banner73

27 Eylül 2020 Pazar

EBA’DA NELER OLUYOR?

Müdür Güven, engellilere yönelik hizmetleri anlattı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Güven, “Ülkemiz, son 17 yılda engellilik alanında sessiz bir zihniyet devrimi gerçekleştirmiş, engelli vatandaşlarımızın sorunları konusunda çok büyük bir dönüşüme imza atılmıştır” dedi.

05 Aralık 2019 Perşembe 09:35
Müdür Güven, engellilere yönelik hizmetleri anlattı

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Güven, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Necip Fazıl Kısakürek Konferans Salonunda düzenlenen programda, Burdur’da engellilere yönelik yapılan sosyal hizmetleri anlattı.
Dünya Engelliler Gününü kutlayan İl Müdürü Hasan Güven, “Birleşmiş Milletler öncülüğünde bütün dünyada kabul gören 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ nün ülkemizdeki ve ilimizdeki tüm engelli kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Engelli kardeşlerimizin meselelerini, sıkıntılarını hatırlamak, başarılarının farkına varmak sadece bir güne hapsedilemeyecek kadar önemlidir. Bununla birlikte 1992 yılından bu yana 3 Aralık Dünya Engelliler Günü; engelli vatandaşlarımızın topluma kazandırılması, haklarının tam ve eşit bir şekilde sağlanması noktasında ciddi bir farkındalık oluşturmaktadır. Ülkemizde 3 Aralık münasebetiyle düzenlenen bu etkinliklerle, oluşan hassasiyetin tüm engelli kardeşlerimizin hayatlarını daha da kolaylaştırmasın temenni ediyorum” dedi.

Ülkemizde son 17 yılda engellilik alanında yapılan reformlarla engelli vatandaşlara yönelik sosyal politikaların yardım eksenli değil, hak eksenli bir anlayışla yürütüldüğünü vurgulayan Müdür Hasan Güven, “Birleşmiş Milletler verilerine göre, dünya nüfusunun yüzde 10’u, ülkemiz nüfusunun ise yüzde 12’si engelli kardeşlerimizden oluşuyor. Aileleriyle birlikte ele aldığınızda engellilik konusu 82 milyonluk nüfusumuzun yaklaşık 30 milyonunu çok yakından ilgilendiriyor. Hiçbir ferdin, her üç kişiden birini ilgilendiren bir mesele karşısında kayıtsız kalması, gözünü kapatması mümkün değildir.

Bu nedenle bu konu kamu ve özel sektör kuruluşlarımızın, belediyelerimizin, sivil toplum örgütlerimizin, üniversitelerimizin, iş insanlarımızın ana önceliklerinden biri olması gerekiyor. Engellilerin toplumsal hayata tam ve sorunsuz bir şekilde katılımı noktasında kamunun öncülük yapmasının yanında, bu meselenin çözümü için tüm toplum kesimlerinin adeta bir seferberlik ruhuyla hareket etmesi gerekiyor.

Ülkemiz, son 17 yılda engellilik alanında sessiz bir zihniyet devrimi gerçekleştirmiş, engelli vatandaşlarımızın sorunları konusunda çok büyük bir dönüşüme imza atılmıştır.  Tüm Engelli vatandaşlarımıza yönelik sosyal politikalar yardım eksenli değil hak eksenli bir anlayışla yürütülmektedir” diye konuştu.

Engelliler Kanunu ile engellilerin pozitif ayrımcılığının anayasal olarak güvence altına alındığını işaret eden Müdür Güven, “Özellikle 2005 yılında Engelliler Kanunu bu alanda çığır açan tarihi nitelikte bir düzenleme olmuştur. Bu kanunla eğitim hizmetlerinden, bakım hizmetlerine, istihdamdan, ayrımcılığın önlenmesine kadar engellilerimizi ilgilendiren pek çok konuda kendilerine hakları teslim edilmiştir. 2010 yılında Anayasada yapılan değişiklikle engellilere pozitif ayrımcılığı anayasal güvence altına alındı.  2013 yılında yapılan bir başka düzenlemeyle de özürlü, sakat gibi tahkir edici ibareler tamamen kaldırarak, engelli ifadesi sadece yazılı metinlere değil, zihinlere de yerleştirilmiş oldu” şeklinde konuştu.

Burdur’da engelli vatandaşlara yönelik yürütülen sosyal hizmetleri sıralayan Müdür Güven, “Uzun yıllar ağır engeli bulunan vatandaşlarımız adeta evlerinde mahkûm gibi yaşıyor, evlerinden dışarı çıkamıyorlardı. 2007 yılında başlatılan evde bakım aylığı uygulamasıyla engelli kardeşlerimiz kendi yakınlarının yanında bakım hizmetini rahatça almaya başladı. Şu an Engelli Evde Bakım ücreti olarak aylık Bin 380 lira ödeme yapılmaktadır. Kasım 2019 tarihi itibariyle ülkemizde toplam 515 bin 566, İlimizde ise toplam Bin 408 engelli vatandaşımız evde bakım hizmetinden yararlanıyor. Bu kapsamda Kasım 2019 itibariyle 18 milyon 822 bin lira evde bakım aylığı ödendi. Ailesinin yanında bakımı mümkün olmayan engellilerimiz için bakanlığımıza bağlı veya denetimimiz altındaki resmi ve özel kuruluşlarca insan onuruna yakışır şekilde bakım hizmetleri verilmektedir. Engellilere yönelik bu hizmetler, ülke genelindeki 99 Yatılı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, 253 Özel Bakım Merkezi, 68 Gündüzlü Aile Danışma ve Rehabilitasyon Merkezi, 149 Umut Evi aracılığıyla yürütmektedir. Bu yatılı kuruluşlarımızda halen 27 bin 144 engelli vatandaşımıza hizmet verilmektedir. Tüm bu hizmetlerle artık ailelerin, ‘Biz olmazsak, engellimize kim bakacak?’ endişesi büyük oranda ortadan kalkmış oldu.

Ayrıca Valiliğimiz, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından;  Ekonomik yoksunluk içinde bulunan; 18 yaşından büyük engelli bireyler ve kanunen bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşını tamamlamamış engelli yakını bulunan vatandaşlarımıza 2022 Sayılı Kanun kapsamında; engel oranına göre aylık miktarları değişmekle birlikte, Engelli Aylığı olarak 2019 yılında 353 engellimize 2 milyon 709 bin 579 TL ödeme yapılmıştır. Engelli Yakını Aylığı olarak ise 2019 yılında 114 engelli yakınına 109 bin 971 TL ödeme yapılmıştır. Engellilerimizin erişilebilirliğini evrensel bir insan hakkı görerek, İlimizde yaşayan engellilerin toplumsal hayata katılımları önündeki engelleri kaldırmak için kamuya açık alan ve binaların engelliler için erişilebilir hale getirilmesi amacıyla Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonumuzca denetimler ve izlemeler yapılmaktadır.  Engellilerimizin çevreleriyle sağlıklı ilişkiler kurarak toplumsal hayata tam katılımlarının sağlanması yönünde önemli düzenlemelerden bir diğeri ise 2014 yılı itibariyle engelli ve yaşlı vatandaşlara yönelik şehir içi toplu ulaşım ücretsiz seyahat uygulaması tüm Türkiye’de hayata geçirildi.  İlimizde Burdur, Bucak ve Gölhisar Belediyelerine ait 75 toplu taşıma aracına otobüs başına Bakanlığımız tarafından aylık 800 TL ödeme yapılmaktadır. Bu kapsamda Ekim 2019 itibariyle 531 bin TL ödeme yapılmıştır. Ayrıca Müdürlüğümüze ait Engelsiz Ulaşım aracımızla engellilerimizin sağlık ve eğitim ihtiyaçlarında ücretsiz ulaşım hizmeti vermekteyiz.

Engelli bireyler ve ağır engelli bireylerin refakatçilerine şehirlerarası demiryolları ve denizyolları hizmetlerinden ücretsiz, yaşlı vatandaşlara ise yüzde 50 indirimli yararlanma hakkı getirildi.

Engelli vatandaşlarımızın bizim gerçeğimiz, bizim bir parçamız olduğunu kavramak ve buna göre tavır geliştirmek, okullarımızı, şehirlerimizi, sokaklarımızı, eğitim materyallerini yeniden düzenleyerek, yeniden inşa ederek engelli kardeşlerimizin önündeki engelleri tek tek kaldırmak hepimizin bir insanlık görevidir.  17 yıla yakın bir zamandır bu alanda çalışan birisi olarak; Engellilerimizin sorunlarını çözerek, yaşam kalitelerini yükselterek, “bir gün bizde engelli olabiliriz” yaklaşımından ziyade onları severek, onları anlayarak olacağını ifade etmek isterim. Sözlerime son verirken bugün burada bizlerle engel tanımayan çocuklarımızı bir araya getiren Milli Eğitim Müdürlüğümüzün değerli yönetici ve öğretmenleri ile mesai mefhumu gözetmeden özveri ile çalışan Müdürlüğümüze bağlı kuruluşlarda engellilerimize hizmet veren yönetici ve mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.
Hayal GİRİŞİM

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  Arsiv


  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV