banner73

25 Mayıs 2020 Pazartesi

EVLERDE SAĞLIKLI VE HUZURLU BAYRAM!

“Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır”

Burdur Valisi Hasan Şıldak, “Öğretmenlik fedakârlık mesleği, anne baba gibi aslında, ondan da öte çocuğun sosyalleşmesini, hayatla buluşmasını Dünya ile uyum sağlamasını sağlayan en önemli faktör” dedi.

26 Kasım 2019 Salı 09:30
“Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır”

24 Kasım Öğretmenler Günü ilimizde de çeşitli etkinlerle kutlandı.  Burdur Valiliği, Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü 24 Kasım Öğretmen Günü münasebetiyle çeşitli programlar tertip etti. Geçtiğimiz Pazar günü saat 10.00’da Burdur Cumhuriyet Meydanına çelenk sunumu ile başlayan kutlamalar, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay ve beraberindeki okul müdürü ve öğretmenlerin Burdur Valisi Hasan Şıldak’ı makamında ziyaretiyle devam etti. Aynı gün İl Milli Eğitim Müdürlüğü Necip Fazıl Kısakürek Konferans Salonu’nda saat 11.00’de Öğretmenler Günü Kutlama Programı tertip edildi. Aynı salonda akşam saat 19.30’da ise Öğretmenler Günü Kokteyli, akabinde okul öğretmenlerinden oluşan ‘Mavi Kanat Grubunun Müzik ve Şiir Dinletisi gerçekleştirildi.  Her üç programa katılan Burdur Valisi Hasan Şıldak ve Eşi Fatma Nur Şıldak, tüm öğretmenleri tebrik etti. Emekliye ayrılan öğretmenler ‘Hizmet Şeref Belgesi’  ile Mavi Kanat Grubunda görev alan öğretmen, öğrenci ve esnaf ve saz ekibine ‘Teşekkür’ belgesi verildi.
BAKA’NIN TANITIM FİLMİ
Necip Fazıl Kısakürek Konferans Salonu’ndaki kutlama programı Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından hazırlanan ilimizi tanıtan kısa film ilk defa gösterime girdi ve büyük beğeni aldı.
TÖRENLERE KATILDILAR
Çelenk sunumu ve kutlama törenlerine Burdur Valisi Hasan Şıldak, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Garnizon Komutanı 58. Piyade Eğitim Alay Komutanı P. Albay Cenk Baburşah, İl Jandarma Alay Komutanı Orhan Kılınç, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Burdur Barosu Başkanı Av. Ramazan Gedik, siyasi parti başkan ve temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve sendika başkanları ile öğretmenler ile öğrenciler geniş katılım sağladılar.
“24 KASIM’IN YERİ ANLAMI BÜYÜK”
Necip Fazıl Kısakürek Konferans Salonunda pazar günü gerçekleşen kutlama programında günün anlam ve önemini belirten konuşmasında önemli mesajlar veren Burdur Valisi Hasan Şıldak, “Yıl içinde pek çok müstesna günü kutluyoruz. Etkinlikler düzenliyoruz ama bana göre 24 Kasım’ın yeri, anlamı çok büyük ve çok farklıdır, diğerlerinden ayrı tutuyorum. Herşeyden önce Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’e bu unvanın verildiği ve millet mekteplerinin yıldönümü olan 24 Kasım’da bu etkinliğin ilimizde özellikle 24 Kasım günü kutlanmasını da arzu ettik ve bugün hafta sonu olmasına rağmen bir araya geldik. Davete icabet eden bütün misafirlerimize, değerli öğretmenlerimizin özel gününü paylaşmak, onların mutluluğuna ortak olmak için, aramızda bulunan bütün konuklarımıza hoşgeldiniz diyor teşekkür ediyorum” dedi.
“ÖĞRETMENLER ZOR GÖREVİ ÜSTLENİYOR”
Öğretmenlik mesleğinin zorluğunu işaret eden Vali Şıldak, “
Mustafa Kemal Atatürk çok başarılı devlet adamıdır. Komutandır, Ama aynı zamanda öğretmenliği yönüyle de ön plana çıkmıştır. Öğretmendir, yerine göre tahtanın başına geçmiş, Türk alfabesinin ilk kullanımını göstermiştir. Hepimizin hayatında insan olarak öğretmenlerimizin yeri çok ayrıdır. Hepimiz hayat boyu sürdürdüğümüz uzun yolculukta, geriye dönüp baktığımızda hatırladığımız en özel kareler, en unutulmaz hatıralar öğretmenlerimizle yaşanmıştır. Her insanın her yetişkinin hayatında, rol model olarak kabul ettiği bir öğretmen mutlaka vardır. Bütün öğretmenlerimizi hayatta olanlarını sağlık, uzun ömürler dileklerimizle yad ediyor, ahrete göç eden öğretmenlerimizi de rahmetle anıyoruz. Bu özel insanlar unutulmaz insanlar. Aynı zaman da her yaştaki öğrenci için de farklı farklı model, örnek aldıkları kimselerdir. Onları hayata hazırlamakla kalmazlar, rehberlik ederek, model oluştururlar öğrencilerinin önünde.  Bu meşakkatli meslek aslında sözlerle ifade edilemeyecek hayatımızda geniş yer tutan, asla ve asla toplumda saygınlığına zerre kadar zarar dokunulmaması, zarar verilmemesi, el üstünde tutulması gereken meslek üstü bir görev tanımı aslında. ‘Öğretmen ne demek?’ dersek ‘Öğretmen bilen kişi’ demektir. ‘Öğretmen öğreten kişi’ demektir. ‘Eğiten kişi’ demektir. ‘Öğretmen sabırlı insan’ demektir çünkü aile ortamında bizim bile söz geçiremediğimiz, söz dinletemediğimiz çocuklarımızı onlara emanet ediyoruz. Daha 4-5 yaşlarından o çocukları alıyorlar, kontrol altında tutup hayata hatırlıyorlar. Hem öğretiyorlar, hem eğitiyorlar. Böylesine de zor bir görevi üstleniyorlar. Öğretmenlik fedakârlık mesleği,  anne baba gibi aslında, ondan da öte çocuğun sosyalleşmesini, hayatla buluşmasını dünya ile uyum sağlamasını sağlayan en önemli faktör” diye konuştu.
YENİ TÜRKİYE VURGUSU
Eğitimin ailede başladığının altını çizen Burdur Valisi Hasan Şıldak, “Eğitimi asıl şekillendiren öğrenciyi, bireye dönüştüren çocuğu kimliğine kavuşturan öğretmendir, okuldur ve sınıftır. Bu itibarla hem eğitimiz, hem öğretimi gerçekleştiren bu değerli varlıklarımız ailenin sorumluluğunu da üstlenmektedirler. Hele hele günümüzde bu mesleği icra etmek daha da zorlaşmıştır. Ailelerden  yeterince destek alamadığı takdirde başarılı bir çizgi dahilinde yürütülmesi çok zordur. Kimi zaman öğrencinin eğitim boyutuyla öğretmen tarafından müdahale edilmesine bazı ailelerimiz, bazı anne babalar tepki bile göstermektedir. ‘Çocuğuma niye müdahale ediyorsunuz!’, ‘Bu okul özgürlük alanıdır’ gibi bazı itirazlarda karşılaşılmaktadır. Bunlar kabul edilemez. Öğretmen oysa büyük bir özveriyle çocuğu geleceğe hazırlamaktadır. Ancak bütün bunlara rağmen, ülkemizde artık yeni anlayış hakim. Bu yeni anlayış Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı ‘İnsana değer’, ‘Vatandaşa değer’, ‘Vatandaş odaklı yönetim’, ‘İnsan odaklı yönetim’, artık vatandaşa yaklaşım tarzı çok farklı. Eski Türkiye değil, Yeni Türkiye’deyiz. Vatandaşımız her zaman birinci öncelik. Her zaman hizmet edilecek varlık olarak algılıyor ve yaklaşıyoruz. Bu itibarla her ne zorlukla karşılaşırsak karşılaşalım. Bu mesleği yapan bütün öğretmenlerimizin de bu bilinç ve yaklaşımla, öğrenciyle, veliyle buluşması kucaklaşması bir zorunluluk arz ediyor” sözlerine yer verdi.
BİGEP, “EĞİTİM SEVİYESİNİ ÇOK DAHA CANLI VE ÜST SEVİYEYE TAŞIMAK İÇİN HAYATA GEÇİRİLDİ”
Başarıya İzleme ve Geliştirme Projesi (BİGEP) hakkında da konuşan Burdur Valisi Hasan Şıldak, “İyi bir grafik çizgide yükselişini takip ettiğimiz, memnuniyet gelişmeleri hep birlikte gördüğümüz böyle bir projenin bel kemiğini de tabiî ki öğretmenlerimiz oluşturuyor. Öğretmenlerimizin yanında durmak onları motive etmek, eğitim seviyesini çok daha canlı, üst seviyeye taşımak için bu proje hayata geçirildi” şeklinde konuştu.
“ÜLKEMİZİN KALKINMASI ÖĞRETMENLERİN SAYESİNDE OLACAK”
Öğretmenlik mesleğinin aynı zamanda ülkemizin gelişiminin motor gücü ve kalbini oluşturduğuna vurgu yapan Vali Hasan Şıldak, “Bu itibarla Türkiye gelecekte daha güçlü olacaksa, dünya ülkeleri arasında yerini alacaksa ki bu adımlar çok güçlü şekilde atılıyor. Sizlerin elleri, özverileriyle ve katkılarıyla olacaktır. Sizlerin inanmasıyla olacaktır diye düşüyorum” ifadelerini kullandı.  
EMEKLİ ÖĞRETMEN NİHAT BİÇER, “HAKKÂRİ’DE MÜDÜR ODASINDA 1,5 YIL YATTIM, KALKTIM”
Öğretmenler Günü kutlama etkinlikleri kapsamında, bu yıl emekliye ayrılarak Hizmet Şeref Belgesi’ni Burdur Valisi Hasan Şıldak’ın elinden alan 1960 yılı Karamanlı doğumlu Emekli Öğretmen Nihat Biçer, öğretmenlik anılarını Çağdaş Burdur Gazetesi Muhabirimiz Halil İbrahim Kara’ya anlattı. Burdur Eğitim Enstitüsünden mezun olduktan sonra  (1979) meslekteki ilk görev yeri Bolu Mudurnu Gölcük Köyü olduğunu aktardı. Burada 2 yıl görev yaptıktan sonra Hakkari Çukurca Akkaya Köyü’ne tayin olduğunu anlatan Nihat Biçer, “1983 yılında evlendikten sonra Burdur’a geldim. Sırasıyla bir yıl Bağsaray, 4,5 yıl Büğdüz görev yaptıktan sonra 1989 yılında Özboyacı Okulunda göreve başladım.  Yaklaşık 30 yıldır Özboyacı okulunda görev aldım. 39 yıl 5 aylık öğretmenlik görevimin ardından bu yıl emekliye ayrıldım. Doğu’da görev yapmak elbette zordu. Yol yok, elektrik yok, yeterli su yok ve lojman yok. Okulun müdür odasında bir oda yaptık. Orada 1,5 yıl yatıp kalktık. Yıl 1981-1982, o yıllarda zor şartlarda görev yaptık” dedi.
Halil İbrahim KARA

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV