banner66

15 Ekim 2019 Salı

Burdur turizm kenti olacak

Burdur İl Koordinasyon Kurulu toplantısında konuşan Burdur Valisi Hasan Şıldak, “Gerçekten turizm buranın en önde giden sektörü olacaktır. Bunun artık verileri çok net ortaya çıkmaya başladı” dedi.

13 Temmuz 2019 Cumartesi 11:04
Burdur turizm kenti olacak

  Burdur Valisi Hasan Şıldak, Burdur’un turizm kenti olacağını söyledi. Geçtiğimiz Perşembe günü Tarım İl Müdürlüğü toplantı Salonunda 3. dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısı sonunda önemli açıklamalarda bulunan Burdur Valisi Hasan Şıldak; “Çevre Müdürlüğümüz ve Kültür, Turizm Müdürlüğümüzün uhdesindeki çalışmaları yakınan takip ediyoruz. Bu çalışmaların çok değerli olduğunu ve yine İlimizin ibresinin döndüğü turizm kenti olma yönünde çok önemli atılımlar olduğunu düşünüyoruz. Pek çok konunun temel alt yapı ve projelendirme çalışmaları başlamış vaziyette. Bütün kurum, kuruluşlar bu yönde ilerliyor. Belediyelerimizin de bu konuda ciddi hamleleri var. Gerçekten bu yıl ülkemizdeki insan hareketliliğini önceki yıllara göre yaz döneminde daha yükseldiğini görüyoruz. Bu bütün iller için geçerli özellikle sahil bandı buna dahil. Bundan Burdur ilinin de payını aldığını görüyoruz. Biz Temmuz ayı sonlarına geldiğinde ilimizin önemli turizm merkezlerindeki ziyaretçi sayılarındaki artışın çok anlamlı olacağını ve belli bir anlam ifade edeceğini de göreceğimizi öngörüyoruz. Zira baktığımızda gerek ören yerlerimiz, gerek doğal koruma alanlarımız, sayıca yüksek ziyaretçi alıyor. Bu alanlardaki hizmetler, daha nitelikli hale geldikçe, insanımıza yaraşır bir hal aldıkça, daha üst kaliteye kavuştukça, bu sayıların iyice artacağını ve turizm sektöründe çok daha fazla insanımızın gelir elde edeceğini tahmin ediyoruz.

 Kamuoyuna çağrımız şudur; gerek bu konuda yatırım, gerek turizm sektörüne yönelik eğitim, bilgilendirme, bu alana yönelme ile ilgili insanlarımız çaba göstersinler. Gerçekten turizm buranın en önde giden sektörü olacaktır. Bunun artık verileri çok net ortaya çıkmaya başladı” dedi.

VALİ, YATIRIMCI İŞ ADAMLARINA ÇAĞRIDA BULUNDU

Konuşmasında yatırımcı iş adamlarına çağrıda bulunan Burdur Valisi Hasan Şıldak, “Bilhassa Burdurlu yatırımcılara da çağrımızı yeniliyoruz. Burada turizm alt yapısı ve turizm amaçlı faaliyetleri devlet olarak ilgili kurumlar olarak biz en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bakanlıklarımızın da üst seviyede desteği var.  Geriye ne kalıyor? Konaklama başta olmak üzere lojistik kalıyor. Yani bu alanda iş insanlarına yatırımcılara ebetteki rol düşüyor. Bu rolünde Burdur’un girişimcileri tarafından iyi değerlendirileceğini düşünmek istiyorum. Ben bu toplantının verimli ortamda cereyan ettiğini pek çok önemli konunun burada görüşüldüğünü hep birlikte gördük” diye konuştu.  

İŞTE BURDUR’UN BU YIL Kİ KAMU YATIRIM MİKTARI

Bu yıl ilimizde yürütülen kamu yatırımlarını toplamda 275 yatırım bulunduğunu kaydeden Vali Hasan Şıldak; toplantının açılışında yaptığı konuşmada; “2019 Yılı Programda 275 adet proje yer almaktadır.  2019 yılı Programında olan 275 projenin toplam bedeli 2 milyar 884 milyon 782 bin 682 TL dir. Önceki yıllarda yapılan harcama 520 milyon 648 bin 245 TL. Olup,  275 projeye ayrılan ödenek miktarı 448 milyon 604 bin 21 TL dir. Bu ödeneğin 158 milyon 752 bin 418 TL’si harcanmış olup, nakdi gerçekleşme oranı yüzde 35 TL’dir. Yerel yönetim yatırımlarımızda ise proje sayısı 38 adet olup; Proje bedelleri toplamı 160 milyon 709 bin 294 TL, önceki yıllar harcaması 18 milyon 367 bin 152 TL,  2019 yılında 38 projeye ayrılan ödenek ise 133 milyon 557 bin 764 TL dir.  2019 yılında bu ödeneğin 105 milyon 215 bin 91 TL’si harcanmıştır” açıklamasında bulundu. Mikrofonu yatırımcı kurum müdürlerine verdi.

“PEK ÇOK ALANDA CİDDİ ÇALIŞMALAR VAR”

Kurum müdürlerinin sunumunun ardından konuşan Vali Hasan Şıldak; “Yatırım çalışmaları emek gerektiriyor. Ülkemizin kıt kaynaklarını da en iyi şekilde kullanarak alana yansıtmaya hizmete dönüştürmeye çalışıyoruz. Sunulan rakamların gerçekleşme oranı yüzde 40’ların altında olmasının sebebi, yakın bir dönemde 2 öncesinde bu harcamaların yapılabilir hale gelmesinin etken olduğunu da vurgulamak istiyorum. Başlangıçtan ifade ettiğimiz gibi ilimiz son derece  iyi yatırım alan, kendi ölçeğinde illerle kıyaslandığında da bu konuda her hangi bir olumsuzluk yaşamayan, geçmişten kalan bazı sorunları da hızla çözme yapı arz ediyor. Pek çok alanda ciddi çalışmalar var” dedi.

“İSTEK VE ÖNERİLERİ ALIYORUZ”

Köy ziyaretleri yapıp vatandaşlarla sık sık bir araya geldiklerini, her Salı günü vatandaşlarla bir araya gelip istek ve önerilerini aldıklarını sözlerine ekleyen Budur Valisi Hasan Şıldak; buralarda kendilerine iletilen konuları ilgili kurum ve kuruluşlara yazılı olarak ilettiklerini söyledi.  İlgili kurumlarında çalışmalarını en iyi şekilde yapıp dönüşlerini yaptıklarını kaydetti.

VALİ BU SÖZE KURBAN OLUYOR: “BİZDE BİR ÖNERİDE BULUNSAYDIK”

“İnsanların her zaman dinlenilmeye, ilgilenilmeye bilgilendirmeye muhtaç” sözlerinin altını çizen Vali Hasan Şıldak; “Bunu yapar, istişareli bir çalışma ortaya koyarsak, köylerimizin de çok daha müreffeh hale gelecek” dedi.

Muhtar ve vatandaşların “Filanca hizmet geldi ama ah bir de bizim görüşüm alınsaydı”, “Bizde bir öneride bulunsaydık”, “O’nu şöyle değil de, böyle yapabilseydik” diyorlar. Bende bu söze kurban oluyorum” diye konuştu.

VALİDEN ‘İŞTİŞAREDE BULUNUN’ TALİMATI

Anadolu insanının çok cefakar ve vefakar olduğunun altını çizen Vali Hasan Şıldak; “Yeter ki onu dinleyelim dinlemesini bilelim, iştiramın odur ki bütün yöneticilerimizden hizmetler başlamadan önce bir köy toplantısı, mahalle toplantısı yapılabilir. İstişarelerde bulunulabilir. Siz ne diyorsunuz denilebilir. Çünkü oranın gerçek sahibi oranın insanlarıdır.  Biz buralarda emanetçiyiz. Bir gün çekip gidiyoruz, yeri gelince arkamıza bile dönüp bakmıyoruz. Yeri geliyor. Ama o insanlar orada yaşıyor. Bir sorun bırakırsan geride o sorunla onlar yaşamaya devem ediyor. Biliyorsunuz yanlış yapılmış bir işi düzeltmek çok zor. Bir inşaatta bir hata varsa, o hatayı da zamanında görmemişsek denetim, kontrolörlük olarak, o hayatı düzeltmek mümkün değil. Ödesen ne olacak o bina kullanılamaz hale geliyor. Bunun gibi bir örneklendirme yapmak istedim. Ne demek istediğim anlaşılıyor. Taleplerin bizim tarafından iletilmesinin devamında da gerek muhtarlıklarımız. Gerekse ilgili başvuru sahibi birebir ilgili yetkili arkadaşları görüştürerek o cevabı verirsek çok daha mükemmel olacaktır” sözlerine vurgu yaptı.

TREN GARI ALANINA MİLLET KIRAATHANESİ YAPILACAK

Tren garı alanında bulunan yaklaşık 3oo metre karelik alana sahip 2 deponun kiralamak suretiyle Millet Kıraathanesi yapılacak.

Koordinasyon toplantıda Burdur halkına müjdeli haberlerde veren Burdur Valisi Hasan Şıldak, “İl Özel idaremiz ve Kültür ve Turizm Bakanlığımız iş birliğiyle bir millet kıraathanesi olarak ilimize kazandıracağız. Burası nitelikli taş binalar, ilimize yeni bir cazibe merkezi oluşturacağını düşünüyoruz” dedi.

“GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ YAPMIYOR”

DSİ 18 Bölge Müdürü Mahmut Berber,   Salda Gölü yakınlarına inşa edilen Kayadibi Göleti hakkında bazı basın yayın organlarında çıkan “Görüntü kirliliği yapıyor” haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Gölette su tutulmaya başlamadığını söyledi.

“ÇED SÜRECİ  MALZEME OCAKLARI İLE ALAKALI BİR İDDİAYI İÇERMEKTEDİR”

 Gölet hakkında açıklamada bulunan Burdur Valisi Hasan Şıldak; “Danıştay da devam eden bir süreç var. Bölge Müdürümüzün söylediği gibi henüz tutulmuş olan bir su yok. Fakat olayın bir de şu boyutu var. Buradaki inşaat bildiğim kadarı ile 2016 yılında başlamıştır. 2019 yılında da geçici kabulü yeni yapılmıştır. Biliyorsunuz Salda Gölü Çevresi Çevre Bakanlığımızın yürüttüğü çalışmalar neticesinde Cumhurbaşkanlığımızın kararı ile ‘Özel çevre koruma bölgesi’ ilan edilmiştir. Fakat bu 2019 yılında yeni bir gelişmedir. Gölet alanı ‘Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde kalmaktadır. Şimdi Bakanlıklar düzeyinde gerek DSİ Genel Müdürlüğümüz, Tarım ve Orman Bakanlığı nezdinde, gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Konuyu inceliyor. Her hangi bir çevresel etki veya Salda’ya menfi yönde etki edecek her türlü süreç, zaten durdurulmaya mahkum olur. Ama Şu an bütün kamuoyunun bu konuda her hangi bir endişeye katılmasına gerek yok.  İfade ettiğimiz gibi henüz tutulmuş olan bir su yok. Artı yargı kararı da göletin yapımına değil, tamamen ÇED süreci ve malzeme ocakları ile alakalı bir iddiayı içermektedir. Henüz sonuçlanmış da değildir. Dosya Danıştay’dadır.  Konuyu her iki bakanlığımız da incelemektedir” açıklamasında bulundu.  
Halil İbrahim KARA

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV