banner66

06 Aralık 2019 Cuma

Göle Yas’a Muhteşem Gala

Göle Yas Belgeseli’nin Gala Gösterimi, Ankara CerModern Sanat Merkezi’nde yapıldı

23 Mayıs 2015 Cumartesi 16:44
Göle Yas’a Muhteşem Gala

 Sanatseverlerin büyük bir ilgiyle, 500 kişilik tamamen doldurulan salonda, gösterilen Göle Yas Belgeseli başta Yönetmen Mehmet Şafak Türkel olmak üzere, belgesel çekimi sürecine dahil olan, emek veren, katkı sağlayanları duygulandırdı. Belgesel gösterimi zaman zaman sevinç göz yaşlarına yol açtı.

       CerModern Sanat Merkezi’nde belgesel gösteriminden önce sahneye çıkan Yönetmen Mehmet Şafak Türkel, herşeyden önce salonu büyük bir ilgiyle dolduran konuklarına gösterdikleri dayanışma için teşekkür etti. Belgeselin çekim sürecine dair yaptığı kısa açıklamada, Göle Yas Belgeseli’nin şimdiye kadar bu alanda yaptığı en iyi iş olduğu kanaatini ortaya koyup, “Bir Belgesel bir gölün kurtarılmasını sağlayabilir mi?” anlayışıyla yola çıkıldıktan sonra, 2 yıla varan bir çalışmayla bir belgesel çekimiyle bir gölün kurtarılmasına yönelik algının oluşturulabileceğinin ispatlandığını söyledi.

       Göle Yas Belgeseli çekimleri için Burdur’a geldiğinde, Burdur Halkı’nın göle ve gölün kurumasına olan ilgisizliğinin kendisini kaygılandırdığını ancak, bunun yanında çalışmalara başladıktan sonra, Burdur’daki eski ve yeni dostlarının çalışmayı sahiplendiklerini gördükten sonra rahatladığını, resmi kurumların, sivil toplum örgütlerinin, tek tek bireylerin çalışmaya canı gönülden, yüreklice destek vermelerinden sonra da çalışmalardan verim almaya başladıklarını, çalışmaya katılan tüm ekibin ve destek olanların motivasyonlarının arttığını dile getirdi.

       Göle Yas Belgeseli çekimlerinde asıl gelişmenin, göle ömrünü veren ve oluşturduğu Lisinia Projesi’yle gölün kuruma sebepleri, kurtarılması konularında dünya boyutunda takip edilen bir çalışma yürüten Veteriner Hekim Öztürk Sarıca’yı tanımasından sonra sağlandığını, Öztürk Sarıca’yla birlikte koordineli bir şekilde yürütülen çalışmalarla Göle Yas Belgeseli çekimleri çalışmasının daha evrensel bir boyut kazandığını, yereldeki çalışmaların koordinasyonu için kurdukları Göle Hayat Derneği’nin çalışmalar açısından bir lokomotif güç oluşturduğunu, dernek aracılığıyla hem resmi kurumların, hemde sivil toplum örgütlerinin arasında bir koordinasyon oluşturularak ortak çalışmalara yönelindiğini ve bu sayede kitlesel etkinlikler oluşturulduğunu ifade eden Şafak Tükel, Göle Yas Belgeseli’nde asıl farklılığın bu dernek çalışması ile oluşturulduğunu, böylelikle Göle Yas Belgeseli’nin var olan gelişmeleri değil, oluşturulan, yaratılan çalışmaları ve gelişmeleri kaydeden bir belgesel haline geldiğini, bir taraftan belgesel çekimi sürürken, bir taraftan da Burdur Gölü’ne su sağlanması, tarımda kullanılan ürünlerde az su kullanılan türlere yönelinmesi ve en önemlisi Burdur Halkı’nın Burdur Gölü’ne sahip çıkması konularında yapılan çalışmalarla kitleselliğin oluşturulduğunu, bu sayede Burdur Gölü kıyısına binlerce insanın geldiği ve çalışmalara destek olduğu boyutlara ulaşıldığını, giderek resmi kurumlar, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri diyalogları ile Burdur Gölü’nün kurtarılması planının bakanlıktaki en üst boyutlara, düzeylere kadar taşındığını, yaratılan farkındalıkla bakanlığın göllerin kurtarılmasıyla ilgili hazırladığı Acil Eylem Planı’nın ilk aşamasının teorik düzeyde Burdur’da başlamasının sağlandığını, bundan sonrası için de Göle Hayat Derneği’nin ve kendisinin bu konunun takipçisi olmayı sürdüreceğini vurguladı.

       Yönetmen Mehmet Şafak Türkel, Göle Yas Belgeseli çekimleri için en başından beri kendisine destek veren, gönüllüce ve fedakarca çalışmalara katılan tüm sanatçı dostlarına, yurt dışından çalışmalara katılan ve gala gösterimi için yurtdışından gelen sanatçılara, Burdur’daki çalışma grubu ve ekibine, Gala Gösterimi için Burdur’dan gelen konuklara ve Göle Yas Belgeseli çekim ekibine, ortak çalışmayla ortaya koyulan, sağlanan başarıdan dolayı teşekkür ettiğini, bu başarının kollektif bir çalışmanın ürünü olduğunu ifade etti.

       Gala Gecesi’nde film gösterimi öncesi Rokus De Grood’un Burdur Gölü için bestelediği “Hoşgeldin” eseri, sanatçılar tarafından seslendirildi. Göle Yas Belgeseli gösteriminin ardından, Yönetmen Mehmet Şafak Türkel, Burdur’dan gelen konuklarını sahneye çağırdı. AFAD İl Müdürü Mehmet Oral, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Tamer Yılmaz, Öztürk Sarıca ve Lisinia Doğa Merkezi ekibi, Göle Hayat Derneği Başkanı Süleyman Faki ve Yönetim Kurulu üyeleri, Kemal Taraşlı, Kemal Anuk, Hasan Şahin’e ve gala gecesine katılamayan Göle Yas Belgeseli’ne Burdur’da katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

       Film gösteriminin ardından bu kez sanatçılar Burdur Gölü için Turgay Erdener tarafından bestelenen “Ses Ver” adlı eseri seslendirdiler. Ünlü Sanatçı Ferhat Erdem, sipsiyle yöre türkülerimizi çalarak, salondakilerden büyük alkış topladı. Gala Gecesi’ne katılmak için Burdur’dan Ankara’ya giden sanatçı Hacı Ali Yılmaz sahne alarak, konuklara Burdur Türküsü seslendirerek, alkış aldı.

       Gala Gecesi’ne katılan konuklar, fuayede Yönetmen Mehmet Şafak Türkel ile bir araya geldiler, çalışma için kutladılar, sahne alan sanatçılarla sohbet edip, tebriklerini ilettiler. Burdur’dan gelen ekip, diğer konuklarla kaynaşarak yapılan çalışmalar üzerine bilgi verdiler. Gecenin sonunda Burdur ekibi, Yönetmen Mehmet Şafak Türkel, belgesel film çekim ekibi ve çalışmalara katılan sanatçılarla hep birlikte anı fotoğrafı çekilerek, dönüş yoluna koyuldular.


Ekip:Yönetmen: Mehmet Şafak Türkel, Ortak Yapımcı: Emre Kesim, Görüntü Yönetmeni: Eray Mert, Teoman Gönen, Yönetmen Yardımcısı: Ali Haydar Tombak, Yürütücü Yapımcı: Coşku Güney Türkel, Kamera: Coşku Güney Türkel, Ali Haydar Tombak, Mehmet Balcı, Bülent Tan, Gecede Sahne alanlar: Solistler: Selva Erdener, Görkem Ezgi Yıldırım, Pelin Başar, Hacı Ali Yılmaz, Piyano ve Orkestra Şefi: İbrahim Yazıcı, Sipsi: Ferhat Erdem, Ud: Mehmet Polat, Kanun: Ahmet Baran, Keman: Çise Korkmaz, Ney: Pelin Başar, Gitar ve Darbuka: Vehbi Emre Kesim, Bağlama: Hacı Ali Yılmaz, Davul: Özgür Can Alkan, Bas Gitar: Cemal Ali Bağlan, Besteciler: Turgay Erdener, Rokus de Groot, Özgür Can Alkan, Mehmet Polat, Vehbi Emre Kesim, Dansçı: Ziya Azazi, Katılamayan Sanatçılar: Sümer Ezgü, Karsu Dönmez, Dilek Türkan, Çağatay Akyol, Ekrem Öztan, Burak Çakır, Efdal Altun, Olgu Kızılay, Aslı Erden, Deniz Alp, Deniz Kılınç, Zeynep Gündüz, Robin Berkelmans.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV