı, moralinin bozulduğu an savaştığı tek şey var. Namusuna el uzatılınca Yörük harekete geçer. Bu namus vatan olur bayrak olur, kuran olur, kitap olur. O zaman Yörük’ük Şarteli atar” sözlerini kaydetti.

PETEK, “YÖRÜKLERİN SAMİMİYETİ İLE MORAL BULDUK”
Ak Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, “Böyle kadim bir kültürün temsilcisi olarak yaşamımız sürdürüyoruz. Rabbimize şükrediyoruz ki 14 Ağustos 2001’de umudunu ve güvenini kaybetmiş bir millete yeniden o güveni kazandırmayı, dibe vurmuş bir ülkeyi ecdadına layık bir hale getirmeyi, ayağa kaldırmayı şiar edinmiş bir yolculuğunda neferi olarak huzurlarınızdayız. İşte o yolculuğun lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın etrafında olmakta bizler için aynı bir onurdur, ayrı bir şereftir. Bu milletin 4 parçası olan Yörükler temsili bir Yörük göçü için  bugün buraya akın ettiler. Bu koca bir çınar haline gelen Türkiye Cumhuriyeti’nin sağlam köklerinden biri olan Yörüklerimizle kucaklaşıyor. Dostlarımızla hasret gideriyoruz. Konar Göçer yaşam tarzı ile Türkmenlerin en çilelisi ama gönlündeki sevgisi, saygısı, tutkusu ve doğa aşkı hiçbir şey ile kıyaslanamaz olan Yörükleri daha yakından tanıyoruz. Betonlaşan topraklara, teknolojiye yenik düşen Dünya’ya rağmen, hayatını ruhsal ve fiziksel iyiliğe adamış gönlü güzel kardeşlerimizim samimiyeti ile bugün moral buluyoruz” dedi. 
MEHMET CADIL, YÖRÜKLERİ ANLATTI
Aziziye’de Yörük Şenliklerini uzun yıllardır yaptığını hatırlatan Yörük İl Beyi İş Adamı Mehmet Cadıl , “20 yıl önce başladığımız bu anlamlı etkinliği bugün ilimizde de sayın Valimizin önderliğinde başlamış bulunuyoruz. Yörük dediğimizde anlamları olan Orta Asya’dan malı için Ural dağlarını yaran, Antep, Adana, Mersin, Alanya, Antalya, Kaş,  Anamur,  Muğla be İzmir’e kadar uzanan Yörük nesliyiz. Bunun içerisinde Sarı Keçilisi, Kara Koyunlusu hep bir millettir. Bu Yörükler bütün imkanlarını kendi imkânları ile temin eden, hiç kimseye muhtaç olmadan kendi yaşamını yaşayan bir millet olarak geç bile kalmış sayıyoruz. İnşallah bundan sonra Burdur İlimizi bu şekilde birlik ve beraberliğini yaşatarak devam edeceğine inanıyoruz. Yörük kendi çadırını kendi dokuyan, davar keçisinden tuluğunu yapan, suyunu taşıyan, ekmek torbasını keçi kılından kendi dokuyan, çocuğunun kolanını kendi yapan bir nesli şu anda yaşatıyoruz. Yörük dediğiniz zaman davarı hastalandığında dağdaki bütün şifalı otlarla malını tedavi eden bir nesli konuşuyoruz. Komşusu hastalandığını zaman var yok demeden o komşusunu tedavi eden bir nesli konuşuyoruz” dedi.  Cadıl, Yörük kendi işini kendisi yapar vurgusu yaptı.

MÜDÜR ÖZDEMİR TEŞEKKÜR ETTİ
Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet Özdemir, “Bugün 42’ncisini kutladığımız Turizm Haftası’nın ilimizin zengin halk kültürünü yansıtan, temsili “Yörük Göçü” ile başlatmış bulunuyoruz. İlimiz turizm potansiyelinin daha çok ön plana çıkacağı ve güçleneceği temennilerimle sözlerime son verirken 2018 yılı turizm sezonunun ülkemize milletimize, turizm sektörüne hayırlı kazanç getirmesini dilerim. Maddi ve manevi desteğini hiç esirgemeyen Valimiz Sayın Şerif Yılmaz’a,  belediye başkanımıza, Mehmet Akif Ersoy Üniversitemizin rektörüne daire amirlerimize, isimlerini sayamadığım kamu ve özel kuruluşlarına çok teşekkür eder saygılar sunarım” diye konuştu.
BAŞKAN KALKAN, ULU ÖNDER ATATÜRK’ÜN SÖZLERİNİ HATIRLATTI
Yörük Kültürü Araştırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Alaettin Kalkan açılış konuşmasında,  “Bizi biz yapan mertlik ve yiğitlik meydanı olan bu yaylalarda ve bu obalarda siz Yörüklere birlikte Yörük kültürünü yaşatmak için ilimizde Yörük göçünü yapamaya Burdur Yörük Kültür ve Araştırma Derneği olarak karar aldık. Startımızı başlattık” dedi. Konuşmasını şu şekilde tamamladı; “Konuşmamı Mustafa Kemal Atatürk şu sözü ile nokta koymak istiyorum. Büyük Lider şöyle diyor, “Toros dağlarının tepelerindeki tek bir Yörük Türkmen çadırında duman tüter halde kalmış ise ben bu milletten umudumu kesmem. Bayrağını göğsüme sarar milletin istikbali için ölürüm”, Ey büyük önder senin hissiyatını yaşatmaya söz veriyorum ruhun şad olsun” dedi.

ENGELLİ MEHMET YILDIRIM GÖLHİSAR’DAN GELDİ
Öte yandan ailesi ile birlikte ilimiz Gölhisar İlçesinden temsili Yörük Göçü’ne gelen ve aynı gün akşamı Yaren Gecesine katılarak müziklere eşlik eden Engelli Mehmet Yıldırım programa büyük ilgi gösterdi.
Halil İbrahim KARA

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV