banner59

14 Aralık 2018 Cuma

-Sağlık Yatırımları Hız Kesmiyor

SATIŞ ERTELENSİN BİRLİKTELİĞİ!

-Burdur Şeker Fabrikasının özelleştirme süreci ile ilgili düzenlenen istişare toplantısında Milletvekilleri, Başkanlar ve STK Temsilcileri, özelleştirmenin ertelenmesi görüşünü benimsedi. Ertelemenin mümkün olmaması halinde B planı olan fabrikanın STK’lar ve iş adamları tarafından satın alınması için çalışma başlatılması kararına varıldı.

26 Şubat 2018 Pazartesi 15:12
SATIŞ ERTELENSİN BİRLİKTELİĞİ!

Burdur Şeker Fabrikası Masaya Yatırıldı

Özelleşme listesinde bulunan Burdur Şeker Fabrikası’nın durumunu değerlendirmek üzere güç birliği yapan milletvekilleri, belediye başkanları, sivil toplum örgütleri, siyasi parti başkan ve temsilcileri ve iş adamları bir araya geldiler. Burdur Isparta-Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanlığı’nın Grand Özeren Otelde geçtiğimiz Cumartesi başlayan toplantı geç saatlere kadar devam etti.  Toplantı sonunda fabrikanın satışının ertelenmesi fikri benimsendi.   Şartnamenin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan satın alınarak yol haritası çizilmesi benimsenirken, olası özelleştirmeye karşı geçmiş yıllarda Et ve Balık Kurumu’nda olduğu gibi, Güçbirliği yapılarak Burdur Şeker Fabrikası’nın da Burdurlu STK Temsilcileri ve iş adamları tarafından alınması kararına varıldı. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’nın öncülünde geçtiğimiz Pazar günü tekrar düzenlenen toplantıda bir araya gelen bazı iş adamları ve sivil toplum örgütleri 6 kişilik komisyon kurdu.  Burdur-Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası, Burdur Ticaret Borsası, Bucak Ticaret ve Sanayi Odası, iş adamı Ercan Akın ve Hasan Aksöz’den oluşan 6 komisyon üyeleri belirlendi.  Oluşturulan komisyon B planı çerçevesinde 1 hafta 10 günlük süreçte fabrikanın,  enerji maliyetinden, personel giderlerine varıncaya kadar tüm gelir-gider tablosu ile kullanılan teknoloji ve yatırım yapılması gereken alanlar da dahil incelenecek yol haritası çizilecek. Öte yandan protokol konuşmaları sonrasında B planını kabul etmeyen CHP Burdur Milletvekili Mehmet  Göker ve Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Salonu terk etti.

”BİRDEN BUGÜNKÜ NOKTAYA GELİNMEDİ”

Toplantıda görüşlerini aktaran Adalet ve Kalkınma Partisi Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “Yıllardır konuşulan bir konuyu çözmek için bir araya geldik ki yıllardan kastımız nedir? 2000 yıllarında IMF’ye verilen bir niyet mektubunun içerisinde Türkiye Şeker Fabrikalarının özelleştirileceğinin taahhüt edilmesi ve bunu o dönem hükümetlerinin taahhüt altın alması hepiniz çok iyi bilirsiniz ki, 15 günde 15 yasa denilen yasanın içerisinde bir şeker yasası söz konusuydu. Dolayısı ile devlette devamlılık esastır çerçevesinde de bir çalışma yapılarak geldi. ‘Şeker Fabrikaları nasıl özelleştirilir?’ diye bakıldığında çok kafa yoruldu birçok alternatifler sunuldu. Portföy satışı gündeme geldi. A, B, D, E diye sıralandı. Bizi de (Burdur) E portföyünün içerisine 5 fabrikayı koydular. Bu 5 fabrikanın bir anda satılması mümkün değil.  Sonra vaz geçildi. Bu arada hukuki yollara başvuruldu. Ve hukuki kararlar da alındı. Daha sonra tek, tek işletme hakkı verilerek satış olabilir mi? Kiralama yönetimi ile satış olabilir mi? Düşüncesi ön plana çıktı. Bunlarda tek tek değerlendirildi. Şunu anlatmaya çalışıyorum birden bu günkü noktaya gelinmiş değil” açıklamasında bulundu.

“ÖZEL VE DEVLET FABRİKALARININ ÜRETİM ORANLARINA DİKKAT ÇEKTİ”

 Bugün Türk Şeker’in elinde 25 tane fabrika bulunduğunu sözlerine ekleyen Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “Bu 25 fabrikanın şeker pancarından şeker üretim oranı yüzde 56, özel şeker fabrikası sayısı 8 tane onların ürettiği şeker oranı ise yüzde 44, 25 bir tarafta 8 bir tarafta, birinin üretimi yüzde 56, diğer fabrikanın yüzde 44” diyerek rakamlara dikkat çekti.

“İŞLETME HAKKI İÇİN MALİYE BAKANI İLE GÖRÜŞTÜM”

Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur- Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin işletme talebini iki ay önce Maliye Bakanı ile görüştüğünü de hatırlattı. Milletvekili Özçelik, “Maliye Bakanımız ‘Türkiye’de bu şekilde yaklaşan olmadı’ dedi. Ama orada bir tüyo verdi. Dedi ki;  ‘Bizde Maliye olarak büyük bir hazırlık içerisindeyiz.’ Tabii ben o anda Şeker Fabrikaları bir anda özelleşecek diye algılamadım. Bu görüşümüzü başbakanımız ile olan toplantımızda da dile getirdik. Yani fabrikası özelleşecek 14 fabrikanın bulunduğu illerin milletvekilleri bir araya geldi. Çankaya’da yapılan toplantıda da işletme hakkına talip olduğumuzu beyan ettim. Bu noktada da gelişme olmazsa biz Burdur’daki Başta PANKOBİRLİK olmak üzere yüzde 51’i, diğer yüzde 49’unun da Ticaret Odası, Ticaret Borsası olsun, onların devreye girmesi ile ki belki şahıslarda olabilir bu görüşümü beyan ettim. Bazı illerin vekilleri süre istedi. Başbakan dedi ki;  hayır bu karar verilmiştir. Dolayısı ile biz bunu gerçekleştireceğiz. Ben sadece kamuoyunun bilgilenmesi açısından söylüyorum yoksa bu 15 yıllık siyasetimizin içinde nice zorlukları göğüsleyerek geldik. Vatanımız için, milletimiz için hayra vesile olacak ne varsa biz bunu Ak Parti Hükümeti ile yapmaya çalıştık. Bundan sonrada aynı cesaretle yolumuza gideceğiz ki; bakın arka arkaya iktidarda kalabilmiş bir hükümet. Birçok zorlukları yaşayarak gelmemize rağmen biz bunları göğüsleriz. Ben o gün de dedim halka çok iyi anlatırsak biz muvaffak oluruz dedim.  Ben halkın sağduyulu olduğuna inanıyorum dedim. Mesela şeker fabrikasının özelleşecek olması oy kaybına sebep olacağını söylüyorlar. Muhalefet için de çok çok iyi. Hele ana muhalefet için de çok çok iyi, çok iyi bir durum ama biz sokağa indiğimiz zaman halka anlattığımız zaman Türkiye’nin geleceği adına, evlatlarımız adına bir şeyler yaptığımızı hissettirdiğimiz an iş çok daha farklı bir noktaya gelir. Başbakanımızın memleketinde Erzincan Şeker Farikası, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın, Recep Akdağ’ın, Veysel Eroğlu’nun, Tarım Komisyonu Başkanımızın memleketinde de Şeker Fabrikası satışta,  dolayısı ile bu satış kararı alınmıştır” sözlerine yer verdi.

“NETİCE ÇIKMASI MECBUR”

Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik “Bununla ilgili olarak bugün bu toplantıda bir netice çıkması mecburiyeti hasıl olmuştur. Eğer bu toplantıdan bir şey çıkmadan ayrılırsak mutlaka kalır, zaman kaybı olur. Daha sonra da fabrikayı birileri aldı da bir başka noktaya taşıdı ülkenin büyük ekonomik kaybı oldu diye çok dinleriz. Herkes de sorumluluk makamı olduğu için bize atıfta bulunurlar. Evet iktidarın bir sorumluluğu var. Biz bu sorumluluğun altında eziliyoruz. Muhalefette rahatlığı var. Bu sorumluluğun bilinci ile biz hareket ederek inşallah bir neticeye varmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
“FABRİKAYA BORÇLUYUZ” DEDİ, ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI OLDUKLARINI AÇIKLADI

Kendisinin de Burdur Şeker Fabrikası’nda çalışan bir işçinin çocuğu olduğunu belirterek konuşmasına başlayan CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, “Sağlığımızı, sigortamızı bu fabrikaya, eğitimimizi, sosyal kültürel gelişmeyi bu fabrikaya borçluyuz. Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Şeker Fabrikası özelleşmesin ama dedikten sonra her şey kaybedilir. Oradaki ‘ama’dan sonra gelecek her şey sizin birinci önceliğiniz olan, ‘özelleştirilmesin lafını sekteye uğratır. Ve mağlubiyeti baştan kaybetmiş olursunuz. Nasuh beyin konuşmasına karşı söylüyorum. Özelleşmesin ama B planı çantamızda olsun. Sizin çantanız varsa karşınızdaki kapitalist kesimin de valizi olmadığını nerden biliyorsunuz. Çıkabileceğiniz üst limit 200 milyon üstü, karşınınızdakinin başlangıç limitinin 200 milyon olduğunu nereden bileceğiz?. Bunların bileşenleri ortaya koyamadan ‘ama’ ile başladığımız her söz biz bu fabrikanın elimizden kaçmasına sebep olacaktır. Benim önerim şudur; fabrikanın bileşenleri ile üreticisi ile tüketicisi ile yoldaki nakliyeci ile örgütlü mücadele içerisine girip ilk aşamada 45 günlük bir süreç içerisinde oldubittiye getirilerek bu fabrikanın özelleştirilmesine karşı durmaktır. Bundan sonra kullanılacak her cümle ama satılacak, ama dediğimiz zaman biz bu mücadeleyi baştan kaybetmiş oluruz. Burada siyasi konuşma yapmıyorum, bu millet bunu geri çevirecek güce sahiptir. Yeter ki mücadelemiz çantaya portföye para toplamak yerine insanları örgütlemek yönünde olsun. Eğer halıysanız hak sokakta aranır. Hakkı olan daima kazanır” diye konuştu.  

“BU BİRLİKTELİK, UMUDUZU YİTİRMEDİĞİMİZİN GÖSTERGESİ”

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Bir yanımız bahar bahçe,  bir yanımızda yaprak döküyor. Bir taraftan bir şeylerin yapılması gündemde, bir taraftan da bunu nasıl engelleriz bunları konuşcağız. Biraz önce pancar kooperatifi başkanımızın dediği gibi Burdur’un bütün bileşenleri bir araya gelmiş olması ki hayati bir sorundur. Çözüm bekleyen bir sorundur. Bir araya gelebilmesi hala bu il için umudumuzu yitirmediğimizin göstergesidir” dedi.

“İKİNCİ ALTERNATİFE KARŞIYIZ”

Başkan Ercengiz, “Şunu yapabiliriz, eğer işletme ile ilgili bir takım hatalar eksikler varsa bu işletme hataları eksiklikleri giderilebilir.  Kamu iktisadi teşekküllerinde yük olarak gördüğümüz bir takım kavramlar varsa bunlar o aşanlara odaklaştırılabilir. Bugün Burdur Şeker fabrikasında ikinci alternatife prensip olarak karşıyız” diye konuştu.

BAŞKAN ERCENGİZ, 600 DÖNÜM ARAZİYE DİKKAT ÇEKTİ

Burdur Şeker Fabrikasının 600 dönümlük arazisini işaret eden Başkan Ercengiz, “Arazi, arsa anlamında en rantabıl yeri olan yaklaşık 600 dönüm arazinin akibeti ne olacaK? Bunun karşısında hiç birimiz duramayız. Yarın sermaye bastırır. İşi çok farklı bir yere götürebilir. Tabiî ki bizim derdiğimiz bu değil. Bugün burada toplanan tüm değerli bileşenler. En azından bu işe gönül, yürek vermiş insanlar şunu biliyor ki; Şeker Fabrikası Burdur İçin önemli gayretimiz Burdur Şeker Fabrikasının satılmaması yönünde olmalı,  bunun için gayret göstermeliyiz” vurgusu yaptı.

KEYİK, “YOL HARİTASINA GÖRE HAREKET EDECEĞİZ”

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, “Malumunuz  Burdur Şeker Fabrikasının Özelleştirilmesi 20 Şubat 2018’de Resmi Gazetede yayınlandı.  18 Nisan 2018’de ihalesi yapılacağı söyleniyor. Şartname nedir. Elimize geçmedi ama Resmi Gazete’de anlaşıldığı kadarı ile 18 Nisan ‘da Burdur Şeker Fabrikasının ihalesi yapılacak. Malumunuz olduğu üzere 3-5 yıl öncede gündeme gelmişti. O günkü şartlar ağırdı. 5 tane şeker fabrikasının portföy halinde satışı isteniyordu. Burdur olarak her hangi bir alternatif geliştirmemiz zordu. Ama bugün bir şans kapısı aralandı. Açıldı. Öncelikle yapmamız gereken özelleştirmenin ertelenmesi sonraki yıllara uzatılması bunu başta Cumhurbaşkanımız, başbakanımız olmak üzere kendilerinden talepte bulunuyoruz. Bulunduk, bundan sonra da bulunmaya devam edeceğiz. Ama bir de gerçeklikler var. Bu gerçekleri göz önünde bulundurmamız lazım. Bu karar alınmış Resmi Gazete’de yayınlanmış, Hükümet kanadından baktığımızda ciddi bir yol alınmış. Artık ben yüzde 70 özelleşeceği düşüncesindeyim. Nasuh beyin dediği gibi özellikle özelleşme çalışmalarının durdurulması çalışmalarını devam ettirirken, eğer başarılı olamazsak, satışı gerçekleşecek olursa Burdurlu olarak bu şeker fabrikasını yabancılara değil, burada toplanan yerel yöneticilerin fikirleri ile, ekonomik katkıları ile sivil toplum örgütleri ile, elini taşın altına koyan iş adamlarımızın ortaklığı ile bir şirket kurup ihaleye girmenin yollarını aramamız lazım. Çünkü Burdur Şeker Fabrikasının Burdur’a neler kazandığını biliyoruz. Yaptığımız bu toplantıda mutlaka yol haritası çıkacaktır. 18 Nisan’a yetişmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

EROĞUZ, “ORTAKLARIMIZIN DA İÇİNDE OLDUĞU ÖZELLEŞTİRMENİN ARKASINDAYIM”

Burdur-Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Nasuh Eroğuz konuşmasında  “Ben sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımızdan haseten 80 bin ortağım adına özelleştirilmesinin ötelenmesini eğer; özelleştirilecekse de çiftçi kuruluşlarının çiftçilerin içinde bulunduğu bir özelleştirme modelinin tercih edileceğini öğrendik. Biz hiçbir zaman çiftçinin ötelenmesini üreticinin mağdur edilmesi görüşünü sergilemedik. Pancar stratejik bir ürün, pancar bu yıl para etmedi, soğuk hava deposuna koyayım gelecek sene satayım gibi bir lüksünüz olmaz. Üretildikten sonra topraktan söküldüğü zaman 2-3 ay içerisinde işlenmesi lazım. Fabrikamız eğer yabancılara ihale edilirde alırsa onun için konuşuyorum. Üretici pancarını getirdi firmanın kim olduğu belirsiz! Kantarda fire yüzde 7, ama onun ki yüzde 11 kesildi. Üretici kime şikâyet eder? Şeker oranı 14 geldi, 13 yazıldı üretici kime şikayet eder? Değerli kardeşlerim işte Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifinin içinde olduğu 80 bin otağının da içinde olduğu bir özelleştirmeyi ben her zaman arkasında olduğumu 11 yıldır yaptığım genel kurulda açık ve net söyledim” dedi. Konya Şeker Fabrikası’nda (TORKU) şeker pancarından ürettiği ürün çeşitliliğine dikkat çekti. Bugün Dünya’da 45 ayrı ülkeye ihracat yaptığına dikkat çekti.  Dünya’da gıda devleri ile yarışarak 11 bin çalışanı ile büyük bir kurum haline geldiğini belirtti. ‘Bugün aynı model Burdur Şeker Fabrikası’nda uygulansa Isparta ve Burdur’da hiç işsizimiz kalır mı?” sorusunu yöneltti.

“ÜRETİCİNİN İÇİNDE OLMADIĞI HİÇ BİR ÖZELLEŞTİRMEDEN RANDIMAN ALINMADI”

Burdur- Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Nasuh Eroğuz konuşmasının devamında “Panko Birlik’in yaptığı araştırmada üreticinin içinde olmadığı hiçbir özelleştirme modelinden randıman alınmamıştır. Bize eğer bu fabrika özelleşecek ise saygı duyarız. Eğer hükümetimiz tarafından ötelenirse başımızın üstüne taç ederiz. Bugünkü toplantının gayesi elimizde Burdurlu olarak yerel yönetimde Burdur sevdalısı olarak adına Burdur Partisi diyelim. Beraberce karar verelim. Zamanımız çok az. 45 günlük zaman var. Eğer ki; mevcut Hükümet geri adım atmak illa da satıyorum diyor ise elimizde b, c planı bir çantamız olsun. 18 Nisan 2018 ihale tarihi, 15 Nisan’da aklımız başımıza geldi. Haydi böyle bir konsorsiyum oluşturalım desek yetiştirebilir miyiz? Ben diyorum ki; herkesin görüşüne saygı duyuyorum ama gelin Burdur için elimizde bir C planı olsun. Kim ne katkı sağlayacaksa onu ortaya koymalıyız. Ben şunu bilirim siyasetim öz sermayesi oydur. Ticaretin ise öz sermayesi paradır. Bunu anlatırken Sayın Cumhurbaşkanımıza, sayın başkanımıza milletvekillerimize Ankara’da görev almış 2 genel başkanımıza bize fevkalade yardımcı olacaklarına ben inanıyorum” diye konuştu.

“SİYASİ BİR ARENA YAPMIYORUZ”

Herkesin görüşlerine saygı duyduklarının altını çizen Burdur – Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Nasuh Eroğuz, “Bugün burada siyasi bir arena yapmıyoruz. Açık oturum yapmıyoruz. Burdur’un geleceği için 30 yıl sonra 40 yıl sonra gelecek neslimizin tüyü bitmedik yetimlerin onlar güçlü olsun diye bugün bu toplantıyı yaptık. Biz Burdurlular güçlü olursak bizim çocuklarımızda güçlü olur. Bizim topraklarımız verimli topraklar bizim çocuklarımızın hepsi Vali olmaz, hepsi kaymakam olmaz.  Hepsi öğretmen olmaz, ben diyorum ki sakın ola yanlış anlamayın okumayanlar mutlaka çiftçilik yapacak. Biz o zengin toprakları fakir fukara bekçisi etmeyelim. Bu yatırımı el birliği yaparak düşünmek zorundayız. Bu görev bizim. Katkı ve katılımlarınızdan dolayı herkese teşekkür ediyorum” sözleri ile konuşmasını tamamladı.

BAŞKAN ONAY, İSTATİSTİKİ RAKAMLARI AÇIKLADI

Şeker-İş Sendikası Burdur Şubesi Başkanı Mustafa Onay, Burdur Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmemesini istedi.  Burdur Şeker Fabrikası’nın istatistik verilerini de paylaşan Başkan Onay, “63 yılı aşkın bir süredir Burdur  Tarım ve ekonomisinin başlıca üretim katma değer ve istihdam unsurlarından olan pancar şekerinin geleceği, bu günlerde atılacak adımlarla belirlenecektir. 26 Nisan 1964 yılında temeli atılan fabrikamız  25 Eylül 1955 Cuma günü üretime başlamıştır. İlk etapta günlük 1800 ton pancar işleyen fabrikamız, 1967 yılında 2500 tona, 1982 yılındaki montajla 4800 ton olacak şekilde tevsi edilmiştir. Bugün fabrikamız yenilenen teknolojiyle 5 bin 200 ila 6 bin ton işleme kapasitesine sahiptir. Fabrikamız 2017 yılında 6 il 26 ilçe, 182 köyde 5038 çiftçiyle 100500 dekar alanda 63800 ton pancar işlemiştir. Bu işlenen pancardan 79 bin ton şeker 153 bin ton küspe, 25 bin ton melas ve 11 bin 500 ton kuyruk elde edilmiştir. Burdur ekonominse katkı yaklaşık olarak 180 milyon liradır. Bu yıl ki şeker Maliyetimiz 2 lira 65 kuruştur” dedi.
MİLLETVEKİLİ GÖKER VE BAŞKAN ERCENGİZ TOPLANTIYI TERK ETTİ

Protokol konuşmalarının tamamlandıktan sonra Burdur Şeker Farikası’nın özelleşebileceği yönündeki açıklamalara tepki gösteren CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker ve Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, toplantının yapıldığı salonu terk ettiler.  Yeniden kürsüye çıkan CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, “Ben Sayın Bayram Özçelik’in konuşmasından şunu anladım. Abiyene tabirle çaylar içilmiş, özelleştirmeye karar verilmiş, parası olanla oturalım bu işi konuşalım. Şimdi üretim çeşitlemesinde özel fabrikalar 44 dedi. Demek ki burada hata işletme hatası işletme hatası düzeltilebilirdi. Siyasi polemiğe girmemek adına sizlerden çok özür diliyorum. Bu özelleştirmenin önüne geçilebilmek adına toplantı olmuş olsaydı 3 gün değil 1 hafta da kalırdım. Ama benim gediğimiz ideoloji özelleştirmenin karşısındadır. Çünkü özelleştirme bir millileştirme iddiası değildir. Sermayeyi, katılımı ve rantı bir başka ele teslim etmektedir. Teşekkür ediyorum. Sizlerden daha sonra sahada özelleştirilmesin diyecek arkadaşlarla yol yürüyecek arkadaşlarla yol yürümeye hazır olduğumuz beyan ediyorum” dedi.  Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile birlikte salonu terk ettiler.

ÖZÇELİK, “SAYGI DUYACAĞIZ SİYASİ GELENEKLARİ VAR DEDİ”

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker ve Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in salonu terk etmelerinin ardından yeniden mikrofonu eline alarak konuşma yapan Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “Saygı duyacağız siyasi gelenekleri var. Onu yapmış oldular. Ben başbakanla yaptığımız konuşmada da söylemiştim. Özelleşme lafının duyulduğu an karşı çıkacak bir muhalefet var” diye konuştu.
İŞ ADAMLARI TOPLANTININ GİDİŞATINA YÖN VERDİLER
Toplantıya katılan iş adamları tecrübelerini ortaya koyarak “Güçbirliği” yapılan toplantının gidişatına yön verdiler.  İş Adamı Baki Varol, “Ekonomik koşulları iyi kullanmalıyız, tek yumruk tek ses olmalıyız” dedi. İbrahim Solak Pazar sorununa dikkat çekti. İş Adamı Hasan Aksöz, “Şartnameyi aldıktan sonra bir yol haritası çizmeliyiz” sözlerine vurgu yaptı. İş Adamı Ercan Akın, “Bir sermaye olarak değil, Burdur gönüllüsü olarak elimizi taşın altına koymalıyız” vurgusu yaptı.

 

KOMİSYON KURULDU, ERTESİ GÜN ÇALIŞMAYA BAŞLADI
Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanlığı’nın koordinesinde 24 Şubat Cumartesi günü saat 19.00’da başlayıp, 23.30’da sona eren toplantı sonrası  B planı gereği Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik’in başkanlığında Burdur Şeker Fabrikası’nın Burdurlu iş adamları tarafından satın alınması için komisyon kurulmasına karar verildi. Oluşturulan komisyon 25 Şubat  Pazar günü yeniden bir araya gelerek Burdur Şeker Fabrikası’nı Burdur’a nasıl kazandırabiliriz diye masaya yatırdılar.  Pazar günü ikindi saatlerinde başlayıp akşam saatlerine kadar devam eden toplantı basına kapalı olarak gerçekleşti. Toplantı sonrası soruları yanıtlayan Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, “Toplantımız gayet verimli geçti. Yaptığımız toplantı sonrası Burdur-Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası, Burdur Ticaret Borsası, Bucak Ticaret ve Sanayi Odası, iş adamı Ercan Akın ve Hasan Aksöz’den oluşan 6 komisyon üyeleri belirlendi. Öncelikle olarak özelleşme listesinde bulunan Burdur Şeker Fabrikasının özelleşmesini ertelemek. Bu erteleme çalışması devam ederken, B planımız olan Burdur Şeker Fabrikası’nın Burdurlu iş adamı ve sivil toplum örgütlerimizce satın alınması için satış şartnamesini alıp kendimize yol haritası çizeceğiz.  Oluşturulan komisyon 1 hafta 10 günlük süreçte fabrikanın,  enerji maliyetinden, personel giderlerine varıncaya kadar tüm gelir-gider tablosu  ile kullanılan teknoloji ve yatırım yapılması gereken alanlar da dahil incelenecek ‘Yol haritası’ çizilecek. Bir taslak çıkarılacak, buna göre bir yol haritası çizilecek. Tabii ilk öncelimiz fabrikanın özelleştirilmesinin durulması yönünde, bu çalışmalar devam ederken  çantamızda olan B planımız da hazır hale getirilecek. Çantamızda hazır bulunacak” değerlendirmesin bulundu.
Halil İbrahim KARA

 

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV