15 Aralık 2018 Cumartesi

-Sağlık Yatırımları Hız Kesmiyor

Bucak, bu yıl çok okuyacak!

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş; ‘Bucak’ta Eğitimde Kaliteyi Artırma Projesi’nin açılışı yaptı.

13 Ocak 2018 Cumartesi 11:46
Bucak, bu yıl çok okuyacak!

Çeşitli açılış ve incelemelerde bulunmak üzere Burdur’a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Burdur’un en büyük ilçesi Bucak’ta “Bucak Eğitimde Kaliteyi Artırma Projesi’nin açılışı yaptı. Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik, Reşat Petek, Ak Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık, Kadın Kolları Başkanı Serpil Ekinci, İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı ve üyeleri, Ak Partili belediye başkanları, ilçe parti başkan ve yönetim kurulu üyeleri, kamu kurum müdürlerinin katıldığı açılış 12 Ocak 2018 Cuma günü Bucak İlçe Müftülüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.  “Bucak bu yıl çok kitap okuyacak sloganıyla” hayata geçirilmesinin ardından ilçede 7’den 70’mişe kitap okuma alışkanlığının kazandırılması, eğitim, kültür, sanat faaliyetleriyle birlikte, akademik başarıyı yükseltmek, değerler eğitiminde olumlu ve kalıcı davranışlar oluşturmak, sosyal, kültürel ve sanatsal yeteneklerin tespit edilerek geliştirilmesine büyük katkı sağlamasının amaçlandığı projenin açılışı protokol konuşmaları öncesi 15 Temmuz hain darbe kalkışmasının seyrini değiştiren Şehit Ömer Halisdemir için hazırlanmış 30 Kuş şiiriyle seslendirilen video gösterimi yapıldı.

Atatürk ve Şehitlerimiz için 1 dakika saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından BEKAP Projesi’nin tanıtımı yapıldı. Projesi"nin tanıtım konuşmasını Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkanı Yalçın Sezgin yaptı. 

“BİLMENİN EN ÖNEMLİ ALANI İNSANIN KENDİSİNİ BİLMESİDİR”

Valisi Şerif Yılmaz, Burdur milletvekilleri Bayram Özçelik, Reşat Petek birer açılış konuşması yaptı. Akabinde kürsüye gelen Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş; günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.  “Bilmenin ve okumanın birbirine yakın iki kelime olduğunu, ikisinin de çok sık kullanıldığını aktaran Bakan Numan Kurtulmuş, “Bilmenin en önemli alanı insanın kendisini bilmesidir. Zaaflarını, gücünü, potansiyelini bilmesidir. Ama en önemlisi insanın Allah’ın varlığı karşısında kendi acziyetini bilmesi, O’nun varlığı karşısında kendi yokluğunu bilmesidir. Ne olursan ol ne kadar bilirsen bil dünyanın en alim insanı olsan bildiğin şeylerin hepsi bir sınır içerisindedir. Kendinizi, kainatı ve Rabb’inizi bildiğiniz zaman büyük medeniyetlerin sahibi büyük insanlar olursunuz.” diye konuştu. Türkiye’de kitap ve okuyan sayısının az olduğu yönündeki algının doğru olmadığını aktaran Bakan Kurtulmuş; “Türkiye kitabın az olduğu bir ülke değildir. 2017 yılı itibariyle Türkiye'de 60 bin 335 yeni ISBN'li kitap basılmış, diğerleriyle beraber 65 bin çeşit kitap basılmıştır. Sayı olarak belki çok dilediğimiz noktada değil ama kitap çeşitliliği bakımından dünyada ilk 10'da olan bir ülkeyiz. Bu anlamda oldukça kitap çeşitliliğimiz var. Daha fazla okunmasını sağlayacak kampanyalara ihtiyacımız var. Nefes almak gibi yemek yemek gibi ana eylemlerden biri bilmek eylemidir. Bilmek soyut değildir bir eylemdir, iştir. Çocukluğumuzdan ölene kadar hayatımızı kapsayan bir iştir.”dedi.

“PROJEYİ YAKINDAN TAKİP EDECEK”

Konuşmasının başında ilçeye ayağının tozu ile gelir gelmek BEKAP Projesi başlatan  Bucak Kaymakamı Belediye Başkan V. Yalçın Sezgin’e övgüler yağdıran Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş; “Bu projeyi yakından takip edeceğim eğer başarılı olursa, diğer ilçelere de örnek göstereceğim” dedi. Kültür Bakanlığı olarak Bucak  Kaymakamlığı’na her türlü destek için açık çek verdiğini söyledi.

VALİ YILMAZ’DAN DESTEK TEŞEKKÜRÜ

Burdur  Valisi Şerif Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a başta olmak Bucak Eğitimde Kaliteyi Artırma Projesi”ne destek veren herkese teşekkür etti. Konuşmasına projenin nasıl başladığını anlatarak başlayan Vali Yılmaz; “Projeyi hayata geçiren Kaymakamımız Bucak’ta göreve başlayalı 6 ay oldu. 6 ay önce bir görev değişimi zorunlu hale geldiği için meslektaşımız, tavsiyeler üzerine Bucak’ı tercih etti, tercih ettik, çok isabetli olmuş huzurlarınızda kendisine teşekkür ediyorum. Hem Kaymakam olarak, hem Belediye Başkan Vekili olarak bugün Bucak’ın çehresini değiştirmede emin adımlarla ve tüm arkadaşlarımızla beraber başarılı bir şekilde görevi yerine getiriyor. Marifet iltifata tabidir. Bu projeyle ilgili de bana ilk geldiğinde eğitimle ilgili böyle bir kültür projesi düşüncem var dediğinde ben derhal yola çıkalım biz senin arkanda olacağız dedim. Çok şükür bugün bu programın lansmanını ve açılışını sizlerin de ilimize teşrifleriyle gerçekleştiriyoruz. Özellikle bu program için geldiniz özellikle bizi yalnız bırakmadınız başta siz olmak üzere projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“BURDUR GERİ GİDİYOR”

Burdur’un eğitim kenti olduğunun altını çizen Vali Yılmaz; “İlimizde derslik başına düşen öğrenci sayımız 17-18’dir. Türkiye ortalaması ise 24’tür. Burdur geneli ortalamamız Türkiye’nin altında. Eğitimde belli bir başarıyı yakalayan bir illerden biriyiz. Ancak bunu da söylemek istiyorum. Son yıllarda maalesef biraz geri gidiyoruz” dedi.

 “BÜTÇENİN YÜZDE 20’Sİ EĞİTİME AYRILIYOR”

Vali Şerif Yılmaz konuşmasının devamında, “Hükümetimiz eğitim alt yapısıyla ilgili tüm destekleri esirgemeden veriyor. Sizlerin de malumu merkezi hükümet bütçesinin yüzde 20’si eğitime ayrılıyor” dikkatini çekti.  Vali Yılmaz konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Daha önceki yıllarda sadece birinci önceliğimiz milli savunmaya ayrılan bütçe idi.  Ne gariptir ki o yıllarda ayrılan bütçeyle biz terörle mücadelede istediğimiz sonuçları alamadık. Ülkemize kasteden teröristlerle, terörle mücadele edecek silahlarımızı yapamadık, yaptırmadılar. Ama çok şükür az bir bütçe savunma sanayiine ayrılmasına rağmen başarılı bir şekilde kendi silahını tankını, helikopterini, insansız hava araçlarını yapan bir konuma geldik.  Bu ülkeye musallat olmak isteyen başta 15 Temmuz olmak üzere ve akabinde gelen tüm akımlara cevap verebilecek olan bir başarıya, silahlı kuvvetler ve içimizdeki hainleri temizledikten sonra ulaştık. Bugün terör bitme noktasında ülkenin her yerinde gereken yapılıyor. İşte bu açıdan eğitimimizin, yakaladığımız bu başarıların devamı açısından, teknik olarak eğitim alt yapısında ilimizde sıkıntımız yok hamdolsun. Bizim ihtiyacımız olan tek motivasyonu sağlamaktı. O motivasyonu sağlayacak olan böyle güzel projelerin hayata geçirilmesi bizler adına da Burdur adına da Bucak adına da ümit verici. İnşallah bu projeler sadece Bucak’ta değil diğer ilçelerimizde de yaygınlaştırmak suretiyle de biz eğitimde o birinci olduğumuz yılları tekrar yakalarız diyorum. Bu program çok uzun soluklu bir program Ramazan sonuna kadar devam edecek bir program. Bu süre içerisinde sadece kitap değil, sadece öğrenciler değil, bu top yekün kültürel bir faaliyettir. Faaliyet içerisinde tüm Bucaklı hemşerilerimizin katılmalarını, mazeret belirtmeksizin birlikte olmalarını katılmalarını canı gönülden istiyorum. Tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bu proje başarılı bir şekilde amacına ulaşarak tamamlanır ve bu örnek proje diğer ilçe ve illerimize de örnek olur diyorum. Tekrar bugün bizleri yalnız bırakmadıkları için Sayın Bakanımız başta olmak üzere muhterem Hanımefendiye, çünkü yağmur demeden Burdur’un kültürel değerlerini öne çıkarmak için Sagalassos’a gittiniz teşekkür ediyorum. Bizim aktarmak istediklerimizi ve dertlerimizi sunabileceğiniz hem büyüğümüz hem hemşerimiz, hem de bakanımız olarak her zaman kapınızı çalabiliyoruz tüm Burdurlu hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 OKUMANIN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

Adalet ve Kalkınma Partisi Burdur Milletvekili Bayram Özçelik yaptığı konuşmada okumanın önemine değindi. “Okumayı gerçekten geliştirmiş olsaydık. Kültürde, sanatta, ekonomide, Dünya’ya meydan okurduk. Okumayı ihmal ettik, ne kültürde ne sanatta ne ekonomide meydan okuyacak ortamları gerçekleştiremedik” dedi. Son 15-16 yıldır okumayı da meydan okumayı da, bir dönemi her beraber yaşıyoruz” sözlerinin altını çizdi.

ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANDI

Adalet ve Kalkınma Partisi Burdur Milletvekili Reşat Petek;  sözlerine “Gerçekten hepimizin gözlerini yaşartan 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin önlenmesinde sembol isin haline gelen Ömer Halis demir ve aziz şehitlerimizi de rahmet ve minnetle, minnetle ve şükranla anıyorum” dedi. BEKAP’ın kendisini de heyecanlandırdığını söyledi.

BUCAK ‘! BİN ÖĞRENCİSİ VE VELİSİ İLE PROJEYE HAZIR

 Projesi"nin tanıtım konuşmasını yapan Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkanı Yalçın Sezgin; “Bucak’ta öğrencilerimiz çalışkan, öğretmenlerimiz gayretlidir. Ve bizde çalışkan ve gayretli  öğrencilerin öğretmenlerin eğitim camiasının olduğu bir ilçede eğitimde kaliteyi artırma anlamında, kitap okuma alışkanlığını artırma adına, kültür ve sanatla buluşturmak anlamında Bucak’ta Eğitimde Kaliteyi Artırma Projesi’ni huzurlarınızda uygulamaya başlıyoruz” dedi. Bucak’ta üniversite öğrencileri dahil  21 öğrenci ve velileri ile bu projeye hazır olduklarını söyledi.

BAKAN KURTULMUŞ’A ANLAMLI HEDİYE

Protokol konuşmalarının ardından Mermer sanayi ile ünlü Bucak ilçesinde mozaikten yapılan Numan Kurtulmuş’un portresi hediye edildi.
Halil İbrahim KARA

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV