banner66

19 Temmuz 2019 Cuma

Burdur nüfusu 5 bin 147 kişi arttı

TÜİK Bölge Müdürü Abdi Öncel, “Burdur'da ikamet eden nüfus 2018 yılında, bir önceki yıla göre 5 bin 147 kişi arttı. 2017 yılına göre 2018 yılında Burdur'da ikamet eden nüfus yüzde 1,94 oranında artış gösterdi” dedi.

02 Şubat 2019 Cumartesi 13:03
Burdur nüfusu 5 bin 147 kişi arttı

TÜİK Bölge Müdürü Abdi Öncel, Burdur nüfusunun yüzde 1,94 oranında artış gösterdiğini açıkladı. Adrese Dayalı Nüfus Sistemi İstatistiklerinin MERNİS’ten elde edildiğini açıklayan TÜİK Bölge Müdürü Abdi Öncel, “Yerleşim yerleri nüfus bilgilerinin güncel olarak tutulması ve nüfus hareketlerinin düzenli olarak izlenebilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu sistem ile mevcut idari kayıtların adrese dayalı olarak geliştirilmesi hedeflenmiştir. 25 Nisan 2006 tarihinde çıkarılan 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ve 18 Kasım 2005 tarihinde çıkarılan 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanunu, çalışmanın yasal dayanağını oluşturmuştur. Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminin kurulması görevi Türkiye İstatistik Kurumu’na, sistemin güncelliğinin ve devamlılığının sağlanması görevi ise İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne verilmiştir. 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu gereğince, Ulusal Adres Veri Tabanın (UAVT)’da tanımlı adreslerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile yabancı uyrukluların ikamet adresleri tespit edilmiş ve bu bilgiler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için T.C kimlik numarasına göre MERNİS veri tabanındaki nüfus kütükleriyle eşleştirilmiştir. Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS): İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİGM) bünyesinde, aile kütüklerine göre nüfus kayıtlarını içeren veri tabanıdır. MERNİS veri tabanına; doğum, ölüm, evlenme, boşanma olayları ile vatandaşlık ve diğer hayati olaylar NVİGM’ye bağlı nüfus müdürlükleri tarafından kayıt edilmektedir. Nüfus kayıtları, her aile için babaya göre düzenlenmiş aile kütükleri şeklindedir.

Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT): Ülkedeki tüm adres bilgilerinin tutulduğu veri tabanıdır. UAVT’nin kaynağını oluşturan numaralama çalışması, belediyesi olan yerlerde belediyeler, belediyesi olmayan yerlerde ise il özel idareleri tarafından yapılmıştır. Daha sonra adres bilgileri Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından geliştirilen web tabanlı bir program aracılığı ile sisteme girilerek UAVT oluşturulmuş ve NVİGM’ne devredilmiştir. Belediyeler, adres verilerini bu veri tabanına güncel olarak girmekle ve inşaat izinleri ile yapı kullanma izinlerini veri tabanını kullanarak bu sistemden vermekle yükümlüdürler. İl, ilçe, belde, köy ve mahallelere (köy bağlıları dahil) ilişkin idari bağlılık, tüzel kişilik ve isim değişiklikleri NVİGM tarafından UAVT’ye yansıtılmaktadır. UAVT’deki meydan, bulvar, cadde, sokak, dış kapı (bina) ve iç kapı (daire, dükkan vb.) isim ve numaraları belediyeler ve il özel idareleri tarafından güncellenmektedir. Vatandaşlar tarafından yapılan beyanlar doğrultusunda, nüfus müdürlükleri tarafından ikamet adresleri güncellenmektedir. ADNKS’de ülke sınırları içinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklu kişilerin tamamı kapsanmaktadır. Kurumsal yerlerde (kışla, cezaevi, huzurevi, üniversite öğrenci yurtları vb.) kalanlar uluslararası tanım gereği ikamet adreslerinin bulunduğu yerleşim yeri nüfusuna değil, kurumsal yerlerin bulunduğu yerleşim yeri nüfusuna dahil edilmektedir. ADNKS’ye göre yerleşim yerlerinin nüfus büyüklüğü, yaş ve cinsiyet yapısı ile ilgili ilk sonuçlar, 31 Aralık 2007 itibariyle 21 Ocak 2008 tarihinde kamuoyuna açıklanmıştır. Daha sonraki yıllarda ise ADNKS sonuçları, yılsonu (31 Aralık) itibarıyla Ocak ayında haber bülteni ile kamuoyuna açıklanmaktadır. Nüfus istatistikleri her yıl bu sisteme dayalı olarak üretilmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu, ADNKS’deki bilgileri ve diğer idari kayıtları kullanarak güncel bilgileri yılda bir kez yayımlamaktadır” dedi.
BURDUR NÜFUSU 5 BİN 147 KİŞİ ARTTI
Burdur nüfusunun il genelinde 5 bin 147 kişi arttığını açıklayan Bölge Müdürü Öncel, “Burdur 2018 yılında 269 bin 926 nüfus ile il sıralamasında 65. sırada yer aldı. Burdur'da ikamet eden nüfus 2018 yılında, bir önceki yıla göre 5 bin 147 kişi arttı. 2017 yılına göre 2018 yılında Burdur'da ikamet eden nüfus yüzde 1,94 oranında artış gösterdi” dedi.
İŞTE BURDUR’UN NÜFUS ORANLARI
Ağlasun 8 bin 537, Altınyayla 55 bin 91, Bucak 64 bin 943, Çavdır 130 bin 77, Çeltikçi 5 bin 237, Gölhisar 22 bin 519, Karamanlı 8 bin 6, Kemer 3 bin 281, Burdur merkez 113 bin 077, Tefenni 10 bin 201, Yeşilova 15 bin 457

 

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV