banner66

19 Haziran 2019 Çarşamba

JANDARMA YİNE AFFETMEDİ!

Rektör Korkmaz’dan İnsani Geçim Ücreti Çalışması

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) tarafından yapılan çalışmaya önemli katkılar koyan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz da 2019 yılı İnsani Geçim Ücreti verilerini kamuoyu ile paylaştı.

10 Ocak 2019 Perşembe 15:44
Rektör Korkmaz’dan İnsani Geçim Ücreti Çalışması

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) tarafından yapılan araştırma sonucunda İstanbul’da ortalama büyüklükte bir ailenin, insani şartlarda aylık geçimini sağlayabilmesi için insani geçim ücreti (İGÜ), 2019 yılı için 3 bin 67 TL olarak belirlendi. Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan, “İstanbul için iki çocuklu bir ailenin çalışanının alması gereken asgari düzeyde İnsani Geçim Ücreti (İGÜ) 2 bin 781 liradır. İki çocuklu, eşi çalışmayan bir bireyin alması gereken AGİ 286 lira. Toplamda İstanbul'da İnsani Geçim Ücreti'nin karşılığı 3 bin 67 lira. Devletin asgari ücretten almış olduğu vergiyi mutlaka ama mutlaka azaltması gerekmektedir" dedi.
Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) tarafından yapılan çalışmaya önemli katkılar koyan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz da 2019 yılı İnsani Geçim Ücreti verilerini kamuoyu ile paylaştı. Ekonomi alanında pek çok bilimsel çalışma ve araştırmaya katkı koyan MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği’nin (İGİAD), ‘insani geçim ücreti’ çalışmasına da katkı koyan isimlerden biri oldu. Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD), asgari geçim ücretine bir alternatif olarak belirlediği ‘İnsani Geçim Ücreti’ ile Türkiye’de bölgelere göre insanca yaşamanın maliyetini araştırdı. Bu kapsamda araştırmanın mimarı MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ile Kırklareli Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Taha EĞRİ İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında araştırma sonuçlarını ve 2019 yılı İnsani Geçim Ücreti verilerini kamuoyu ile paylaştılar. İnsani Geçim Ücreti (İGÜ) hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Adem KORKMAZ “İGÜ, farklı bölgelerde ortalama büyüklükteki ailelerin insanca geçimini sağlayacağı taban ücret seviyesidir. Bu uygulamanın temeli, alt gelir grubundaki iş görenlerin insanca yaşam standardına erişmesine yardımcı olmaktır. İGÜ, aynı zamanda, işverenin, yanında çalıştırdığı iş görenleri yoksulluğa mahkûm etmemesi, üretilen artı değerin adil bir şekilde paylaşılması ve bu sayede iş ortamındaki motivasyonun artırılması gereğini ortaya koymayı amaçlayan bir uygulamadır” dedi.
Rektör Korkmaz, “İGÜ uygulamasında piyasa şartları değil hakkaniyet, yardımlaşma ve ücretin yeterliliği esas alınmaktadır. Özellikle emek arzının yoğun olduğu ülkemizde piyasa mekanizmasının çalışanların aleyhine bir durum oluşturduğu açıktır ve bu çok yoğun bir şekilde istismar edilmektedir. Burada istismar, tek taraflı olmamakla birlikte işveren tarafı uygulayıcı taraf olarak daha fazla önem taşımaktadır” dedi. İGİAD’ın belirlediği İGÜ’nün bireyi değil iki çocuklu bir ailenin onurlu yaşayabileceği insanca geçinebileceği aylık asgari geçim ücretini esas aldığını anlatan Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan, şöyle konuştu:“2019 yılı için Türkiye'de 12 ayrı bölgenin İnsani Geçim Ücreti belirlenmiş olup buna göre, İstanbul için iki çocuklu bir ailenin çalışanının alması gereken asgari düzeyde İnsani Geçim Ücreti 2 bin 781 liradır. Bu rakama Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dediğimiz rakam ilave değildir. 2019 yılı İGÜ’nün Türkiye ortalaması 2,204 liradır. Bu rakama da yine asgari geçim indirimi dahil değildir. Biliyorsunuz devletin 2019 yılı için açıklamış olduğu asgari ücret AGİ dahil 2 bin 20 liradır. AGİ’yi düştüğümüz zaman asgari ücret bin 830 liraya gelmektedir. Devletin her yıl asgari ücreti belirlerken İGİAD'ın belirlediği İnsani Geçim Ücretini (İGÜ) dikkate alması asgari ücrette iş gören ve işverenden alınan vergi yükünün azaltılması ve bölgesel asgari ücrete geçilmesi önem arz etmektedir. İstanbul’a baktığımız zaman açıklanan 2 bin 20 lira asgari ücrete oranla farkımız yüzde 50. Biz işverenler olarak, iş görenlerin İstanbul şartlarında AGİ dahil 3 bin 67 lira bir asgari ücretle ancak onurlu bir şekilde yaşamlarını sürdürebileceği kanaatindeyiz” açıklamasında bulundu.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV