15 Aralık 2018 Cumartesi

-Sağlık Yatırımları Hız Kesmiyor

TADIMIZ KALMADI!

-Şeker-İş Başkanı Mustafa Onay, “Şeker kurumun kapatılması demek, şeker stoklarının artması ve pancar kotalarının azalması demektir” dedi.

26 Aralık 2017 Salı 14:09
TADIMIZ KALMADI!

Resmi Gazetede yayınlanan yeni KHK ile Şeker Kurumunun kapatılmasına tepki gösteren Şeker-İş Başkanı Mustafa Onay, yazılı bir açıklama yaparak, “Şeker kurumun kapatılması demek, şeker stoklarının artması ve pancar kotalarının azalması demektir” ifadesini kullandı. Başkan Onay,4634 sayılı Şeker Kanunu ile Türkiye’de şeker talebinin yurt içi üretimle karşılanmasını sağlamak, doğal kaynakların dengeli kullanımı gözetilerek, yeterli, sürekli ve ekonomik bir şekilde karşılanmasına yönelik olarak şeker piyasasını düzenlemek ve denetlemek amacıyla kurulmuş olan Şeker Kurumu, 24 Aralık 2017 tarihinde yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılarak, Kurum’un görev ve sorumlulukları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na aktarılmıştır. Ülke ve sektör menfaatleri doğrultusunda, pancar ve şeker üretiminin istikrarı ve sürdürülebilirliği, yerli arz güvenliğinin sağlanması, üretimin planlanması ve piyasanın denetimi, fiyat istikrarı, tarımsal kaynaklarımız ve dış tehditlere karşı sektörün korunması için “paydaşların özgür iradeleri ile çözüm üretecekleri bir yapının ortadan kaldırılması” sektörün geleceğini çıkmaza sokan bir karar olarak karşımızda durmaktadır. Yanlış bir yönlendirmeye dayalı olarak, sektör bileşenlerinin ortak bir kararı olmaksızın, Şeker Kurumu’nun kapatıldığı dönem de dikkate alınarak bu yeni idari yapılanmanın sektöre dönük olumsuz etkileri, Sendikamızın 13 yıl önce yargıya taşımış olduğu anayasa ve hukuka aykırılığına dair kararlar ile de tescillenmiştir. Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararları, Şeker Kurumu’nun bağımsız idari otorite vasfını ortadan kaldırmanın hukuka uygun olmayacağını göstermiştir. Şeker Kurumu yapısı itibariyle, eleştirilebilecek karar ve uygulamalarının varlığına rağmen, şeker sektörünün organizasyonunda temel bir yere ve öneme sahiptir. Milyonlarca kişiye doğrudan ve dolaylı olarak geçim imkanı veren bir sektörün bu tür karar ve uygulamalarla çeşitli sakıncalar içeren bir sürece itilmesinin acı sonuçları dikkate alınmalıdır. Nitekim, Şeker Kurumu’na atama yapılmayan yaklaşık 17 aya ulaşan sektörde kayıt dışılık ve denetimsizliğin baş gösterdiği süreç neticesinde, önümüzdeki kampanya dönemine yaklaşık 600 bin tona yakın stokla girileceği beklenmektedir. Şeker-İş Sendikası olarak, ülke ve sektör menfaatlerine uygun çözümlerin ancak paydaşların katılımıyla uzlaşmacı bir yapı içerisinde geliştirilmesi gerekliliğinin arkasında durduğumuz bilinmelidir. Sendikamızın her zaman ve her koşulda sektörün yanında olduğunun bilindiği gerçeğinden hareketle, Türk şeker sanayinin sorunlarına yönelik çözümlerin   Bakanlık yerine, sektörün sorunlarını yakinen bilen bir bağımsız Kurum eliyle üretilmesine devam edilmesi gerekmektedir.. Nitekim, Şeker Kurumu’nun faaliyetlerine bağımsız bir idari otorite olarak devam etmesi; etkin ve objektif bir yapıyla işleyişin sürdürülmesine yönelik en isabetli yaklaşım olacaktır” açıklamasında bulundu.
Hayal GİRİŞİM

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV