banner6

20 Eylül 2018 Perşembe

Kaçak avlanan 2 kişiye, 2 bin TL ceza!

ÇEVRESEL DEĞERLERE DİKKAT!

Dünya Çevre Gününde Konuşan Burdur Valisi Şıldak, “Geleceğini düşünen herkes çevreyi temiz tutmalı ve korumalıdır” dedi.

08 Haziran 2018 Cuma 17:29
ÇEVRESEL DEĞERLERE DİKKAT!

Çevre ve Şehircilik Burdur İl Müdürlüğü’nün 5 Haziran Dünya Çevre Gününde etkinlikleri kapsamında Burdur Öğretmenevi Müdürlüğü Nurcihan Velicangil Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Burdur Valisi Hasan Şıldak, çevre temizliği ve korunmasına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.
“ÇEVRESEL DEĞERLER TÜM DÜNYANIN ÜZERİNDE ÖNEMLE DURDUĞU BİR KONU HALİNE GELMİŞ DURUMDA”
Ülkemizin ve dünyanın çevresel değerler konusunda artık daha bilinçli bir toplum olduğunu vurgulayan Vali Hasan Şıldak, “Günümüzde çevre denince artık 10-20 yıl öncesine göre son derece ülke ve dünya olarak bilinçlenmiş ve aşama kaydetmiş durumdayız. Çünkü biliyoruz ki birlikte yaşadığımız iç içe yaşadığımız bu çevre sadece bize ait değil, çevremizi gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak zorundayız. Bakıldığı zaman günümüzde insanlar ve tüm canlılar için hayati öneme sahip olan çevresel değerler yalnız bizim ülkemizde değil dünyada bütün devletlerin üzerinde önemle durduğu bir konu haline gelmiş durumda. Çevre sorunlarından kaynaklanan kuraklık, çölleşme, küresel ısınma ve içme suyu kaynaklarında yaşanan azalmalar bütün dünyada ortak çözümler geliştirmesini gerekli kılmaktadır” dedi.
BİRLİKTE MÜCADELE EDİLMELİDİR
Burdur Gölünde yaşanan su çekilmesini işaret eden Vali Şıldak, “İşte Burdur’da da yakından gözlemlediğimiz, hemen hemen herkesin gündeminde olan göldeki su seviyesindeki azalmada bu kapsamda bir çevre sorunu olarak değerlendirilebilir. İşte bu nedenle bütün insanlık bu sorunla ortaya çıkan problemlerle baş etmek için birlikte mücadele etmeyi başarmalıdır. Ülkemizde çevre sorunları konusunda önemli çalışmalar yapıldığı ve güzel aşamalar kaydedildiği bilinmektedir. Tabiat varlıklarının korunmasına yönelik çalışmalar, planlı şehirleşme çalışmaları kentsel yenilemeler, orman alanlarımızın korunması ve ağaçlandırma çalışmaları ve çevre kirliliğinin önüne geçilmesine yönelik yapılan proje ve çeşitli çalışmalar gerçekten takdire değer seviyededir” şeklinde konuştu.
“VATANDAŞLARIMIZIN ÇEVRE VE ÇEVRENİN KORUNMASIYLA İLGİLİ GEREKLİ HASSASİYETLERİ ARTMIŞ DURUMUNDA”
Vatandaşların eskiye nazaran çevre sorunlarına artık daha fazla duyarlı olduğunu belirten Vali Şıldak, “
Konuşmamın başında da belirttiğim gibi bir 10-20 yıl öncesine gittiğimizde bu tür bir bilinçlenme olmadığı gibi çalışmalarda bir yoğunluk görememekteydik. Pek çok kurum kuruluşumuz el birliği ile gerek kamu gerekse özel sektör ve sivil toplum bu konuda çok ilerleme kaydetti. Özellikle sivil toplumdaki ve gençlerimizdeki, çocuklarımızdaki bilinçlenmeyi çok önemsemek durumundayız. Çünkü pek çok motive edecek ilk hareket bu kesimlerden gelmektedir. İlimizde de gerek hava gerekse su kirliliğinin giderilmesine yönelik ve atıkların geri dönüşümünde olumlu mesafeler alındığını da söylemek istiyorum. Vatandaşlarımızın çevre ve çevrenin korunmasıyla ilgili gerekli hassasiyetleri artmış, belirttiğim gibi çevrenin sadece kendilerine ait olmadığı ve diğer insanlarında çevresi olduğu, hatta gelecek nesillerden ödünç alınmış emanet olduğu bilinci yerleşmiş durumda. Ama bütün bunların yeterli olduğunu da söylemek ne yazık ki mümkün değil. Bunun için aramızda bulunan öğrenci kardeşlerimizin ve gençlerimizin bu konuda daha da bilinçlendirilmesi ve meseleye sahip çıkmaları büyük önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.
“GELECEĞİNİ DÜŞÜNEN HERKES ÇEVREYİ TEMİZ TUTMALI VE KORUMALIDIR”
Sağlıklı bir gelecek için çevrenin korunmasının en temel şart olduğunu önemle dile getiren Vali Şıldak, “Anayasamızın 56. Maddesinde herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir denilmektedir. Bu hüküm zaten her şeyi özetliyor. 2. Mevzuat dediğimiz yönetmelik, yönerge düzenlemeleriyle gerçekten bu alan kuşatılmış durumda. Aslında bu manada bir eksiğimiz olduğunu düşünmüyorum. Sadece toplum olarak ihtiyaç duyduğumuz, eksik olarak gördüğümüz husus; bilinç düzeyinin daha da geliştirilmesi ve mevcut mevzuat hükümlerinin tamamen uygulanır hale getirilmiş olmasıdır, bu aşamaya gelinmesidir. Şunu da ifade ediyoruz. Geleceğini düşünen herkes çevreyi temiz tutmalı ve korumalıdır. Tüm dünyada gelişen bu trendin, ülkemizde de daha da yerleşmiş olması ve gelecek nesillerimize tertemiz, pırıl pırıl bir çevre bırakmak arzusu hepimizin içinde bir umut olarak yeşermelidir diye düşünüyorum. Bu duygu ve düşüncelerle bu etkinliğin ve çevre gününün ilimizde de bu bilincin arttırılması ve güzel faaliyetlerin devamı sağlanması konusunda bir vesile olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.
Halil İbrahim KARA

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV