banner73

05 Ağustos 2020 Çarşamba

İNANDI VE BAŞARDILAR!

DKMP’den tabiat parklarında hummalı çalışmalar

Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdür Yardımcısı Osman Yöntem, 2019 yılında tamamlanan ve devam eden çalışmaları aktardı.

31 Ocak 2020 Cuma 11:04
DKMP’den tabiat parklarında hummalı çalışmalar

 

Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdür Yardımcısı Osman Yöntem, 2019 yılında tamamlanan ve devam eden çalışmaları aktardı. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında sunum yapan Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdür Yardımcısı Osman Yöntem, “2019 yılı içinde toplam 7 adet projemiz vardı, 918 bin 67 TL’lik bir bütçemiz vardı, bunlar daha çok tabiat parklarımızdaki altyapı ve fiziki yapıların iyileştirilmesi, yenilenmesi ve ziyaretçi memnuniyetini artırılmasına yönelik çalışmalardı” dedi.
SALDA GÖLÜ TABİAT PARKI
Salda Gölü Tabiat Parkında yapılan çalışmaları aktaran Bölge Müdür Yardımcısı Osman Yöntem, Sınır genişletmesi yapmıştık, 12 hektarlık bir alanımız vardı, 45 hektar daha ekledik Salda Gölü Tabiat Parkına, 57 hektara çıktı. Onun etrafına bir kısmın lanyon dediğimiz yörenin taşlarını kullanarak, duvar oluşturduk ve etrafında ahşap bölme şeklinde yapıldı, daha çok yola yakın olan ve giriş bölgesinde bu şekilde düzenleme yaptık diğer taraflara da ahşap direkler ve telle çevirdik, normalde yaptığımız şey, beton direkler ve teldi daha görsel olarak daha güzel olduğunu düşünüyoruz.  Salda Tabiat Parkımızda yaptığımız diğer bir çalışma, gerçekten Salda’nın son yıllarda giderek artan bir ziyaretçi potansiyeli var, ziyaretçilerin bilgilenebileceği bir nokta ya da merkez yok. Bu anlamda Salda’ya gelen tüm ziyaretçilerimize, Salda’nın doğası, tarihi, oluşumu, jeolojisi ve çevresiyle ilgili bilgi alabileceği bir merkez kurmaya çalıştık ve çalışmalar hemen hemen yüzde 90 tamamlanmış durumda zaten bu devam edecek bir süreçtir.  Mini bir müze, sergi alanı şeklinde, buranın tabi sadece ziyaretçilere alan hakkında bilgi vermesinin ötesinde doğa ve çevre eğitimlerinde kullanabileceğimiz bir merkez, bizim bölge müdürlüğümüz içinde Antalya Termessos’ta böyle bir yerimiz vardı. Isparta Kovada’da bir alanımız vardı, hem yetişkinlere hem çocuklarımıza çevre, doğa ve farkındalık eğitimleri veriyorduk. Burası da Burdur için gerçekten bu hizmeti verecek bir alan olacaktır. Kuşlarımızın ve yaban hayvanlarımızın tahnitleri var, doğada çarpılmış ya da kaçak avcılıkla avlanmış olan hayvanları, belli merkezler var tahnit yaptırdığımız, onları yaptırıp, burada sergilemeye çalışıyoruz, onun için buradaki süreç devam eden bir süreç, bu tür olaylar oldukça, o tür malzemeleri değerlendirip, müzeye katkı sağlıyoruz” dedi.
KARANLIKDERE KANYONU TABİAT PARKI
Karanlıkdere Kanyonu Tabiat Parkı hakkında bilgi veren DKMP Bölge Müdür Yardımcısı Osman Yöntem, “Karanlıkdere Kanyonu Tabiat Parkı ile ilgili beklentiler epey çok fakat bizim öncelikli olarak alanla ilgili bir yönetim planı çalışmamızı tamamlamamız gerekiyor. Bu yönetim planında tabi ki alanın önemli yerlerinin kaynak değerlerini net bir şekilde ortaya konulması daha sonra yöre insanının, kurumlarının burasıyla ilgili taleplerin de değerlendirilmesi lazımdır ve tabi ki turizme kazandırılması lazım çünkü bu tür kaynak derelerini korumak gerçekten sadece yasak mantığından sürdürülebilir bir koruma yapmanız zordur. Burayı kısıtlı bir şekilde de olsa kullandırabildiğimiz yerleri, kullandırmanın şöyle bir faydası var, yöre insanına da farkındalık yaratıp, onun bir değer ettiğini ve öneme sahip olduğunu anlayıp, tabi ki yapılan turizmin onlara kazanç getirmesiyle beraber alana karşı bakışları çok değişmektedir. Bu tür alanlarda turizm amaç değil ama korumak için iyi bir amaç, farkındalık yaratmak için iyi bir araç diye düşünüyoruz. Mutlaka koruyacağımız yerler vardır bu sahada ama daha çok küçük alanlardır onlar çünkü onların etrafında kalanlar bizim mantığımız şöyle tabiat parkı ya da milli park ilan ettik. Şu ana kadar yaptırdığımız özellikle sektörün dışından gelen hocaların yaptığı bir sürü planlar var elimizde, alanların yüzde 90-95’i mutlak koruma alanıdır. Biz şimdi mutlak, sürdürülebilir gibi 4 tane farkı bölgelendirmemiz var. Her bölgede farklı farklı faaliyetlere izin veriyoruz. Öyle bir şey geliyor ki yüzde 95’i mutlak koruma sahası, bunun anlamı yüzde 95’inde hiçbir şey yapamayacaksınız, bakıyorsunuz ki içinde yaşayan insanlarımız var, 200-300 yıldır yaşayan nesiller var, geçim kaynakları hayvancılık, mutlak koruma sahası yapmışsınız, hayvancılık yapma şansları yok yada başka bir faaliyet onun için planlama mantığımızda zaten katılımcı yaklaşımla planlama yapılıyor,  tüm kurumlar bu sürece katılıyorlar, tüm kurumların aktif olarak görüşleri değerlendiriliyor daha çok küçücük alanlar gerçekten çok korunması gereken alanlarda faaliyetler sınırlandırılıyor ama geniş alanlar küçük sınırlandırmalarla beraber kullanıma sunuluyor. Bu projede 2021’de bitecek, bitki ve hayvanların tespitinde bir yıllık envanter çalışması önemli, sürecimiz 2021’de sonuçlanacak” dedi.  
KISIRLAŞTIRMA
Doğa Koruma çalışmaları kapsamında Gölhisar ve Burdur Belediyelerine kısırlaştırma ödeneği aktardıklarını belirten Bölge Müdür Yardımcısı Osman Yöntem, “Yörede hayvan bırakma çok yaygın, herkes hayvanı yakalayıp, uygun bulduğu yere bırakıyorlar, bazen ilden ile, bölgeden bölgeye transfer oluyor. Kısırlaştırma faaliyetlerini artırmamız gerekiyor. Barınakların, besleme noktalarının güçlendirilmesi lazımdır. Özellikle hayvan sahiplerinin sorumluluk taşıması lazımdır. Her yıl bu sene de Burdur ve Gölhisar Belediyesine 8 bin 710 TL’lik bir sokak hayvanları kısırlaştırmayla ilgili bir ödenek aktarıyoruz. Bu çalışmanın çok daha fazla yaygınlaştırılması lazımdır” şeklinde konuştu.
Vali Hasan Şıldak’a, doğa turizmine verdiği katılarından dolayı teşekkür eden Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdür Yardımcısı Osman Yöntem, “Son olarak doğa koruma ve doğa turizmine katkılarınızdan dolayı ben şahsım ve kurumumum adına teşekkür ediyorum. Bu gerçekten öncede ifade ettim, doğa turizminin Burdur ilinde geliştirilmesi gerçekten doğru ve kontrollü bir şekilde gerçekleşirse Burdur’un doğasının ve kaynaklarının da korunmasına hizmet edecek bir faaliyet olarak düşünüyorum. bu anlamda teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Hayal GİRİŞİM

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV