banner73

10 Temmuz 2020 Cuma

KORUYUCU AİLE SEFERBERLİĞİ TÜRKİYE SINIRLARINI AŞTI

Hasan Macit basın toplantısında ilimiz sağlık sorunlarını konuştu

Kahvaltılı basında konuşan DSP 21. Dönem Burdur Milletvekili Hasan Macit, il dışına çıkan hastalardan, Burdur devlet hastanesinin mevcut durumuna kadar bir takım değerlendirme ve iddialarda bulundu.

14 Kasım 2019 Perşembe 10:08
Hasan Macit basın toplantısında ilimiz sağlık sorunlarını konuştu

  Dün sabah İstasyon ay  bahçesinde kahvaltılı basın toplantısı sonrası yazılı basın açıklamasında bulunan Hasan Macit; şu iddialara yer verdi; “İlimizde yaşayan hemşerilerimiz sağlık sorunlarıyla karşılaştıklarında tedavilerinin ilimizde yapılamadığı için komşu illerde tedavi için girmek zorunda kaldıkları gözlenmektedir.  Tedavi için komşu illere taşınan Burdurlu, gittikleri yerlerde hasta kabul edilmemesi, kabul edilse de acilde beklemek zorunda kalmaları gibi sıkıntılarla karşılaşmaktadır. Bu durum hemşerilerimizin perişan etmekte, gereksiz para harcamalarına neden olmaktadır. İlimizin sosyal ve ekonomik olarak büyük kayıplarına sebep olmaktadır. Bu durum, sorunlar bulunup önlemler alınmadıkça devam edecektir .

Sorunlar ve çözümleri;

a)  Mevcut hastanemiz fiziki olarak yetersizdir. Burdur halkının gereksinimini karşılayamamaktadır. Koğuş oda sitemi, ortak tuvaletler, eksik havalandırma sistemi gibi durumlar, Burdur Halkını zora sokmakta, çağdaş bir sağlık hizmeti almasına engel olmaktadır. Ayrıca, günlük ortalama on bin (4000 günlük poliklinik sayısı, 1200 çalışan, 300 yatan hasta, 4000-4500 hasta yakını)  kişinin girip çıktığı binanın depreme dayanıklı olmadığı söylenmektedir. 1. Derece deprem bölgesi olan ilimizde bu durum büyük bir facia ile sonuçlanabilir. Afet durumunda yardım eden değil, yardım edilmesi gereken bir yer haline gelebilir.  Kısır çekişmeleri bırakarak bir an önce yeni hastanenin yapılarak, çağdaş bir sağlık hizmetinin sağlanması gerekmektedir.  Yeni hastane planlaması yapılırken; TTB, Eczacılar Odası, Mimarlar Mühendisler Odası paydaş olarak görülmeli ve önerileri alınmalıdır. Hangi ilçelerden hasta başvurusunun çok olduğu, Sevk güzergâhları, Zemin yapısı, Çevre koşullarının hastane yapılmasına uygun olup olmadığı birlikte araştırılmalıdır. Bu durum otoparktan, esnaf yerleşimine kadar geniş yelpazeli Sosyolojik araştırma gerektiren bir iştiir.

b)  Burdur Devlet Hastanesinden; Göğüs Cerrahisi, Gastroenteroloji, Endokrinoloji vb kadrolarda hekim yoktur.  Bu kadrolara uzun zamandır atama yapılamadı. Diğer branşlarda hekim sayıları azaldı. Son 6 ay içerisinde, Uzman Hekimlerin yaklaşık ¼’i ayrılmıştır. Ayrılmaların yılbaşı itibariyle hızlanmasından korkulmaktadır.  Burdur sağlık çalışanlarınca tercih edilen bir il iken, artık sağlık çalışanları için tercih edilmeyen bir il oldu.  Tayin için çok tercih edilmeyen illerin hekim sayısını korumak için sözleşmeli hekim çalıştırma uygulaması vardır. İlimiz hastanesinin sözleşmeli hekim kadrosunun sayısı arttırılır ise Burdur tercih edilen il olabilir.

Hekim eksikliğinin bir an önce giderilmesi gerekir.

Ç)  Hasta sevklerinin en önemli kısmını oluşturan Kardiyovasküler Departman ‘ın Devlet Hastanesinde bulunmamaktadır.  Bu sebeple kalp krizi geçirmekte olan, Anjio yapılması gereken, Kalp - Damar ameliyatı olması gereken çok sayıda hasta çevre illere yönlendirmek zorunda kalınıyor.  Anjiyo ünitesi acilen açılmalı.

d)  Hastanemizdeki döner sermaye dağıtımındaki yetersizlik ve çalışanlar arasında adaletsizlik, hekimlerin ayrılması ve dışardan gelmeyi düşünen hekimlerin Burdur’u tercih etmemesinde en büyük etkendir.  Döner sermaye sorunu tüm sağlık çalışanlarının sıkıntıları olarak görülmesi gerekmektedir. Son birkaç yıldır yardımcı sağlık personelleri hiç döner sermaye alamamaktadır. Yaz döneminde birkaç ay hiç ödenmemiş yada çok az döner sermaye dağıtılmıştı. Sonrasında Tabip Odasının yoğun girişimleri sebebiyle, dağıtım oranlarının 39’dan 41’e çıkarılması sebebiyle bir miktar düzelme sağlanmıştır. Ancak bu kalıcı bir çözüm değildir. Döner sermaye dağıtımı kalıcı olarak çalışma barışını sağlayan ve adaletli hale getirilmelidir.

e) Yasal sınırının iki katı icap nöbetine kalan hekimlerin moral ve motivasyonunu bozduğu, hekimlerin bu konudaki dilekçeleri, İl Sağlık Müdürlüğü gerekli şekilde yanıtlanmamaktadır.  Bu durum hekimlerin aile düzenlerini bozmakta, kronik yorgunluğun tıbbi hatalara yol açabileceği düşünülmektedir. Bu durum hem ilgili yasaya, hem mevzuatlara, hem genelgelere, hem yargı kararlarına aykırıdır. Tabip Odası ve Hekimler bu konuyu yargıya taşımak için çalışmalarını tamamlamak üzereler.  Yargıya taşınmadan İl Sağlık Müdürlüğü  sorunu çözmeli. 

f)  Askeri hastanenin kapatılıp tüm askerlerin Devlet hastanesine sevk edilmesi ek bir yük oluşturmaktadır. Bu durum, kapasite ve donanım yetersizliği olan hastanemizde, acil servis işleyişi bozulmakta, sıralar gittikçe uzamaktadır”

 

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV