banner66

19 Haziran 2019 Çarşamba

JANDARMA YİNE AFFETMEDİ!

Kamu personelinin ek gösterge beklentisi

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: “Bazı meslek grupları vesilesiyle ifade edilen ek göstergenin tüm kamu personelini memnun edecek ve memnuniyet kat sayısını yükseltecek şekilde bir an önce düzenlenmesini kamu görevlileri olarak bekliyoruz” dedi.

18 Mart 2019 Pazartesi 09:26
Kamu personelinin ek gösterge beklentisi

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, çeşitli açılış ve temaslarda bulunmak üzere Burdur’a gelerek Burdur İl temsilcisi Murat Bulut’u makamında ziyaret etti.  Hizmet kolları başkanlarını ile bir araya geldi. Kamu görevlilerinin gündeminde olan 3600 ek gösterge hakkında açıklamalarda bulundu. Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 3600 ek gösterge konusunda kamu görevlilerinin beklenti içinde olduklarını belirterek, "Bazı meslek grupları vesilesiyle ifade dilen ek göstergenin tüm kamu personelini memnun edecek ve memnuniyet kat sayısını yükseltecek şekilde bir an önce düzenlenmesini kamu görevlileri olarak bekliyoruz." dedi.

Yalçın, Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Burdur Şube Başkanlığı ziyaretinde yaptığı konuşmada, 3600 ek gösterge konusunda kamu görevlilerinin beklenti içinde olduklarını söyledi. Dört meslek grubu üzerinden ifade edilen, yöneticiler tarafından çerçevesi çizilen 3600 ek gösterge konusunun Memur-Sen olarak toplu sözleşme masasında devamlı taşıdıkları bir konu olduğunu kaydeden Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Buna ilişkin sayın Cumhurbaşkanımızın 24 Haziran seçimleri öncesi cümle kurmuş olması  kamu görevlileri olarak bu konuda umudumuzu arttırmıştır. Buradan beklentimiz, bakanlıkların ilgili çalışmaları tamamlayarak bir an önce bu konunun siyasi iradenin önüne götürülmesi ve siyasi iradenin de  bir an önce netleştirerek kamu görevlilerini memnun edecek çerçevede kazanıma dönüştürmesidir. Burada beklentimiz, bazı meslek gruplarından değil, tüm kamu görevlilerini kuşatacak, kucaklayacak bir çerçevede olması gerekir.  Çünkü ek gösterge sistematiği çeşitli vesilelerle yapılan düzenlemeler dolayısı ile kendi arasındaki hiyerarşik modeli de bozmuş olmasından kaynaklı olarak bu vesileyle derlenip, toparlanıp bir çerçeveye oturtulması gerekiyor. Onun için biz Memur - Sen olarak herkese 'Artı 600 ek gösterge' düzenlemesini toplu sözleşme masasına özenle taşımıştık. Burada ek göstergede hem yardımcı hizmetler sınıfının da bu anlamda ek gösterge sistematiğine dahil edilerek onların da beklentilerini karşılayacak şekilde bütün kamuyu kuşatan bir yaklaşımla yenide ele alınması zarureti doğmuştur. Bu çevrede bazı meslek grupları vesilesiyle ifade dilen ek göstergenin tüm kamu personelini memnun edecek ve memnuniyet kat sayısını yükseltecek şekilde bir an önce düzenlenmesini kamu görevlileri olarak bekliyoruz" dedi.
KDDK ÇAĞRISI BEKLENTİSİ
Mart ayı içinde Kamu Personeli Danışma Kurulu  (KPDK) toplantınsın yapılacağını sözlerine ekleyen Genel Başkan Yalçın, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı’nın bir an önce hazırlıkları yaparak, gerekli çağrıda bulunarak, Mart ayı içersinde KPDK’yı toplamasını beliyoruz. Dolayısıyla KPDK toplantısı çalışanlarla iş veren kesiminin bir araya gelip, sorunlarına çözüm aradığı ve sorunları masaya yatırdığı bir sosyal diyalog mekanizmasıdır. Kamu görevlileri sendikalarının bu anlamda üç tane çözüm mekanizması vardır. Kurum İdare Kurul Toplantıları, Kamu Personeli Danışma Kurulu ve Toplu Sözleşme Masası. Kurum İdare Kurul Toplantıları bakanlıklarla,  ilgili makamlarla,  düzenli olarak zaten yapılıyor. KPDK yılda  2 defa toplanıyor. Dolayısıyla şu anda beklentimiz Mart ayı içinde olması gereken 2019'un ilk KPDK'sının gerçekleşmesidir. Buna ilişkin hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bakanlıktan bir an önce konuya ilişkin çağrıyı bekliyoruz." ifadelerini kullandı.
SENDİKALARIN SANDIĞI 15 MAYIS
 15 Mayıs'ta kamu görevlileri sendikalarının sandık süreci olduğunu hatırlatarak konuşmasına devem eden Genel Başkan Ali Yalçın, “Nasıl ülkemiz 31 Mart’ta yerel seçimlerde sandığa gidecekse, kamu görevlileri sendikası için 15 Mayıs sandıktır. Yetki süreçlerinin tekrar ele alındığı, tekrar mutabakat metinleri üzerinden, sayıların belirlendiği bu sürece ilişkin memur sen olarak her zamanki gibi  11 hizmet kolunda genel yetkili yapımızla makası örgütlü gücümüzle daha da büyültmeye büyütmeye devam ediyoruz ve çalışıyoruz” diye konuştu.
BU YIL TOPLU SÖZLEŞME YILI
2019 yılının “Toplu sözleşme yılı” olduğunu sözlerine ekleyen  Memur –Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “5. Dönem toplu sözleşme Ağustos ayının 1’i gibi başlamış olacak. 3 milyon 200 bin kamu görevlisi ve 2 milyonu bulan memur emeklisi olmak üzere 5 milyonu aşkın kitlenin milli gelirken alacağı payı belirleyen 4 altı aylık dönem için 2 yılı kapsayan toplu sözleşmesi bu yıl gerçekleşecek. Tüm kamu görevlilerini 4 kişilik aile olarak sayarsanız tüm kamu görevlilerini 20 milyon insan demektir ki buda toplumun 4 te biri demektir. Onun için bu yıl kamu görevlileri ve aileleri açısından önemli bir yıl” dedi.
“HASSASİYETİMİZ DEVAM EDECEK”
Tüm kamu çalışanlarının beklentileri için masada ter döktüklerinin altını da çizen Yalçın; “260 kazanımın imza altına imza atılmasına vesile olduk.  Dolayısıyla daha çözülmesi gereken sorunlar var. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemiyle Türkiye'de hükümet sisteminde bir değişiklik yapıldı. Dolayısıyla bunun getirdiği bazı sonuçlar var. Bunların tamamının çerçeveleneceği toplu sözleşme masasında ele alınacağı bir zemine doğru ilerliyoruz. Memur- Sen Genel Başkanı olarak özelde üyelerimizin, genelde ülkemizin ve evrensel anlamda yer kürenin tamamındaki mazlum ve mağdurların sözcüsüyüz. Dolayısıyla bu anlamda bütün gayretlerimiz üyelerimizin ekonomik, sosyal ve mali haklarını iyileştirme, ülkeyi korku tünelinden çıkma, vesayetin ülke üzerinden kalkmasını sağlama ve demokratikleşme noktasında katkı sunma ki,  Memur-Sen, buna en ciddi katkıyı sunan ve millet iradesinin yanında olan kitlesel bir hareket ve hep antidemokratik süreçlerde millet iradesinin yanında bulunmuş ve antidemokratik dayatmalara direnmiş bir kitle. O yüzden bu özelliğimiz devam edecektir. Çünkü bu var oluş nedenidir. Diğeri de yer kürenin tamamında nerede bir mazlum, nerede bir mağdur varsa bunlara ilişkin hassasiyetimizde devam edecektir” sözlerine yer verdi.
“SURİYE’DEKİ MAZLUM; MAĞDURLARIN ÇIĞLIĞINA SES VERDİK”
Ülke genelinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde dünyanın bir çok yerinde etkinlikler gerçekleştirildiğini de dile getiren Yalçın; “Memur-Sen ailesi; ‘Vicdan hareketi’ boyutu ile dünyanın bir çok ülkesinden gelen sivil aktivistlerle birlikte Suriye’de zindanlarda hapis tutulan, rejimin hapishanelerinde ve insanlık onurunun ayaklar altına alınan ve her türlü insanlık dışı muamele ile karşı karşıya kalan karanlık, hücre, zindanlarda ışık, umut bekleyen sesini, soluğunu, çığlığını Dünya’nın tamına duyurma noktasında çok önemli etkinlik gerçekleştirdik” dedi. 
Halil İbrahim KARA

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV