banner73

16 Şubat 2020 Pazar

51 EKİP, 147 PERSONELLE ASAYİŞ UYGULAMASI

ÖĞ-DER Bölge Toplantısını Burdur’da gerçekleştirdi

Öğretmene yönelik şiddeti işaret eden ÖĞ-DER Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahman Erbaş, “Geleceğin mimarı öğretmenlerin öğrenci ve veli karşısında eli güçlendirilmeli, öğretmenler kaybettiği itibara, saygıya yeniden kavuşmalıdır. Öğretmen kimsenin oyuncağı olmamalı ve toplumda hak ettiği değeri bulmalıdır” dedi.

08 Ekim 2019 Salı 10:10
ÖĞ-DER Bölge Toplantısını Burdur’da gerçekleştirdi

ÖĞ-DER Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Başkan Yardımcısı, Tanıma Komisyonu Başkanı Abdurrahman Erbaş, “Malumunuz olduğu üzere derneğimiz 2005 yılından beri faaliyettedir. Çalışmalarına devam ediyor. Öğretmenlik ve aile bilinci üzerine, eğitimin kalitesinin artırılmasına yönelik raporlarımızla bir yol gösterici çalışmanın içindeyiz. Şu anda Burdur, Isparta, Denizli ve Antalya Şubemizin katılımıyla toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Burada derneğimizin çalışmalarını müzakere edip, önümüzdeki günlerde ve aylarda yapacağımız çalışmaları istişare edeceğiz daha sonra da dernek faaliyetlerimizi yapacağız” dedi.

ÖĞRETMENLERE YÖNELİK ŞİDDET
Öğretmenlere yönelik yapılan şiddet olaylarını işaret eden ÖĞ-DER Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahman Erbaş, “Ülkemizde eğitim kelimesi artık sorun kelimesiyle beraber anılmaktan maalesef kurtulamıyor. Son günlerde eğitimcilere karşı yapılan şiddet hepimizi üzmüştür. En Son öğretmene şiddet Mersin’de yaşandı. 30 yılını eğitime adamış Nigar öğretmen geçen hafta okulunda bir veli tarafından şiddete maruz kaldı. Öğretmenlerin giderek itibar kaybettiği şu günlerde, layık olduğumuz saygıya yeniden kavuşmak için herkes üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmelidir. Bu minvalde Sayın Bakanımız Prof. Dr. Ziya Selçuk Bey’e sesleniyorum. Geleceğin mimarı öğretmenlerin öğrenci ve veli karşısında eli güçlendirilmeli, öğretmenler kaybettiği itibara, saygıya yeniden kavuşmalıdır. Öğretmen kimsenin oyuncağı olmamalı ve toplumda hak ettiği değeri bulmalıdır. Okullardaki öğretmen ve idarecilere karşı uygulanan şiddet eylemlerine karşı caydırıcı tedbirler alınmalıdır. Güvenlik görevlisi olmayan okul kalmamalıdır. Okullarda öğretmen ile veliyi karşı karşıya getirecek unsurlar ortadan kaldırılmalıdır. Eğitimin yöneticilerinden beklentimiz temeli hak ve adalet olan, ahlak ve maneviyatı önceleyen adil bir eğitim sistemidir. Adil eğitim sistemi için eğitim sistemimizin yönünün batıdan kendi inanç, ahlak ve kültürümüze döndürmekten başka çare olmadığı kesindir. Okullarımız nitelikli ve niteliksiz ayrımına tabi tutulup eşit şartlarda sahip eğitim kurumlarının oluşturulamadığı bir ülkede adil bir eğitim uygulaması beklemek hayalden öteye geçememektedir. Biz ÖĞ-DER olarak tarafız ve adil eğitim ve bir sınav sistemi istiyoruz” dedi.
ÖĞRETMEN ATAMALARI
Öğretmen atamalarına yönelik önerilerini sıralayan ÖĞ-DER Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahman Erbaş, “Eğitim dünyamızın bir sorunu da atama bekleyen öğretmenleri atamayıp ücretli ve sözleşmeli öğretmenlerle bu açığın kapatılmaya çalışılmasıdır. Dörtyüz kırkbin atama bekleyen öğretmen adayı varken, yüzbin öğretmenler açığını kadrolu öğretmen atayarak kapatılmamasını anlamak mümkün değildir” diye konuştu.
“KARMA EĞİTİM KALDIRILMALIDIR”
Karma eğitimin kaldırılması gerektiğini vurgulayan Abdurrahman Erbaş, “Türkiye’de ideolojik bir dayatma olan karma eğitim kaldırılmalıdır. İleri ülkeler diye tanımlanan ülkelerde dahi pedagojik ve eğitim başarısına olumsuz etkileri ve zararlar tartışılan karma eğitim zorunluluğundan vazgeçilmelidir. Okullarda mülteci öğrencilere uygulanan ayrımcı davranışlara engel olunmalıdır. Mültecilerin geri dönüşünün zamanı belli olmadığına göre burada kaldıkları sürece toplumda ayrımcılığa tabi tutulmadan kaynaşmaları için tüm çabalar sarf edilmelidir. Ortaokuldan sonra okumak istemeyen öğrencileri zorunlu eğitim nedeniyle ortaöğretime devam mecburiyetinde tıtmak yerine mesleki eğitim merkezlerine yönlendirerek hem öğrencilerin erken yaşta meslek edinmesine fırsat sağlanmalı hem de orta öğretimde kalitenin düşmesine engel olunmalıdır. Okullarımızdaki bir sorun da öğrencilere Türkçenin iyi öğretilmemesidir. Kendi dilini iyi bilmeyen öğrencinin okuduğunu iyi anlaması mümkün olmayacağı kesindir. Bunun en açık göstergesi de gerek lise geçiş sınavlarında gerekse TYT’de sıfır alan öğrencilerin çokluğu ile ortaya çıkmaktadır. Tarih ve Coğrafya dersleri zorunlu dersler arasında olmalıdır ve kesinlikle seçmeli dersler arasına konmamalıdırlar. Unutulmamalıdır ki, tarihini iyi bilmeyen geleceği ile ilgili iyi kararlar alamayacağı gibi, yaşadığı coğrafyayı bilmeyen de vatanının ve toprağının değerini iyi bilemez. Eğitim de başarı istiyorsak, AB kriterleri değil kendi inanç ve ahlak değerlerimiz temel alınmalı ve AB uyum yasalarına değil, tarihine bakıp kendi geçmişimizden ders alarak yeniden düzenleme yapmalıdır. Yarınların ülkemiz ve aziz milletimiz için hayırlara getirmesini ve eğitim öğretimde sorunların aşıldığı bir dönemi eğitim camiamıza nasip etmesini Cenab-ı Allah’tan dilerim. Katılımınızdan dolayı teşekkür ederim. Sağ olun, var olun” şeklinde konuştu. ÖĞ-DER Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahman Erbaş, konuşmasının ardından Burdur, Isparta, Denizli ve Antalya Şube Başkanları ile bölge toplantısını tamamladı.
Hayal GİRİŞİM

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV