banner66

19 Haziran 2019 Çarşamba

JANDARMA YİNE AFFETMEDİ!

BU TEŞVİKLERİ KAÇIRMAYIN!

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ramazan Erdim, 2019 Yılı İstihdam Seferberliği kapsamında hazırlanan İstihdamın Korunmasına Yönelik Destek Paketinden tüm işverenlerin yararlanmasını istedi.

18 Mart 2019 Pazartesi 09:27
BU TEŞVİKLERİ KAÇIRMAYIN!

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ramazan Erdim, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başlatılan 2019 Yılı İstihdam Seferberliği kapsamında İstihdamın Korunmasına Yönelik Destek Paketini açıkladı. İstihdamın Korunmasına Yönelik Desteklerin tüm detaylarını aktaran Müdür Erdim, şu bilgileri aktardı:
1-KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ
Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik şartı aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde 3 ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.
İşyerinde Kısa Çalışma Uygulanabilmesi İçin,
İşverenin; genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin önemli ölçüde azaldığı veya durduğu yönünde İŞKUR’a başvuruda bulunması ve İş Müfettişlerince yapılan uygunluk tespiti sonucu işyerinin bu durumlardan etkilendiğinin tespit edilmesi gerekmektedir.
Kısa Çalışma Ödeneği Miktarı, Günlük kısa çalışma ödeneği; işçinin son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60’ıdır. Hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150’sini geçemez.   Faaliyetini tamamen durduran işyerindeki bir işçi için 2019 yılında ödenek miktarı 1.523,39 TL ile 3.808,47 TL arasındadır.
Kısa Çalışma Ödeneği Kapsamında İşçilerin, Kısa çalışma ödeneği aldığı süre için genel sağlık sigortası primleri ödenmektedir. Bu sayede ödenek alanlar ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.
2-NİTELİKLİ İŞGÜCÜNÜN YETİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK DESTEKLER
İşbaşı Eğitim Programı:
Bu Programlar sayesinde işverenlerimize; İşe almayı planladıkları kişilerin mesleki gelişim ve deneyim kazanmasını gözlemleme, Herhangi bir maliyete katlanmadan potansiyel işçilerini yetiştirme, İşgücü maliyetinin azalması ile rekabet avantajı sağlama, Katılımcıları istihdam ederek istihdam teşviklerden yararlanma, Katılımcılara yaptıkları ekstra ödemeleri vergi matrahından düşme imkanları sağlanmaktadır.
İşverende Aranan Şartlar:
İlgili mevzuatı kapsamında en az 2 sigortalı çalışanı olan işverenler, İşverenler çalışan sayısının % 30’una kadar katılımcı talep edebilir. Kamu kurumu olmayan ve kamu kurumu teşkilatı içerisinde yer almayan tüm işverenler programa başvuru yapabilir.
Katılımcıda Aranan Şartlar:
15 yaşını tamamlamış İŞKUR’a kayıtlı işsizler, İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olmayanlar, Son 1 ayda uzun vadeli sigorta primi bulunmayan Kuruma kayıtlı işsizler, İşverenin son 3 ayda çalışanı olmayanlar,
İşverenin İstihdam Yükümlülüğü:
Programdan yararlanmak isteyen işverenlerin en az % 50 istihdam taahhüdü vermesi gerekmektedir. İstihdam edilecek katılımcı sayısı program süresinin ¼’lük kısmı sonunda programa devam eden katılımcı sayısı üzerinden hesaplanır. İstihdam süresi 60 günden az olmamak üzere en az program süresi kadar olmak zorundadır. Katılımcıların program bitiminden itibaren 30 gün içinde işe başlatılması gerekmektedir.
İŞKUR Tarafından Yapılan Ödemeler: Katılımcılara İŞKUR tarafından günlük 77,70 TL cep harçlığı verilmektedir. (Aylık net asgari ücret 2.020 TL düzeyinde), Öğrencilere 58,27 TL, işsizlik ödeneği alanlara 38,85 TL ödenmektedir. İş kazası ve meslek hastalığı sigorta primi ile genel sağlık sigortası prim giderleri de İŞKUR tarafından ödenmektedir.
İŞVERENLER TARAFINDAN KATILIMCILARA YAPILAN ÖDEMELERİN VERGİ MATRAHINDAN DÜŞÜRÜLMESİ
İşbaşı eğitim programlarına katılanlara Kurumun yaptığı ödemelere ek olarak programın düzenlendiği işveren tarafından yapılan ilave ödemelerin brüt asgari ücretin yarısına kadar olan tutarı vergi matrahından düşülebilmektedir.
ÖRNEK: Ayda 20 gün programa katılan kişiye İŞKUR toplam 1.554 TL ödemektedir. İşveren katılımcıya yemek, yol masrafı vb. adı altında 300 TL ödemek isterse bu tutarı vergiden düşebilir.
İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMINA İLİŞKİN İLAVE BİLGİLER
2019 yılında imalat ve bilişim sektörlerindeki mesleklerde düzenlenen işbaşı eğitim programlarımızın süresi 6 Ay olarak uygulanacaktır. 2019 yılında işbaşı eğitim programlarımıza katılan vatandaşlarımıza günlük 77,70 TL ödenecektir. Ay içerisinde 26 fiili gün programa katılan kişilere net 2.020 TL TL ödeme yapılacaktır. Öğrencilere 58,27 TL, işsizlik ödeneği almakta olanlara ise 38,85 TL cep harçlığı ödenecektir. Bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi Geleceğin Meslekleri olarak öngörülen mesleklerde 18-29 yaş aralığındaki katılımcılar için program süresi en fazla 9 Ay olarak uygulanabilecektir. Bu şekilde düzenlenecek programlarda katılımcı zaruri gideri günlük 85 TL olarak uygulanacaktır. 2019 yılında 2-5 yaş arasındaki (2 ve 5 yaş dâhil) çocuğu olan ve sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen mesleki eğitim kurslarına veya imalat sektöründe düzenlenen işbaşı eğitim programına katılan annelere kurs/program süresince aylık 400 TL bakım desteği karşılanacaktır. Çocuğu kreşe/gündüz bakımevine (özel veya kamu) devam eden kadın kursiyer/katılımcılar destekten yararlanabilecektir. Destekten yalnızca bir çocuk için yararlanılabilecektir.
İŞE İLK ADIM PROJESİ
Proje sayesinde yüksekokul veya fakültelerden mezun olan 18-29 yaş aralığındaki gençlerin, İşgücü piyasasına girişlerinin kolaylaştırılması, Eğitim hayatında edindikleri teorik bilgileri işyerinde pratikle birleştirmelerini sağlamak, İşgücü piyasasında daha uzun süre istihdam edilmelerini sağlamak ve Nitelikli işgücü talebinde bulunan işverenlerin de aradığı özelliklere sahip işgücünü istihdam edebilmelerini temin etmek hedeflenmiştir. Zorunlu istihdam süreci tamamlandıktan sonra program katılımcılarının 12 ay süreyle istihdam etmeye devam edileceğine dair taahhüt verilmesi ve yeni bir sözleşme imzalanması durumunda istihdam edilecek bu kişiler için, Zorunlu istihdam sürecinde net asgari ücretin %50’si, İsteğe bağlı istihdam süreci için 12 ay süresince net asgari ücretin %25’i tutarında destek sağlanacaktır. Destek, 30 Nisan 2019’a kadar başlatılacak işbaşı eğitim programları için geçerli olacaktır. 
MESLEKİ EĞİTİM VE BECERİ GELİŞTİRME İŞBİRLİĞİ PROJESİ (MEGİP)
İşverenlerimizin nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak üzere mesleki eğitim kurslarımızda teorik ve pratik eğitimi bir arada vereceğimiz yeni bir sistemi hayata geçirilmiştir. TOBB ile İŞKUR iki yıl boyunca mesleki eğitim kurslarımızda teorik ve pratik eğitimi bir arada uygulanmaktadır. Bu kapsamda 160 fiili günü geçmeyecek şekilde (en fazla 8 ay süreyle) düzenlenecek mesleki eğitim kurslarımıza katılan vatandaşlarımıza günlük 77,70 TL cep harçlığı (işsizlik ödeneği alanlara 38,85 TL) ödenmektedir.”
İŞKUR

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV