banner66

25 Mayıs 2019 Cumartesi

JANDARMA YİNE AFFETMEDİ!

Hüseyin Akkanat’a, Asırlık Çınar Ödülü

Beştepe’de düzenlenen Birinci Yaşlılık Şurasında, Ağlasun ilçesinde yaşayan 101 yaşındaki Hüseyin Akkanat’a, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ‘Asırlık Çınar Ödülü’ verildi.

21 Şubat 2019 Perşembe 17:18
Hüseyin Akkanat’a, Asırlık Çınar Ödülü

Burdur’a bağlı Ağlasun ilçesinde yaşayan 101 yaşındaki Hüseyin Akkanat’a, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ‘Asırlık Çınar Ödülü’ verildi. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Birinci Yaşlılık Şurası düzenlendi.  Beştepe’de düzenlenen Şura’ya, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aile Bakanı Selçuk ile 100 yaşını devirmiş yaşlılarımız katıldı.

BAKAN SELÇUK, “DÜNYA NÜFUSUNUN YÜZDE 9’U 65 YAŞ ÜSTÜ”
Kuşaklararası dayanışma ve yardımlaşmayı önemsediklerine vurgu yapan Bakan Selçuk, dünya nüfusunun yaklaşık 700 milyonunun yaklaşık olarak yüzde 9’unun 65 yaş üstü olduğunu belirtti. Bakanlık olarak aile dostu özellikle yaşlı dostu hizmetleri, sosyal yardımları ve sosyal güvenlik uygulamalarını geliştirmeleri gerektiğini ifade eden Zehra Zümrüt Selçuk, ”Ülkelerin yaşlanma politikalarını belirlemede tavsiye ve tedbir niteliğinde öneriler sunan ve ülkemizin de imzaladığı 2002 Madrid Uluslararası Yaşlanma Eylem Planı doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diye konuştu.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ŞURA’YA KATILDI
Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen şûrada Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı. Şûranın, ülke, millet ve özellikle yaşlılar için hayırlara vesile olmasını temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, etkinliği düzenleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile emeği geçenleri kutlayarak etkinlikte görüş ve teklifleriyle katkı sağlayanlara teşekkür etti.
“YAŞLI HİZMETLERİNİ SADECE MADDİ İMKÂNLARLA SINIRLI GÖRMEK, ONLARA YAPILACAK EN BÜYÜK HAKSIZLIKTIR”
Nüfus yapısındaki değişimin, pek çok hususun yanı sıra, yaşlılara götürülecek hizmetlerin artırılması gerektiğine de işaret ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaşlı hizmetlerini sadece maddi imkânlarla sınırlı görmek, onlara yapılacak en büyük haksızlıktır. Asıl olan yaşlılarımızın aile bütünlüğü içinde, etkinliklerini ve üretkenliklerini koruyarak, sosyal çevreleriyle birlikte bu dönemlerini geçirebilmelerini temin etmektir” değerlendirmesinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kimsesi kalmayan veya ailesiyle birlikte hayatını sürdürme imkânından mahrum olan yaşlılar için huzurevinden, bakım ve rehabilitasyon merkezlerine kadar her türlü altyapıyı oluşturmaları; kendi evinde hayatını sürdürmek isteyenler için de evde temizlik, yemek, sağlık hizmeti desteği gibi imkânları da sunmaları gerektiğini, kendilerinin de bunu yaptığını söyledi.
“AİLE BÜYÜKLERİMİZİN BİZE KATTIĞI ZENGİNLİKTEN, ÇOCUKLARIMIZI MAHRUM ETMEMELİYİZ”
Sözlerinin devamında, “Ama asıl olan yaşlılarımızın aileleriyle birlikte ve sosyal hayatın içinde ömürlerini geçirmelerini sağlamak olmalıdır” vurgusunda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplum olarak, yaşlılarını ‘koca’ diyerek, en yüksek makama oturtan, ‘ak saçlı’ ve ‘ak sakallı’ diyerek en üst toplumsal payeyi veren, bilgeliği ve pirliği yaşlılarla simgeleyen bir kültüre sahip olunduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şayet bir evde, büyükanne, büyükbaba, anne, baba ve torunlar bir arada yaşayabiliyorsa, o ev gerçekten günün 24 saati yaşayan, günün 24 saati içinde huzur bulunan bir yerdir. Olması gereken budur” şeklinde konuştu.
Ancak, büyükşehir hayatının böyle bir aile modelini giderek zorlaştırdığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu durumun, aile büyükleriyle ilişkilerin, neredeyse bayram ziyaretlerinin bile ihmal edildiği bir periyoda dönüşmesini asla kabul edemeyeceklerinin altını çizerek, “Aynı şehirde yaşayıp da, en azından her hafta sonu anne, babalarımızı torunlarıyla bir araya getirmiyorsak, hem çocuklarımıza hem büyüklerimize haksızlık yapıyor, vebal altına giriyoruz demektir” dedi. Yaşlı bakım hizmetleri ve aktif yaşlanma konusu kadar, bu meseleye de önem vermeleri; bunun için teşvik mekanizmalarını kurmaları gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları ekledi: “Ülkemizde, özellikle de sıkıntılı dönemlerde, ana, baba ocağının sığınılacak güvenli bir liman olarak görülmesi, köklerimizin hâlâ sağlam olduğunu gösteriyor. Hepimizin yetişmesinde emeği olan, fikir ve gönül dünyamızın şekillenmesinde katkısı bulunan aile büyüklerimizin bize kattığı zenginlikten, çocuklarımızı mahrum etmemeliyiz. Medeniyet ve kültür değerlerimizin nesillerden nesillere aktarılması konusunda büyüklerimizin rolünün, okuldan, öğretmenden, kitaptan daha fazla olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla yaşlılarımıza sahip çıkmak, aynı zamanda geleceğimize sahip çıkmaktır.”
 “EMEKLİLERİMİZE 1000 TL BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDÜYORUZ” 
Yaşlı Destek Programını başlattıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilere biner TL bayram ikramiyesi ödendiğini ifade etti.
BURDUR’DAN ASIRLIK ÇINAR ÖDÜLÜ SAHİBİ: HÜSEYİN AKKANAT
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının ardından ülke genelinde Asırlık Çınar Ödülüne layık görülen yaşlılarımıza ödüllerini takdim etti. 81 ilden gelen yaşlılar arasında Asırlık Çınar Ödülüne, Burdur’dan 101 yaşındaki Hüseyin Akkanat layık görüldü. Ağlasun ilçesinde yaşayan Hüseyin Akkanat, kürsüye çıkarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la selamlaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden Asırlık Çınar Ödülünü alan Hüseyin Akkanat, sarılarak sevgisini gösterdi. Hüseyin Akkanat’la tokalaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eli o kadar güçlü ki parmaklarımı birbirine geçirdi. Maşallah” diyerek espri yaptı.  Burdur’un Asırlık Çınarı Hüseyin Akkanat’a ödül töreninde Burdur Aile Müdürü Hasan Güven ve torunu Nazmiye Akkanat eşlik etti.
TORUN AKKANAT’TAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR
Asırlık Çınar Ödülü sahibi Hüseyin Akkanat’ın torunu Nazmiye Akkanat, dedesi Hüseyin Akkanat’ın doğum bilgilerine göre 109 yaşında olduğunu, nüfus cüzdanı bilgilerine göre ise 101 yaşında kayıt edildiğini belirtti. Ödül Töreninde çok duygulandığını dile getiren Torun Akkanat, samimi alakalarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a, Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur’a şükranlarını sundu.
H.İbrahim KARA

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV