banner73

14 Temmuz 2020 Salı

HAZİRAN AYINDA 570 KONUT SATILDI

Müdür Balban’dan Torba Yasa Açıklaması

Burdur Sosyal Güvenlik İl Müdürü Bayram Balban, 27 Ocak 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 6661 sayılı torba yasa hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

01 Şubat 2016 Pazartesi 17:39
  Müdür Balban’dan Torba Yasa Açıklaması

 Burdur Sosyal Güvenlik İl Müdürü Bayram Balban, 27 Ocak 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 6661 sayılı torba yasa hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Müdür işçi ve işverenleri yakından ilgilendiren açıklamalarda bulunan Müdür Balban, “6661 Sayılı Torba Yasa; 27.01.2016 Tarih,  Sayı: 29606 Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 6661 Sayılı Yasaya istinaden, 31/5/2006 tarihli 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa geçici madde (Geçici Madde 68) eklenmiştir. Geçici Maddede; 4. Maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran işverenlerce; a) 2015 yılının aynı ayına ilişkin Kuruma verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde prime esas günlük kazancı 85 TL ve altında bildirilen sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısını geçmemek üzere, 2016 yılında cari aya ilişkin verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının, b) 2016 yılı içinde ilk defa bu Kanun kapsamına alınan işyerlerinden bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının, 2016 yılı Ocak ila Aralık ayları/dönemleri için günlük 3,33 TL ile çarpımı sonucu bulunacak tutar, bu işverenlerin Kuruma ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilir ve bu tutar Hazinece karşılanır, İbaresi hüküm altına alınmıştır. Yasaya istinaden Teşvikten faydalanan ve faydalanamayan bir işverenin, 2016-1. Döneminde bir sigortalı için ödeyeceği tutarı arasında; 641,12.-TL – 458,78.-TL = 182,34.-TL Fark olacaktır” dedi.

İŞVERENLERİN TEŞVİKTEN FAYDALANMA ŞARTLARI

İşverenlerin teşvişten faydalanma usul ve esaslarını anlatan SGK Müdürü Bayram Balban; “Aylık Prim ve Hizmet Belgesi’nin yasal süresi içerisinde kuruma gönderilmesi,  Kuruma; Prim, İdari Para Cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının bulunmaması ya da borçlarını 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 48 inci maddesine göre tecil ve taksitlendirmeleri ve taksit ödeme yükümlülüklerini düzenli olarak yerine getirmesi yeterlidir. Teşvikten Faydalanamayacak Olan İşverenler; Kuruma Prim, İdari Para Cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcu bulunanlar, 2016 yılına Ait Aylık Prim ve Hizmet Belgesini yasal süresi dışında Kuruma veren işverenler Teşvikten faydalanmak için Mevcut işletmesini kapatıp değişik bir ad/unvanla açma, 2016 yılı sigortalı prime esas kazançlarını eksik bildirme gibi muvazaalı işlem tesis ettiği tespit edilenler, Denetim ve Kontrol memurlarca yapılan denetimlerde çalıştırdığı sigortalıyı bildirmeyen ya da çalışmayan sigortalıyı çalışıyor gösterdiği ( fiili olmayan çalışmalar )  tespit edilenler,  ; “ b”  bendinde yer alan hazine teşvikinden faydalanamazlar. Bu işverenlerden Hazinece karşılanan tutar gecikmesiyle geri alınır ve teşvikten faydalanama” diye konuştu.

İŞTE, TEŞVİKLE İLGİLİ DİĞER HUSUSLAR

Teşviklerle ilgili diğer hususlara da açıklık getiren Bayram Balban şu bilgileri verdi; “Destek kapsamına giren sigortalılar; Uzun vadeli sigorta kollarına (malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası) tabi olan sigortalılardan (SGK prim belgeleri 1, 4, 5, 6, 13, 14, 20, 24, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 90, 91 ve 92 nolu belge türlerinden verilen) dolayı söz konusu Hazine desteğinden yararlanabilecektir. (a) bendinin uygulanmasında, bir önceki yılın aynı ayına ait aylık prim ve hizmet belgesi verilmemiş olması hâlinde bildirim yapılan ve takip eden aya ait bildirimler esas alınır. 2015 yılından önce açılmış ancak 2015 yılında sigortalı çalıştırmamış işyerleri için  (b) bendi uygulanır. Sigortalı ve işveren hisselerine ait sigorta primlerinin Devlet tarafından karşılandığı durumlarda işverenin ödeyeceği sigorta priminin Hazinece karşılanacak tutardan az olması hâlinde sadece sigorta prim borcu kadar mahsup işlemi yapılır. Ücreti A.Ü. iki katından az olamayacağı hükme bağlanan “Linyit” ve “Taşkömürü” çıkarılan işyerlerinde yer altında çalışan sigortalılar için birinci fıkranın uygulanmasında (a) bendinde belirtilen 85 TL günlük kazanç iki kat olarak ve 2015 yılının aynı ayına ilişkin Kuruma verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde bildirilen prim ödeme gün sayısının yüzde 50’sini geçmemek üzere, 2016 yılında cari aya ilişkin verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısı dikkate alınır. Kamu sektörü işverenleri (5018 sayılı Kanun'a ekli (I) sayılı cetvelde sayılan kamu idareleri) söz konusu destekten yararlanamayacaklardır. 4734 sayılı Kanunun 2 nci maddesinde sayılan idareler tarafından yapılan ve sözleşmesinde fiyat farkı ödeneceği öngörülen hizmet alımlarında, ihale dokümanında personel sayısının belirlendiği ve haftalık çalışma saatinin tamamının idarede kullanılmasının öngörüldüğü işçilikler için birinci fıkra uyarınca Hazine tarafından karşılanacak tutarlar bu idarelerce işverenlerin hak edişinden kesilir. SGDP tabi çalışanlar, aday çırak, çırak ve öğrenciler, harp malulleri ile vazife malullüğü aylığı alanlardan yalnızca kısa vadeli sigorta kollarına tabi olanlar, işsizlik sigortasına tabi olanlar, yurt dışına çalıştırılmak üzere götürülenler, Ceza ve tutukevlerinde kurulan tesis ve atölyelerde çalıştırılan hükümlü ve tutuklular, İş-Kurumu tarafından düzenlenen meslek edindirme, geliştirme ve değiştirme eğitimine katılanlar ve iş kaybı tazminatı alanlar hakkında uygulanmayacaktır. Tüm Kamuoyuna saygı ile duyurulur”.
H. İbrahim KARA

 

 

 

 

 

 

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV