banner66

19 Haziran 2019 Çarşamba

JANDARMA YİNE AFFETMEDİ!

Sandığa “HUZUR VE GÜVENLE” gidilecek!

Burdur’un yerel seçimleri huzur ve güven ortamında geçirebilmesi için gerekli tüm faaliyetlerin eksiksiz yerine getirileceğini her ortamda vurgulayan Vali Hasan Şıldak, “Seçim ikliminin İlimizde en küçük bir şekilde dahi olsa bozulmasına izin verilmeyecek” dedi.

29 Mart 2019 Cuma 17:05
Sandığa “HUZUR VE GÜVENLE” gidilecek!

Burdur Valisi Hasan Şıldak, 31 Mart Mahalli İdareler Yere Seçimlerinin huzur ve güven ortamında gerçekleşmesi amacıyla tüm tedbirleri tamamladı.  Seçim Güvenliği toplantıları başta olmak üzere Siyasi Parti Başkanlarıyla da toplantı düzenleyen Vali Şıldak, seçim ortamının bozulmasına müsaade edilmeyeceğini önemle vurguladı.  Burdur il genelinde kurulan seçim bölgelerinde asayiş ve güvenliğin Burdur İl Emniyet Müdürlüğü ve Burdur İl Jandarma Komutanlığı tarafından sağlanacağını belirten Vali Hasan Şıldak,  Kabahatler Kanununu işaret etti. Vali Şıldak, seçim ortamında gerginlik çıkaran taraflara ise yüksek miktarlarda ceza uygulanacağını ifade etti.

Vali Şıldak’ın seçim güvenliği konusunda yapmış olduğu açıklamalar şöyle:
“BİZLERİN BURADAKİ TEMEL HEDEFİ BURDUR İLİ GENELİNDE SEÇİMLERİN HUZUR İKLİMİ İÇERİSİNDE CEREYAN ETMESİNİ SAĞLAMAK”

“31 Mart mahalli idareler genel seçimlerinin İlimizde huzur ve güven ortamı içerisinde yapılabilmesini teminen bugün kaymakamlarımız ve ilgili bütün kurumlarımızda birlikte toplanmış bulunuyoruz. Bundan öncesinde de yaklaşık bir ay kadar önce yine bir ön toplantı gerçekleştirmiştik ve elimizdeki genel durumu değerlendirilmiştik. 2 hafta önce İzmir'de İçişleri Bakanımız başkanlığında yapılan seçim güvenliği bölge toplantısında da yine illerimizdeki durumu genel itibarıyla masaya yatırıldı değerlendirmeler yapıldı. Bizlerin buradaki temel hedefi Burdur ili genelinde seçimlerin huzur iklimi içerisinde cereyan etmesini sağlamak ve en küçük bir aksaklığa bile mahal vermemektir. Bu çerçevede geçtiğimiz hafta da hem İl Seçim Kurulu Başkanımız ve İl Seçim Müdürümüz yine ilgili kolluk birimi İl müdürlerimiz, Jandarma Komutanımız ile birlikte bunun ardından da hemen siyasi partilerin il başkanları ile bir güvenlik koordinasyon toplantısı gerçekleştirdik.

 “MAHALLİ İDARELER SEÇİMLERİNED İDARE OLARAK BİZLERİN ASAYİŞ VE GÜVENLİK YÖNÜYLE DAHA BİR HASSASİYET GÖSTERMEMİZ GEREKİYOR”

Tabii mahalli seçimlerin farkı genel seçimlerden biraz fazla ve hassasiyet gösterilmesi gereken konu başlıkları da daha fazla. Şundan dolayı Genel seçimlerde milletvekilliği seçimi yapılmaktadır. Tek kalem halinde tek bir seçimden ibaret ancak mahalli seçim bilindiği gibi belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il genel meclis üyeliği, Muhtarlık ve ihtiyar heyeti olmak üzere 5 ayrı adımdan oluşan 5 ayrı parçalı bir seçim. Bu nedenle idare olarak bizlerin asayiş ve güvenlik yönüyle daha bir hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Bu itibarla bu yıl daha hassas bir çalışma noktasında özellikle köylerimizdeki ve mahallelerimizde ki muhtarlık seçimlerinde bunun üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Aralarında sıkıntı olabileceğini değerlendirdiğimiz muhtarlık seçimlerini daha yakın takipte tutacağız.

 “HUZURLU BİR SEÇİM İKLİMİNİN TESİS KONUSUNDA GEREKEN YAPILACAK”

Yine bütün seçim yerlerinde genel güvenlik açısından sandık bölgelerinde kamera çalışır vaziyette kamera tertibatı olması bulunmayan noktalarda ise daha bir yakın tedbir alınması konusunda hassasiyet gösteriyoruz. Buradaki temel hedefimiz seçmenin hür iradesinin sandığa yansıtılmasını sağlamaktır. Bütün siyasi aktörlere bu noktada önemli sorumluluklar düşüyor. Başta siyasi parti il başkanları ve aday olanlar belediye meclis üyeliği, belediye başkanlığı, il genel meclis üyeliği ve muhtarlık seçiminde yarışa girecek bütün herkesin huzur ve güven ortamını gerecek en küçük bir davranış içinde dahi bulunmaması gerekiyor. Bunu siyasi parti il başkanlarına bizzat ilettik ve kendiliklerinden de aralarında oluşturdukları mutabakatla da bunu konuda memnuniyet verici bir ifade ile hassasiyet göstereceklerini ifade ettiler. Hem gürültü oluşturucu, hem de görüntü kirliliği oluşturucu müzik yayını yapılmaması, propaganda esnasında ve parti binaları dışında partinin bayrak ve flamalarının asılmaması konusunda ortak bir mutabakat sağlandı. Kendilerinden gelen teklif üzerine biz de bunu çok olumlu karşıladık. İlçelerimizde de benzer takvim işleyecek, bu yöndeki belirleme oralarda da yapılacak bu noktada idare her türlü tedbirini alarak huzurlu bir seçim ikliminin tesisi konusunda gereken yapılacak.

“İLİMİZDE ŞU AN İTİBARİYLE RİSK TEŞKİL EDEN VE SEÇİME İLİŞKİN BİZİ ENDİŞEYE SEVK EDEN HİÇBİR HUSUS BULUNMAMAKTADIR.”

Her şey planlandığı gibi kendi açımızdan idari görevler açısından planlandığı şekilde ve Seçim Kurulu ile de koordinasyon sağlanmış olarak devam etmektedir. Muhtarlık seçimleri ile ilgili yalnız İçişleri Bakanlığımızın da özellikle vurguladığı bir husus var. Kasti olarak gerginlik oluşturan olaya sebep veren muhtarlara gerekirse biz o görevi yaptırmayız şeklinde bizzat ifadesi oldu. Bu şu anlama geliyor gerekli kurallara uyulacak. Konulmuş olan seçim mevzuatında yer alan ve Yüksek Seçim Kurulu'nun ilan ettiği bütün kurallar harfiyen uygulanacak. Buna uymayanlara karşıda yaptırım uygulanabilir anlamına geliyor. Bu cümleyi bu şekilde yorumlamak lazım. Bu konuda da hassas olduğumuzu bütün kamuoyuna bildirmek istiyorum.”
Derleyen: Hayal GİRİŞİM

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV