banner73

24 Şubat 2020 Pazartesi

SOBA ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT!

Müdür Balban’dan, kayıtdışılığa karşı birlikte mücadele çağrısı

SGK İl Müdürü Bayram Balban, “Kayıtdışılık sadece çalışanların kuruma bildirilmemesi değil, aynı zamanda çalışma gün veya ücretlerinin eksik bildirilmesi de birer kayıt dışılıktır” dedi.

07 Ekim 2019 Pazartesi 09:28
Müdür Balban’dan, kayıtdışılığa karşı birlikte mücadele çağrısı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Burdur İl Müdürü Bayram Balban, yaptığı yazılı açıklamada, kayıt dışı istihdamla mücadelede konusunda paydaşlarına seslenerek, mücadele çağrısında bulundu. Kayıtdışı istihdamın vatandaş nezdinde sadece çalışanların kuruma bildirilmemesi şeklinde algılandığını ifade eden Balban sözlerine şöyle devam etti:
“Kayıtdışılık sadece çalışanların kuruma bildirilmemesi değil, aynı zamanda çalışma gün veya ücretlerinin eksik bildirilmesi de birer kayıt dışılıktır.
Asgari ücretten yüksek ücret aldığı halde, sigorta primine esas kazancının aldığı gerçek ücret yerine daha düşük ücretten veya asgari ücretten bildirilmesi, çalışan kişinin kıdem tazminatından tutun da emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına kadar birçok şeyini etkileyecektir. Bu ve buna benzer olarak kayıtdışı istihdamın hem ülke ekonomisine ve hem de sosyal açıdan kişilere kısa ve uzun vadede zararları bulunmaktadır. 

“SİGORTASIZ İŞÇİ, BİRÇOK HAKTAN MAHRUM KALIR”

İşçi açısından kayıt dışı istihdamın birçok olumsuz tarafı bulunmaktadır. Öncelikle, kayıt dışı çalışan işçinin emekli olma hakkı yoktur. Çalışamaz yaşa geldiğinde başkalarının yardımına muhtaç olur. Herhalde kimse başkasına muhtaç olmak istemez. Herhangi bir nedenle sakatlanıp çalışamaz duruma gelindiğinde ise malullük aylığından yararlanamaz. Bununla birlikte hayatlarını kaybetmeleri durumunda geride kalan eş ve çocukları ölüm aylığı hakkından yararlanamazlar. Yine kişilerin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin, işsizlik maaşı, analık, emzirme ve geçici iş göremezlik ödemesi gibi birçok haktan mahrum olma durumu söz konusudur.

“İŞYERİNİN KAPANMA RİSKİ VAR.”

İşveren açısından bakıldığında ise yapılacak denetimler ve tespitler sonucu işverene yüksek tutarlarda idari para cezası uygulanır. Bu işyerlerinin yararlanmakta olduğu sigorta prim teşvikleri durdurulur. Yaşanacak iş kazası ve meslek hastalıkları karşısında devlete ve işçilere karşı ağır idari ve adli yükümlülükler doğar. Vergi avantajı sağlayan indirim ve gider yazma gibi avantajlardan yararlanma hakkı yoktur. Dolayısıyla bu kadar yaptırımlara karşı bunun sonucunda işyerinin kapanması riski de vardır.

“BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM”

İl Müdürlüğümüz olarak sosyal güvenliğe ilişkin birçok konuda olduğu gibi kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda da kapsamlı çalışmalar yürütülmektedir. Sosyal güvenlik reformu ile oluşturulan yeni anlayış kapsamında, kurum olarak kayıt dışı istihdamla mücadele çalışmalarımız hizmet kalitesinin artırılması, veri paylaşımına dayalı çapraz denetimler, denetim sisteminin etkinliğinin artırılması, teşvik uygulamalarıyla istihdam üzerindeki mali yüklerin azaltılması, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları olmak üzere 5 temel strateji altında devam etmektedir. Ancak biz biliyoruz ki kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda sadece Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yaptığı çalışmalar tek başına yeterli değildir. Bu sorunun çözülmesi noktasında kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, bankalar, toplumun diğer ilgili kesimleri ve bu ülke de yaşayan her bir bireyin, elini taşın altına koyması gerekmektedir. Böyle bir iş birliği olmadan kayıt dışı istihdam sorununu kökten çözmemiz mümkün değildir. Dolayısıyla benim buradan paydaşlarımıza çağrım şudur:“ Kayıtdışı istihdam hepimizin sorunu. Bu soruna karşı; gelin, birlikte mücadele edelim!” Bu mücadele çerçevesinde herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirsin.

“ALO 170 ARAYIN”

Çalışanlar, çalışmalarının işverenler tarafından bildirilip bildirilmediği veya hangi kazanç seviyesinden bildirildiğini e-devletten veya “ALO 170” İletişim Merkezi’nden öğrenebilir. Ayrıca telefonun kısa mesaj bölümüne P boşluk TC Kimlik Numarası boşluk Aile Sıra Numarası yazılarak 5502’ye bütün operatörlerden kısa mesaj gönderip öğrenebilirler. Kayıtdışı çalıştırıldıklarını düşündüklerinde ihbar ve şikayetlerini 7 gün 24 saat ALO 170” i arayarak yapabilirler. Evet, bu kapsamda çağrı merkezimizi kullanarak geçtiğimiz yıl içerisinde asılsız ve yersiz ihbar-şikayetler dahil toplamda 783 adet bildirim aldık ve sonuçlandırdık.

“GEÇTİĞİMİZ YIL 242 KAYITDIŞI TESPİT ETTİK”

2018 yılı içerisinde İl Müdürlüğümüzde görevli sosyal güvenlik denetmenleri yoluyla toplamda 155 işyerini denetleyerek, 242 kayıtdışı sigortalı tespit ettik. Ayrıca boşandığı eşiyle filen birlikte yaşadığı tespit edilen 10 hak sahibinin ödemelerini iptal ederek yersiz ödenen miktarları geri aldık. Gerek bize gelen şikayetler gerekse de yapılan genel denetimler sonucunda mevzuat hükümleri çerçevesinde işverenlere 87.009,00 TL prim ve 718.834,00 TL idari para cezası uyguladık. Şunu net olarak ifade etmek istiyorum. Sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemi için bu konuda kararlıyız. Sadece kayıtdışı denetimi anlamında değil, Kurum alacaklarımız anlamında da çalışmalarımız mevcut.

“TAKSİTLENDİRME İMKÂNI VAR.”

Son dönemde, Sosyal Güvenlik Kurumu olarak işverenlerimize sunduğumuz teşvik paketleri çok ilgi gördü. En basitinden artı beş puanlık indirim kapsamında borcunu düzenli ödeyen bir işverenimizin, çalışanları için yatırdığı sigorta primlerinde toplamda %15 civarında bir indirim söz konusu. Yani siz hiçbir şey yapmasanız dahi borcunuzu zamanında ödemeniz halinde %15 indirim alıyorsunuz. Ancak malumunuz borcu olan işverenlerimiz hiçbir teşvik paketinden yararlanamıyor. Dolayısıyla da bu kapsamdaki işverenimiz bize “Borcumuzun tamamını ödeyemiyoruz ancak teşviklerden yararlanmak istiyoruz, nasıl bir yol izlemeliyiz? diye soruyorlar. Buradan borcu olup da teşviklerden yararlanamayan işverenlerimize sesleniyorum. Sizler için bir taksitlendirme imkânı mevcut. Gelin! Borcunuzu 6183 sayılı kanunun 48. madde hükümleri uyarınca taksitlendirelim. Hem teşviklerden yararlananın hem de borcunuzun size çıkardığı tüm engelleri ortadan kaldırın.”

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV