22 Mayıs 2018 Salı

Fuhuş yuvaları mühürlendi

MAKÜ BÜYÜYOR, BURDUR GELİŞİYOR

Rektör Korkmaz’dan birinci görev yılı değerlendirme toplantısı…

26 Mayıs 2016 Perşembe 17:45
MAKÜ BÜYÜYOR, BURDUR GELİŞİYOR
MAKÜ Rektörü Prof.Dr. Adem Korkmaz göreve gelişinin birinci yıldönümünde düzenlediği toplantıda, üniversitede yapılan çalışmalar ve gelişmeleri değerlendirerek, 24 bin 600’lerde olan öğrenci sayısının yakın zamanda 40 bin dolaylarına ulaşacağını açıkladı. Rektör Korkmaz ayrıca, açılan yeni fakülte, yüksekokul ve bölümlerle birlikte öğrenci sayısı ve akademik piramidin de gün geçtikçe gelişerek değişim gösterdiğini iletti.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof.Dr. Adem Korkmaz, ekibiyle birlikte göreve geldiği son 1 yıl değerlendirmesi yaparak, üniversite çalışmalarını anlattı.

MAKÜ Rektörlüğü Senato Salonu’nda düzenlenen değerlendirme toplantısına, Rektör Prof.Dr. Adem Korkmaz’ın  yanı sıra Rektör Yardımcıları Prof.Dr. Mehmet Karaca, Prof.Dr. Durmuş Acar, Rektör Danışmanları Doç.Dr. Ömer Tekşen, Doç.Dr. Hüseyin Dalgar ve Yard. Doç. Dr. Mustafa Kılınç ile Genel Sekreter Ali Nihat Gündüzalp ve gazeteciler katıldı.
Program, toplantı öncesinde düzenlenen kokteyl ve 1.yıl pastası kesimi ile başladı.
Göreve geldiği günden bu yana 5. Kez basın toplantısı düzenlediğini belirterek konuşmasına başlayan MAKÜ Rektörü Prof.Dr. Adem Korkmaz, “Üniversitemiz çok hızlı gelişiyor, iyi bir ivmesi var. Bu gelişimin daha hızlı olması adına sürekli olarak ‘Neler yapabiliriz’in derdindeyiz. Üniversitemizi yeni bir vizyon ile her geçen gün daha ileriye götürmenin gayreti içerisindeyiz” dedi.

SON BİR YILDA AKADEMİK PERSONEL SAYISINDA ARTIŞ!
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin kuruluşu üzerinden 10 yıl geçtiğini, ancak üniversite hikayesinin eğitim fakültesine bakıldığında 50 yıla kadar dayandığını ifade eden MAKÜ Rektörü Prof.Dr. Korkmaz, “Bir tarafından tuttuğumuz bayrağı, bir yere getirmeye çalışıyoruz. Bu anlamda çalışmalarımız hızla devam ediyor” diye konuştu.
Üniversitenin şu an itibariyle toplam akademik personel sayısının, 356 öğretim üyesi ve 449 öğretim elemanından oluştuğunu ifade eden MAKÜ Rektörü Korkmaz, görevi devraldığı süreçte öğretim üyesi sayısının 305, öğretim elemanı sayısının da 400 civarında olduğunu söyledi.

MAKÜ’NÜN AKADEMİK PİRAMİDİ GÜN GEÇTİKÇE DEĞİŞİYOR
MAKÜ’de görev yapan öğretim üyeleri konusunda akademik unvan sayılarını da açıklayan Rektör Korkmaz, “Üniversitemizin akademik piramidi artık hızla şekil değiştiriyor. Daha önce çok az bir profesörümüz varken şimdi bu sayı hızla artıyor. Sanırım önümüzdeki 2 yıl içerisinde bu sayı daha da hızla artarak devam edecek. Yüzlü rakamlara ulaşacak bir profil gözüküyor. Çok hızlı bir doçent sayısında artışımız var. Sanırım önümüzdeki ilan çalışmamızdan sonra, 15 yeni doçentimiz sınav kazandı. Bununla birlikte doçent sayılarımızda önümüzdeki aylar içerisinde 85 – 90’lara kadar tırmanacak. Bu yükselişin; araştırma görevlilerimiz, uzman ve okutmanlarımızın sayısına da yansıdığı görülüyor” şeklinde konuştu.

MAKÜ’DEKİ 24 BİN ÖĞRENCİNİN YARISINDAN FAZLASI MERKEZDE…
“Üniversitemizde 24 bin 600 civarında öğrencimiz var” diyen MAKÜ Rektörü Korkmaz “Öğrenci sayılarımız sabit değil, sürekli değişken bir yapıya sahip bu rakamlar… Biraz sonra gidip baktığımızda, iki öğrenci daha mezun olmuş ve diplomasını almış olabilir. Kabaca 24 bin 600’ler düzeyinde öğrencimiz var. Bunun dağılımına baktığımızda Ön Lisans 11 bin 600, Lisans 11 bin 531, Yüksek Lisans bin 319, Doktora 117 şeklinde kendisini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“LİSANS SAYISI ARTIYORSA ÜNİVERSİTE GELİŞİYOR DEMEKTİR”
MAKÜ’nün Meslek Yüksek Okulu tabanlı bir üniversite olduğuna dikkat çeken Rektör Korkmaz, şu anda MYO’ların, öğrenci sayısını belirlemede önde olduğunu belirtti.
Rektör Korkmaz, “Hala üniversitemizin Ön Lisans öğrenci sayısının önde olduğu, belirleyici olduğunu görüyoruz. Bu da üniversitenin kuruluşunun ve temelindeki Meslek Yüksek Okulları varlığının fakültelerle henüz dengelenmediğini gösteriyor. Yakın zamanda zannediyorum, önümüzdeki günlerde bu trend fakülteler lehine değişerek, lisans öğrencileri sayısının açık bir şekilde farklı olacağını tahmin ediyoruz. Çünkü o şekilde olduğu takdirde, üniversitenin doğal olarak niteliğinin de yükselmesi söz konusu…” ifadelerine yer verdi.

MAKÜ’DEKİ ÖĞRENCİ SAYISI 40 BİNE ULAŞACAK
Üniversitedeki öğrenci sayısının da hızlı bir artış gösterdiğini ileten Korkmaz, göreve geldiği süreçte yapılan fizibilite çalışmaları kapsamında görev dönemi içerisindeki öğrenci sayısının 40 bine kadar ulaşacağını, bu öğrencilerin yaklaşık 30 bin civarının da merkezde olacağını vurguladı.

YENİ BÖLÜM AÇILIŞINDA MERKEZ VE BUCAK’A AĞIRLIK VERİLECEK
Burdur ve ilçelerinde MAKÜ’nün açtığı yeni fakülteler ve yüksekokullar hakkında da detaylı bilgiler veren Rektör Korkmaz, daha önce yapılan ve devam eden başvurular dışında YÖK tarafından MAKÜ’ye bağlı bir yüksekokul açılmasının söz konusu olmadığını söyledi.
Korkmaz, yeni bölüm açılışları sürecinde, merkez ile Bucak ilçesinde yapılan başvurulara ağırlık verileceğini aktardı

YÖK, NÜFUSU 20 BİNİN ALTINDAKİ İLÇELERDE YÜKSEKOKUL AÇILMASINA SICAK BAKMIYOR
Bu konuşmasının ardından Karamanlı ilçesinde daha önce bir yüksekokul talebi yer aldığını aktaran Rektör Korkmaz, YÖK’ün nüfusu 20 binin altında bulunan ilçelerde okul açmaya sıcak bakmadığı hatırlattı. Korkmaz, her şeye rağmen Karamanlı için farklı bir çalışma yapılıp yapılmayacağı konusunda ise durumu zamanın göstereceğini de sözlerine ekledi.

“BUCAK’TA BİNA SIKINTISI ÇEKMİYORUZ, İŞ ADAMLARI ÜNİVERSİTEYE TAM DESTEK VERİYOR”
Merkezdeki bölümlerle Bucak’a ağırlık verilmesinin nedenlerini de ortaya koyan Korkmaz, Bucaklı iş adamlarının üniversiteye tam anlamıyla destek olduklarını, orada yer sıkıntısı yaşanmadığını, üniversite için yapılacak binalar konusunda hayırseverlerin elinden gelen gayreti gösterdiğini dile getirdi.

“PANSİYONLARDAKİ ÖĞRENCİ KAYBININ ASIL NEDENİ: KONFOR VE YÜKSEK FİYATLAR”

Öğrenci sayısının artışı konusunda MAKÜ İstiklal Yerleşkesi içerisinde yakın zamanda, mevcut yurtların dışında bir çalışmanın bulunmadığını anlatan Korkmaz, öğrenci sayısı artışının Burdur halkı için önemine işaret ederek, bu konuda yerli halktan gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini söyledi. Pansiyon ve yurt tartışmaları konusunda sorulan soruları da yanıtsız bırakmayan Korkmaz, kendilerine gelen öğrencilerin ev ve apart kirası fiyatlı konusunda şikayette bulunduklarını, bu konuda Burdur halkının üzerine düşen hassasiyeti göstermesi gerektiğini anlattı.
Pansiyonların öğrencisiz kalması yönündeki durumun yurt sayısındaki artışla alakalı değil, sağlanan konfor ve fiyatla doğru orantılı olduğunu belirten Korkmaz, KYK yurtlarına gelen öğrencilerin çevre edindikten bir süre sonra arkadaşlarıyla eve veya aparta çıktıkları örneğini verdi.
Öğrencilik hayatı geçirenlerin durumu daha iyi analiz edebileceğini aktaran Rektör Korkmaz, kendi öğrencilik yaşamı ve Ankara’da üniversite öğrenimi gören oğlunu anlattı.

CEMİYETE BİRİNCİ YIL ANISINA ANMALIK
Rektör Korkmaz daha sonra, göreve gelişinin ilk yılı anısına Burdur Basını adına Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Tortop’a anmalık hediye etti.

İSTİKLAL YERLEŞKESİ’NDE TANITIM GEZİSİ
Değerlendirme toplantısının ardından Rektör Korkmaz ve ekibi, gazetecilerle birlikte İstiklal Yerleşkesi’ni gezdiler.
MAKÜ Otobüsü ile yapılan gezide, MAKÜ Genel Sekreteri Ali Nihat Gündüzalp, üniversitede yapımına devam edilen ve yapılacak olan fakülteler ile projeleri canlı olarak basın mensuplarına anlattı.
Genel Sekreter Gündüzalp’in anlatımı sırasında, Rektör Korkmaz gazetecilerin sorduğu soruları da yanıtsız bırakmadı.
Toplantı, birlikte yenilen öğle yemeği ile son buldu.

Feti KILIÇ / BURDUR

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV