banner66

19 Ağustos 2019 Pazartesi

EL ELE, KOL KOLA 1 MAYIS COŞKUSU!

1 Mayıs Komitesi Başkanı, Şeker-İş Burdur Şube Başkanı Mustafa Onay, “Üretilen zenginliğin adaletsiz bir şekilde paylaşması tüm insanlığı tehdit ediyor” dedi.

03 Mayıs 2019 Cuma 12:28
EL ELE, KOL KOLA 1 MAYIS COŞKUSU!Burdur'da kutlama etkinlikleri, belediye tarafından eski otogar alanında, işçilere ve vatandaşlara yemek ikramıyla başladı.  Köprübaşı mevkisinde toplanan çeşitli işçi sendikası üyeleri ve vatandaşlar, davul zurna eşliğinde slogan atarak Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. Yürüyüşe Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Milletvekili Mehmet Göker, CHP İl Başkanı, İzzet Akbulut, Türk İş Konfederasyonu’na bağlı Şeker İş, Yol İş, Tes İş, Demiryol İş,  Disk’e bağlı Genel İş, Birleşik Kamu İş’e bağlı Eğitim İş, Kesk’e bağlı Eğitim-Sen sendikaları yönetici ve üyeleri, TMMOB, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği yönetici ve üyeleri, CHP yöneticileri, üyeleri, gençlik kolları, kadın kolları katıldı.
Yürüyüşün Cumhuriyet Meydanında sona ermesinin ardından İşçi Bayramı kutlama törenine geçildi. Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününün önemini anlatan konuşmayı 1 Mayıs Komitesi Başkanı, Şeker-İş Burdur Şube Başkanı Mustafa Onay yaptı. İşçilerin taleplerini aktaran 1 Mayıs Komitesi Başkanı, Şeker-İş Burdur Şube Başkanı Mustafa Onay, “Bugün milli birlik ve bütünlüğümüzün iç ve dış kaos paidelerince çevrelendiği ilaveten ekonomik karamsarlıkların hakim olduğu, alacakaranlık bir fay hattından çıkmaya çalıştığımız dönemde, her şeye rağmen işçilerimizin alın terinin hak arama mücadelesine dönüştüğü 1 Mayıs İşçi Bayramını kutlamanın ayrı bir mutluluğunu yaşıyoruz. 1 Mayıs’ta gündemimizi geçim sıkıntısı ve emeğin haklarına yapılan saldırılar oluşturuyor. Bugün burada daha da artan sorunlarımızı dile getirmek ve ortak mücadelemizi güçlendirmek için bir aradayız. Adımız, inancımız, ten rengimiz, yaşam biçimlerimiz ve yaşadığımız işyeri farklı olsa bile işçi-emekçi olmanın ortak paydasında buluşuyoruz. Dünya ekonomisi gelişiyor, ticaret artıyor, karlar patlıyor ama emeğin bütün bu zenginlikten aldığı pay azalıyor. Bu nedenle sosyal adalet git gide bozuluyor. Pasta büyüyor ama geniş kesimlerin yoksulluğu bitmiyor. Üretilen zenginliğin adaletsiz bir şekilde paylaşması tüm insanlığı tehdit ediyor.
“KRİZDEN KURTULMANIN İŞÇİ HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİN BAŞ DÜŞMANI OLAN IMF PROGRAMLARA ARANMAMALIDIR “
Yaşadığımız sorunları mücadeleyle aşmamız gerekiyor. Ancak, aramızdaki yapay ayrımları ortadan kaldırıp, birlik olduğumuzda mücadeleyi kazanma şansımız ortaya çıkıyor. Ekonomik kriz, satın alma gücümüzü her geçen gün düşürüyor. Birbiri ardına gelen zamlar emekçilerin belini büküyor. Bizler için temel gıda maddeleri dahi artık lüks haline geliyor. Krizden kurtulmanın işçi hak ve özgürlüklerinin baş düşmanı olan IMF programlara aranmamalıdır.
“KIDEM TAZMİNATI İŞÇİNİN VAZGEÇİLMEZİDİR”
İşçi sınıfının örgütlü gücü olarak bugün 1 Mayıs alanlarından tekrar haykırıyoruz. Başta kıdem tazminatı olmak üzere işçi hak ve özgürlüklerinde gerilemeye yol açan, emeklilikte yaşa takılmamıza neden olan her türlü program adı ne olursa olsun bizler için bir IMF programıdır. Bu programa karşı olmak, haklarımıza sahip çıkmak hepimizin sorumluluğudur. Buradan güçlü bir şekilde bir kez daha söylüyoruz. Kıdem tazminatı kırmızıçizgimizdir. Kıdem tazminatı işçinin vazgeçilmezidir. Kızımızın gelinliğidir. Oğlumuzun damatlığıdır. Kıdemimize dokunma! Emeklilikte yaşa takılmak istemiyoruz. Vergide adalet istiyoruz. Toplumun büyük bölümünü oluşturan ücretli, emekli, iktisaden dar ve sabit gelirli geniş halk kesimlerinin geçim koşullarını da göz önünde bulunduran bir vergi politikası istiyoruz. Vergide az kazanandan az, çok kazanandan çok ilkesinin geçerli olmasını talep ediyoruz. KİT’lerde taşeron, geçici işçilere kadro istiyoruz. 696 Kanun Hükmünde Kararname ile kadro geldi ama sorunlarımız hala bitmedi. Örgütlenme ve toplu pazarlık hakkımızı sınırlayan düzenlemeler devam ediyor. Enflasyonun yüzde 20’ye dayandığı koşullarda kadroya geçirilen işçilere yüzde 4 ücret savma veriliyor.
“SENDİKA SEÇME ÖZGÜRLÜĞÜNE SAYGI GÖSTERİLMİYOR”
Özel sektörde de taşeron çalıştırmanın önüne geçilemiyor. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin en az önemsendiği işyerlerinin başında yine taşeron şirketler geliyor. Taşeron uygulaması güvencesizliği kalıcı hale getiriliyor. Sendika seçme özgürlüğüne saygı gösterilmiyor. Sendikal ayrımcılık yapılıyor. İş cinayetleri durmak bilmiyor. Sadece Mart ayında 108 arkadaşımız iş cinayetine kurban gitti ama insan yaşamının, insan onurunun hiçe sayıldığı çalışma koşulları bizlere sunulmuş birer lütuf gibi, kimi çevrelerce savunuluyor.
İŞSİZLİĞE BİR DAHA DİKKAT ÇEKİLDİ
İşsizlik adeta patladı. İşsizlikteki artışın önüne geçilemiyor. İşsizlik sosyal dışlanmayı kaçınılmaz hale getirip, insan onuruna yaraşır yaşam onurunu söndürüyor. Özellikle eğitimle genç işsizliğin toplumsal bir felakete davetiye çıkarıyor. İşsizliğe çözüm bunulması için insanı, çalışmayı, yatırımı ve üretimi esas alan bir programı savunmamız zorunlu hale geliyor. Becerilere ve yeteneklere uygun istihdam politikalarının hayata geçirilmesi için sesimizi yükseltmemiz gerekiyor. Eşit işe eşit ücret, işyerinde ayrımcılık ve tacizin engellenmesi yanı sıra son dönemlerde bir utanç kaynağı olan sıkça duyulan çocuk istismarının önüne geçmek, adil ve yaşanabilir güzel bir dünya kurmamız için biz emekçilerin asli görevleri arasındadır. Bizlere insanca bir yaşam kurmamız için sağlıklı çevre gerekir. Kendi kar ve çıkarlarını insandan ve doğadan daha fazla önemseyen fabrikalar, atıklarıyla zehir saçıyor. HES’ler ormanlarımızı yok edip, değerlerimizi yok ediyor. Doğaya sahip çıkmamız, geleceğimize sahip çıkmamız anlamına geliyor. Her şeye rağmen çalışmalarımız umutlarını kaybetmemelidir. Umut emekçiler için harika bir kahvaltı, kötü bir akşam yemeği olmayacaktır. Temeli sağlam yarınlar için düz yolda tam gaz, yokuşlarda tahammül ve sabır, inişlerde dikkatli bir şekilde Büyük Türkiye ideali için el ele, omuz omuza verilmelidir. Güzel yarınlar umuduyla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün sorunlar ve çözüm yollarına ışık tutması temennisiyle Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın İşçilerin Birliği, Mücadele ve Dayanışma Günü” diye konuştu. Başkan Onay’ın konuşması sık sık kesilerek, işçiler tarafından  ‘İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız’, ‘Kıdemime dokunma, sabrımızı taşırma’, ‘Vergide adalet istiyoruz’, ‘Kölelik düzeni istemiyoruz’, sloganları atıldı.
Başkan Onay’ın konuşmasından sonra CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut ve 1 Mayıs İşçi Bayramı Komitesini oluşturan Şeker İş Başkanı Mustafa Onay Onay, Yol İş Sendikası Temsilcisi Ömer Kuşbabalı, Tes İş Temsilcisi Emin Dilmen, Demiryol İş Temsilcisi Muhammet Erdem, Disk Temsilcisi Barış Özdemir, Eğitim İş Şube Başkanı Erkan Putgül, Eğitimsen temsilcisi Müjgan Akşit, TMMOB temsilcisi Murat Minnetoğlu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Sergül Canıgür el ele vererek, katılımcıları selamladılar.
Komitenin selamlamasının ardından işçiler halay çekerek, 1 Mayıs İşçi Bayramını gönüllerince eğlendi.
Hayal GİRİŞİM

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV