banner73

25 Mayıs 2020 Pazartesi

EVLERDE SAĞLIKLI VE HUZURLU BAYRAM!

BUTSO, TOBB’UN 75. GENEL KURULUNA KATILDI

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin 75. Genel Kuruluna katıldı.

04 Mayıs 2019 Cumartesi 10:05
BUTSO, TOBB’UN 75. GENEL KURULUNA KATILDI

Türkiye’deki 365 Oda ve Borsanın katıldığı yoğun program akışında yerini alan BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, BUTSO Meclis Başkanı Ömer Çeliker, BUTSO Genel Sekreteri Sedat Öz ve Burdur Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevim Zorlu, Ankara’da çeşitli istişarelerde de bulundular.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “TÜRKİYE'Yİ 2023 HEDEFLERİNE İNŞALLAH BİRLİKTE ULAŞTIRACAĞIZ”
Genel Kurulu ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 hedeflerine hep birlikte ulaşılacağına dikkat çekerek, “Burası üretimin, ticaretin, ihracatın, Türkiye ekonomisinin tamamının temsil edildiği bir çatı. Aldığımız tüm kararların ortak aklın ve vicdanın ürünü olması için gayret gösterdik. Oda ve borsalarımız kendilerini çağın yeniliklerine uydurarak hem verdikleri hizmetlerin kalitesini yükselttiler hem de daha derinlemesine analizler yapma imkânına kavuştular. 'Türk Malı' ibaresi artık dünyanın dört bir yanında kalitenin sembolü haline gelmişse bu başarının altında sizlerin imzası vardır. Dolar bazında geçen yıl biraz gerilemiş de olsa milli gelirimizi 3 kattan fazla artırmayı yine birlikte başardık. Maruz kaldığımız bunca saldırıya rağmen kamu borç stokumuzun milli gelirimize oranı yüzde 13,7 düzeyindedir. Göreve geldiğimizde bu oran yüzde 60'ın üzerindeydi. Son dönemde ardı ardına ülkemize ve milletimize kurulan tuzakların sebebi, ülkemize siyasi olduğu kadar ekonomik olarak da diz çöktürmektir. Seçimin birkaç ay öncesinde, geçmişte de olduğu gibi, patates soğan meselesini ne ile izah edeceğiz? Mayıs 2013'te IMF'ye olan borcu biz sıfırladık. Türkiye'yi kur faiz enflasyon sarmalına hapsetmek isteyenlere karşı bu zaferi beraber kazanacağız. Geçtiğimiz 17 yıldaki istikrar ve güven ikliminde gerçekleştirdiğimiz başarılar, bize önümüzdeki dönemde çok daha büyük başarılara imza atabileceğimize işaret ediyor. Biz hiçbir zaman kucaklaşmadan kaçmadık. İşte onun için 'Türkiye ittifakı' dedik, onun için 'Cumhur İttifakı' dedik.  2,5 milyonluk bir ilave istihdam için 'Burası Türkiye, burada iş var' sloganı ile yola çıktık. Öncü veriler bu yılın ilk çeyreğinde istihdamda 100 bin kişilik bir artışa işaret ediyor. Bu, yeniden yükselişe geçtiğimizi göstermesi bakımından önemli bir rakamdır ama yeterli değildir.” diye özetledi.
TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU: “İHRACATTA EN BÜYÜK ÇIKIŞI YAPACAĞIZ”
Genel Kurulda konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB’un yeni dönemdeki misyon ve vizyonlarına dikkat çekip: “İnşallah Odalarımız ve Borsalarımız yılsonu için verdikleri hedefleri de yakalayacaklar. İstihdamdan sonra finansmanda da yine elimizi taşın altına koyduk. TOBB Nefes kredileriyle 2 yılda yaklaşık 100 bin KOBİ’ye 12 milyar liralık ucuz finansman sağladık. Daha sonra Hazine ve Maliye Bakanlığımız bir ilke imza atarak KOBİ Değer Kredisini başlattı. Bu sayede 122 bin üyemiz 44 milyar liralık düşük faizli kredi imkânına kavuştu. Tavan yapan Teminat Mektubu komisyon oranları daha makul seviyelere indirildi. Yine bu sıkıntılı dönemde yanımızda en çok kamu bankalarını gördük.  Aynı malları, aynı ihracatçılarla, aynı ülkelere satarak başaramayız. İşte bu yapıyı değiştirmek, ihracata yeni bir ivme kazandırmak üzere, Ticaret Bakanımız çok önemli bir girişim başlattı. Yeni Ürün, Yeni Pazar, Yeni İhracatçı hedefiyle Anadolu’da İhracat Destek Ofisleri açıyor, Bakanımızın talebiyle 81 İl’de de yaygınlaştırıyoruz. Odalarımız ihracatta firmalarımıza kılavuz kaptanlık yapacak, ülkemize yeni ihracatçılar kazandıracak. Şirketlerimizin sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da yanında olacağız. Ticaret Bakanlığımız öncülüğünde 10 yıldır yapılamayanı yapacağız. İlk olarak Çin ve Amerika’da açacağımız Türkiye Ticaret Merkezleriyle şirketlerimizin bu dev pazarlara girişini kolaylaştıracak, ihracatımızı artıracağız. Firmalarımızın yurtdışına çıkışını hızlandırmak, lojistik maliyetleri düşürmek üzere, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla başlattığımız Kara Gümrük Kapıları modernizasyonuna devam ediyoruz. Böylelikle hem devletimizin kasasından tek kuruş çıkmıyor, hem de devletimizin vergi geliri katlanarak büyüyor. Sayın Cumhurbaşkanım, Firmalarımızın yaşadığı sıkıntıların başında finansmana erişim ve yüksek faizler geliyor. Yine sizin başlattığınız finansman desteklerinin devam etmesini arzu ediyoruz. Firmalarımızda yaşanan finansman sıkıntısının önemli bir nedeni de kamuda bekleyen alacaklarımız. Bunlar zamanında ödenmediği için bankaların eline ve insafına kalıyoruz. Bizi bankaların eline düşürmeyin yüksek faize mahkûm etmeyin. Başta biriken KDV alacaklarımız olmak üzere kamudan tüm alacakların bir takvime bağlanmasını bekliyoruz. Biz ödememizi 1 gün geciktirsek, kamu önce gecikme faizi kesiyor. Bu da yetmiyor, 3 kuruş borcumuz olsa tüm hesaplarımıza bloke geliyor. Sabah bir bakıyoruz, hesaplara bloke konmuş, çekler-senetler ödenmiyor. Ne huzurumuz kalıyor, ne itibarımız.” şekliyle değerlendirmesini özetledi.
BAŞKAN KEYİK: “GENEL KURULDA YOL HARİTAMIZI GÜNCELLEDİK”
Genel Kurul hakkında genel bir değerlendirmede bulunan BUTSO Başkanı Yusuf Keyik katıldıkları toplantılar ve gerçekleştirdikleri programlarla BUTSO’nun hizmet kapasitesinin daha artırıldığına dikkat çekerek, “Türkiye’nin ekonomik gücü ve çeşitliliğinin göstergesi olan TOBB ve de katıldığımız faaliyetler vesilesiyle hizmet kalitemizi daha da özel ve daha da kaliteli hale getirmek yolunda adımlar atmaya devam ediyoruz. Ankara’daki yoğun bir program akışı ve bunların neticesinde ilimiz ve bölgemiz için faydalı işbirliklerinde bulunduk.” dedi.  Bu tür programlar vesilesiyle sanayicilerin mesajlarının ilgili yerlere direkt iletildiğini de belirten Başkan Keyik, “Programa Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Sayın Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımları bizim için mesajların direkt iletilmesi amacıyla bir şans oluşturdu. Burdur ve Batı Akdeniz Bölgesi ekonomilerinin temsilcileri olarak bizler de bu şansı iyi değerlendirip gerekli görüşmeler ve işbirlikleri adına adımlar attık. Sanayicilerimizin, genç ve kadın girişimcilerimizin, müteşebbislerimizin iş insanlarımızın talep ve önerilerini direkt iletip çözüm noktalarının bulunması hakkındaki yol haritamızı sunduk, yol haritamızı güncelledik” şeklinde konuştu.
Dünyadaki ticaretin yavaşlama eğiliminde olmasına rağmen Türkiye ve Burdur ekonomisinin iç ticarette ve dış ticarette yüz güldüren gelişmelere imza attığını vurgulayan Başkan Keyik: “BUTSO olarak bizlerin de hazır bulunduğumuz Genel Kurulda, TOBB’a bağlı komisyon ve kurulların toplandığı, madencilik ve tarım sektörleri başta olmak üzere Burdur ekonomisinin güncel konularının istişarelerde bulunulduğu, yatırım ve vergi oranlarının ele alındığı ve ihracat destek ofislerinin yaygınlaştırılmasıyla dış ticarette yeni pazarlar oluşturulduğu gibi önemli yenilikler gerçekleştirildi.” diyerek devam ettirdiği değerlendirmesinde iç ticaret ve dış ticareti artıracak her türlü yeniliklere hazır bulunduklarını söyledi.  Başkan Keyik, başlatılacak her türlü istihdam seferberliği ve ekonomik reform çalışmalarına destek olacaklarını belirtip, Genel Kurulun Türkiye’ye hayırlı olmasını ve kazançları daha da artırmasını temenni ederek,  başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür etti.  BUTSO

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV