banner66

24 Mayıs 2019 Cuma

JANDARMA YİNE AFFETMEDİ!

KADINA VE ÇOCUĞA YÖNELİK ŞİDDETE HAYIR!

Vali Hasan Şıldak, "Kadına yönelik her türlü şiddetin karşısındayız" dedi.

26 Kasım 2018 Pazartesi 15:59
KADINA VE ÇOCUĞA YÖNELİK ŞİDDETE HAYIR!

Burdur Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” münasebetiyle farkındalık yürüyüşü ve çeşitli etkinlikler yapıldı. Etkinliklere başta Vali Hasan Şıldak ve eşi Fatma Nur Şıldak olmak üzere Garnizon Komutanı P. Alb. Hakan Tutucu ve eşi Seyhan Tutucu, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu ve eşi Tülin Uyar Balcıoğlu, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Orhan Kılıç, İl Emniyet Müdürü Arif Cankal, Tırtıllı Araç Sürücü Eğitim Alay Komutanı T. Alb. Aytaç Tokçalar, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit ve gazi aileleri, vatandaşlar katıldı.
‘KADINA VE ÇOCUĞA ŞİDDETE HAYIR!’ YÜRÜYÜŞÜ
Burdur AÇSP İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen programda ilk olarak Özgürlük ve Demokrasi Meydanından başlayarak Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan farkındalık yürüyüşü düzenlendi.   Cumhuriyet Meydanında düzenlenen program müzik dinletisinin ardından Vali Hasan Şıldak’ın konuşmasıyla başladı.
“KADINA YÖNELİK ŞİDDET BİR İNSAN HAKKI İHLALİDİR”
Kadına yönelik şiddetin insan hakkı ihlali olduğunu vurgulayan Vali Hasan Şıldak “Kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir. Ne yazık ki, kadına yönelik aile içi şiddet, 21. yüzyılda da tüm dünyada ekonomik, sosyal ve coğrafi sınır tanımaksızın varlığını her geçen gün artarak sürdürmektedir. Şiddet, kadının yalnızca bedensel ve ruh sağlığını etkilemekle kalmayıp, kendine saygısını, güvenini, yaşam kalitesini ve kendi yaşamını kontrol etme yetisini de yitirmesine neden olmaktadır ve kadınların hukuki, sosyal, siyasal ve ekonomik statülerinin yükselmesini engellemektedir. Kadına yönelik şiddetle mücadele doğrultusunda, şiddet mağduru kadınların korunması, desteklenmesi ve faillerin cezalandırılması konularında gerekli yasal düzenlemeler yapılmıştır. Ancak, kadına yönelik şiddetle mücadelede sadece yasal düzenlemelerin yapılmış olması yeterli değil, yasal düzenlemelerin yanında vatandaş olarak bireysel sorumluklarımızın olduğunu da unutmamamız gerekir” dedi.
“KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ”
Kadına ve çocuğa yönelik şiddete tepki göstermek ve farkındalık yaratmak amacıyla 1999 yılından bu yana 25 Kasım’ın “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak belirlendiğini açıklayan Vali Hasan Şıldak, “17 Aralık 1999 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından 25 Kasım, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak belirlenmiştir. Hükümetimiz; kadına yönelik şiddetin kabul edilemez olduğuna dair inançla çalışmalarını çok geniş bir yelpazede, tüm tarafların kapsamlı işbirliğinde kararlılıkla sürdürmektedir. İstanbul Sözleşmesi olarak da adlandırılan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, hükümetimizin kadına yönelik şiddetle mücadelede uluslararası alanda attığı oldukça önemli bir adımdır. Ülkemiz; Sözleşmeyi ilk imzalayan ülkeler arasında yer alarak ve çekincesiz onaylayarak kadına yönelik şiddetle mücadele konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur.  Bununla birlikte, İstanbul Sözleşmesi’nin iç hukuka yansıtılması amacıyla, sözleşme tedbirlerine uygun şekilde “6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” hazırlanarak 2012 yılında yürürlüğe konmuştur. Yasal altyapıyı daha da güçlendirerek, kadına yönelik şiddetle mücadeleyi bir üst seviyeye taşıyan söz konusu Kanun, getirdiği kapsamlı düzenlemelerle uluslararası alanda da emsal niteliğindedir” dedi.
KADINA YÖNELİK AİLE İÇİ ŞİDDETLE MÜCADELE ULUSAL EYLEM PLANI
Aile içi şiddetin engellenmesi için devletin 2016-2020 yıllarını kapsayan Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planının yürürlükte olduğunu ifade eden Vali Hasan Şıldak, “Hükümetimizin kadına yönelik aile içi şiddetin kabul edilemez olduğu olgusuna dair kararlılığına ve başlattığı çok yönlü seferberliğe istinaden tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, STK’ların ve toplumun her kesiminin desteğiyle “2016-2020” yıllarını kapsayacak biçimde “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı” hazırlanmıştır” dedi.
BURDUR’DAKİ ÇALIŞMALARI
Aile içi şiddetin önlenmesi için Burdur’da sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Şıldak, “Bu doğrultuda, ilimizde de 25.10.2017 tarihinde düzenlenen çalıştay ile “2018-2021” yıllarını kapsayan “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı” hazırlanmıştır.  İlimizde, 2018 yılı içerisinde birçok kamu kurumunda ve toplumun hemen her kesiminde (kahveneler, kurslar, özel halk otobüsü şoförleri vb.) “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” konusunda eğitim programları düzenlenmiştir.  Şiddetin önlenmesi ile koruyucu ve önleyici tedbirlerin etkileyici bir biçimde uygulanması amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak ilk kez 2012 yılında 14 pilot ilde faaliyete başlayan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM), 2018 yılında 76 ilde hizmet vermektedir. İlimizde 2015 yılı Kasım ayında hizmete başlayan ŞÖNİM; psiko-sosyal destek, hukuki destek, eğitim ve mesleki destek, sağlık desteği, ekonomik destek, müdahale ve yönlendirme ve önleyici hizmete 1 Kuruluş Müdürü ve 4 Meslek Elemanı ile devam etmektedir.  Kadın Konukevleri; fiziksel, duygusal, cinsel, ekonomik ve sözlü istismara veya şiddete uğrayan kadınların, şiddetten korunması, psiko-sosyal ve ekonomik sorunlarının çözülmesi, güçlendirilmesi ve bu dönemde kadınların varsa çocukları ile birlikte ihtiyaçlarının da karşılanmak suretiyle geçici süreyle kalabilecekleri kuruluşlardır. İlimizde 01.01.2013 tarihinde hizmete başlayan Kadın Konukevi Müdürlüğü 1 Kuruluş Müdürü ve 2 Meslek Elemanı ile hizmete devam etmektedir.  Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde; kadına yönelik her türlü şiddetin, yaşam hakkını tehdit eden, temel bir insan hakkı ihlali olduğuna, toplumu derinden yaralayıp zayıflattığına, aile birliğini zedeleyip, anne ve çocuk sağlığını bozan son derece önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna, kadına yönelik şiddetin katı töre, gelenek gibi hiçbir gerekçe ile asla meşrulaştırılamayacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.
GÖKYÜZÜNE BALONLAR BIRAKILDI
Vali Şıldak’ın konuşmasının ardından balonlara günün anlam ve önemini belirten yazılardan oluşan etiketler yapıştırılarak Burdur’un kadına yönelik şiddete karşı topyekûn mücadele ettiğini vurgulamak ve şiddetin kadın ve insan hayatından çıkarıldığı bir dünya temennisi ile turuncu balonlar gökyüzüne bırakıldı.
KOÇAK VE BOZKURT AİLELERİNE ÇİÇEK TAKDİM EDİLDİ
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü programı kapsamında Vali Hasan Şıldak, eşi Fatma Nur Şıldak, Garnizon Komutanı P. Alb. Hakan Tutucu ve eşi Seyhan Tutucu, 54 yıldır birlikte yaşamını sürdüren Koçak Ailesi ve 43 yıldır birlikte yaşamını sürdüren Bozkurt Ailesine hediye ve çiçek takdim ettiler.
KURUM STANDLARI GEZİLDİ
Kurumların kadınlara yönelik yaptıkları çalışmalardan oluşan ve Kadın Konukevinde kalan kadınların yaptığı el işlerinin de yer aldığı stantlar gezildi. Vali Hasan Şıldak, eşi Fatma Nur Şıldak ve protokol üyeleri Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir yazılı pankarta boyalı elleri el basarak kadınların yanında olduklarını ifade ettiler. Günün anısına çekilen hatıra fotoğrafının ardından program sona erdi.
Hayal GİRİŞİM

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV