banner73

23 Ocak 2020 Perşembe

Tefenni’de kaçak içki operasyonu

Küresel Virüse Karşı Tatbikat

Olası bir küresel virüs salgınına karşı çalışmalarını sürdüren bakanlık, sağlık müdürlüklerinden hazırlık yapmalarını istedi.

12 Eylül 2019 Perşembe 09:58
Küresel Virüse Karşı Tatbikat

Sağlık Bakanlığı, nisan ayında Cumhurbaşkanlığı genelgesi olarak yayımlanan Pandemik İnfluenza (Virüs Salgını) İl Ulusal Hazırlık Planı kapsamında 2020 yılında salgın tatbikatı yapacak. Olası bir küresel virüs salgınına karşı hazırlıklı olmak için çalışmalarını sürdüren Bakanlık, planın yayımlanmasının ardından 81 il müdürlüğünden, “Virüs Salgını Hazırlık ve Faaliyet Planları”nı yapmalarını istedi. Sağlık Bakanlığı, 2006 yılında yayımlanan Pandemik İnfluenza Ulusal Faaliyet Planı’nı 2009’da ortaya çıkan domuz gribi salgınından elde edilen tecrübeler ışığında, Dünya Sağlık Örgütü’nün süreçte yapmış olduğu düzenlemeleri ve önerilerini dikkate alarak güncelledi.

YAYILMASI AZALTILACAK

Ulusal Hazırlık Planı’na göre; gelecekte bir küresel virüs salgını ile karşılaşılırsa, tedavide kullanılan antiviral ilaçlar veya antiviral ilaç hammaddesi temin edilecek. Olası salgında virüs salgı aşısının henüz Türkiye’de bulunmadığı bir dönem olursa, enfeksiyondan korunma ve kontrol önlemleri uygulanacak. Enfeksiyonun toplumda yayılması azaltılacak. Böylece salgın yayılmadan önce enfekte olacak kişi sayısı ve salgın nedeniyle ortaya çıkacak vaka sayısı azaltılacak. Toplum virüsün bulaşma yolları, belirtileri, aşısı, korunma yolları ve tedavisi konularında bilgilendirilecek. Seyahatlerle ilgili öneriler ve önlemler, salgın bölgelerinden gelen insanların taranması, eğitim ve öğretime ara verilmesi ve insanların toplu halde bulundukları yerlerin (özellikle alışveriş merkezleri, metro, havaalanları ve uçaklar, toplu taşıma araçları gibi yoğun popülasyon içeren veya kapalı havalandırması olan yerler) kısıtlanması gündeme gelebilecek.

İZOLE EDİLECEK

Virüsle temas eden kişiler izole edilecek. Virüs şüphelisi hastaların diğer hastalardan ayrıştırılmış izole ortamlarda muayene ve tedavileri yapılacak. Hastalara hizmet veren sağlık çalışanlarının eldiven, maske, gözlük, dezenfektan vb. araçlarla enfekte olmaları ve enfekte etmeleri önlenecek. Kurumlarda hastalık nedeniyle devamsızlıklar ve iş gücü kayıpları değerlendirilecek. Hastalıktan etkilenen bölgedeki vatandaşların tamamının günde en az bir kez ateşleri ölçülecek. Bulaşma riskini azaltmak için ayrı girişi olan virüs poliklinikleri kurulacak. Toplu ulaşım araçları ve toplu yaşanılan yerlerdeki yüzeylerin dezenfeksiyonu yapılacak.

PANDEMİ NEDİR?

İnfluenza (grip), aynı adı taşıyan virüslerinin yol açtığı bir solunum yolu hastalığı. Özellikle sonbahar ve kış aylarında görülen ve mevsimsel olarak vaka artışları ile seyreden virüs, zaman zaman küresel çapta görülen ve ‘pandemi’ olarak adlandırılan salgınlara da neden oluyor.

BURDUR TEMMUZ 2019’DA İLK TOPLANTISINI YAPTI

Genelge gereği Temmuz ayının son haftasında ilk toplantısını gerçekleştiren Burdur İl Sağlık Müdürlüğü İl Pandemi planını hazırladığı öğrenildi.

GENELGE RESMİ GAZETEDE YAYINLANMIŞTI

Küresel grip salgınına (pandemi) ilişkin Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, 2019 Nisan ayında Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan genelgede, influenza virüslerinin yol açtığı bir solunum yolu hastalığı olan, özellikle sonbahar ve kış aylarında görülen ve mevsimsel olarak seyreden influenzanın (grip) zaman zaman pek çok kişinin ölümüyle sonuçlanan salgınlara neden olduğu, zaman zaman da küresel çapta görülen ve pandemi olarak adlandırılan salgınlara yol açabildiği belirtilmiş,  İnfluenza virüslerinin genetik yapısında meydana gelen değişikliklere bağlı yeni tipte bir influenza virüsü ortaya çıkabildiği ve insandan insana kolayca geçiş yeteneği kazanabildiği kaydedilen genelgede, yeni tipte influenza virüsü ile daha önce hiç teması olmayan veya virüsün yol açacağı enfeksiyonun gelişmesine yatkın olan kişilerin önemli bir kısmının etkilenmesiyle pandeminin ortaya çıkabildiği ifade edilmişti.  Genelgede, nüfusun büyük çoğunluğunu etkileyebilecek böyle bir pandemi ihtimaline karşı kamu kurum ve kuruluşlarınca alınması gereken tedbirler şöyle sıralanmıştı:

- Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan, bakanlıklar ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının pandemiye yönelik görev ve sorumluluklarının belirtildiği 'Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı' (Plan) 'www.grip.gov.tr' adresinde yayımlanacak. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgilendirmeler ve güncel duyurular, bu adresten düzenli olarak yapılacak.

- Pandemi sırasında yapılacak çalışmaların belirlenmesi ve pandeminin toplumdaki etkisinin azaltılması amacıyla valiliklerin koordinasyonunda, "Pandemik İnfluenza İl Hazırlık ve Faaliyet Planı" hazırlanacak.

- Küresel bir grip salgınında hizmet sunumunun aksamaması amacıyla il sağlık müdürlükleriyle işbirliği içinde pandemi hazırlık çalışmaları yapılarak hastaneler ve tedavi merkezlerinin yanı sıra kamu kurumlarında da sağlık hizmeti verilebilmesi için ilde ihtiyaç duyulan ek hizmet, birim, alan, araç ve malzemelerin tedariki ile bunların hizmete sunulması planlanacak.

- Kamu kurum ve kuruluşlarının bilgilendirilmesi amacıyla merkezde Sağlık Bakanlığı, illerde ise valiliklerin koordinasyonunda il sağlık müdürlükleri tarafından bilgilendirme ve iş birliği toplantıları düzenlenecek, uygulamalar Sağlık Bakanlığınca takip edilecek.

- Pandemi döneminde kamu hizmetlerinde herhangi bir aksaklığa yol açmayacak şekilde gerekli tedbirler alınacak, "Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı" ve "Pandemik Influenza İl Hazırlık ve Faaliyet Planı"nın uygulanması ve bu kapsamdaki görevlerin yerine getirilmesi konusunda Sağlık Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatınca ihtiyaç duyulacak her türlü katkı ve destek bütün kamu kurum ve kuruluşlarınca ivedilikle sağlanacak.

  Kaynak: AYKUT YILMAZ /ANKARA

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV