banner66

19 Mart 2019 Salı

BU TEŞVİKLERİ KAÇIRMAYIN!

RAMAZAN AYINA HAZIRIZ!

Burdur Müftüsü Hıdır Bayrak, “Ramazan ayı, ibadet hayatımızda oruçlarımızla, beş vakit namaz ve teravih namazlarımızla, okuyacağımız Kur’an-ı Kerim ile manevi yönden birçok güzellikler elde edeceğimiz bir aydır” dedi.

15 Mayıs 2018 Salı 16:10
RAMAZAN AYINA HAZIRIZ!

Burdur İl Müftüsü Hıdır Bayrak on bir ayın sultanı Ramazan ayına kavuşmamız sebebiyle Ramazan ayı ve yapılacak faaliyetler hakkında açıklamalarda bulundu. Burdurluların Ramazan Ay'ını tebrik eden Müftü Hıdır Bayrak, Ramazan ayının ülkemize ve Alem-i İslam’a hayırlar getirmesini diledi.
Önümüzdeki Çarşamba günü ilk orucumuzu tutacağımızı belirten Müftü Bayrak, “Rahmet, bereket ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayına ulaşmanın huzur ve mutluluğunu yaşamaktayız. 15 Mayıs 2018 Salı günü kılacağımız ilk teravih namazının ardından 16 Mayıs 2018 Çarşamba günü tutacağımız ilk oruçla da bu mübarek aya girmiş olacağız inşaallah. Ramazan ayı, dinimizce yüce ve kutsal kabul edilmiş on bir ayın sultanı mübarek bir aydır. Kutsiyeti ve fazileti Kur’an ve sünnetle sabit olan Ramazan ayı, oruç ayıdır. Kur’an ayıdır. Allah’ı yüceltme ayıdır. Şükür ayıdır. Doğruyu bulma ayıdır. Tövbe ayıdır. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesini içinde saklayan mübarek bir aydır. İnsan bu ayın her gününü ve her anını, yenilenme hissiyle yaşayarak kendini de maddi ve manevi yönden geliştirmeli, günahlarla dolu yaşanan hayata elveda diyerek yeniden bir dirilişle gönül kapılarını açmalıdır.  Ramazan ayı; Tutacağımız oruçlarla bedenimizin sıhhate kavuşacağı, vereceğimiz zekâtlar ve sadakalarla malımızın temizliğe ulaşacağı, maddi ve manevi hayatımızda birçok güzelliklerin yaşandığı bir aydır. Ramazan ayı; İbadet hayatımızda oruçlarımızla, beş vakit namaz ve teravih namazlarımızla, okuyacağımız Kur’an ile manevi yönden birçok güzellikler elde edeceğimiz bir aydır.

Resul-i  Ekrem  Efendimiz ( sav ), bu mübarek ayın ulviyetini ve kutsiyetini şu şekilde ifade buyurmaktadır. “Ümmetim  Ramazan’ın  faziletini tam olarak  bilselerdi, bütün senenin Ramazan olmasını temenni ederlerdi.” Mübarek Ramazan ayının üstünlüğünden istifade edebilmeyi Rabbim cümlemize nasip eylesin” dedi.

RAMAZAN AYININ TEMASI: İSRAF
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2018 yılı Ramazan ayının temasının ‘İsraf’ olarak belirlendiğini açıklayan Müftü Bayrak, “Başkanlığımız, her yıl Ramazan ayında bireysel ve toplumsal hayatımıza ışık tutan önemli bir değeri kamuoyunun gündemine taşımaktadır. Belirlenen bu konu çerçevesinde, Ramazan ayı boyunca etraflı bir şekilde ele alınarak toplumumuzda bir duyarlılık ve farkındalık oluşması hedeflenmektedir. Başkanlığımız bu yılın Ramazan ayının temasını “İsraf”  olarak belirlemiştir. “İsraf” herhangi bir konuda aşırı gitmek, doğru ve gerçek olandan sapma, meşru sınırların ötesine geçme; imkânları ve sahip olunan değerleri, gerekli görülen yerler dışında veya gereğinden fazla harcama anlamına gelmektedir.  İslam’a göre, evrendeki her şey Allah’a aittir. İnsanların elde ettiği mal ve mülkün hepsi O’nundur. Yüce Allah, insanla birlikte yeryüzü ve çevresinde, bütün canlılara yetebilecek ölçüde rızık ve nimet yaratmıştır. Kâinattaki her canlının rızkı, Yaratan tarafından lütfedilmiştir. Ayrıca yeryüzü ve çevresi yaratılanların geçimini temin etmeye elverişli bir biçimde yaratılmıştır. İnsanlar, Allah’ın kendileri için yarattığı rızık ve nimetlerden, meşru yollarla elde etmek suretiyle yararlanabilirler. Meşru yollarla elde edilen mal ve servetin harcanması veya tüketilmesinde de meşru ölçüler çerçevesinde hareket etme zorunluluğu vardır.

İsraf sadece fertlerin değil, toplumların çöküşünde de en önde gelen etkenlerden birisidir. Bu bağlamda İslam, mensuplarını kendilerine gerek fert, gerekse toplumsal bazda verilen değerlerin israf edilmemesi hususunda uyarmıştır. Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerimde “… Yiyiniz, içiniz, fakat israf etmeyiniz; çünkü Allah israf edenleri sevmez.”(Araf, 7/31), “Bir de akrabaya, yoksula, yolcuya hakkını ver. Gereksiz yere saçıp savurma. Zira böyle saçıp savuranlar şeytanların dostlarıdır. Şeytan ise, Rabbine karşı çok nankördür.”(İsra, 17/26-27) buyurmaktadır. Bu itibarla “Tüketim Ahlakı ve İsraf”  konusu etraflı bir şekilde vaaz ve nasihatlerde Ramazan ayı boyunca işlenecektir” dedi.

DİN GÖREVLİLERİ VE CAMİLER HAZIR!
Ramazan ayı münasebetiyle din görevlileri ve tüm camilerin hazırlandığını dile getiren Müftü Bayrak, Burdur İl Müftülüğünün Ramazan Ayı programını da açıkladı. Müftü Bayrak, “ İl Müftülüğü olarak personelimizle birlikte başta Camilerimiz ve Kuran Kurslarımız olmak üzere Ramazan ayı için yaptığımız hazırlıklar tamamlanmıştır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

İl ve ilçelerimizde Vaaz ve irşat programları düzenlenmiştir. Merkez Ulu camide öğle namazından ve yatsı namazından önce her gün vaaz edilecek, diğer camilerde de irşat hizmetleri devam edecektir. Dini sorular Alo 190 dini danışma çağrı merkezi 09.00-23.00 saatleri arasında hizmet verecektir.  Çeşitle sebeplerle görevlisi bulunmayan tüm camilere personel görevlendirilmiştir. Bütün camilerimizin gerekli temizlikleri yapılmış, cami hoparlörleri ve ses sistemleri kontrol edilerek kulağa hoş gelecek şekilde ayarlanmıştır. Kadın-erkek, genç-yaşlı, engelli-engelsiz, küçük-büyük herkesin huzur ve huşu içerisinde ibadetlerini gerçekleştirebilmeleri için camilerde imkân nispetinde gerekli tedbirler alınmıştır. Minarelerdeki kandiller Ramazan ayı boyunca iftar vaktinde aydınlatılacak, imsak vaktinde ise söndürülecektir. İmam-hatiplerimiz teravih namazlarını tadil-i erkân üzere kıldıracaklar. Sabah ezanları Başkanlığımız takvimine göre imsak vaktinde her camide aynı anda okunacaktır. Akşam ezanlarının vaktinde okunmasına özen gösterilecek ve minarelerin kandilleri yakılacaktır. Sakal-ı Şerif bulunan camilerde Kadir Gecesinde Sakal-ı Şerif ziyareti tertip edilecektir. İlimiz Berberoğlu Camii’nde hatimle teravih namazı kılınacaktır” şeklinde konuştu.
FİTRE ASGARİ 19 TL
Ramazan ayında verilecek fitrenin asgari 19 TL olarak belirlendiğini ve bu miktarın kişilerin maddi gücüne göre yükseltilebileceğini aktaran Müftü Bayrak, “Mali bir ibadet olan ve Ramazan ayında verilecek Fitre’ler asgari 19 TL’dir. Bu miktar kendi mali durumumuza göre yükseltilebilecektir. Tüm camilerde ve Kur’an Kurslarında bay ve bayanlara mukabele okunacaktır. Okunacak cüzlerin ihtiva ettiği önemli mesajlar mealen cemaate aktarılacaktır.

Bu vesileyle, Burdurlu kardeşlerimin Mübarek Ramazan ayını kutlar, Ramazan ayının Bölgemiz, Ülkemiz, İslam Âlemi ve insanlık için hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim” açıklamasında bulundu.
Hayal GİRİŞİM

 

 

 

 

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV