banner66

19 Haziran 2019 Çarşamba

JANDARMA YİNE AFFETMEDİ!

ELİNİZİ ÇABUK TUTUN!

-Burdur Valisi Hasan Şıldak, “İş dünyasının ve yatırımcıların elini taşın altına koyması lazımdır, bir süre sonra istedikleri avantajlı durumları da bulamayabilirler çünkü yabancılar gelip burada yatırım yapacak, göreceksiniz. Burdur önemli bir turizm alanına dönüşüyor” dedi.

05 Nisan 2019 Cuma 17:04
ELİNİZİ ÇABUK TUTUN!

Vali Şıldak’tan Salda’ya yatırım çağrısı
Burdur Valisi Hasan Şıldak, İl Koordinasyon Toplantısında, Salda Gölü çevresi için yerli yatırımcılara çağrısını yineledi. Vali Şıldak, yabancı yatırımcılar gelmeden, Burdurlu iş adamlarının yatırımlarını yapması konusunda ellerini çabuk tutmasını istedi.  Salda Gölüyle ilgili turizm sektöründe büyük hedeflere yöneldiklerini aktaran Vali Hasan Şıldak, “Salda Gölüyle ilgili çalışmaların merkezinde Valiliğimiz var, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız var. Birinci çalışmanın adımı gerçekleşti. Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildi, çok geniş bir alanı kapsıyor, buradaki temel hedef, Cumhurbaşkanlığı ikinci 100 Günlük Eylem Planına konulmak suretiyle gerçekleşti ve amaç tamamen Salda Gölünün doğal halinin tamamen muhafaza edilmesi ve korunarak turizme kazandırılması amaçlanıyor ki çok tarihi bir karardır çünkü ülkemizde sadece 18 tane Özel Çevre Koruma Bölgesi var. 18’inci Salda Gölü oldu.  Buradaki çalışmaların ikinci aşaması, Salda Gölünün civarında bir imar planı çalışması yoktu. Bu çalışma neticelenmek üzeredir. Geçen hafta Tabiat Varlıkları Koruma Komisyonumuzda planların kararını geçirdik ve Bakanlığa göndermek üzereyiz. Kararların eklerini bekliyoruz ve bu onaylandıktan sonra artık burada atılacak adımlar, alanın nasıl değerlendirileceği, hangi tür yapıların, ne şekilde ve hangi bölgelerde yapılabileceği çok net hale gelecektir. Üçüncü aşama asıl önemli adımlardan biri de yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından gölün bir bölgesinde Millet Parkı yapımı, bir bölgesinde ise yine günübirlik turizm amaçlı tesislerin içinde yer alacağı bir üniteler grubunun oluşturulması çalışması da proje aşamasındadır. Çok yakında ihale aşamasına gelecektir. Dileriz ki, 2019 yılı içinde bu çalışmalar da neticelenmiş olacaktır. Dördüncü bir adım, biz sezona hazırlanmak adına geçen yıl yaşanan yoğun ziyaretçi gelişinden bir ders çıkararak, tedbir almak üzere başta Kaymakamlığımız, bu arada ben yine Yeşilova Kaymakamımıza çok teşekkür ediyorum, çok önden hareket ederek, hem bizi uyarıyor hem de atılacak adımları beraber atıyoruz, yine İl Özel İdaremiz bu kapsamda özellikle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz çok yakından çalışıyoruz. Diyebilirim ki, çevre müdürlüğümüzün yarı mesaileri bu işle geçiyor” dedi.
“ÇOK ÖNEMLİ MESAFELER ALINDI”
Salda Gölünde tamamlanan ve devam eden çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Şıldak, “Çok önemli adımlar atıldı. Bölge Komisyonu ile Bakanlıkla çok uyumlu ve işbirliği içinde geçen bir süreç var. Sezonda hazırlıksız olmamak adına Özel İdare bütçemizden, beyaz kumsal bölgesine portatif üniteler kuracağız. Portatif ünitelerle gelen ziyaretçilerin yeme içme ihtiyaçları düzenli bir şekilde karşılanacak, günlük diğer medeni ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alanlar oluşturulacak. Göl çevresinin bütün yolları büyük bir bakımdan geçirildi. Tabelalar yenilendi, devam ediyor,  tabela yönlendirme çalışmaları devam ediyor. Orada ilk giriş bölgesindeki mescidimiz yenilendi. Beyaz adalar bölgesindeki tuvaletlerimiz yenilendi. Bunlar önemli şeyler, küçük detaylar belki ama yüz ağartacak işler, yine oranın temizlik işlerini aksaksız yürüteceğiz, çöp toplama ve diğer işlerini Özel İdare olarak, Belediye hudutları içinde belediye personeli devam edecek. Karşı kıyıda bulunan eski orman bekçi kulübesi adı verilen bir yapı vardı, onu turizme kazandırıyoruz. O bölgeyi günü birlik bir tesise dönüştüreceğiz. Kayak merkezini de bu komplekslerin içinde düşünerek, oraya yönelik de projelerimiz var. Orman Müdürlüğümüz, Kültür Müdürlüğümüz, Çevre Müdürlüğümüzle birlikte çalışıyoruz. Bütün ilgili kuruluşlara şimdiye kadar sarf ettikleri üstün gayret için teşekkür ediyorum. Çok önemli mesafeler alındı. Bunların ilin turizmine diğer noktalardaki turizmi destekleyici gelişmelerle birlikte değer kazandıracağını ve önemli gelişmeler olduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu.
“ELİNİZİ ÇABUK TUTUN” ÇAĞRISI
Burdurlu iş insanlarına turizme yatırım çağrısında bulunan Vali Şıldak, özellikle konaklama sektörüne işaret etti. Vali Hasan Şıldak, “İnşallah ilimiz bu önemli kapasiteye sahip turizm alanında da önümüzdeki senelerden itibaren çok daha yüksek düzeyde gelir elde edecektir. Bu pastadan pay almaya başlayacaktır. Ben her vesileyle tekrarlıyorum özellikle Burdurlu iş adamlarımız, iş insanlarımız, yatırımcılarımız turizme yönelsinler, Burdur merkezinde olsun, Salda civarında olsun ciddi anlamda konaklama tesisine ihtiyacımız vardır.  Bakın Antalya’da turizm fuarı açıldı. Ben katılamadım, Vali Yardımcımız oradadır. Gençlik ve Spor Bakanımız tarafından açılışı yapıldı. Burdur, çok rağbet görüyor, çok talep var. Sürekli turlarla, acentelerle, kalkınma ajansı da işin içinde o da destek veriyor. Görüşmelerimiz devam ediyor. Gelenlerin birinci talebi evet çok değerli hazinelere sahipsiniz, Sagalassos’undan Kibyra’sına Salda’dan lavanta turizmine, yine il merkezindeki destinasyon alanlarına baktığımız zaman Burdur küçümsenmeyecek derecede turizm potansiyeline sahip ama konaklama tesisimiz yok. Yeterli sayı ve kalitede yeme içme tesisimiz yok. Burdur eğer turizmden para kazanacaksa, bu alana eğilmesi lazımdır. İş dünyasının, yatırımcıların elini taşın altına koyması lazımdır, bir süre sonra istedikleri avantajlı durumları da bulamayabilirler çünkü yabancılar gelip burada yatırım yapacak, göreceksiniz. Burdur önemli bir turizm alanına dönüşüyor” açıklamasında bulundu.
Hayal GİRİŞİM

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV