22 Mayıs 2018 Salı

Fuhuş yuvaları mühürlendi

Burdur’un gelişim planı hazırlanıyor

Doğru veriler üzerinde stratejik yol haritası

06 Nisan 2017 Perşembe 18:01
Burdur’un gelişim planı hazırlanıyor
-Burdur Valisi Şerif Yılmaz, “50 yıl sonra sizin stratejik vizyonunuza koymadığınız maddeye devlet para vermeyecek. Bu birlikteliği, bu uyumu bizim sağlamamız gerekiyor” dedi. 

Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Burdur İl Gelişim Planı Tanıtım Toplantısı, MAKÜ Avşarhan’da düzenledi. Tanıtım Toplantısına Vali Şerif Yılmaz, Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Reşat Petek, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz başta olmak üzere Kaymakamlar ve Daire Müdürleri tam katılım sağladı.  Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Tanıtım Toplantısının konuşmasını yapan Burdur Valisi Şerif Yılmaz, gelişim planının oluşturulmasında emek veren Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine teşekkür etti.

Burdur İl Gelişim Planı ile Burdur’un sektörel verileri, potansiyellerinin sağlıklı bir şekilde elde edileceğini ifade eden Vali Şerif Yılmaz, “Sayın Başbakanımız geldiğinde milletvekillerimizle birlikte hangi hususları iletelim diye düşündük, istişare ettik, yazılı ve sözlü olarak dile getirdik. Her gün farklı bir olay da gelişebilir, bizim elimizde bir yazılı doküman olsun ve güncellenebilir durumda olsun ve rakamları revize ederek, aktif halde kullanalım şeklinde değerlendirilmesi gerekir diye düşündü ve bunu hayata geçiriliyorken, bizim Burdur’la ilgili ileriye dönük, her kurumun üzerine düşen görevi paylaşmış olacağız. Bunun sonucunda özellikle kalkınma ajansı toplantılarına gidiyoruz, mali destek programları ile ilgili bütçede öncelikler belirleniyor, biz bunları bildiğimiz kadarıyla belirleyebiliyoruz. Bizim açımızdan mali destekten öte belki farklı programların dile getirilmesi gerekiyor, bu açıdan verilen sağlıklı olması açısından bugün ihracat rakamlarını herkes farklı rakam konuşuyor, BUTSO’da yaptığımız toplantıda ihracat rakamlarında iki üç farklı rakam dile geldi. Herkes kendi bakış açısından baktığı zaman farklı şeyler dile getiriliyor ama bu hepimizin birlikte belirlediğimiz bir nokta olması gerekmektedir.

Burdur’un gelişimi için stratejik vizyonun hazırlanmasının önemini vurgulayan Vali Yılmaz, “Önce mevcutların fotoğrafı çekilmesi lazım, belirlenmesi lazımdır. Herkesin burada katkısı olacak ki, bu bir durumun veyahut bir kişinin üzerinde olan bir durum değildir. Bunu paylaşırken hep beraber belirlememiz ve bununla ilgili sektör temsilcilerinin toplantılarıyla çözüm önerileri ve nihai bir kararı hep beraber değerlendireceğimiz, üniversite ile ilgili, hayvancılık ile ilgili böyle bir şey olması lazımdır demeliyiz. Örneğin mermerle ilgili, çoğunun söylediği mermerler blok şeklinde ihraç ediliyor, istihdam ve katma değer burada kalmadan yurtdışına gidiyor ama bunun nasıl olduğunu bilen yok dün mermerin metrekaresi eğer 20-24 dolar civarında, Mısır’da yaptırırsanız 4 dolar dedi, biz başkasının yaptığı ihracı bilmediğimiz halde hüküm veriyoruz. Bunlarla ilgili tüm detay ve verilerin belirtilmesi gerekiyor. Çalışma sonucunda da burada aşağı yukarı tahmin ettiği bir sürede bir buçuk yıla yakın bir zaman içinde arkadaşlarımız önceki çalışmalarda dahil olmak üzere kurumsal çalışmalar var her kurumun kendi özellikle kamu mali disiplinin değişmesinden sonra stratejik hedefler belirlendi, her kurum kendine göre belirledi, bu hedefleri belirlerken biz tek bir kaynağı hedef alıp, vizyonlarımızı revize etmemiz gerekecek, 50 yıl sonra sizin stratejik vizyonunuza koymadığınız maddeye devlet para vermeyecek. Bu birlikteliği, bu uyumu bizim sağlamamız gerekiyor. İnşallah hep beraber sizlerde destek olursunuz, yaptığımız her çalışma ben eminim ki bizleri hayır dua edilecek, Burdur’un insanına atkı sağlayacak bir çalışmayı gerçekleştirilmiş oluruz” ifadelerini kullandı.

‘SİYASİ İSTİKRAR, EKONOMİK İSTİKRARI GETİRİYOR’

Siyasi istikrarın, ekonomide de istikrar getirdiğini işaret eden AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, “Gerçekten valimizin sunumu ile daha doğrusu başlangıç açıklamaları ile Burdur ilimizin gelişmesi için önemli bir adım atıldığını ve biz milletvekili olarak kurumlarımızda destek vermek suretiyle elimizde gerçekten sağlam veriler ve bunların üzerinden hedeflerin hayata geçmesi açısından çok önemlidir. Plan programın yapılması geleceğe yönelik olarak ilimizin bir kalkınma raporunun bulunması öncelikle sağlam verilere bağlıdır ve bu verilerle ancak sağlam adımlar atabiliriz. Eleştirmek kadar, muhalefet etmek, neden olmadı diye konuşmak kadar kolay bir şey yok, yatırımcının problemleri masaya yatırılması gerekiyor. Tek yanlı yapıldığı zaman da planlar netice alıcı olmuyor. Farklı tabloların birleştirilip, yatırımcıyı da mağdur etmeden, ortak bir çözüm nasıl bulacağız bunun çözümü bulacağız bu meseleye veriler, hedefler, buradan paydaşlar olarak kimler istifade edecek, bu açıdan planlı çalışmanın yapılması çok önemlidir. Başarılı olmuş bir projenin yürütülmesi ve hükümet tarafından desteklenmesi, devlet planı ile uyumlu götürülmesi, 15 yıldır siyasi istikrarın var olması, ekonomik istikrarı da getirdi. Bir de uygun politikalar gündemdeyse aynı sonuç doğuyor, hem siyasi istikrarımızın devam etmesi, devletimizin yeni projelere yelken açacak çalışmalar devam edecek ki, Burdur’da da ilimizin gelişim projeleri hayata geçebilsin, Burdur’u ülkemizin bir vilayeti olmaktan ayrı tutamayız.  Hepimiz aynı gemideyiz, kaptanımızın başarılı, rotamızın da doğru olması gerekiyor, emeği geçen herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

‘GÖÇ SORUNUNU İLİMİZDE HALLEDEMEDİK’
Burdur’da yaşanan göç sorununa hala çözüme kavuşturamadıklarını ifade eden AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “Burdur’umuz için çok önemli, tarihi bir toplantıyı gerçekleştiriyoruz.  Geçmiş yıllarda Burdur’la ilgili çok değişik verileri olan eserler var, bir takım kitapçıklar yazılmış, bilgilendirme yapılmış ama valimizin de söylediği gibi dağınık bir vaziyettedir, bunların toparlanıyor olması da çok önemlidir, gelişim planı da olunca sağlam bir zeminde netice alırız diye düşünüyorum. Geçmişte istenilen neticeler alınmadığını görüyoruz. Göç sorununu ilimizde halledemedik, yani biz hem göçle ilgili çok önemli kararları almamız lazım, göçü önleyecek ve Burdur’a göçü sağlayacak ve nüfus artışını sağlayacak tedbirleri almamız lazımdır. Ben 262 bin 200 nüfusla bir şey yapamam, büyükşehrin bir ilçesi 400 bin, Türkiye’de 35 vilayette, 35 ilçe üstü var altı yok, merkez ilçeler değil, dışarıdaki ilçeler, benim merkezimden büyük, ben bu önlemleri gelişim planında göreceğimizi düşünüyorum. Elimizde güçlü done ve veriler var, birkaç alanda gidersek, marka olduğumuz alanlarda gidersek, zirveyi yakalarız. Hayvancılıkta markayız diyoruz ama Denizli hayvancılıkta gerideydi, hızlandı gidiyor, biz yine iyiyiz diyoruz ama daha başka şeyler yapmamız lazımdır, mermercilik de öyle, biz eğitimde mutlaka marka olmak için çalışmalar yapmak lazım, bunun için en önemli unsur kampüs şehir, şehrin tamamını kampüs ilan edeceğiz. YÖK yapacak diye beklemenin anlamı yok. Şehrin her yerine üniversitenin binalarını koyarsak, kampüs şehri başarabileceğiz. Bu gelişim planında emeği geçen üniversitemize, valimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Eczacılık mesleğini örnek vererek, Burdur İl gelişim Planında da teşhisin ve tanının doğru konulması gerektiğini söyleyen Burdur Belediye Başkanı  Ali Orkun Ercengiz, “Ben bir eczacıyım, bize reçete geldiği zaman eskiden bu yazıyı nasıl okuyorsunuz diye, bir teşhis bölümüyle ilaçları ilişkilendirmeye çalışıp, ilaçları veririz. Teşhis ve tanı çok önemli bizim burada çekeceğimiz röntgen en önemli faktör olacak, il gelişim planından bahsediyoruz, çocuk doktor, çocuk hasta olduğu zaman muayene etmez, çocuğun boyu kilosuna da takip eder, burada gelişim nereden başlayacak, doğru bir tanı yapmazsak, doğru yolu bulamayız. Bu ilin hangi sektörlerle ilerleyebileceğini ve geliştirilmesi gerektiğini doğru tespit etmemiz gerekiyor. MAKÜ’nün akademik çalışmaları sunup, topluma yön veren çalışmalara da katkı koyması anlamında MAKÜ2nün doğru yolda ilerlediğini keyifle izliyorum. İyi bir çalışma olacak, hep birlikte güzel çalışmalar olacak. Kentlerin büyümesi gelişmesi, nicelikleriyle değil, nitelikleriyle mümkün olur, sanayiyi büyütmek, hayvancılığı büyütmek, mermerciliği büyütmek ekonomi girdileri büyütür ama bizim düşünceyi büyütmemiz, fikirleri büyütmemiz büyük katkılar sağlayacaktır” dedi.

Törende konuşan MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, “Toplumsal ve bölgesel gelişmeye katkı veren üniversitelerin üçüncü misyonu olarak literatürde kabul ediliyor. Biz gerçekten bu hayvancılık meselesini tartışırken, bu bizim değil, üniversitensin 2005-2009 stratejik planını tartışırken ortaya çıkardığımız bir konudur. Daha sonra YÖK ve Kalkınma Bakanlığı üniversiteleri bölgesel kalkınma çalışması ortaya çıktığında biz hazırdık. Bunlar iki günde olacak şeyler değildir. Üniversitemizin en önemli özelliği 25 yıllık Veteriner Fakültesi olmasıdır, buraya çok ciddi yatırımlar yapılmış, üniversitenin de bölgesel kalkınmada geldiği bir nokta var. Hayvancılık sektörüne batığımızda burdur hayvancılıkta dezavantajlı, bir hayvancılık başarımız var ama hayvancılığın doğal gelişim açısından baktığımızda suyumuz az, meralarımız az,  bu yapı içinde burdur hayvancılığı belli bir başarılı elde ettiyse, bir başarı dinamiği var. Bunu Burdur’un diğer sektörlerine açalım denildiğinde üniversitemiz bu çalışmayı yapar diye bu tartışmayla bugüne gelinmiş oldu. Bundan sonra inşallah öncelikli olarak, sektör Burdur’un hali hazırdaki sektörlerin bir resmi çekilecek, neyimiz var, neyimiz yok, gerek kamu, gerekse gerçek veriler, hem Burdur’un verilerini de belirlemiş olacak, gelişmeyi oluşturacak verileri koyacağız. Onun üzerine ilin potansiyellerini masaya yatıracağız. Sosyal yapınız, eğitim düzeyiniz gibi potansiyellerini koyacağız bunun üzerine 10 yıllık dilimler üzerinde hangi sektörlere ulaşması gerektiğiniz aşamaları bir plan ve yoğun bir çalışma ile en iyi ihtimalle bir yıl da bile sonuçlandırmamız gözükmüyor. Burada herkes bildiği, düşündüğünü, katkı verildiği an en küçük kasabaya kadar kendi durumunu, tüm stratejiler ortaya koyduğu zaman sağlıklı bir şekilde sonuca ulaşma imkanı oluşacaktır. Biz üniversite olarak sayın valimizin başkanlığında bu gelişim planının teknik ve akademik anlamında yer alacağız” şeklinde konuştu.  Törende son konuşmayı ise Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik yaptı. Başkan Keyik, Burdur İl Gelişim Planıyla ilgili önerilerde bulunarak, tebriklerini sundu. Burdur İl Gelişim Planı Tanıtım Toplantısı,  MAKÜ Burdur Gelişim Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Alparslan tarafından Burdur İl Gelişim Planının içeriği ve hazırlanış sürecini anlatan sunumunu gerçekleştirmesi ve Avşar Han’da verilen yemek ile sona erdi.
Hayal GİRİŞİM-Meral ÖZTÜRK

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV