banner73

24 Eylül 2020 Perşembe

ÜCRETSİZ KURS BAŞVURULARI BAŞLADI

BURDUR GÖLÜ ÇALIŞMALARINI KALEM KALEM AÇIKLADI

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “2023 yılına kadar Burdur’umuzun birinci önceliği Burdur Gölü olmalı, gündemimiz Burdur Gölümüz olmalı, Burdur Gölü için alternatifler üretmek ve uygulamak hedeflenmelidir” dedi.

09 Haziran 2020 Salı 12:20
BURDUR GÖLÜ ÇALIŞMALARINI KALEM KALEM AÇIKLADI

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur Gölüne yönelik çıkarılan eleştirileri yanıtladı. AK Parti Hükümetleri döneminde Burdur Gölünün kurtarılması için yapılan çalışmaları kalem kalem aktaran Milletvekili Özçelik şöyle konuştu: “Burdur Gölümüz son yıllarda dikkatleri yine üzerine çekmektedir. Kimileri göl ile ilgili olumsuzlukları gündeme taşıyarak, ümitsizlik ve karamsarlıklar ifade edilerek, sadece laf ve söz kalabalığı oluşturmaktadırlar. Biz ise ümitsiz değiliz, karamsar değiliz, siyasi olarak önümüzdeki yıllarda Burdur Gölünü birinci öncelik ve ilk çalışacaklarımız arasına almamızla bakanlıklarımızın ve genel müdürlüklerimizin raporları çerçevesinde somut adımların atılmasını sağlamaya çalışacağız. Ayrıca birileri sadece konuşurken, laf kalabalığı yaparken biz yıllardır Ak Parti Hükümetleri olarak Burdur Gölü ile ilgili yaptıklarımızı halkımıza iyi anlatamadığımızın farkına vardık. Gölü ilgilendiren, göl için önemli olan yatırım ve hizmetleri yaptık ama halkımıza ve kamuoyuna bu yapılanları dikkatlice anlatamadığımızı gördük ve göl ile bağlantı kurulamadığını gördük. Bu çerçevede bu açıklamamızda Ak Parti Hükümetlerı̇ olarak Burdur Gölü ile yaptıklarımız ve yapacaklarımızı Burdur kamuoyu ile paylaşmış bulunuyoruz.  Gölümüzdeki çekilme ve buharlaşması Burdurlu Hemşerilerimizin gündeminde ve Türkiye’nin gündeminde de aralıklı zaman diliminde de olsa yerini almaktadır. Şehre bu kadar yakın ve şehirle iç içe gölümüzden hem seyirlik, çevre düzenlemeleri ve etrafındaki parklar hem de göl üzerinde teknelerle gezintilerden istifade edilememektedir. Göldeki çekilmelerin yıllara göre bakıldığında yıllık yağış miktarındaki azalmalarda, kurak yıllardan ve buharlaşma oranlarının artması ile büyük sorunlar yaşanmaktadır. Gölü besleyen rezerv alanlarda yapılan göletlerin su tutması, gölün etrafında su savurganı ürünlerden ekilmesi, sulu tarım ürünlerinin ekiminin devam etmesi ve göl etrafındaki tarım arazilerinde sondaj miktarının fazlalığı da ( yaklaşık kayıt dışı 3-4 bin sondaj suyu kullanımı ) gölümüzün sıkıntılı bir süreç yaşadığını göstermektedir. Burdur Gölü havzası Türkiye’de en az yağış alan yerlerden birisidir. Gölde 1970’de 857 metre kotunda olan su seviyesi aradan geçen 50 yılda 840 metre kotuna düşerek 17 metre azalmıştır. Bu bizi karamsarlığa itmemeli,1970’li yıllarda su seviyesinin zirveye ulaştığı da görülmüş, sonraki yıllar ise periyodik olarak düşüşler devam etmiştir. Göl Burdur’umuzun ayrılmaz bir parçasıdır.BURDUR GÖLÜ KORUMA STATÜSÜ

Ramsar Alanı İlanı 1998, 1.Derece Doğal Sit Alanı,ilanı 1998, Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, İlanı 2006, Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan
“AK PARTİ HÜKÜMETLERİMİZ DÖNEMİNDE BURDUR GÖLÜMÜZÜ DİREKT VE DOLAYLI OLARAK ETKİLEYEN YATIRIM ve HİZMETLERİ BURDUR KAMUOYU İLE PAYLAŞMAK İSTERİZ”
1-2004 yılında AK Parti olarak belediyeyi kazanınca yüzde 20 sevilerindeki Burdur Biyolojik Atıksu Arıtmayı İlbank’tan krediler kullanarak tamamladık, biyolojik atık su arıtma  tamamlayarak gölümüze giden suyun daha kötü ve kirli olmaktan kurtarılmasını sağladık. Son yıllarda göldeki kirlilik azalması  incelemelerde görülmektedir.
2-Göl etrafındaki köylerimizde ve şehir merkezi göl kenarı tarlalarının kapalı sistem damlama sulamasına geçilmesinde bazı adımlar atarak sondaj sulamalarının azaltılmasını ve yeraltından su çekilmesinin önüne geçmeye çalıştık. Bölgede damlama sulamaya geçilmesinin yüzde 40 civarında su tasarrufunun sağlanacağı ve yüzde  40 rezervuarda tutulan suların göle ulaşacağı tespit edilmiş durumdadır. Burdur merkez ilçe şehir ovasının  sulamasının büyük bir kısmını kapalı sistem sulamaya
geçirdik, daha ovada çalışılacak alanlar var. Askeriye Köyü arazilerinin sulamasının kapalı sistem damlama sulamaya geçmesi sağlandı, Çendik Köyü kapalı sistem damlama sulamaya geçilmesi, Karaçal Barajı ile Burdur Gölü etrafında arazileri olan Yazıköy, Yarıköy, Kumluca, Yassıgüme, Karaçal, Hacılar, Akyaka’nın bir kısmı, Düğer arazilerinin bir kısmı kapalı sistem damlama sulamaya geçilmesi sağlandı ve toplulaştırma çalışmalarının yapılmasının devam etmesi önümüzdeki yıllarda da Aşağı Müslümler arazilerinde de kapalı sisteme geçilmesi çalışmalarını gerçekleştireceğiz. Göl havza alanında olan,gölü besleme alanında olan  en büyük arazileri bulunan tefenni ilçemizin ovası kapalı sistem damlama sulamaya geçildi, Karamanlı ilçemiz ovası kapalı sistem damlama sulamaya geçilmesi, Belenli Köyü  Ovası damlama sulamaya geçildi, Kağılcık Köyü kapalı sistem damlama sulamaya geçildi. Gölün Beslenme Havzası içerisinde  24 adet sulama projeleri ile 167.000 dekar tarım arazisi kapalı sistem sulama şebekesi yapımı tamamlanmış 53.870 dekar tarım arazisi kapalı sistem sulama şebekesi proje yapımı devam etmektedir. Burdur Gölü çevresinde bulunan açık kanallı sulamalar rehabilite edilerek toplamda 220.870 dekar tarım arazisi kapalı sistem sulama şebekesi yapımı tamamlanmış olacaktır.3-5’ER YILLIK GÖL YÖNETİM PLANLARI YAPILDI

“2008-2012 1.Göl Yönetim Planı, 2013-2018 2. Göl Yönetim Planı, 2019-2023 Master Göl Yönetim Planları”
Burdur Gölü Alt Havzası Eylem Planı ve Genelgesi 13.11.2015 yılında imzalanarak yürürlüğe girmiştir burada amaç burdur gölünün su dengesinin kontrol altına alınmasıdır. Orman ve Su İşleri Bakanlıklarımız ve ilgili genel müdürlükler tarafından planlar yapıldı, yıllık takip ve değerlendirmeleri ilimizde yapılan toplantılarla yapılmıştır. Göl Yönetim Planlarında Devletimizin 35 İlgi Grubu Kamu, Özel, Gerçek, Tüzel Kişilik, STK, Yerel Yönetim Belediyeler ve Kooperatifler, 6 İdeal Hedef, 21 Faaliyet Hedefi ve bunlara bağlı 100 faaliyet hazırlanarak uygulamalar yapılmaktadır. İlgili gruplara yüklenen görevler her yıl ve beş yıllık planda valilerimizin başkanlığında ilimizde yapılan toplantılarda değerlendirilmektedir.
4-Burdur Gölünü besleyen en büyük kaynak Bozçay, Karataş Gölü ve Karataş revize alanıdır. Karataş Sulama Birliği yönetimi ile girişimlerde ve görüşmelerde bulunarak Karataş sulamasını Bakanımız Veysel Eroğlu’nun desteği ile devlet su işlerimizin yatırım programına aldırdık projelerini yaptırdık tamamladık şimdi 9 köy ve 1 ilçemizin arazilerini içeren Karataş sulamasının yapılması için ödenek ayırtarak yapım aşamasına geçilmesini sağlamak.
5-DSİ Genel Müdürlüğümüz ve DSİ Bölge Müdürlüğümüz bütçelerinden Burdur Göl kenarında Burdur Gölü Buharlaşmasının Önlemesi ve Azaltmak için AR-GE Çalışmaları yapıldı. Gölün kenarında 4 havuz açıldı ve havuzlarda 1.havuz:göl suyu üzeri güneş paneli,  2.Havuz:Göl Suyu üzeri Kimyasal Toplar, 3.Havuz:Göl Suyu Üzeri Kimyasal Ürün, 4.Havuz: Sadece Göl Suyu. Bu Ar-ge Çalışmaları DSİ Genel Müdürlüğünce raporlandı ve önümüzdeki yıllarda bu buharlaşmayı azaltacak ar-ge değerlendirilmesi doğrultusunda çalışmalara başlanacaktır.
6-Burdur İlimiz 1. Derece Deprem Bölgesi: bu çerçevede acaba burdur gölü içerisinde fay kırıkları varda bu kırıklardan göl suyu kaybı olmakta mıdır? düşüncesi ile MTA Genel Müdürlüğüne Burdur Valiliği olarak konunun araştırılması talep edildi, genel müdür ile görüşmelerde bulunuldu, yapılan inceleme rapora dönüştü ve sonuçta göl içerisinde fay kırığı olmadığı ve su kaçağı olmadığı raporlandırılmış oldu.
7-Burdur Şeker Fabrikamızın atıklarının gölümüzü kirletmemesi için Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğümüzce Şeker Fabrikamızın içerisinde Arıtma Tesisi Kurulumu Hükümetimizce ve Genel Müdürlüğümüzce bizzat takip edilerek sağlandı ve şeker fabrikasının atıklarının gölü kirletmesinin önüne geçilmiş oldu.
8-2010 Yılında Burdur Gölüne Dikkat Çekmek Adına Denizcilik Müsteşarlığımızın Himayelerinde Her yıl Ülkemizde Kutlanan Kabotaj Bayramının Kutlamasının Burdur Gölünde Yapılması Sağlandı, Bu Yılda Önümüzdeki Yıllarda da Kabotaj Bayramının Kutlanmasının Burdur Gölünde Yapılması Bakanımızdan Talep Edilmiştir.
9-Gölümüz ile Burdur Halkını daha da yakınlaştırmak Adına 2011 Yılında Denizcilik Müsteşarlığımızdan Gölümüzde Kullanılmak Üzere 35 Kişilik Bir Tekne (422 Bin TL Değerinde ) Burdur İl Özel İdaresine Modern Tekne Denizcilik Müsteşarlığından Temin edildi. Göle İndirildi Kaptan ve Yardımcıları Temin edilmesine Rağmen İşletilemedi Sonra Burdur Belediyesine verildi yine işletilemedi  ve daha Sonra Atıl Duruma düştü.
10-Beş Yıllık Eylem Planlarında önlemler arasında teklif edilen Burdur Katı Atık Bertaraf Tesisinin kurulması, Hükümetimiz tarafından 2004 Yılında Türkiye’de Pilot olarak kurulması için önerilen 4 il arasına aldırdığımız Katı Atık Bertaraf Tesisinin kurulması için yer tahsisleri ve il çalışmalar başlanmış ilk etapta 3.800.000 TL ödenekle katı atık bertaraf tesisi kurulması sağlanmıştır daha sonra Burdur Belediyeler Birliği gözetiminde yap işlet devret modeli ile tesis genişletilmiştir.
11-Burdur Gölüne Menderes Nehrinin Bir Kolu olan Eldere Bölgesinden Yılda Sadece 1  Ay Kış Mevsiminde Yağışlar Varken Burdur Gölüne Su Aktarılmasını Talep Ettik, DSİ Genel Müdürü ve İlgili Daire Başkanlarıyla Görüşmelerde Bulunduk, DSİ Plan Etüt ve Tahsisler Dairesince Yapılan Çalışmalar Sonucunda Menderes Nehrinin Sulama Havzası ve Alanının Suyu Kullanmasında Yeterli Olduğu, Su Artışı Yılların Değerlendirilebileceği Raporlandı. Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ile bu konunun tekrar değerlendirileceği Raporlara girdi.
12-Mart 2019 Yerel Seçim Öncesi Cumhurbaşkanımıza Burdur Mitingi öncesinde Gölümüzdeki Çekilme ve Buharlaşma Hakkında Bilgilendirmede Bulunduk. Ayrıca Ankara’da Cumhurbaşkanımızın Milletvekilleri ile Yaptığı Kahvaltılı Toplantıda Kapsamlı Bir Dosya Takdiminde Bulunduk. Cumhurbaşkanımız Bu Dosyanın Talimatlarını İlgili Bakanlarımıza İletti Bakanlarımız bunu bizlere Teyit Ettiler.
13-Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’un Burdur Ziyaretlerinde ve Telekonferans İle Yaptığımız Görüşmelerde Burdur Gölü ile ilgili Desteklerinin Olacağı, Salda Gölüne Ziyarette Bulunan Cumhurbaşkanımızın Eşi Emine Erdoğan Hanımefendiye de Burdur Gölümüz  ile ilgili Bilgilendirmede Bulunulduk. Bu Görüşmede Emine Erdoğan Hanımefendi Çevre ve Şehircilik Bakanımıza Gölümüze Destek Olunması Görüşlerini iletmişti.
14-Tarım Bakanımız Bekir Pakdemirli İle Yaptığımız Görüşmede Sadece Burdur Gölünü Konuşmak üzere Görüşme Talebimiz Sonrasında Bakanımızın Himayelerinde Tarım Orman Bakanlığında DSİ Genel Müdür ve ilgili Daire Başkanları ve Su Yönetimi Genel Müdürü ve İlgili Daire Başkanları ile Burdur Gölümüz 2 Saate Yakın Değerlendirmelerde Bulunduk. Toplantı Sonucunda İki Genel Müdürlüğe de Bu Kapsamda Göl İle İlgili Bir Yol Haritası Belirlenmesi Talimatı Verildi.
15-Bakanımızın Bu Talimatı Üzerine Su Yönetimi Genel Müdürü ve Ekibi Burdur’umuza Gelerek Gölde İncelemelerde Bulundular ve Genel Müdürlük Tüm İlgili Bakanlıkların Görüşlerini Alarak 580 Sayfalık Burdur Gölü Nehir Havza Yönetim Planı Hazırlandı. 580 Sayfalık Bu Rapor Su Yönetim Koordinasyon Kurulu Onayından Sonra, Raporda Burdur Gölünü Beslenmesi, Su Takviyesi Yapılması, Buharlaşmanın Önlenmesi, Su Çekilmesinin Durdurulması Adımlarının İlgili Tüm Bakanlıklarla ( Tarım Orman Bakanlığı Çevre Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Hazine Maliye Bakanlığı, Enerji Bakanlığı... ) Uygulamasına Geçilmesi Kararı Alınmış Olacaktır.
16-Burdur Biyolojik Atıksu Arıtmanın Hükümetimizin ve İLBANK’ın Katkı ve Destekleriyle, Burdur Belediyesi ve İlbank ile Avrupa Yatırım Bankasından 11,5 Milyon Euro’luk bir kredi ile İleri Atıksu Arıtma Yapımına Başlanmış Bulunulmaktadır. Hükümetimiz burada Ülkemiz İçin Ayrılan Avrupa Yatırım Bankasının Kredisinin % 7,5’luk kısmının Hükümetimizin desteğiyle Bu İleri Atıksu Arıtmaya verilmesi Önemli bir besleme miktarı olacaktır. Arıtmadan Çıkan suyun tamamının Göle Temiz Su Olarak Verilmesi Önem Arz edecektir.
17-Burdur Gölümüzün Kenarında Halk Plajı haricinde Bir Gezinti Alanları bulunmamakta Bu Çerçevede Burdur Merkezde Millet Bahçesi Kurulması için iimdi Burkent altında Hastane İnşaatının Alt kısmında 145 Dönüm Alanda Millet Bahçesi Projemiz Gerçekleşecektir.B akanlıklar ve Genel Müdürlükler Arası Resmî Yazışmaların Sonuna Gelmiş Bulunmaktayız. Önümüzdeki Aylarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız TOKİ Marifetiyle Burdur Millet Bahçesi Projemiz Gerçekleştirilecektir.
18-Cumhurbaşkanımızın talimatı ile Dönemin Çevre Orman Bakanı Prof. Dr Veysel Eroğlu’nun Desteği ile Göl için Görev ve Sorumlulukları olan Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Burdur İl Merkezimizde Kurulmuş Olup Isparta ve Antalya Bölgeyi Kapsamaktadır.6.Bölge Müdürlüğünün Burdur Merkezli Kurulmuş olması Gölümüz ile ilgili Tüm Çalışmalarda öncelikli çalışmalarına Almasına vesile Olmaktadır.

ÇALIŞMALAR ŞU BAŞLIKTA GERÇEKLEŞECEK:


1-Buharlaşmayı Önleme Tedbirlerin Uygulanması
2-Göle Alternatif Su Getirilmesi
3-Yeraltı Su Kullanımını Gölü Besleme Yönünde Kullanılması( Sondajların Kapatılarak Damlama Sulamaya Geçilmesi ve Su Tüketimi Fazla Olmayan Kuru Tarıma Geçilmesi ve Su Tüketimi Olmayan Aromatik Bitkilerin Ekimine Geçilmesinin Sağlanması ... )
4-Su Yönetimi Genel Müdürlüğünce Hazırlanan “Nehir Havza Yönetim Planında”Belirtilen Yapılacakların Tüm Bakanlıklarca Harfiyyen Yerine Getirilmesinin Sağlanması.

BURDUR GÖLÜ İÇİN ŞU KONTROLLER YAPILMALI:


1-Evsel Atıkların Kontrolü
2-Endüstriyel Atık Kontrolü
3-Katı Atık Bertaraf ve Tehlikeli Atık Kontrolü
4-Yayılı Kaynak Kirliliği Kontrolü
5-Ağaçalandırma,Erozyon,Sel,Heyelan,Çığ Kontrolü
6-Taşocakları ve Maden Sahalarının Rehabilitasyonu ve Maden Sahalarının Yönwtim Eylem Planı
7-Su Kalitesinin İzlenmesi,Denetim ve Yaptırımı
8-Göl Yönetim Planının İzleme Çalışması
9-Burdur Gölü Su Dengesinin Kontrolü

BURDUR GÖLÜNÜN KUŞLARI:

Gölümüzün zenginliğinden biriside su kuşlarıdır. Gölümüz kuş varlığı yönünden Türkiye’nin en önemli gölü oluşudur. Gölümüz ve çevresinde 276 kuş türü bulunduğu tespit edilmiştir. Dünya ölçeğinde nesli tehlike altında olan Dikkuyruk Ördeği’nin en önemli kışlama alanıdır. Gölün donmaması nedeniyle bazı yıllar sonbahar ve kış aylarında  100 binden fazla su kuşunun barındırdığı bazı yıllar 200 binlere çıktığı göl olmaktadır. Dikkuyruk ördeğinin yüzde 60-70 popülasyonu Burdur Gölünde kışlamaktadır. Göl Donmadığından birçok Ördek türü göl üzerinde kalabalık topluluklar oluşturmaktadır.

GÖLÜMÜZÜN YÜZEY ALANINDAKİ AZALMADA DİKKAT ÇEKİCİ OLMUŞTUR:

1990 Yılında 203.16 km2, 2000 Yılında 153.85 km2, 2019 Yılında  146.28 km2, düşüş yaşanmıştır. Göl su seviyesi düştükçe, yüzey alan ve göl hacmide doğru orantılı düşüş göstermektedir.

SONUÇ OLARAK:

Gölümüz için ümitsiz değiliz, karamsar değiliz. Gölümüz Burdur’un tüm kurum ve kuruluşlarıyla birinci öncelikler arasına daha da sıkı takiple alınacak, Göl için atılacak her adımın üzerine gidilecek ve icraata geçmesi sağlanacaktır. Bu arada göl için teklifi olan düşüncesi olan, fikri olan, göl için beyin fırtınası yapan kişi ve kuruluşların projelerini, tasarılarını değerlendirmeye alacağımızı da ifade etmek isteriz. Ayrıca Kıymetli Cumhurbaşkanımız 13 Mart 2020’de Burdur’umuzu üniversitemizi ziyarette bulunacaktı, koronavirüs dolayısı ile ilgili süreçte ziyaret ertelendi. Bu ziyarette biz siyasiler olarak ve Valiliğimiz sadece Cumhurbaşkanımıza Burdur Gölü ile ilgili dosya ve sunum yapmayı tasarlamıştık gerçekleşmedi ama cumhurbaşkanımızın ilk Burdur ziyaretinde ilk ve en önemli sunum ve arzımız yine Burdur Gölü olacaktır. Yine bu açıklamam sonrasında birileri burdur gölü şimdi mi? Öncelik oluyor diye eleştirilerde bulunacaklardır. Hep önceliğimiz olmuştur ve yukardaki hizmet ve yatırımları yapmaya çalışmışızdır. Eleştiri ve dedikodu mahiyetindeki sözler ve yazılarda kimin ne dediği önem arz etmez. Bizim çalışmalarımızı engelleyemez. Olumlu ve yerinde yapılan tenkitleri de tabi ki değerlendiririz. Burdur Kamuoyuna Sevgi ve Saygılarla.”

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  Arsiv


  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV