banner66

17 Haziran 2019 Pazartesi

JANDARMA YİNE AFFETMEDİ!

BURDUR’U PROJE YAĞMURUNA TUTALIM!

-Burdur Valisi Hasan Şıldak, “Bizim il olarak hızlı gelişecek sürece uyum sağlamamız lazımdır. Bu süreç hepimize sorumluluklar yüklüyor, daha dinamik, daha uyanık, daha üretken ve çalışkan olmalıyız. Burdur’u 2019’da proje yağmuruna tutalım diyorum” ifadelerini kullandı.

04 Ocak 2019 Cuma 17:15
BURDUR’U PROJE YAĞMURUNA TUTALIM!

Vali Şıldak’tan il gelişim çağrısı:
Burdur İl Gelişim Planı Gelişim Stratejileri Çalıştayı, MAKÜ Avşarhan’a düzenlendi.  Çalıştayın açılış törenine Burdur Valisi Hasan Şıldak, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik,  MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Vali Yardımcıları, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu,  Daire Müdürleri, Sivil Toplum Örgütü Başkanları ve akademisyenler katıldı.  Burdur İl Gelişim Planı kapsamında 58 gelişim alanı ve 160 proje faaliyet önerisi hazırladıklarını açıklayan Burdur Gelişim Merkezi Müdürü Ali Murat Alparslan, “İlimizle ilgili güçlü ve zayıf yönlerimizi, fırsat ve tehditlerimizi değerlendirdiler. Bunlarsan süzülen temel sorunları temamıza yerleştirdik, daha sonra hedefler koyduk ve bu hedefleri nasıl ulaşacağımızla alakalı somut gelişim stratejileri, proje faaliyet önerileri çalışmamıza koyduk. Katılımcı esası bizim için çok önemliydi, bugün de artık son toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Tanıtım toplantısı, moderatörler toplantısı, tema toplantıları, 10 ilçemizde yaptığımız gelişim stratejileri toplantıları ve yaklaşık 30’a yakın birebir görüşme, burada görüyorum ki bir yıl içinde 30’a yakın toplantı ve mülakat tarzında sahadan deneyimler, katılımlar almaya çalıştık. Bunun sonucunda bu gelişim planını yapmadan önce ısrarla ifade etmeye çalıştığımız şey şuydu, bizim gelişim planımız içinde sadece mevcut durum olmasın, bu kitabı eline alan aktörlerimiz, karar vericilerimiz kitabın en sonunda önemli düzeyde önerilerle karşılaşsın ve bu öneriler ışığında, rehberliğinde faaliyetler gelişsin, bu anlamda 58 tane gelişim alanı belirledik.  160 tane proje ve faaliyet önerisi belirledik, size de bu sonuçta çıkan, bizim gördüğümüz ve önerdiğimiz, şu anda bir durum tespiti bağlamında, tarım ve hayvancılık, turizm, kültür, doğa, spor bağlamında bir komplike bir turizm mantığı, sanayi, hayvansal üretim, mermer ve makine sanayisi bağlamında Burdur’umuzun odaklanması daha da gelişme potansiyeli olduğu yönünde kanılara ulaştık. Bunun dışında her bir ilçemizde gelişim stratejisi forumu gerçekleştirdik. Burada çok değerli katılımcılar, sektör temsilcileri, kamu kurumları, muhtarlarımız, il genel meclisi üyelerine varıncaya kadar katılım sağlandı ve her bir ilçenin konumlanmasını arzu ettiğimiz modelimizi çıkardık. Bu modelimizi planımızın içine de koyacağız, bugün her bir tema için 58 gelişim alanı ve 160 proje faaliyet önerisi tekrar sizin önceliklendirmenize sunulacak” diye konuştu.
İl Gelişim Planının amacının geleceğe güçlü bir yolculuk yapmayı sağlamak olduğunu vurgulayan MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, “Bugün geldiğimiz nokta itibariyle akademisyen arkadaşlarımızın sahada, ilimizin değişik platformlarında yapmış oldukları çalışmalar, belediye başkanları ve kaymakamlarımızla, kooperatif başkanlarımızla ya da şehrimizin ileri gelen insanları ile yaptıkları çalışmalar, akademik birikim ve analizleriyle önümüze bir tablo koydular. Bu tablonun son şekli bugün verilecek.  Buradaki hazırunun burada var olmasının esas amacı, bu planda görülen eksikleri, küçük desteklerle son şeklini vermektir. Elbette bir son olmayacaktır çünkü gelişim planları, gelişim stratejileri dinamik olması gerekiyor. Mutat bir zaman aralığında güncellenmesi gerekir. İl gelişim planlarının ya da gelişim stratejilerinin esprisi, gelişimin ve kalkınmanın yerelden, tabandan dinamiğinin ortaya konulmasıyla ilgilidir zira ülkelerin gelişmelerinde iki dinamik ortaya çıkıyor, birisi merkezden gelişim planlamalarının yapılması,  Türkiye bu konuda oldukça tecrübeli, önemli birikimleri var.  Yıllardır bir geleneği var, çok güçlü doküman ve verileri var ama ne kadar iyi yaparsanız yapın, içeride yaşayan insanların hissettiklerini, gördüklerini ya da düşündüklerini merkezin bilme şansı yoktur, işte bu anlamda il gelişim planları ile hem bölgesel gelişim hem de kent gelişimini çok daha güçlü bir dinamikle ortaya konulması, merkez planları ile örtüştürülerek, bunların revize edilerek geleceğe güçlü bir yolculuk yapılması sağlamak olmalıdır. Esas bundan sonra bunu sürekli olarak güncel tutmak, yeni gelişmeler çerçevesinde revizyonlar yapmak bence çok daha önem taşıyor. Bire resim çekildi bugün itibariyle artık üniversite dahil bütün kurumlarımız bu gelişim planı çerçevesinde kendi gelişim stratejik planlarını da buna refere etmeleri gerekiyor yoksa bir il bütünlüğü içinde bir gelişme dinamiği ortaya çıkmaz.  Bu anlamda bugün yapılacak çalışmanın Burdur’un geleceği açısından önemli olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
MAKÜ’yü bir uzay üssü, gelişim planını da füze olarak örnekleyen AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “ Her zaman söylediğimiz gibi kurulduğundan bu tarafa Mehmet Akif Ersoy Üniversitemiz bizim gözbebeğimiz, gözbebeğimizin yaptığı bir çalışmayı inşallah, bir başlangıcı olacak. Bu tür toplantıları daha önce Burdur’un gelişimi, ekonomik durumu ile ilgili bir çok toplantılar yapıldı, küçük dahi olsa raporlar hazırlandı ama yani uzaya bir füze göndereceğiz, füzenin hazırlıkları önceden yapıldı, planlandı, füze üssü MAKÜ kuruldu, geri sayım başladı o zaman bu yapılan faaliyetle, ne zaman biz bu füzeyi fırlatacağız, bunu bence düşünmek lazımdır.  Şehrimizin sorunlarını, problemlerini biliyoruz. Orada adım atılması gereken konuları, Burdur’un çok kafa yoran insanlarının da burada olduğunu da biliyoruz. Neticede şehrimizdeki bir plan dahilinde bu kısa vadede mi olacak, orta vadede mi olacak bunu görmek lazım, bir yerden bu füzenin ateşlenmesi gerekiyor. İnşallah bu çalışmalar bunu tetikler ve bunun bir başlangıcı olur diye ümit ediyorum. Aradaki detaylı konulara girmek istemiyorum, onu daha sonra düşüncelerimizi, bilgilerimizi aktarmak isteriz” şeklinde konuştu.
KATILIMCI KURUM VE KURULUŞLARI TEBRİK ETTİ
Burdur İl Gelişim Planına katkı koyan kurum ve kuruluşları tebrik eden Burdur Valisi Hasan Şıldak, “ Bugün hakikaten ilimiz için önem taşıyan bir planın hem nihayetindeyiz, hem de bir bakıma başlangıcındayız zira Valiliğimizin ve Rektörlüğümüzün işbirliğinin güzel bir örneği olarak başlamış olan bu çalışma, ilk ürünlerini, çıktılarını bugün vermiş olacak. Üniversitemiz Burdur Gelişim Merkezi işbirliğinde yürütülen ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansının da desteklediği Burdur İl Gelişim Planı hazırlıkları ve hazırlama süreci aslında 2017 yılı içinde başlayan bir projedir. Bu plan kamuoyu ve basınla da paylaşılmıştı.  Burdur Gelişim Merkezi işbirliği ile Gelişim Planının temel hedeflerine uygun ve Burdur ilinin özgün değerleri ve sektörü ile uyumlu bir tema seçimi de yapılarak çalışma başlamıştı. Bu temalar, çevre ve mekânsal altyapı, teknik altyapı, tarım ve hayvancılık, madencilik, eğitim, turizm, sosyal politika, göç ve istihdam, gençlik ve spor, sağlık olarak ilimizin temel gelişim alanlarının bir çerçevesini oluşturmaktadır aynı zamanda, bundan sonraki süreç tabi çok interaktif bir şekilde ilerlemiş, çalışmayı farklı kılan katılımcı oluşu ve ilgili bütün sektörleri kapsaması, ilin neredeyse tamamını kapsayan ilçelerde de çalışmalar, forumlar yürütülmüş durumda, bu manada çok özel bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Ben en başta sayın rektörümüze, il gelişim merkezimizin yöneticisine ve 24 akademisyenimizin başta olmak üzere çalışmada bir fiil bulunan bu arkadaşlarımıza özellikle tebrik etmek istiyorum. bunun ötesinde de yine çalışmaya katkı veren, bu işbirliğine iştirak eden bütün kurum ve kuruluşlarımıza değerli katkılarından dolayı tebrik ve teşekkür ediyorum” dedi.
“BURDUR’U 2019’DA PROJE YAĞMURUNA TUTALIM”
2019 yılının Burdur için atılım ve proje yılı olması için katılımcılara çağrıda bulunan Vali Şıldak,Çalışmamızın bundan sonraki 13 ayrı masada sektörler bazında çalışma devam edecek, orada da yine kıymetli katkılarınızı bekliyoruz. Bugün bir rapor çıkacak, 500 sayfa hacimli bir çalışma bu, öncelikle bu çalışmanın ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum ve çalışmanın anlamı ilimizin en güncel fotoğrafını çekmiş oluyor. Bir başka anlamlı tarafı ise bilimsel bir çalışma olmasıdır. Akademinin eli değmiştir bu çalışmaya ve bizzat akademi tarafından yürütülmüştür. Katılımlı oluşu bir başka özelliği, bir de sadece bir envanter çalışması değil, mevcut durumu tespit ediyor. Bunun ötesine bir ışık tutuyor. İlin gelişim alanlarını 58 başlıkta 160 proje konusu olarak, bir teklifle bulunuyor. Başlıklar, çalışma alanları proje konuları ile iç içedir. Bu proje konuları çok önemli, günümüzde gerçekten proje mantığını geliştirip, kamuda da proje eğilimlerini artırmak durumundayız ama bu kamuyla da sınırlı kalmamalıdır. İlimizin tamamına yansıyan meslek kuruluşlarımız, odalarımı başta olmak üzere bütün ilgili sivil toplum tarafı da bu proje yarışına dahil olmalıdır diye düşünüyorum. Zira bunu biz şöyle görüyoruz. Proje demek bir hedefiniz var demektir. Hedeflere yönelik çalışmalar yapmak lazım, sonuç odaklı çalışmak lazım, illerin gelişiminde de bu tür çalışmaların, ilgili kesimlerin katılımıyla gerçekleşmesi ve fikrini ortaya koyması, ortak bir ürün elde edilmesi bakımından çok değerli olduğu da muhakkaktır. Şimdi biz valiliğimiz olarak bir süredir üzerinde çalıştığımız ve güçlendirmeye çalıştığımız bir proje birimini artık yavaş yavaş çarklarını döndürmeye başladık. Kamu kurumlarımızın proje ile ilgili çalışma yapmış olan uzmanlarından oluşturduğumuz bir ortak çalışma grubu teşkil ettik. Yine üniversitemizle de bu konuda işbirliği yapıyoruz, ben bu işbirliğini daha da ileriye götürüp, daha da güçlü bir işbirliği ile adeta Burdur’u 2019’da proje yağmuruna tutalım diyorum.  Proje olması demek bir fikriniz olması, bir hedefiniz olması demektir. Pek çok fonlama yapılıyor, kaynaklar pek mevcut, önemli olan akarsudan akan sudan bardağımıza suyu doldurabilmektir. Bunu başarabilirsek, bütün teklifleri de bu proje grubumuz, takip eden arkadaşlarımızın bilgisi dahlindedir, bütün proje teklifleri, davetler, günlük olarak bilgilendiriliyor. Lütfen bu konuda bize destek verin, 2019’u proje yılı ilan edelim. İlimizde dinamik bir proje süreci başlasın diyoruz yine milli eğitim müdürlüğümüz bünyesinde de onlarında çok güzel kapsamlı çalışmaları var” dedi.
“BURDUR’U 2019’DA ATILIMLARLA, PROJELERLE VE DAHA HIZLI BİR ÇALIŞMA MODELİ İLE DAHA İYİ NOKTALARA HEP BERABER TAŞIYALIM”
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesiyle birlikte Burdur’un daha hızlı gelişmesi için herkese büyük sorumluluklar düştüğünü ifade eden Vali Hasan Şıldak, “2019 yılı başladı, 2018 yılında ülkemizde başlayan dönüşümün başkanlık sistemi dönüşümünün, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi modelinin asıl sonuçlarını 2019 yılında almaya başlayacağız. Bizim il olarak hızlı gelişecek sürece uyum sağlamamız lazımdır. Bunun için bu salonda bulunan herkese görevler düşüyor, bu süreç hepimize sorumluluklar yüklüyor daha dinamik, daha uyanık, daha üretken ve çalışkan olmalıyız. Kendimize daha az zaman ayırmalıyız. Sonuç odaklı, iş odaklı bir yaklaşımla bunun hakkını vermeliyiz, Burdur’u bir atılım yılı içinde 2019’da atılımlarla, projelerle ve daha hızlı bir çalışma modeli ile inşallah daha iyi noktalara hep beraber taşıyalım çünkü bu salonda bulunan her birey, Burdur’u oluşturuyor. Bunu ben özellikle altını çizmek istiyorum ki, aslında bir yeri geliştiren dışarıdan taşınan su değildir, oranın kendi dinamikleridir.  Bütün sivil toplum, reel sektör artık bir yol ayrımındayız. Düşünüp, Burdur için ne yapabiliriz, taşın altına elimizi nasıl sokabiliriz artık düşünmek durumdayız. Bunu önce kendi öz gücümüzle bir yere gelmek, bir şeyler başarmak durumundayız. Devlet tabi ki önünü açacaktır, düzenlemeler yapacaktır ama asıl oranın reel sektörü, kendi öz gücü, dinamizmi oluşturacaktır, bu dinamizmi sermaye gücü oluşturacaktır. İş insanlarımıza ve odalarımıza özelikle sorumluluk düştüğünü ifade etmek istiyorum çünkü gelişim çok hızlı, baş döndürücü bir hızla gelişme yaşıyor. İnanıyoruz ki, ülkemiz 2019’da ekonomisiyle her alanda yapacağı atılımlarla bu yeni sistem içinde çok daha hızlı ilerleyecektir. Bu ilerleyen süreçte yerimizi el birliği ile alalım, daha aktif, daha kapsamlı ve daha istişareye açık, hoşgörü ortamında 2019’un değerlendirilmesini ve üniversitemizin yoğun emekleriyle icra edilen bu çalışmanın da burada önemli bir ateşli unsur olmasını temenni ediyorum. İlimizin için bu çalışmanın hayırlı olmasını diliyorum” açıklamasında bulundu.  Açılış programı Burdur İl Gelişim Planında emek veren akademisyenlere onurluk takdimi ile sona erdi. Plaket takdiminin ardından,  gelişim temalarını görüşmek üzere çalıştay başlatıldı.
Hayal GİRİŞİM

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV