banner66

20 Mart 2019 Çarşamba

BU TEŞVİKLERİ KAÇIRMAYIN!

Sağlık-Sen engel tanımıyor

Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında idrak edilen Dünya Engelliler Haftası dolayısı yemekli, bir program tertip eden Memur Sen'e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık Sen) engellilerin sorunlarına dikkat çekti.

15 Mayıs 2018 Salı 15:53
Sağlık-Sen engel tanımıyor

Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında idrak edilen Dünya Engelliler Haftası dolayısı yemekli, bir program tertip eden  Memur Sen'e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık Sen) engellilerin sorunlarına dikkat çekti. 10 Mayıs 2018 akşamı engellilerle Burdur Rahmi Sultan Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen yemekli programda konuşan Sendika başkanı Ömer Faruk Ozan,  Aile ve Sosyal Politikalar il müdürü Hasan Güven,  Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı İsmail Demirel elde edilen kazanım ve hizmetlerini aktardılar. Katılımcı engelli bireyler sorunlarını dile getirdiler. Yeni bir Engelliler Haftasının başlangıcındayız. 10 – 16 Mayıs Engelliler Haftasına Sağlık-Sen Engelliler Komisyonu olarak "En büyük engel, engellenmektir” sloganıyla giriyoruz.

“ENGELLİLER HAFTASI, SORUNLARIN DİLE GETİRİLMESİ VE FARKINDALIĞA DİKKAT ÇEKİLMESİ AÇISINDAN ÖNEMLİDİR”

Programın açılış konuşmasını yapan Sendika Başkanı Faruk Ozan; “2011 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan Engellilik Raporu’nda, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’ine karşılık gelen 1 milyardan fazla insanın engelli olduğu açıklanmıştır. Türkiye’de ise sayıları yaklaşık 8,5 milyonu bulan engelli vatandaşımız, ülke nüfusunun yüzde 13’ünü oluşturmaktadır. Hayata engelli başlamak veya devam etmek bir tercih değil, sonuçtur. Engellilik, insanların kendisinin seçmediği ve hayatın değişmez bir gerçeğidir. Bu gerçeklik, hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Hepimizin bir engelli adayı olduğu unutulmamalı, engelli vatandaşlarımızın ve kamu görevlilerimizin gerek çalışma alanları, gerekse günlük hayatta bulundukları ortamlar, onların faaliyetlerini kısıtlamayacak şekilde düzenlenmelidir. Engelli vatandaşlarımızın, sanayi ve benzeri alanlardaki ağır işlerde çalışamayacağı gerçeği göz önünde bulundurularak, kamuda engelli istihdamı artırılmalıdır. Engelli vatandaşlarımıza yönelik, özel sektördeki pozitif ayrımcılık alanları genişletilmeli, kamu desteği artırılarak engelli istihdamı bir mağduriyet olarak görülmekten çıkarılmalıdır. Engellerin sevgi, sabır ve inançla aşılacağı gerçeği unutulmamalıdır. Engelli vatandaşlarımızın gerek eğitim, gerekse çalışma hayatında etkin yer alması teşvik edilmeli, engelli vatandaşlarımızın bu alanlarda hayatlarını kolaylaştırıcı uygulamalar hayata geçirilmelidir. Bu konuda kamu yönetimine büyük görev düşmekte, engellilerin yaşamlarını kolaylaştırıcı tedbirlerin alınması konusunda yasal zorunluluklar getirilmelidir. Engelli vatandaşlarımızın günlük hayatta en çok karşılaştıkları sorunların başında, ulaşım gelmektedir. Kaldırımlardaki engelli yürüme alanları kalıcı bir şekilde hayata geçirilmeli, toplu taşıma araçlarında bu yöndeki uygulamalar zorunlu hale getirilmelidir. Engellilerin, inemeyeceği kaldırım rampaları yerine, tekerlekli sandalyeleri ile rahatça hareket edebilecekleri rampalar yapılmalıdır. 2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı Engelliler Yasası, aradan 13 yıl geçmesine rağmen bugün hala yaşamda tam karşılığını bulamamıştır. Engelliler Haftası, sorunların dile getirilmesi ve farkındalığa dikkat çekilmesi açısından önemlidir. Ancak, bu haftaya yönelik başlatılan uygulamalar yılın her gününde de sürdürülmeli, bu haftada verilen sözler unutulmamalıdır” dedi. 

“DEMİREL, TALEPLERİNİ SIRALADI”

Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı İsmail Demirel yaptığı konuşmada taleplerini sıraladı. Demirel konuşmasında şunları kaydetti: “Memur-Sen ve Sağlık-Sen Engelliler Komisyonu olarak, kamudaki engelli kardeşlerimizin sorunlarını dile getirmek ve çözüm üretmek için büyük bir çaba gösteriyoruz. Bu anlamda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın hayata geçirdiği uygulamaları takdir ediyoruz. Engelli bakımı ve sağlık hizmetlerinde hayata geçirilen uygulamalar, gerek engelli vatandaşlarımız gerekse aileleri tarafından takdirle karşılanmıştır. Engelliler yardıma değil, şefkate muhtaçtır. Engellilerin de, hayatlarını sürdürebilmeleri için, çalışmaları ve gelir sağlamaları gerekir. Yaşamın kıymetini en iyi engelliler bilir. Engellilere saygı, onlara yaşama sevinci verir. Engellilere acıyarak, ya da onlara bakıp duygulanarak sorunlarını çözmek yerine onların da yapabileceği işlerin olabileceğini düşünmeliyiz. Engellilerin iş sahibi olmalarına yardımcı olmak zorundayız. Kanunlarımız, işyerlerinde çalışan her yüz işçiden ikisinin sakat işçi olmasını zorunlu kılmıştır. Her sağlıklı insanın da engelli adayı olduğu gerçeğinin unutulmaması temennisiyle, tüm engelli vatandaşlarımıza aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ömür diliyorum. Engelli Kamu Görevlileri ve Engelliler Komisyonu olarak taleplerimizin bazıları şu şekildedir:

1-Engeli nedeniyle malulen emeklilik hakkından yararlanan kamu görevlilerine bağlanacak emekli aylığı tutarı ile emekli ikramiyesi 25 yıl esas alınarak hesaplanır ve ödenir. 25 yıldan daha fazla hizmeti olanlar için fiilen çalıştıkları süre dikkate alınmalıdır. Engelli kamu görevlilerine bağlanacak emekli aylığı en son almakta olduğu maaşın  yüzde 85 inden az olmaması, 

2- Ortaöğretim (Lise) ve Yükseköğrenim mezunu olup hizmetli kadrosunda bulunan engelli kamu görevlileri görevde yükselme sınavından muaf tutularak istekleri halinde VHKİ veya Memur kadrolarına atanması,

3- Engelli Kamu çalışanlarına, kurumlarda en az % 3 yönetici kotasının açılması,

4- E-KPSS kılavuzunun detaylandırılarak engellinin engeli gözetilerek engelliler arasında eşit şartlarda sınava oturmalarının sağlanması ve E- KPSS’de istenilen özellikler ve nitelik kodları yanında engelli bireylerin sağlık durumuna göre kodlar belirlenerek kılavuza ayrıca eklenmesinin sağlanması,

5- Engellilerin almış olduğu raporlarda Geçerlilik Tarihi kısmında; Sürekli ibaresi olmasına rağmen tekrar tekrar rapor almaları istenmektedir Raporunda ‘Sürekli’ ibaresi olanlardan tekrar rapor istenilmemesi için düzenleme yapılmalıdır.

6- TOKİ tarafından şehit yakınları ve gazilere sağlanan faizsiz konut kredisi imkanının Engelli Kamu Personeline de sağlanması,

İnsan hakları perspektifinden bakıldığında engellilerin sorunlarının, ayrımcı düzenleme ve uygulamalardan kaynaklandığı ortaya çıkmaktadır. Burada söz konusu olan ayrımcılık, daha çok engelli kişilerin özel durumlarının kamusal düzenleme ve uygulamalarda hesaba katılmamasından kaynaklanan bir ayrımcılıktır. Türkiye’nin en köklü sorunlarından biri olan ve hayatın her alanında karşı karşıya kaldığımız bu ayrımcılığın ortadan kaldırılması Türkiye siyasetinin en önemli gündem maddelerinden biri olmalıdır.

- MÜDÜR GÜVEN BAKANLIĞIN HİZMET VE DESTEKLERİNİ ANLATTI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Burdur İl Müdürü Hasan Güven konuşmasında engelli vatandaşlarımıza devlet tarafından yapılan hizmetleri aktardı. Müdür Güven konuşmasında; “2002 yılımdan bu yana Aile ve Sosyal Politikalar alanında aslından sessiz bir devrim yapılıyor. Avrupa’nın bir çok ülkesinden daha iyi durumdayız. Özellikle 2005 yılından Engelliler Kanunu’nda çığır açan bir düzenleme oldu. Bu kanunla eğitim hizmetlerinden bakım hizmetlerine, istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine kadar pek çok konuda engellilerimize hakları sağlanmıştır” dedi. 

EVDE BAKIM HİZMETİ

Burdur’da 1436 vatandaşımızın “Evde bakım hizmeti” aldığını sözlerine ekleyen Müdür Güven; “2017 yılında 93 milyon 978 bin 55 lira ödeme yapılmıştır” dedi. 

DEVLET KORUMASI ALTINDA 

Bucak İsmail Sarı RehabilitasyonMerkezi’nde Avrupa standartlarında hizmet verildiğini aktaran Müdürü Güven; “Devletimizin koruması ve himayesinde altında bakım hizmetlerimiz devam etmektedir” sözlerine yer verdi. Ayıca 5 ayrı evin de bulunduğunu sözlerine ekledi.  

ULAŞIM DESTEĞİ DE VAR

Öte yandan Müdür Güven engelli vatandaşlar ve yaşlıların halk otobüslerinden ücretsiz yararlanmaları için Burdur, Bucak ve Gölhisar’da halk otobüslerine araç başı 600 TL  para ödendiğini söyledi. İl genelinde  toplam 600 halk otobüsüne 32 bin TL para ödendiğini paylaştı.

ENGELLİLER SORUNLARINI AKTARDI

Program engelli vatandaşların sorunlarını aktarmaları ile son buldu.
Halil İbrahim KARA

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV