21 Temmuz 2018 Cumartesi

JANDARMA YİNE AFFETMEDİ!

“Camiler İslam Medeniyetinin Göstergesidir”

Burdur Müftülüğü tarafından düzenlenen Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı İdris Bozkurt tarafından ‘Cami, Şehir ve Medeniyet’ konulu konferans verildi.

09 Ekim 2017 Pazartesi 15:20
“Camiler İslam Medeniyetinin Göstergesidir”

Burdur Müftülüğü tarafından düzenlenen Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebeti ile Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı İdris Bozkurt tarafından “Cami, şehir ve medeniyet” konulu konferans verildi.
 Geçtiğimiz Cuma günü akşamı Mehmet Akif Ersoy Öğretmenevi Müdürlüğü Nurcihan Velicangil Kültür Merkezinde verilen konferans,  İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Burdur İl Müftüsü Hıdır Bayrak açılış konuşmasında bulundu.  Burdur Valisi Şerif Yılmaz’ın haftanın önemini belirten konuşma yaptı. Akabinde Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı İdris Bozkurt'un konferans verdi. Konferansını tamamlayan Bozkurt’a,  Vali Yılmaz çiçek taktim etti. Program,  görevinde üstün hizmet veren din görevlilerine başarı belgesi, yardım ve bağışta bulunanlara teşekkür belgesi, emekli olan personele plaket takdimi ile sona erdi. Belgeler Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, İl Müftüsü Hıdır Bayrak tarafından verildi.

“KÖKSÜZ MİLLET DEĞİLİZ”

Ak Parti İl Başkanı Süleyman Faki, MHP İl Başkanı Hikmet Ökte, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, İl Özel İdaresi Genel Sekteri Servet Olpak,  Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Suat Can, kamu kuruluşları daire müdürleri ile çok sayıda din görevlilerinin katıldığı programda haftanın anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Burdur Valisi Şerif Yılmaz, “Bugün camiler ve din görevlileri haftası münasebetiyle düzenlenen konferans vesilesiyle bir adayız. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu hafta vesilesiyle bir tema belirledi. Belirlenen bu temanın kamu oyunda belirlenmesi tanınması ve konuşulmasına vesile oluyor.  Özellikle bu yıl ki temaya  baktığımızda "Şehir, Cami ve Medeniyet" .  Biz büyük bir medeniyetin mirasçılarıyız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti 29 Ekim 1923'te kuruldu. Ama medeniyetimiz çok büyük derinliklere sahip. Uzun yıllar içinde bulunduğumuz coğrafyalarda bu medeniyetimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Biz köksüz bir millet değiliz, bu kökü sağlayan,  oluşturan medeniyetin belki de en büyük mimarı, kökü gövdesi camilerimizdir. Bugün gönül coğrafyası dediğimiz alana gittiğimizde yönümüzü gösteren tek gösterge camilerdir” dedi.

“NE YAZIK Kİ…..”

Geçmiş süre içerisinde yaşanan acı tablolara da parmak basan Burdur Valisi Şerif Yılmaz, “Ne yazık ki uzun dönem oralar tarumar edildi, ülkemizde de ne yazıktır, ne gariptir, ne düşünceyle yapıldığını da bilinmez ama camilerimiz depo haline getirildi. Camiler depo haline getirilirken bir medeniyet bitirildi. Bugün kendisini din adamı diye tanıtanlar, insanları camiden uzaklaştırdılar, camilere bomba atılmasına vesile oldular. Camileri kapatanlar, bomba atan insanları yetiştirdi. Camiye giden bir insanın camiye bomba atması, kurşun sıkması düşünülemez ama bu hainler bunu yaptırdılar, bunu yaptılar. Camileri kapatan insanlar, bomba atan insanları yetiştirdi. Bir insan camiye bomba  atamaz kurşun sıkamaz.  Bunu yaptılar. Bizim medeniyetimizi değiştirdiler, genlerimizle oynadılar, kendi uydurdukları dinle amel eden insan yetiştirdiler” dedi.

 

HAİNLERE GÖNDERMEDE BULUNDU

Din adına vatandaşı kandırıp ülkemize hainlik yapan FETÖ’ye de göndermede bulunan Vali Yılmaz, “Bunların hiçbiri camide eğitilmedi. Çünkü cami herkese açık bir alandır. Saklı gizli bir iş yapamazsınız. Allah’ın huzurunda milletin yanında ayrı düşemezsiniz. Ama ne gariptir insanları camilerden uzaklaştıranların çoğu bunu din adına yaptılar. Cübbe giyerek, yakasız gömlek giyerek, salya sümük ağlayarak milleti kandırarak yaptılar. Biz de bunları Müslüman zannettik, islam adına yaptıklarını zannettik. İslami terimleri kullandıkları için İslam adına yaptığını zannettik”  ifadelerine yer verdi.

“CAMİYİ GÜZELLEŞTİREN CEMAATTİR”

Camiyi güzelleştirenlerin cemaat olduğunun altını çizen Vali Yılmaz, “Caminin en önemli öğesi cemaattir. Cemaat tabirini dahi kullanamaz hale getirdiler. Çok iyi düşünmemiz lazım.  Medeniyetin merkezinde camilerimiz vardır. Camilerin etrafında ticarethaneler. Caminin etrafında ticarethaneler, konuklar ve mahalle aralarında mescitler var. Bunların anlamı şu; büyük şehirlerde kalmadı. Şu anda küçük şehirlerde çıkmaz sokaklar var.  Biz gerek mahallelerdeki camilerde, gerek çıkmaz sokaklarda bir bütün olarak yaşadık” sözlerine yer verdi.

“KOMŞU KOMŞUYU TANIYORDU ŞİMDİ…..?”

Önceki yıllarda bir komşunun diğer komşuyu çok iyi tanıdığını her daim yardım ve destekte bulunduklarını da hatırlatan Vali Şerif Yılmaz, “Komşu bir insan yardıma muhtaç ise onu tanıyabiliyordu.  Komşu komşuya yardıma muhtaçlığı, görüyorduk. Camiye gelmediğinde hastalık mı var, işi mi var görünüyordu. Tabi bunları terk ettik. Geniş alanlara yayılmaya başladıktan sonra apartmanlarda birbirimizi tanımaz olduk.  Kimin aç kimin tok olduğunu bilen kalmadı. Bugün yardım etmeye katlığımız zaman kılı kırk yarıyoruz. Kim aç kim tok olduğunu bilmiyor. Niye? İşte biz o kadim medeniyetin, kültürden uzaklaştık. Şehir sadece bina yapmakla, binalar dikmekle şehirler olmuyor. Şehirlerimizin çoğunda kimlik kalmadı. Bu şehir şu kültürün ürünüdür diyemiyoruz. Başka kamu binaları olmak üzere. Bu ülkede öyle şehirler yatık ki yüksek katlar yapıp kibrit kutusu gibi apartmanlar diktik. Halbuki bizim kendi kültürümüzün medeniyetimizin bize bıraktığı bir takım değerler var, örneklerde var.  Ama yetiştirilen o nesil o camiyi kapatan, camileri depo yapan zihniyetin ürettiği nesil, bizi kendi kültürümüzün ötesinde belli yerlerin yaşam şekli ve şartlarını bize dayatmaya başladı. Ve biz maalesef o kültürle bugün bu hale geldik” diye konuştu.

“ŞEHİRLERİN KİMLİK KAZANMASI İÇİN CAMİLER AÇIK OLMASI LAZIM”

Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın bu yıl teması olarak belirlenen “Cami, Şehir v Medeniyet” vurgusu yapan Vali Şerif Yılmaz, “Şehirlerin kimlik kazanması için de camilerin açık olması lazım. Camiler sadece ezan okunduğunda namazda kılınıp çıkılacak bir yer gibi düşünülmemesi lazım. Yer yüzünde namaz kılındı. O zaman camiye ne gerek vardı?.  Namaz her yerde kılınabiliyor o zaman camiye ne ihtiyaç var denilir? Demek ki caminin namaz kılmanın ötesinde farklı fonksiyonları var. Bu fonksiyonları hayata geçirilebilmesi için biraz önce söyledim yine aynı şeyi söyleyeceğim. Belli bir zihniyet camii içerisinde konuşma dediler. Çocuklar, gelmesin, konuşmasın dediler. Camiden uzaklaştırmak için yaptılar.

Peygamber efendimiz namaz kılarken sırtına çıkan torunları düşmesin diye secdeden kalkmadı. Demek ki çocuklar camiye gelebiliyor, oyun da oynayabiliyor. Bizi yıllarca camilerden kovdular. İnşallah bunların konuşulmasına, bunların tartışılmasına gündeme gelmesine vesile olur. Bizim kendi kadim kültürümüzün, medeniyetimizin vücut bulmasına vesile olur diyorum. Katılımınızdan dolayı tekrar hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
“CAMİLER İSLAM MEDENİYETİNİN GÖSTERGESİDİR”

Programın ilk konuşmasını yapan Burdur İl Müftüsü Hıdır Bayrak, Camiler ve Din Görevlileri Haftası Ekim Ayının ilk haftasında Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafında n belirlenen tema çerçevesinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bu yılın teması ise ‘Cami, Şehir ve Medeniyet’ olarak belirlenmiştir. Hafta boyunca Müftülüklerimizin öncülüğünde yapılan faaliyetlerde İslam bilgileri toplum tasavvufunda önemli yer tutan cami, şehir ve medeniyet kavramlarının İslam ve hayatla ilişkisi ele alınmaktadır. İslamlar şehrin, hayatın ve medeniyetin merkezinde cami vardır. Cami bireyi inanç dünyasından, toplumsal ilişkilere, sorumluluk ve güzel ahlakın oluşmasından, hukukun inşasına, eğitimden iktisada, çevre ile ilişkilere, hayatın, bütün alanlarına yönelik değerlendirme köklerinin birleştiği mekandır.  Camiler varlığı ile İslam Medeniyetinin varlığının göstergesidir” diye konuştu.
“CAMİİ,  HERKESİN BİR VE BERABER OLDĞU YERDİR”
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı İdris Bozkurt'un 'Cami, Şehir Ve Medeniyet" konulu konferansında, “Vali Bey’in parmak bastığı o noktayı ben açıklayayım müsaade ederseniz. Ebu Amil denen bir rahip vardı. Bu adam Müslüman gibi gözüküyor. Ama gerçekte Hristiyan. Oradaki münafıklarla el tutuyor. İş tutuyor. Hatta ve hatta müminlerin artık Mekkeli müşriklerle veya İslam karşıtı gruplarla mücadelesinde veya savaşlarında hep gizli gizli, o muhalif kanatta, düşman tarafta irtibat kuruyor. Onlarla gizli gizli ne yapıyorlardı? Çalışıyorlardı. Hatta istihbarat topluyorlar. Onların içerisine girip, cami, cemaatte olup ama oradaki bilgileri karşı tarafa aktarıyorlardı. Peki bunlar için bir üst gerekiyordu. Salihoğluları arazisi üzerinde Küba’da, Küba Mescidine yakın bir yerde mescit ismi adı altında cami veya mabet kisvesi adı altında bir oluşum bir bina yaptılar. Bu mescidin amacı inancın gereği değildi. Küfür amaçlıydı. İnsanların inancına zarar vermek için yapılmıştı. Peki camiler birlik ve beraberliğin yerleşik olduğu gerçekleştiği yer olarak ifade ediyoruz değil mi?. Orayı müminleri birleştiren değil aralarına kin, nifak sokan bir yer olarak inşa ediyorlardı orayı. Toplumun geleceğini, kazanma konusundaki o değerlere savaş açmış bir üst haline getirilmiş bir yer…. Değerli dostlar şunu demeye çalışıyorum. Ben sadece değerli Valimizin ifade ettiği konuya Kur’an ve tefsir ışığı altında açıklama yapmaya çalıştım. Vali bey bunun yorumu çok daha güzel yaptılar. Ama bugün gerçekten Cami bütün her kesimden mezhebi, kültürü veya etnik kökeni ne olursa olsun. Hangi sınıf, hangi statüde olursa olsun her kesin bir ve beraber olduğu yerlerdir. Çünkü Cami bu kesimleri bir araya toplayan cemaat kökünden gelen mekan anlamındadır”  sözlerine yer verdi.  Bozkurt, Camileri art niyet ve çıkar uğruna kullanmaya kalkanları ise fırsat verilmemesini istedi.
Halil İbrahim KARA

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV