banner66

19 Mart 2019 Salı

BU TEŞVİKLERİ KAÇIRMAYIN!

SGK Haftası müjdeli haberlerle başlıyor

SGK Haftası arifesinde konuşan Burdur SGK İl Müdürü Bayram Balban, 18-29 yaş arası girişimci gençlerin BAĞ-KUR primlerinin devlet tarafından ödeneceğini müjdeledi. Müdür Balban, “Ramazan ve Kurban Bayramında emeklilerimize 1000 TL’lik bayram ikramiyesi verilecek olup ilk ödemeler Ramazan Bayramı öncesinde yapılacaktır” dedi.

15 Mayıs 2018 Salı 16:06
SGK Haftası müjdeli haberlerle başlıyor

SGK Haftası, 14 Mayıs itibarıyla başlıyor. SGK Burdur İl Müdürü Bayram Balban, düzenlediği basın toplantısında müjdeli haberler verdi. Devlet tarafından yapılan yardım ve desteklemeleri paylaştı.  Müdür Balban, “14-19 Mayıs tarihlerinde kutlayacağımız Sosyal Güvenlik Haftası öncesinde, bugün burada, sizlerle birlikte olmaktan ve sizler aracılığıyla vatandaşlarımıza seslenmekten mutluluk duyduğumu ifade ediyor, hepinizi şahsım ve Kurumum adına saygıyla selamlıyorum. Bildiğiniz üzere, 2008 yılından bu yana, her yıl 16 Mayıs gününün içinde bulunduğu haftayı “Sosyal Güvenlik Haftası” olarak kutlamaktayız. Bu haftanın kutlanmasındaki amaç, yeni bir kuruluş olan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tanıtımı, hedefleri, çalışmaları ve ilkeleri doğrultusunda sosyal güvenlik bilincini tüm paydaşlarımıza ulaştırmak ve onları bilinçlendirmektir. Vatandaşlarımızın geleceğe güvenle bakmalarını sağlayan sistemler bütünü olan sosyal güvenlik; hem aktif çalışma döneminde, hem de sonrası için bir hayat garantisidir. Bu açıdan, mutlu ve güvenli bir gelecek ortamının oluşturulması Sosyal Güvenlik sisteminin sürdürebilirliğine bağlıdır. Bu sürdürebilirliği sağlayacak olan lokomotif kurum ise Sosyal Güvenlik Kurumu’dur.  Sosyal Güvenlik Kurumu’nun amacı, sosyal sigortacılık ilkelerine dayalı, etkin, adil, kolay erişebilir, aktüeryal ve mali açıdan sürdürülebilir çağdaş standartlarda bir sosyal güvenlik sistemi yürütmek, bu amaç doğrultusunda geçmişten gelen bilgi birikimi ve tecrübesi ile çağın gereklerine uygun olarak 7’den 70’e tüm insanımıza hizmet götürmektir.  Hizmetlerin üretilmesi noktasında; SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığının Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleştirilmesinden sonraki 10 yıllık süreçte, sosyal güvenlik sistemi adına önemli reformlar yapıldı. Ülkemizde her alanda olduğu gibi sosyal güvenlik alanında da büyük bir devrim yaşandı. Kamuoyu nezdinde çok büyük karşılık bulan ve memnuniyetle değerlendirilen bu reformları yeri geldiğinde sizler aracılığıyla yeri geldiğinde ise bizzat sahaya inerek anlatmaya çalıştık ve çalışıyoruz.Bu kapsamda özellikle son yıllarda oldukça dikkat çeken bazı reformlardan ve önümüzdeki günlerde çıkacak olan uygulamalardan bahsetmek istiyorum.
GENEL SAĞLIK SİGORTASI
Kapsam ve derinlik bakımından dünyada eşi benzeri olmayan bir sağlık sigortası uygulaması olan Genel Sağlık Sigortası, dünyanın en kapsamlı sağlık hizmetidir.  60,89 TL ödediğiniz andan itibaren gelir testine girmeksizin Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındığınız bu sistemde sadece kamu sağlık tesislerinden değil, aynı zamanda diğer hizmet sunucularından da yararlanılabiliyor. Gelirim yok diyorsanız, “buyurun gelir testine girin” diyoruz. Eğer gerçekten gelirinizin olmadığı tespit edilirse o zaman ücretsiz bakım hakkına sahip oluyorsunuz. Biliyorsunuz şu anda meclisten geçen bir yasa var. Bu yasa ile gelir testine girmeyen vatandaşlarımıza da 30 Kasım’a kadar gelir testine girme ve yıl sonuna kadar da faizsiz ödeme imkanı getiriyoruz.
ŞAHIS ÖDEMELERİ
Sağlık uygulamalarında vatandaşlarımıza getirilen bir diğer kolaylık ise şahıs ödemelerinde yapılmıştır.  Ortez, protez, hasta altbezi, işitme cihazı gibi önemli ödeme kalemlerimizden birisi olan şahıs ödemelerini vatandaşlarımız, 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat verilmiş medikal market ve eczanelerden almaya başlamışlardır.
GENÇLERİN GSS SORUNU ÇÖZÜLDÜ
Gençlerimiz bu ülkenin teminatı. Onların fikirleri, görüş ve önerileri bizim için çok değerli. Bu yüzden, gençlerle ilgili her dönemde çok güçlü düzenlemeler yaptık.  Gençlerimize, erken mezuniyet durumlarında sosyal güvencesini 2 yıl daha uzattık.  Bununla birlikte gençlerimizin 25 yaşına kadar olan Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının tamamını sildik.
ÖĞRENCİLERİN AYLIĞI 25 YAŞINA KADAR KESİLMEYECEK
Diğer taraftan, aylık alan hak sahibi öğrencilerin 4-a kapsamında sigortalı bir işte çalışmaları halinde aylıkları kesiliyordu. Yapılan düzenleme ile öğrenciler çalıştığı bu süreler içerisinde 25 yaşına kadar yetim aylığını alabileceklerdir.
GİRİŞİMCİ GENÇLERİMİZİN BAĞKURU 1 YIL DEVLETTEN
Bir diğer çalışmamızda girişimci gençlerimize yönelik. 18-29 yaşındaki gençlerimizin yeni iş yeri kurmaları halinde 1 yıl boyunca sosyal güvenlik primleri devlet tarafından karşılanacak. Gençlerimizi önemsiyoruz ve onların girişimciliğini her anlamda destekliyoruz.
EMEKLİYE PROMOSYON
Gençlere değindikten sonra emeklilerimize yapılan uygulamalardan da bahsetmek yerinde olacaktır. Zira onlar dünün gençleriydi.  Bu kapsamda, emeklilerimizle ilgili yıllardır gündemde olan promosyonlar geçen yıl çözüme kavuştu. Emeklilerimize, maaşını 3 yıl boyunca aynı bankadan çekmek koşuluyla belirli miktarlarda promosyon verilmiştir.
AYLIKLARIN KONUTLARINDA ÖDENMESİ
Yine emeklilerimizin talepleri halinde maaşlarını konutlarında ödeme imkânı getirilmiştir.
EMEKLİLERE 1000 TL BAYRAM İKRAMİYESİ
Ömürlerinin en verimli, en üretken yıllarını ülkesine ve milletine hizmet ederek geçiren emektar vatandaşlarımıza, kimseye muhtaç olmadan yaşayabilecekleri güvenli bir ortamı hazırlamayı; hem sosyal devlet anlayışımızın gereği; hem de insanî bir görev olarak addediyoruz.  Bu doğrultuda, emeklilerimizin ekonomik refahlarının artırılması amacıyla Ramazan ve Kurban Bayramında emeklilerimize 1000 TL’lik bayram ikramiyesi verilecek olup ilk ödemeler Ramazan Bayramı öncesinde yapılacaktır.
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI
Şimdi gelelim işverenlerimize yönelik uygulamalara. Bilindiği üzere, dünyada oluşan ekonomik krizin ülkemize yansıyan etkilerini azaltmak amacıyla devletimiz bir dizi programlar ve projeler üretmektedir.  Bu doğrultuda, Cumhurbaşkanımızın Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘milli seferberlik’ çağrısı üzerine, işsizliğin azaltılması ve istihdamın artırılması amacıyla istihdam seferberliği programı başlatılmış ve işverenlerimize yönelik teşvik paketleri açıklanmıştır.
İLAVE İSTİHDAM TEŞVİKİ
Bu paketler içerisinde en dikkat çeken teşvik ilave istihdam teşvikidir.  Geçen yıl yürürlüğe giren teşvikte işverenlerin mevcut teşvikle işe alacakları her bir sigortalı için sadece işçinin maaşını ödeyecek olup, geriye kalan bu yıl için en düşük 883,01 TL tutarındaki prim ve vergi yükümlülükleri devlet tarafından karşılanacaktır.
BİR SENDEN BİR BENDEN TEŞVİĞİ
Y
ine, sene başında istihdam seferberliğinin ikinci fazı kapsamında çıkarılan bir diğer önemli teşvik ise bir senden bir benden teşvikidir. 1 ila 3 çalışanı olan imalat iş yerlerinin çalışan sayılarına ek olarak ilave istihdam ettikleri 18-25 yaş grubundaki gençlerin ücret, sosyal güvenlik primleri ve vergileri bir ay işveren, bir ay devlet tarafından ödenecektir.  Her bir çalışan başına 1.603 TL ücret ve 883 TL Prim ve vergi desteğiyle birlikte işverenlerimizin toplam alacağı teşvik tutarı 2.486 TL olacaktır.
DİĞER TEŞVİKLER
Bu teşviklerimizin dışında işverenlerimizin sunulan 10’dan fazla teşvik bulunmaktadır.  İşsizlik ödeneği alanlara ilişkin teşvik, Kadın Genç ve Mesleki Belge sahibi olanlara ilişkin teşvik, Engelli Teşviki, Yatırım Teşviki,             İlave 5 ve 6 puanlık indirim teşvikleri gibi her işverenin durumuna münhasır birçok teşvikimiz bulunmaktadır. Bunları burada uzun uza diye anlatmaya gerek yok. İhtiyaç halinde bilgi almak isteyen işverenlerimizi bizzat ziyaret ediyor, onları bilgilendiriyoruz. Bununla birlikte yine talepleri halinde sivil toplum kuruluşlarına seminerler düzenliyoruz.
BAĞKURLULARA +5 PUANLIK TEŞVİK
Diğer taraftan, işçi çalıştıran işverenlerimize yönelik uygulanan +5 puanlık indirim teşvik uygulamasından esnaf ve çiftçi olan sigortalılarımızda yararlandırılmıştır. Buna göre primini her ay düzenli ödeyen esnaflar için ödenmesi gereken prim tutarı % 15 civarında düşüyor. Esnaf : 700,18 TL yerine 598,70 TL ödüyor, Tarım : 583,48 TL yerine 498,92 TL ödüyor.
MUHTARLARIN PRİMİ DEVLETTEN
Geçtiğimiz yıl çıkarılan bir Kanun Hükmünde Kararname ile Köy ve Mahalle muhtarlarımızın primlerini devlet karşılayacak. 2018 yılı itibariyle 700,18 TL’ye denk gelen bu tutarı artık muhtarlar ödemeyecek.
BAĞKURLUYA İHYA
Esnaf ve Tarım sigortalılarımızın birikmiş prim borç yükünden kurtulması için 4/b prim (Bağ-kur) borçları dondurmuştur. Bugünlerde meclisten çıkacak olan kanun ile onları tekrardan ihya etme imkânı getiriyoruz ki bu çok önemli. Dondurulan tarih itibariyle ödenecek prim miktarının baz alınacağı bu uygulama, bugüne kadar ki yapılandırmalarda olmayan bir durum.   4/b prim borcu olan esnaf ve tarım sigortalılarımızın bu güzel imkândan faydalanmalarının kendilerinin menfaatine olacağını düşünüyorum.
YENİDEN YAPILANDIRMA İMKANI
Aynı kanunla vergi ve prim borçlarıyla ilgili yeniden yapılandırma imkânı getiriyoruz. Borçlular peşin ödemeyi istemeyi halinde faizlerinin yüzde 90’ını silmiş olacağız ve 36 aya kadar taksitlendirme imkânı tanıyacağız. Bu yapılandırma ile ilgili de onay sürecinin bitmesine müteakip bilgilendirme çalışmalarını başlatacağız.
KAYITDIŞI İLE MÜCADELE
Sosyal Güvenlik sisteminin en önemli sorunlarından birisi olan kayıt dışı istihdama değinmeden geçmek olmaz. Kayıt dışı istihdam, ülke olarak hepimizin sorunu olup sosyal güvenliğin sürdürülebilirliğini olumsuz etkilemektedir.  “Sigortasız çalışma, sigortasız çalıştırma” sloganı ile çıktığımız bu yolda amacımız, sigortasız çalıştırılan vatandaşlarımızın da sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınmasını sağlamaktır. Bu sorunla mücadelemizde, ilgili tüm kesimlerin desteği büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda da çalışmalarımız oldukça hız kazanmıştır. Kayıt dışı istihdamla mücadele noktasında en çok önem verdiğimiz çalışmalardan biri bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarıdır.
ALO 170
Kayıtdışı istihdamın azaltılması çalışmalarından birisi de ALO 170 uygulamasıdır. Kurumumuz, her türlü öneri, şikâyet, soru, sorun, bilgi vb. konularda vatandaşlarımıza Alo 170 numaralı hattan çözüm sunmaktadır. Dün itibariyle aldığım rakamlarda bu yıl içerisinde 5.787.683 kişinin Alo 170 hattına başvuru yapmıştır. Sonuç itibariyle, merak ettiğiniz soruların cevabını öğrenmek için bir tanıdığa veya sosyal güvenlik kurumuna gitmenize gerek kalmadan bu tür sorularınızı bir telefonla halledebiliyorsunuz.
İNTERNET UYGULAMALARIMIZ
Yine bildiğiniz üzere, Kurumumuz dijital platformda ve sosyal ağlarda son derece aktif bir hizmet vermektedir. Kurumumuz internet uygulamalarımız ile sigortalılarımıza anlık bir yönlendirme hizmeti sunmaktadır. Bu sayede sigortalılarımız ve işverenlerimiz işlemlerinin çoğunu internet ortamından gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda 115 uygulama ile e devlet üzerinden en çok hizmet veren kurum Sosyal Güvenlik Kurumu olmuştur.
VAR GÜCÜMÜZLE DEVAM EDECEĞİZ
Sosyal Güvenlik Kurumu kurulmasından bu yana milletimiz için var gücümüzle elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz, bundan sonra da inşallah gerek çalışma koşulları, gerek çalışma şartları, talepleri, beklentileri, ihtiyaçları doğrultusunda her konuda yine var gücümüzle çalışmaya ve milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.  
YAPILACAK ETKİNLİKLER
Her yıl olduğu gibi bu yılda Sosyal Güvenlik Haftası münasebetiyle Sosyal Güvenlik kavramının ve bilincinin toplumumuzda yaygınlaşması için çeşitli etkinlik yapılacağını sözlerine ekleyen Müdür Balban, “Pazartesi günü saat 9:30’da çelenk koyma töreni ile başlayacağımız haftamıza başta valimiz olmak üzere ilimizde bir dizi ziyaretler gerçekleştireceğiz. Gerek personellerimize gerekse vatandaşlarımıza etkinlikler yapacağız. Bu kapsamda ayın 15’inde Salı günü saat 10’da İl Müdürlüğümüzde KIZILAY ile birlikte Kan Bağışı kampanyası planlanmıştır. Kan vermek isteyen vatandaşlarımızı Salı günü İl Müdürlüğümüze bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
TEŞEKKÜR ETTİ, RAMAZAN AYININ BEREKET GETİRMESİNİ DİLEDİ
Müdür Balban konuşmasını “Tek çatı altında 10. Yılını  kutladığımız Sosyal Güvenlik Haftasının ülkemizin tüm paydaşlarımız için kutlu olmasını, yapacağımız etkinliklerin sosyal güvenlik bilinci ve anlayışının yaygınlaştırılmasına katkı sağlamasını diliyorum. Ayrıca önümüzdeki hafta içerisinde başlayacak olan Ramazan ayının tüm insanlığa ve Müslüman alemine, rahmet ve bereket getirmesini temenni ediyorum” şeklinde tamamladı.
Halil İbrahim KARA

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV