banner66

15 Ekim 2019 Salı

El Dikimi Top Üretimi ile istihdam hamlesi

-Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öncülüğünde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İş-Kur İl Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü işbirliğinde hayata geçirilecek olan El Dikimi Top Usta Yetiştiriciliği ve El Dikimi Top Üretimi Projesi kapsamında üretilecek ilk 1000 top, Gençlik ve Spor Bakanlığına teslim edilecek.

05 Mart 2019 Salı 17:51
El Dikimi Top Üretimi ile istihdam hamlesi

Türkiye’nin Top İhtiyacını, Burdur karşılayacak

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öncülüğünde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İş-Kur İl Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü işbirliğinde hayata geçirilecek olan El Dikimi Top Usta Yetiştiriciliği ve El Dikimi Top Üretimi Projesi Protokolü, taraflarca imzalandı. MAKÜ Senato Toplantı Salonunda düzenlenen Protokol Törenine, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz,  Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya, İş-Kur İl Müdürü Ramazan Erdim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Güven ve El Dikimi Top Usta Yetiştiricisi Hüseyin Şentürk katıldı.
MAKÜ merkez kampüsü eski rektörlük binasında 11 Mart’ta başlayacak olan “El Dikimi Top Usta Yetiştiriciliği ve El Dikimi Top Üretimi Projesi Protokolü hakkında bilgi veren MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, “Ülkemizde daha önce var olan ancak varlığını yitirmiş yada yitirme noktasına gelen bir meslek, üretim biçimi ve istihdam biçiminin yeniden canlandırılması için üniversitemizin başlattığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz,  Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz ve İş-Kur İl Müdürlüğümüzle ortaklaşa yürüteceğimiz unutulmuş ve yok olmaya yüz tutmuş bir mesleğin yeniden canlandırılması için bir işbirliği protokolü imzalıyoruz ki bu spor sektöründe kullanılan girdilerden bir tanesi olan müsabakalarda ve antrenmanlarda kullanılan ve Türkiye’nin de yüzde 97 oranında dışa bağımlı olduğu bir mesleği yeniden dirilmek üzere Burdur’da dominonun ilk taşını bugün düşüreceğiz. Bugünkü başlattığımız süreç ile Türkiye’de bu işin belki de birkaç ustasından bir tanesi şu anda aramızdadır. Hocamız, aileden, babadan gelen bu mesleği artık yok olma noktasındadır. Bu işin nasıl geliştiğine ilişkin isterseniz anlatayım.  Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanımızın Isparta’ya geldiği bir ziyarette, hocamın bir topu kendisine hediye ediliyor ve hediye neticesinde bu top dikiminin yok olmuş bir meslek olduğu, artık bu meslekte Türkiye’de bunu yapan kimsenin olmadığı, bir de spora ilgi her geçen gün artıyor ve bu anlamdaki bizim ihtiyacımızın sürekli arttığı anlatılıyor. Yaklaşık yaptığımız hesaplamalarda 15 milyon dolardan fazla bir piyasası olan sadece Türkiye’nin değişik ülkelerden Pakistan, Tayland, Vietnam, Çin, İspanya, Kamboçya, Endonezya, Makedonya, İtalya gibi ülkelerden Türkiye’ye top ithal ediyor. Bu topun özelliği el dikimi ile yapılmasıdır. El dikimiyle yapılmasının anlamı da ciddi bir istihdama duyarlı bir sektörü işaret ediyor. İşsizliğin bu kadar yaygınlaştığı, belli mesleklerin klasikleştiği, dikimle ilgili ayakkabıcılık, terzilik gibi belli meslek sahiplerinin artık bu işlerini sürdüremediklerini artık üretmek, imal etmek yerine basit tamirciliğe geçtikleri bir süreç içinde böyle bir sektörün Burdur’da başlatılarak, ülkenin bu anlamdaki ihtiyacının karşılanması bakımından da önemli bir yer işgal ediyor” dedi.
İLK 1000 TOP, BAKANLIĞA GÖNDERİLECEK
El Dikimi Top Usta Yetiştiriciliği Atölyesinde üretilen ilk 1000 topun Gençlik ve Spor Bakanlığına teslim edileceğini açıklayan Rektör Korkmaz, “Bu anlamda Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürümüzle yaptığımız gelişmelerde zaten ilk etap top ve finansmanını da Bakanlığımız proje bedeli olarak yer alıyor ve ilk 1000 topu Bakanlığımıza teslim edeceğiz. Bundan sonra da Bakanlığımızın ve federasyonlarımızın ihtiyaç duyacağı bütün topları üretecek bir büyüklükte altyapı kurguladık ve bu kurgu devam edecek. İstihdama duyarlı bir alan olduğu için de daha çok gençlerimizin ve sosyal bakımdan iş sahibi, ihtiyaç sahibi insanlarımıza odaklanalım, bir yönüyle de ekonomik, bir yönüyle de sosyal bir proje olması için Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz bu işin doğrudan içindedir. O daha çok genç ama iş arayan nitelikli kişileri yada meslek öğrenmek isteyen kişileri bu sürecin içine dahil ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzle de ihtiyaç sahibi çünkü çok sayıda başvurularımız var. bu çerçevede bize kursiyer ve uzun dönemde işçi aktaracaklar. Bu arada İş-Kur İl Müdürlüğümüz bu programa katılanlara da sanırım günlük 30 TL bir harçlık verecek.  Bizim esas derdimiz bir kurs açmak değil, üniversitemiz bünyesindeki işletmemiz tarafından iktisadi sürdürülebilirliği de sağlanacak, önümüzdeki dönemlerde alacağımız yeni siparişlerle de, buradaki rakamlar büyük rakamlar, dediğim gibi 10 binler, 50 binler, 100 binleri ifade eden rakamlar. Bu yoğun emek ve zanaat yönü olan bir meşguliyettir. İlk etap kursumuzu şimdi açıyoruz, yaklaşık 3 ay, 3 ay sonra ikinci etap başlayacak ve toplamda 3 etap planladık. 3 etabı tamamladıktan sonra projemizin ilk etabını tamamlanmış olacak ve bundan sonra da buradan yetişen nitelikli ustalar yetişecek ve ustalarla beraber isterlerse kendi işlerini kurabilecekler, biz işletme olarak verimliliğini ve kalitesini teyit ederek alım satımını organize edeceğiz, istersek bizim bünyemizde oluşturacağımız var olan işletmemiz bünyesinde biz değişik yöntemlerle atölye ya da eve iş verme yöntemiyle yapıp, kalitelerini biz kontrol edeceğimiz bir teknik ekip bünyesinde devam edeceğiz. Her iki seçeneğimizle çalışmaya devam edeceğiz. Burada çalışan gerçekten dünyada yüzbinlerce insan bu sektörde çalışıyor. Atölyemiz üniversitemizin eski kampüsünde, eski rektörlük binamızda, altyapısı hazırlandı, atölyenin teknik ekipmanları ve malzemeleri alındı. Şu anda İş-Kur’da başvurumuz devam ediyor, 11 Mart’ta kursumuzun başlangıcı var. Onun da seçmelerini yapacağız” açıklamasında bulundu.
130 YILLIK MESLEK: EL DİKİMİ TOP ÜRETİMİ
El Dikimi Top Usta Yetiştiriciliği ve El Dikimi Top Üretiminin 130 yıllık bir meslek olduğunu kaydeden El Dikimi Top Usta Yetiştiricisi, Profesyonel Voleybol Oyuncusu Hüseyin Şentürk, profesyonel voleybol oynadığı dönemlerde beslenmesini güçlendirmek için 10 yaşından itibaren El Dikimi Top Usta Yetiştiricisi olan dayısının yanında mesleği öğrendiğini ve bu yaşına kadar mesleği sürdürdüğünü ifade etti.  El Dikimi Top Usta Yetiştiricisi, Hüseyin Şentürk, “ 130 yıllık bir geleneği var. Bu projede elle top dikmeyi öğreteceğiz. Deriyi bir kaliteye getirdik, el dikimi topum yapımı yaklaşık 3 saat sürüyor. Bir işçi oturduğu zaman 900’e yakın dikiş atarak, bir topu üretebiliyor.  Bir ay sonunda bir çalışanın, asgari bir top üretmesini arzu ediyoruz.  İkinci bir ay bunu iki topa, üçüncü ay ise ilk 60 kişi içinde artık 3 top diken en az 10 tane ya da 20 tane ustamızın olmasını hayal ediyorum. 20 tane usta bizim ileriki süreçte, ayda 1000-1500’lük bir sirkülasyonu sağlayabilir. Bu ilk etap, belli bir süreçten sonra rahatlıkla üç top yapan ustalar yetiştireceğiz. 3 ay süre sonunda en az 2 topu yapan ustalarımız olacak, 3 topu zorlayacağız. Ustalarımızın eli dikişe yatkın olacak, sabırlı bir insan olacak, istekli olacak çünkü bu sabır gerektiren, bir eğitim ve yaş kriterimiz yoktur. Sadece sabır gerektiren bir iştir. İlk bir ayda imkansız gibi geliyor ama o ilerleyen zamanlarda ne kadar kolay olduğunu gösteriyor. El becerisi olan insanın inat ederek, bir ay içinde yarı usta olabileceğini tahmin edebiliyorum” diye konuştu.
“İŞSİZLİĞE BAĞLI AİLEVİ SORUNLAR YAŞAN VATANDAŞLARA NEFES OLACAK”
Projeye destek veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürü Hasan Güven, “İl Müdürlüğü olarak ilimizde geniş bir yelpazede hizmet vermekteyiz. Dezavantajlı grup dediğimiz insanlarımıza yaptığımız en önemli hizmetlerden bir tanesi,  günümüzde yaklaşık 2 milyon 500 bin TL gibi bir rakamı sosyal ekonomik destek olarak veriyoruz fakat bu verdiğimiz rakamları ben 20 yıl alanda çalışan birisi olarak çoğu insanımızı bu rakamların mutlu etmediğini,  en çok eleştirildiğimiz konulardan bir tanesi, insanları sosyal yardımlara alıştırdığımızla ilgilidir. Bu projeyi rektör hocam bizimle paylaştığı zaman biz heyecanlandık gerçekten, bizim sosyal ekonomik destekle desteklediğimiz aileler, kişiler aslında çok da mutlu değiller, bu meslek aynı zamanda biraz önce hocamızın da bahsettiği gibi, insanımızın ruh sağlığı ve rehabilitasyonu için çok önemlidir çünkü insanlar az da olsa üretince mutlu oluyorlar. Biz ciddi anlamda rakamlar veriyoruz mesela bir aileye 900 TL ila 1800 TL arası bir rakam veriyoruz ama gerçekten mutlu olduklarını veya hani ruh sağlıklarının yerinde olduğunu söyleyemiyorum. Bu açıdan bu projeyi destekliyoruz, hem sosyal ekonomik destekten faydalanan ailelerimiz, İş-Kur’umuzun açacağı bu kurstan yararlanacak hem de Kadın Konukevi dediğimiz, Şiddet Önceleme ve İzleme Merkezimize başvuran işsiz olan ve işsizliğe bağlı ailevi problemler yaşayan ailelere bir nefes olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.  Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya, ise projenin hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.
60 KURSİYER, 60 GÜN,  480 SAAT TOP DİKECEKLER
İş-Kur İl Müdürü Ramazan Erdim, “Üniversitemizi böyle bir projeyi hayata geçirdiği için tebrik ediyorum.  Üniversitemiz projeyi hazırladıktan sonra il müdürlüğümüze gönderdi.  Sayın Valimizin başkanlığında düzenlenen İl istihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantımızda projemizi sunduk.  Toplantıda olumlu karar çıktı ve süreç başlamış oldu. Bu kursumuz 480 saat, haftada 5 gün üzerinden sürüyor ve 60 gün devam edecek,  60 kursiyerimizin bu arada günlük yevmiyelerini ve bu kurs boyunca da genel sağlık sigortası primlerini İş-Kur olarak biz ödeyeceğiz.  Bu projemizin hayırlı olmasını diliyorum. İl istihdamı konusunda ilimizde işsizlerimize özellikle dezavantajlı vatandaşlarımızın hayata kazandırılmasında çok yararlı olacağını düşünüyorum. Hayırlı olmasını diliyorum” açıklamasında bulundu.  Konuşmaların ardından El Dikimi Top Usta Yetiştiriciliği ve El Dikimi Top Üretimi Projesi Protokolü, taraflarca imzalandı.
Hayal GİRİŞİM

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV