banner66

19 Temmuz 2019 Cuma

Gazetecilere, Kadına Yönelik Şiddet Eğitimi

-ŞÖNİM Müdür vekili Filiz Baş, “Bizim en büyük arzumuz, şiddetin kadın hayatından, toplum hayatından ve insan hayatından tamamen çıkarılmasıdır” dedi.

06 Şubat 2019 Çarşamba 16:16
Gazetecilere, Kadına Yönelik Şiddet Eğitimi
 Güçlü Kadın, Güçlü Aile, Güçlü Toplum!
Burdur Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi tarafından Burdur’da görev yapan basın mensuplarına Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitimi verildi. Eğitime, Burdur Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hasan Taşdemir, ASP İl Müdür Yardımcısı Abdullah Ertürk, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel ve basın mensupları katıldı.
Şiddet Önleme ve İzleme Merkezinin ilimizde 2015 yılından bu yana hizmet verdiğini belirten ŞÖNİM Müdür vekili Filiz Baş, “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede kurumsal mekanizmalardan biri olan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi ilimizde 2015 yılı Kasım ayından bu yana hizmet vermektedir. Ülke genelinde ilk defa 2012 yılında 14 pilot bölgede açılan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri ŞÖNİM’ler bugün itibariyle yaygınlaştırılmakta ve şu anda 79 ilde hizmet vermektedir. Bizler, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair kanun kapsamında hizmetlerimizi yürütmekteyiz. Gelen tüm tedbir kararlarında mağdurların ikamet adreslerine meslek elemanlarım tarafından ziyaret edilerek, rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilmekte, Kadın Konukevi yerleştirme işlemlerimiz Müdürlüğümüz tarafından yapılmakta, ayrıca Kadın Konukevinden ayrılan kadınlarımızın takip iş ve işlemleri de titizlikle yürütülmektedir. 6284 Sayılı kanun ilk defa 20 Mart 2012 yılında yürürlüğe girdi. Kanun yayınladığı tarihten bu yana kanunla ilgili bir takım eleştiriler yer almaktadır. Kanunun yalnızca kadınları korumaya yönelik olduğuna dair eleştiriler yer almaktadır ama bize gelen vakalarımıza baktığımızda maalesef şiddete en çok kadınlar, çocuklar, engelliler ve yaşlılar maruz kalmaktadır. Bu nedenle bu şekilde yanlış bir algıyla karşı karşıya kalmaktayız. Bizler 2017 yılı Kasım ayında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele konusunda ilimiz protokol üyelerinin de yer aldığı bir çalıştay düzenledik. Çalıştayda kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda 2018 ve 2021 yıllarını kapsayan İl Eylem Planını oluşturduk. Ayrıca, Bakanlığımızın da konuya ilişkin Ulusal Eylem Planı da mevcuttur. Bu eylem planına istinaden bizler eğitimlerimizi sürdürmekteyiz bu eğitimlerimizi biz her kesimde yerine getirmeye çalışıyoruz. Her ay bir kamu kurum ve kuruluşunda bir kadın ve erkek tüm personele eğitimlerimizi veriyoruz. Özel Halk Otobüsü şoförlerimize, kahvehanelerimize, halk eğitime bağlı kurslardan yararlanan kadınlarımıza eğitimlerimizi verdik. Bu eğitimlerdeki amacımız, kadına yönelik şiddet toplumsal bir sorun ve varlığını her geçen gün artarak hissettirmektedir. Bununla ilgili toplumda bir farkındalık oluşturmak, şiddetin önlenmesi konusunda ASP İl Müdürlüğü olarak, tek başımıza yapacağımız bir iş değildir. Birey olarak, tüm kamu çalışanları, medya çalışanları herkesin topyekûn mücadelesini gerekli kılmaktadır. İlk amacımız, toplumda farkındalık oluşturmaktadır” dedi.
“KADINA YÖNELİK ŞİDDET HER GEÇEN GÜN GİDEREK ARTIYOR”
Kadına Yönelik Şiddetin her geçen gün giderek arttığını ve kadın konuk evlerine sığınan kadınların sayılarının yükseldiğini işaret eden ŞÖNİM Müdür vekili Filiz Baş, “Biraz önce söylediğim gibi şiddet vakaları her geçen gün giderek artmaktadır. 2004 yılında göreve başladım, ilk göreve başladığımda Kadın Konukevi müracaatları inanın senede 1 ila 10 arası değişmekteydi ama bugün itibariyle 2017 yılında 99 kadınımız kadın konukevinde hizmet almış, 2018 yılında 104 kadınımız, konukevinden hizmet aldı. Dediğim gibi, bu eğitimlerdeki amacımız şiddetin, kadının kanayan bir yarası olduğu hususunda toplumda bir farkındalık oluşturmaktır. Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi olarak bizim yapmak istediğimiz eğitimlerdeki hedefimiz budur. Bizim arzumuz, Bakanlık olarak ve bireyler olarak, şiddetin kadın hayatından, toplum hayatından ve insan hayatından tamamen çıkarılmasıdır çünkü sizler basın çalışanısınız ve bu olaylara şahit oluyorsunuz. Hemen hemen her gün okulda öğrencisi tarafından öldürülen bir öğretmen yada hasta yakınları tarafından darp edilen hekimler ve sağlık çalışanlarımız ve basın çalışanları da bazen olaylarda şiddete maruz kalıyor, şiddet, toplumun her kesiminde maruz kaldığı, çözüm üretilmesi gerek bir husustur. Şiddetin, kadın ve insan hayatından tamamen çıkarıldığı bir topluma ulaşmak dileğiyle sözlerime son vermek istiyoruz” ifadelerini kullandı.
ŞÖNİM Müdürü Filiz Baş’ın konuşmasının ardından Psikolojik Danışman Umut Aydoğdu tarafından Şiddetin Nedenleri, Türleri ve Etkileri, Kadına Yönelik Şiddet ve Aile içi Şiddet konularında sunum yapıldı. Psikolog Umut Aydoğdu, dünyada her 3 kadından 1’inin fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kaldığını, ülkemizde ise her 2 kadından 1’inin ise duygusal şiddet yaşadığını vurguladı. Psikolog Aydoğdu aynı zamanda kadın cinayetlerinin özellikle kadınların eşleri ve yakın akrabaları tarafından işlendiğini kaydetti. Psikolog Aydoğdu, sunumunun devamında Aile İçi Şiddetin Çocuk Üzerindeki Etkileri ve Öfke Kontrolü Eğitimleri hakkında da sunumlarını gerçekleştirdi. Eğitimin son bölümünde ise Psikolojik Danışman Fethiye Nur Önder tarafından 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu ve Türk Medeni Kanununda yer alan maddeleri açıkladı. Psikolog Önder, sunumunda koruyucu tedbir kararlarının alınması ve şiddet mağdurlarının başvuracağı kurumlar ve zorlama hapsi konusunda bilgiler paylaştı. Önder, konuşmasını İçişleri Bakanlığının ihbar hattı olan KADES ve Aile ve Çalışma Bakanlığının ihbar hattı olan Alo 183 Sosyal Destek Hattını tanıttı.
Hayal GİRİŞİM

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV