banner73

31 Mayıs 2020 Pazar

SOSYAL MESAFELİ CUMA NAMAZI

STK’lar, yuvarlak masada toplandı

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği (AB) tarafından ‘Sivil Toplum Destek programı’ kapsamında yürütülen Kamu ve STK’lar arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi için ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı toplantısı Burdur MAKü Taş Oda’da gerçekleştirildi.

31 Mayıs 2019 Cuma 09:54
STK’lar, yuvarlak masada toplandı

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği (AB) tarafından ‘Sivil Toplum Destek programı’ kapsamında yürütülen Kamu ve STK’lar arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi için ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamında geliştirilen ‘Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (YESEV) yürütücülüğünde Türkiye Kent Konseyler Birliği ve Şişli Belediyesi ortaklığında ‘Denge ve Denetleme Ağı’nın iştirakiyle yürütülen ve geçen yıl ekim ayında Burdur, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kars, Sinop Van ve Yalova illerinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları (STK), belediye katılımı başlamıştı. Toplam 24 ay süreli proje kapsamında ülkemizdeki sivil toplum ve belediyeler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi, STK’ların yönetişim kapasitelerinin güçlendirilmesi maksadı ile Burdur Belediyesi ve Burdur Kent Konseyinin ev sahipliğinde Burdur Taşoda Konağı’nda Türkiye Kent Konseyi Birliği Dönem Başkanı ve Adana Kent Konseyleri Genel Sekreteri Ekrem Aslan, TESEV Proje yürütücüsü Akif Burak Atlar, dün saat 10.00- 13.00 saatleri arasında ilimizde faaliyet gösteren bazı dernek, STK başkan ve temsilcilerinin katılımı ile yuvarlak masa toplantısı yapıldı.

PROJEYE 10 KENT DAHİL

Toplantının açılış konuşmasını yapan TESEV Proje Yürütücüsü Akif Burak Atlar, “Projemiz adında anlaşılacağı gibi daha demokratik yerel yönetişim için sivil toplumun güçlendirilmesi başlığını taşıyor. Projemiz geçen yıl 15 Ekim’de başladı. Toplam 24 ay sürecek. Bu 24 ay boyunca Türkiye’de İstanbul, İzmir ve Ankara’nın yanı sıra Sinop, Kars, Van, Burdur, Gaziantep, Adana ve Yalova olmak üzere 10 ilde, sivil toplum ve yerel yönetim ilişkilerinin güçlendirilmesi için neler yapabiliriz. Bu anlamda hedefleri olan bir proje. Nisan ayından itibaren bu toplantıları başlattık. Burdur İlimizde de Dr. Canan Gönüllü Taşkesen bir taslak çalışma yaptı. Bu toplantının amacı yerelde uzmanların hazırladığı taslak raporları tartışmaya açmak” diye konuştu. 10 ilde düzenlenecek toplantıların sonunda bir ulusal raporlar doğrultusunda eğitim ve seminerler düzenleneceğini aktardı. Projenin son şamasında ise belediyeler ve STK’ların birlikte kullanıp karşılıklı veri paylaşımını ve birlikte politik üretmelerini, katılımcı dijital platform geliştirmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.  Projenin 7’inci toplantısının Burdur’da yapıldığını belirtti.

“BURDUR SEÇİLDİĞİ İÇİN MUTLUYUZ”

 Burdur Kent Konseyi Başkanı Levent Özer, “Burdur Kent Konseyi,  Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin üyesidir. Daha demokratik yerel yönetişim için sivil toplumun güçlendirilmesi projesi Türkiye’de 10 ilde uygulanıyor. Bu projelerden biriside Burdur olarak seçildiği için biz mutluyuz” dedi.

“PROJENİN PAYDAŞI OLMAK BİZLERİ MUTLU EDİYOR”

Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanı Ekrem Aslan, “Burdur’da ev sahipliği yapan Burdur Kent Konseyine, yürütme kuruluna öncelikle teşekkür ederiz. Burdur’da bulunmaktan ve Burdur’u tanımaktan büyük mutluluk duyuyorum. Proje ile ilgili TESEV Proje yürütücüsü Akif Burak Atlar gerekli bilgilendirmeyi yaptı.

Bizler Türkiye Kent Konseyleri birliği olarak, 130 Kent Konseyi üyemiz arasındaki iletişim ve işbirliği ağını, bunun yanında kamu yerel yönetimlerin demokratik işbirliği ağını önemsiyoruz.

Bu noktada çalışmalar yapan birliğiz. Böyle bir projenin paydaşı olmak, demokratik çalışmalara işlevlik kattığı için bizleri çok mutlu ediyor” dedi.

DR. TAŞKESEN RAPORU AÇIKLADI

2 oturum halinde gerçekleşen toplantının açılış bölümünde kısa bir sunum yapan Dr.  Canan Gönüllü Taşkesen, “Burdur yerel fark analizi taslak raporunu ”nu açıkladı. Toplam 8 başlık bulunduğu ve bu başlıklardan ilkinin STK’ların faaliyetlerini gerçekleştirirken engeller ve yetersizlikler olduğunu belirten DR. Taşkesen, “STK’ların ekonomik anlamda bir sıkıntı yaşadıklarını bir Burdur’da gözlemledik” dedi. Bununla birlikte iletişim ve insan kaynağı sıkıntısının gözlemlendiğini aktardı.

Halil İbrahim KARA

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV