banner66

22 Ağustos 2019 Perşembe

KAYAKSEVERLER SALDA’YA BEKLENİYOR!

Burdur-Denizli-Antalya üçgeninin ortasında "Türkiye'nin Maldivleri" olarak nitelendirilen Salda Gölü manzaralı Salda Kayak Merkezi, kayak severlere kapılarını açtı. Burdur Valisi Hasan Şıldak: “Salda Kayak Merkezi ve Salda Bölgesinin turizm alanında canlanması ve daha yoğun turist almaması için hiçbir sebep yok” dedi.

14 Ocak 2019 Pazartesi 14:30
 KAYAKSEVERLER SALDA’YA BEKLENİYOR!

Burdur'un Yeşilova ilçesinde "Türkiye'nin Maldivleri" olarak nitelendirilen Salda Gölü manzaralı Salda Kayak Merkezi sezon açılışını yaptı. Turkuaz suyu ve beyaz kumsalıyla dikkati çeken Salda Gölü'ne kuş bakışı hakim tepede, çam ormanlarının arasında 2 bin 79 metre rakımda bulunan Salda Kayak Merkezi, bölgeye yeterli miktarda kar yağmasıyla sezona "merhaba" dedi.Yeşilova ilçe merkezine 14, Burdur'a 77, Antalya'ya 136 ve Denizli'ye 90 kilometre uzaklıkta bulunan Salda Kayak Merkezi, ziyaretçilerine huzurlu bir tatilin imkanlarını sunuyor. Kayak merkezine çıkan ziyaretçiler, yolculukları sırasında etrafı ormanla çevrili Salda Gölü'nün eşsiz manzarasını da görme fırsatı buluyor. Merkez, kolay ve zor pist seçenekleri, telesiyej, uygun fiyatlara kiralanabilen kayak ve kızak takımları, kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren kafe, restoran ve konaklama imkanlarıyla kayak ve doğa tutkunlarına ekonomik kış tatili imkanı sunuyor.
“SALDA KAYAK MERKEZİ İLE İLÇEMİZ HEM YAZ HEM DE KIŞ İKİ MEVSİM GÜZELLİĞİ DE İNSANLARA SUNABİLMEKTEDİR”

Yeşilova Kaymakamı Abdulhamit Karaca merkezin 3 pist, 2 kafeterya, butik otel tarzında 20 yataklı konaklama imkanıyla ziyaretçilerin hizmetine açıldığını söyledi.  Kayak merkezinin doğa harikası Salda Gölü manzaralı, çam ormanları arasında temiz havaya sahip saklı bir cennet olduğunu belirten Karaca, tesisteki fiyatlarının diğer kayak merkezlerine nazaran daha uygun olduğunu vurguladı. Karaca, kayak merkezine turlarla Antalya, Denizli, Burdur ve İzmir'den çok sayıda ziyaretçi geldiğini anlatarak "Kayak takımının günlük kiralama bedeli 40, yarım gün 25, kızaklar 20 lira. Yiyecek fiyatlarımız ise 15 liradan başlıyor. Diğer kayak merkezlerine göre fiyatlar oldukça cazip, orta gelir düzeyi vatandaşlarımız için büyük bir fırsat oluşturmakta. Ücretsiz eğitim veren kayak antrenörlerimiz de mevcut." diye konuştu. Toplam pistin bin 200, telesiyejin ise 950 metre uzunluğa sahip olduğunu aktaran Karaca, "Yeşilova, misafirlerimizi rahatlıkla gülümsetir çünkü dünyaca ünlü Salda Gölü ilçemizde. Gölün bu yılki ziyaretçi sayısı 450 binlere ulaştı. Kışın ise Salda Kayak Merkezi ile ilçemiz hem yaz hem de kış iki mevsim güzelliği de insanlara sunabilmektedir" şeklinde konuştu.

 "GÜNÜBİRLİK BİRÇOK TUR HAREKET EDİYOR"
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Denetim Uzmanı Sertan Çevik, merkezin, Antalya, Isparta, Denizli ve Burdur gibi farklı destinasyonlara sahip turizm merkezlerinin yakınında bulunduğuna vurgu yaptı. Altyapı ve tesis imkanlarının artmasıyla merkezin ilerleyen yıllarda Burdur'a ekonomik olarak büyük katkı sağlayacağını ifade eden Çevik, şunları söyledi: "Özellikle Denizli ve Antalya bölgesinden günübirlik birçok tur hareket ediyor. Bunun haricinde Salda Kayak Merkezi'nin diğer cazibe merkezlerine olan yakınlığını da göz önüne alırsak, Sagalassos, Psidia gibi bu bölgeleri de birbirine koordine ederek, acentelerimiz tarafından tur güzergahları belirleniyor. Bu yıl turların artarak da devam etmesini temenni ediyoruz. Gölle kayak merkezini birbirinden ayırt etmemiz mümkün değil. Son yıllarda Salda Gölü'nün cazibesi ve tanınırlığının artmasının kayak merkezine de sirayet edeceğini düşünüyoruz."
“12 AY YAZ VE KIŞ KAMPINA DÖNÜŞTÜRECEK BİR ORTAK SÖZ KONUSU”
Adalet ve Kalkınma Partisi Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “Kayak merkezimizi Türkiye’ye tanımak özellikle Burdur ve civarındaki komşu vilayetlere tanıtımını yaparak daha fazla ziyaretçi gelmesi noktasında her yıl bir çabamız, bir gayretimiz oluyor. Bu çerçevede bugün buradayız. Siz basın mensuplarının yayınları ile beraber öyle inanıyoruz ki Salda Kayak Merkezi en güzel dikkati çekecek özelikle Salda Gölü ile beraber Salda Kayak Merkezi’ni bir görmek beraber görmek çok güzel. Hoş görüntüler var burada. Tabii ki yapılacak çok işimiz var. Özellikle en büyük ihtiyaç sosyal tesislerdir. Bunun yanında kayakla ilgili tüm teknolojileri buraya getirmekte tabii ki hepimizin görevi. İnşallah önümüzdeki yıllarda bunun çabası içerisinde olacağız. Benim düşüncem belediyeler olabilir. Özel şirketler olabilir, üniversiteler olabilir. 12 ay yaz ve kış kampıma dönüştürecek bir ortak söz konusu. Özellikle öğrencilerin yaz ayları açısından önem arz ettiğini birçok defa vurguluyoruz. Ben Sayın Valimize çok çok teşekkür ediyorum. Bizi burada buluşturdu” dedi.
“GÜÇLÜ BİR TURİZM DESTİNASYONU ZİNCİRİNE DÖNÜŞTÜRMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ”
Salda Gölü ve Salda Kayak Merkezini güçlü bir turizm destinasyonu zincirine dönüştüreceklerini vurgulayan Burdur Valisi Hasan Şıldak, “Her zaman ifade ettiğimiz gibi Burdur ilimiz turizm potansiyelleri açısından son derece yüksek değerlere sahip. Yeşilova ilçesine 15 kilometre, Burdur il merkezine 75 kilometre mesafedeki Yeşilova Salda Kayak Merkezimiz kış sporları için çok uygun bir ortama sahip hem başlangıç, hem de orta ve profesyonel düzeyde kayak sporu ile ilgilenen sporseverler, tatil amaçlı ziyarette bulunacaklar için son derece elverişli koşullara sahip, 3 ayrı pistimizde 1900 rakım aralığında çok seçenekler sunuyor. Ayrıca sınırlı da olsa 20 yatak kapasiteli tatilcilere küçük bir barınma imkanı, kafeterya ve yemek imkanlarının sunulduğu bir kafe restoranımız mevcut. Hem Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz, hem Yeşilova Kaymakamlığımız bu tesisi itina ile işletiyorlar. Tabii Bulunduğumuz nokta aynı zamanda ülkemizde adını çokça duyuran sonbahar dahil,  yaz ve bahar aylarında içinde bulunduğumuz yıl artık 500 binin üzerinde ziyaretçinin katlanarak geleceğini düşündüğümüz salda Gölü ile birlikte değerlendirildiğinde Salda Kayak Merkezi Milletvekilimizin de ifade ettiği gibi bütünlük arz ediyor. Yaz ve kış turizmine birlikte hitap etme noktasında son derece uygun bir pozisyonda bulunuyor. Hem kayak merkezimizin, hem de Salda Gölü Kayak Merkezimizin önümüzdeki yıllarda ortak girişimlerimizle bakanlıklar düzeyindeki çalışmalarımızla hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, hem Kültür ve Turizm Bakanlığı’mız ve özel sektöründe her iki noktaya ilgi göstereceğini, üst  seviyeye çıkacağını buradaki turizm potansiyelinin ortaya çıkacağını, ilimizde hem istihdam, hem de gelir kaynağı oluşturacağını düşünüyorum. Salda Kayak Merkezi’ne 2018 yılında 500 bin ziyaretçi geldi. Biz bunu lavanta turizmi ile çeşitlendirmeyi zenginleştirmeyi, diğer tarihi antik kentlerin varlığını da buna ekleyerek, çok güçlü bir turizm destinasyonu zincirine dönüştürmeyi düşünüyoruz. Bu konuda sayın milletvekillerinin çok üstün gayret ve çabaları var. Bizler aynı şekilde bakanlıklarımız nezdinde bu konuya olan farkındalığı ilgiyi artırmaya çalışıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mız buna ilk cevap veren ilk güçlü şekilde projeler üreten Bakanlığımız oldu.  Biz buradaki çalışmaların kısa süre içerisinde Salda Gölü çevresinde sonuçlanacağına inanıyoruz. Bugün bulunduğumuz nokta Kayak Merkezi’nin de daha canlanması daha yoğun turist almaması için hiçbir sebep yok” diye konuştu.
15 KİLOMETRELİK YOL SICAK ASFALTLA KAPLANDI
Öte yandan, doğa harikası Yeşilova İlçe Merkezi ile Salda Kayak Merkezi ile arasındaki 15 kilometrelik yol sıcak asfaltla kaplandı. Yolun yaz ve kış şartlarına karşı elverişli olması bölge halkı tarafından memnuniyetle karşılandı.
"BEKLEDİĞİMİZİN ÖTESİNDE BİR KAYAK MERKEZİ"
İzmir'den ailesiyle gelen Lütfü Yılmaz, tesise arkadaşlarının tavsiyesi üzerine geldikleri belirterek "Beklediğimizin ötesinde bir kayak merkezi ile karşılaştık. Çok güzel bir yer. Otelimiz de gölün kıyısında, keyfimize gündüz kayakla akşam da göl kıyısında manzara ile devam edeceğiz." diye konuştu. Üniversite öğrencisi Nupelda Elgönüz, merkezi beğendiğini dile getirerek, "Burada iki mucizenin bir arada olmasını görüyoruz. Hem kuş bakışı Salda Gölü'nü hem de kış aktivitesini görüyoruz." dedi.  Antalya'dan gelen milli güreşçi Asena Şah da kara hasret kaldıklarını ifade ederek, arkadaşlarıyla hafta sonunu burada değerlendirdiklerini söyledi.
Derleyen: Halil İbrahim KARA

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV