banner73

10 Temmuz 2020 Cuma

KORUYUCU AİLE SEFERBERLİĞİ TÜRKİYE SINIRLARINI AŞTI

MAKÜ şiddete karşı savaş açtı

MAKÜ Personeline “Şiddet ve Şiddeti Önleme” Eğitimi Verildi.

16 Ocak 2020 Perşembe 12:22
MAKÜ şiddete karşı savaş açtıBurdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Personeline “Kadına Yönelik Şiddet, Aile İçi Şiddet ve Çocuğa Yönelik Şiddeti Önleme” konusunda eğitim verildi. 17 Aralık 2019 tarihinde Burdur Valisi Hasan Şıldak başkanlığında gerçekleştirilen “Kadına Yönelik Şiddet ve Kötü Muamelenin Önlenmesine İlişkin” toplantıda alınan kararlar doğrultusunda gerçekleştirilen eğitimlerde MAKÜ idari personeli ve çalışanlarına “Kadına Yönelik Şiddet, Aile İçi Şiddet ve Çocuğa Yönelik Şiddeti Önleme” konularında eğitim verildi. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen ve üç gün süren eğitim programında Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Firdevs Savi Çakar, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Nevin Uslu ve Burdur Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Dr. Öğr. Üyesi Merve Çamlıbel “Kadına Yönelik Şiddet, Aile İçi Şiddet ve Çocuğa Yönelik Şiddeti Önleme” konularında MAKÜ personelini bilgilendirdiler.

DOÇ. DR. FİRDEVS SAVİ ÇAKAR “MAKÜ AİLESİ OLARAK ŞİDDETE KARŞI BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM İSTİYORUZ”

Eğitimde Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Firdevs Savi Çakar son zamanlarda artan şiddete değindi ve “Maalesef şiddet bizim hayatımızın çok önemli bir bölümünü oluşturuyor. Doğrudan yaşamasak da dolaylı olarak hayatımızın içinde. Çocuk ya da kadın olarak her an karşımıza çıkabilecek olan şiddet ya da tehdit gibi unsurlar, bizlerde kendimizi sürekli koruyan, sürekli dikkat etmek zorunda olduğumuz korku ve güvensizlik ortamı yaratıyor. Dolayısı ile şiddetin var olduğunu anlamamız gerekiyor. Çok boyutlu bir konu. Tüm dünyada çok yaygın ama bütün bunlar bizim şiddete karşı mücadele etmemize engel değil. Çünkü şiddet önlenebilir eylemlerdir. Önleyebiliriz ve önlemek zorundayız. Hiçbir kimsenin, hiçbir canlının şiddet kaderi değildir. Bu konuda mücadelelerde en önemli aşamayı konu ile ilgili bilgilendirme ve ortak bir bilinçlendirme aşaması oluşturuyor. Şiddet konusunda ortak dili konuşmalıyız. Ortak mücadele etmek ve birbirimizi desteklemek zorundayız. Çok yakınımızda ailemizde, içimizde, belki zaman zaman kendimizi çok sinirlenip, kaybedip, öfkemizi kontrol edemeyip, en sevdiklerimize zarar verir hale getiriyoruz. Dolayısı ile bugün burada verilecek eğitim ile sizlerle bu konuyu konuşalım, farklı boyutlardan ele alalım, MAKÜ ailesi olarak şiddete karşı birlikte mücadele edelim istiyoruz.“ dedi

DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN USLU “ŞİDDET NESİLDEN NESİLE AKTARILAN BİR HASTALIKTIR”

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Nevin Uslu da yaptığı sunumunda, aile içi şiddet ve şiddet türlerinden bahsetti. Şiddetin çeşitleri ve nedenleri, çocuk üzerindeki etkileri ve şiddet ile karşılaşıldığında bir birey olarak neler yapılabilir konularında sunum yaptı. Fiziksel şiddet, sözlü-duygusal-psikolojik şiddet, ekonomik şiddet, cinsel şiddet ve ısrarlı takip konularına değinen Uslu, aile içi şiddeti anlama ve önlemede sosyo-ekonomik modelin etkili olduğunu, çocukluk çağında aile içi şiddete maruz kalma ve tanık olmanın sosyal öğrenme teorisinden yola çıkarak çocuğun ileriki yaşlarında şiddete meyilli olduğunu söyledi. Kadının ve erkeğin sosyal olarak belirlenen rolleri ve sorumlulukları olan toplumsal cinsiyetten de söz eden Uslu, “Şiddet öğrenilen bir davranıştır ve şiddet nesilden nesile aktarılan bir hastalıktır” diye konuştu.

DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÇAMLIBEL TELEFONLARA KADES UYGULAMASININ YÜKLENMESİNİ İSTEDİ

Burdur Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Dr. Öğr. Üyesi Merve Çamlıbel sinevizyon eşliğinde yaptığı sunumunda kadına yönelik şiddet ve etkilerinden bahsetti. Şiddetin utanma, yalnızlık, yetersizlik hissi, suçluluk, umutsuzluk gibi etkilerinin olduğunu söyledi. Kadın ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri biraz da olsun engellemek adına Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk akla gelecek olan acil müdahale uygulaması olan “KADES”’ten söz eden Çamlıbel, akıllı telefon kullanıcılarının bu uygulamayı telefonlarına yüklemeleri gerektiğini ve acil durumlarda şiddet, taciz veya saldırı gibi durumlarda bu uygulamayı kullanmaları gerektiğini hatırlattı. MAKÜ

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV