banner66

19 Mart 2019 Salı

BU TEŞVİKLERİ KAÇIRMAYIN!

“BURDUR, farklı alanlarda çok ciddi potansiyele sahip”

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik’ten Burdur'un ekonomisi ve İstatistiki rakamları ile ilin beklentileriyle ilgili brifing alan Vali Şıldak, “Burdur, farklı alanlarda çok ciddi potansiyele sahip” dedi.

09 Haziran 2018 Cumartesi 12:52
“BURDUR, farklı alanlarda çok ciddi potansiyele sahip”

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Meclis toplantısına katılan Burdur Valisi Hasan Şıldak, Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik’ten Burdur’un ekonomik durumu hakkında brifing aldı. Geçtiğimiz Perşembe akşamı Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıda Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik’ten, Burdur'un ekonomisi ve İstatistiki rakamları ile ilin beklentilerini alan Vali Şıldak, Burdur’un farklı alanlarda çok ciddi potansiyeli bulunduğunu söyledi.
BUTSO’nun daveti üzerine önceki gün gerçekleşen toplantıya katılan Burdur Valisi Hasan Şıldak“ İlimizi daha yakından tanımak adına, bütün yönleriyle, sektörleriyle ilin ekonomik verilerinin ortaya konulduğu kapsamlı sunum. Öncelikle Başkanımıza teşekkür ediyorum. İl brifingini okumanın yanında bu sunum da bizler için faydalı oldu. Göreve başlayışımın üzerinden henüz iki hafta geçti. Bu vesileyle sizleri daha yakından tanıma fırsatı buldum. Görev süremiz içerisinde gerek iftar sofralarındaki buluşmalar, gerekse sağ olsun bütün kesimlerden gelen yoğun ziyaret ve hayırlı olsun ziyareti kapsamındaki tanışmalar, her bir kesimden, her bir insanımızdan aldığımız dönüşler, fikirler bizlere de ışık tutacaktır” dedi.
“BURDUR FARKLI ALANLARDA ÇOK CİDDİ POTANSİYELE SAHİP”
Burdur’un farklı alanlarda çok ciddi potansiyeli olduğuna dikkat çeken Vali Şıldak, “Bu kısa süre içinde Burdur ili hakkında da ister istemez pek çok kanaate ve tespite sahip oluyorsunuz çünkü her kanaldan bilgi akışı oluyor. Hakikaten genel itibarıyla baktığımızda birkaç cümle ile özetlemek gerekirse, Burdur çok ciddi bir potansiyele sahip farklı alanlarda, farklı kulvarlarda çok önemli ölçüde birikime sahip ancak bunları yeterince gün yüzüne çıkarıp gerektiği şekilde kanalize edememiş, ekonomisine sanki sokamamış bir görünüm arz ediyor. Bunlar ilk tespitler, belki yanılgılar da içerebilir ama sanıyorum bu sizin sunumunuzla da örtüşen bir durumu yansıtıyor” diye konuştu.
 “İYİ BİR EŞGÜDÜM, İYİ BİR KOORDİNASYON ORTAYA KOYMAYA ÇALIŞACAĞIZ”
Vali Şıldak, “Meslek kuruluşlarımızdan beklenen, bilhassa Ticaret ve Sanayi Odalarımızdan beklenen gerek oda yönetimi olarak, gerekse odanın üyeleri, mensupları olarak bu ilin yapacağı atılımda sizlerin her zaman öncü rol oynamanızdır. Biz kamu yöneticisi olarak, ben ilin Valisi olarak buradaki fonksiyonumu bir orkestra şefine benzetiyorum. Yani biz iyi bir eşgüdüm, iyi bir koordinasyon ortaya koyabilirsek, kendimize bağlı birimleri kurumları iyi yönetebilirsek, en başta onlar arasında bir ahenk uyum sergileyebilirsek ve de bunu biz kamudan özele doğru bütün kesimleri kucaklayan, ilin geneline yansıtabilirsek, ilk geldiğimden beri vurguladığım konu budur, siz de ifade ettiniz, bunun altını çizmek istiyorum. Özellikle küçük, gelişmeye aday illerimizde buna çok ihtiyaç var. Birlik ruhu, dayanışma, yani güç birliği oluşturarak bütün gücün tek bir kanaldan akması lazım. Tespitleri doğru yapmamız lazım. Kaybedecek ne zamanımız vardır, ne de enerjimiz vardır. Kaynaklar sınırlıdır, zaman sınırlıdır. Hedefleri belirleyip elbirliğiyle, kamu ve reel sektör birlikte adımları atmamız lazım. Ben bu potansiyeli burada hem yer altında, hem yer üstünde tabiat güzellikleriyle, turizm değerleriyle, mermeriyle, madencilik sektörüyle, tarımdaki o eşsiz hayvancılık potansiyeli ile mevcut olduğunu görüyorum. Bunu kimsenin inkar edecek hali yok. Ama bundan sonra izlenecek yöntemler farklı olabilir. Bunların arayışı içinde olmak lazım. Siz sayın başkanım şuna işaret ettiniz; Valiliğimizin de koordinasyonda bulunduğu, Üniversitemiz işbirliğinde yürütülen gelişim planı hakikaten burada önemli bir bilimsel temelli çalışma olması önemiyle gerçekten değerlidir. Bu çalışmayı biz Rektörümüzle de konuştuk, paylaştık. Burada hem ilin genel bir envanteri ortaya konulacak, bütün değerleri gözden geçirilecek, hem de farklı alternatif çözüm önerileri ortaya konulacak. İnşallah bunun da katkı sağlayacağını düşünüyorum” sözlerine yer verdi.
 BURDUR POTANSİYELİ İLE GELİŞMEYE ADAY BİR İL
Vali Şıldak konuşmasının bitiminde “Burdur Batı Akdeniz’de güzel insanları ve temel değerlerini her zaman önde tutan, potansiyeli ile gelişmeye aday bir il, şimdiye kadar bu potansiyeli kullanmadı demek de yanlış olur. Elbette iyiye giden, iyiyi yakalamış noktalarda olabiliriz, ama hizmet yarışında ve ilerleme noktasında bir sınır koymak yanlış olur. Daima bilimsel temelli çalışmalardan da faydalanıp sizlerin önerileri, ilimizdeki bütün dinamik unsurların, reel sektörün, siyaset kurumunun, kamunun ve sivil toplumun tabi ki basının da buradaki rolüyle bir ortak hamle ve girişim gücüyle yeni bir başlangıç yapmanın zamanı gelmiştir diye düşünüyoruz. Yeni süreçte, önümüzdeki süreçte biz bunun için varız. Ve bu birlikteliği sağlamak her şeyden önce benim görevim olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, bu dinamizmin oluşturulmasında bizlere katkı vermekten ziyade bizim sizden güç alacağımızı düşünüyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum” sözlerine yer verdi.
BAŞKAN KEYİK İLİN EKONOMİSİNİ ANLATTI
Burdur'un ekonomisi ve İstatistiki rakamları ile ilin beklentilerini anlatan Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, sinevizyon eşliğinde yaptığı sunumda; “ Burdur, Batı Akdeniz Bölgesindeki Antalya, Denizli ve Isparta arasında, yolların kavşağında; bakir ve cazip potansiyelleriyle, yatırım ve gelişim bekleyen bir ildir. Burdur ekonomisi, 3 Ana sektör, 1 Alternatif sektör grubundan oluşmaktadır: Birincisi Tarım, Hayvancılık ve buna bağlı Tarım Makineleri ve Gıda Sektörü. İkincisi Doğaltaş Mermercilik ve Madencilik Sektörü. Üçüncüsü Eğitim (Pansiyonculuk, inşaat, ticaret, eğlence) Sektörü. Dördüncüsü  Potansiyellerinin değerlendirilmesi ve alt yapısının hazırlanması halinde oluşacak Turizm Sektörüdür” dedi.
“TARIM, HAYVANCILIK VE BUNA BAĞLI TARIM MAKİNELERİ VE GIDA SEKTÖRÜ”
Burdur ekonomisinin birinci derecede tarım ve hayvancılığa ve buna bağlı gelişen tarım makineleri sanayisine dayandığını belirten Vali Şıldak, “ Yaklaşık 80 bin ton şeker üreten Burdur Şeker Fabrikası’nın küspe, melas gibi yan ürünlerinin de önemli etkileriyle gelişen ve en geniş istihdamı sağlayan bir sektördür. Bilindiği üzere 26 Nisan 2018 tarihinde Burdur Şeker Fabrikası özelleştirilmiştir” diyerek Burdur Şeker Fabrikası’nı almak için konsorsiyum oluşturarak ihale katıldıklarını hatırlattı.
“228 BİN BÜYÜKBAŞ, 362 BİN KÜÇÜKBAK HAYVAN VAR”
Tarım ve hayvancılık alanındaki istatistiki verileri de paylaşan Vali Şıldak, “Küçük aile işletmeciliği ile başlayan Burdur hayvancılık sektörü, yaklaşık 228 bin büyükbaş ve 362 bin küçükbaş hayvan sayısına ulaşmış ve modern çiftlik sistemlerine dönüşüm başlamıştır. Burdur’da, günlük ortalama 1100 ton süt üretimi yapılmaktadır. Bunun ancak, yüzde 15’lik kısmı işlenebilmekte geri kalanı da çiğ süt olarak, başka illerdeki firmalara satılmaktadır. Burdur’da süt sanayisinin gelişimine katkı koyacak yatırımcıya ihtiyaç vardır” dedi.
KADAYIF’TA ÖNEMLİ ÜRETİM VAR

Başkan Keyik, “Burdur Gıda Sanayisinde et, süt ve süt ürünleri imalatının yanı sıra un, kadayıf, tahin, helva gibi unlu mamuller üretimi de önemli yer tutmaktadır” dedi.
“TARIM MAKİNELERİNDE DE ÖNDEYİZ, İLK YERLİ DÖVER BİÇERİ BURDUR YAPTI”
Burdur’da, tarım ve hayvancılığın artışına bağlı olarak, Tarım Makineleri Sanayisi de gelişte olan bir il olduklarını söyleyen Başkan Keyik, “ Burdur Tarım Makineleri Sanayisi; 65 yılı aşkın bir tecrübeye sahiptir. Bu sanayi içinde; pulluk, mibzer, patöz, ekin biçme, balya ve silaj makineleri, yem karma ve öğütücüler, açık sistem hayvancılık ekipmanları, süt sağım sistemleri ve süt tankları, sanayi tipi fırın ve yemek sistemleri en çok üretilen makine ve ekipmanları sayabiliriz. Türkiye’nin ilk yerli biçerdöveri 60 yıllık ticari geçmişe sahip bir firma tarafından üretilmiş, yurt genelinde ciddi satış rakamlarına ulaşmıştır. İlgili firma öz kaynak yetersizliğinden ne yazık ki üretimi sonlandırmak zorunda kalmıştır” sözlerine yer verdi.
İTHALAT VE İHRACAT
İhracat kalemlerini büyük ölçekte mermer işletmeleri oluşturduğuna vurgu yapan BUTSO Başkanı Keyik,  Burdur Doğaltaş ve Madenciler Derneği (BURDOĞTAŞ) verilerine göre ilimiz de 389 işletme bulunmaktadır. Bunun 124 tanesi Fabrika ve Atölye olarak çalışırken 265 tanesi de Ocak işletmesidir. 389 işletmede yaklaşık 9.000’den fazla işçi çalışmaktadır. İlimiz istihdamı açısından bu rakam oldukça önemlidir. 265 Ocak işletmesinin oldukça büyük bir bölümünün şirket merkezi Burdur dışındadır. Dolaysıyla ihracat rakamları Burdur hanesine değil bulundukları ilin hanesine yazılmaktadır. Bu sebeple bu güne kadar ilimizin sağlıklı bir ihracat rakamına ulaşabilmiş değiliz. TUİK ve Türkiye İhracatçılar Meclisi rakamlarına baktığımızda rakamlar oldukça düşük kalmaktadır. Mermer sektörüne rakamsal olarak bakıldığında; 512.000 Ton * 205 USD = 104 Milyon 960 Bin Dolar Burdur ekonomisine katkı yaparken, 2.688.000 Ton * 205 USD= 551 Milyon 40 Bin Dolar Burdur haricindeki illerin ekonomisine katkı yapmaktadır. Bu oran ilimizdeki mermer satışını beşe katlamaktadır. 3 Aylık ithalat rakamımız baz alındığında yıllık 40 milyon dolar ithalat rakamına ulaşacağımız düşünülmektedir. Burdur, ihracat-ithalat dengesi konusunda örnek ve ideal bir il durumundadır. İhracatta gelişim için; Doğrudan ihracat prosedürü kolaylaştırılmalı ve destekler artırılarak, küçük ihracatçıya rekabet imkanı sağlanmalıdır” dedi.
“EĞİTİM VE İCAT ŞEHRİ OLMALIDIR”
Başkan Keyik, “Üst üste şampiyonluk getiren orta öğretim başarıları ve 32 bin öğrenci sayısını aşarak gelişen, Türkiye’nin gözde Üniversitesi Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ile Burdur, bir ‘Eğitim Şehri’dir. Laboratuarları, bilimsel gelişim ve yüksek nitelikli eğitim hedefleri olan Üniversitesi ile Burdur bir ‘Eğitim ve İcat Şehri’ olmalıdır” sözlerinin altını çizdi.
SONUÇ
Bütün bu sektörel sorunların giderilmesi ve belirlenen hedeflerin bir plan dahilinde gerçekleştirilmesi halinde, Burdur’un ‘Göç Problemi’ ortadan kalkabilecektir. Göç probleminin çözümü, Burdur’un bölge içindeki gelişmişlik çelişkisini çözecektir. Burdur ekonomisinin sıkıntılarının giderilmesi ile sağlanacak ekonomik gelişim, Burdur’un bölgesel uyumunu da sağlayacaktır” diye konuştu.
ANMALIK TAKDİM EDİLDİ
BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Meclis Başkanı Ömer Çeliker, Burdur Valisi Hasan Şıldak’a  anmalık takdim ettiler.
İFTAR VERİLDİ
Akşam ezanına kadar devam eden toplantının sonunda  Burdur Valisi Hasan Şıldak,  BUTSO Yönetimi ve Meclis üyeleri ile birlikte Burdur Grand Özeren’e geçerek, iftar programına katıldı.  Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik ile bazı protokol üyeleri, STK Başkan ve temsilcileri ile kurum müdürleri de katıldı.
Halil İbrahim KARA

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV